2012: Komentovaný přehled důležitých článků zaměřených na praxi intradenního obchodníka
Před týdnem jsem publikoval přehled nejčtenějších článků, které jsme pro vás na Finančníkovi připravili s Tomášem v průběhu roku 2012. Jelikož jsem však celou řadu tipů zaměřoval v průběhu roku na praxi intradenního obchodníka, najdete v dnešním souhrnu komentovaný přehled článků, které by vám z minulého roku neměly podle mého názoru uniknout.
Foto seewhatmitchsee / 123RF Stock Photo
|
Z pohledu intradenního obchodování jsem publikoval celou řadu praktických článků – od vysvětlení základních patternů skrz různé tipy vycházející z mého obchodního plánu až po konkrétní obchodní taktiky.
Taktiky pro úspěšné intradenní obchodování
Pokud s tradingem začínáte, určitě nepřehlédněte článek Základy nabídky/poptávky – jak se hýbou trhy? vysvětlující základní principy nabídky a poptávky, od kterých se na trhu vše odvíjí.
Hledáte-li strategii pro intradenní obchodování a vyhovuje-li vám analýza vycházející z price action (studování samotných cenových grafů) připravil jsem v několikadílném seriálu ukázku obchodování mé aktuálně nejoblíbenější cenové formace. Seriál začíná článkem Studujeme Price Action I a jeden z dílů obsahuje i video s konkrétní ukázkou aplikace situace v cenových grafech. Využití popisované mikrostruktury trhu v trzích s nižší volatilitou (se kterou museli bojovat všichni intradenní obchodníci zejména v druhé polovině roku 2012) popisuji v článku Praktické tipy pro obchodování v aktuálních podmínkách intradenních trhů.
Cenové patterny mohou být zajímavé pro časování vstupů, ovšem důležitější je z mého pohledu celková orientace ve struktuře trhů vycházející z vyšších timeframů. Konkrétně se tématu věnuji v článku Práce s více timeframe na praktických příkladech.
Ve svém vlastním tradingu vycházím právě ze struktury trhů na vyšších timeframech, abych si do grafů zakresloval S/R zóny, ve kterých očekávám změnu nabídky/poptávky. Jinými slovy si v grafech předpřipravím oblasti představující potenciálně zajímavá místa pro vyhledávání vstupních patternů na nízkém timeframu. Příprava může mít různé formy, ale jednoznačně jde z mé zkušenosti o taktiku, která může velmi pomoci na cestě k profitabilnímu tradingu. Konkrétní ukázku mé přípravy jsem publikoval v článku Komentovaná ukázka přípravy k intradennímu obchodování. Nad významem připravených S/R úrovní v intradenním obchodování jsem se zamýšlel ještě v článku Poradna: Mám v intradenním obchodování používat S/R úrovně nebo nikoliv? . Další informace o mém obchodním plánu jsem publikoval v článcích Shrnutí Petrova stylu intradenního obchodování a Pohled na můj monitor při dopoledním intradenním obchodování.
Trade management
Pochopitelně, že vstupy jsou jen jednou z částí obchodního plánu. Mnohem důležitější je celkový risk management a také trade management. Tedy taktiky pro práci se stop-lossy a výstupy. V této oblasti považuji za důležité především loňské články Tipy z praxe intradenního obchodování – posouvání SL na B/E při protitrendových obchodech , Tipy z praxe intradenního obchodování – posouvání stop-lossu v trendu, Tipy z praxe intradenního obchodování – důraz na rozumné RRR a Zamyšlení nad výstupy v intradenním obchodování .
Psychologie intradenního obchodníka
Výše zmiňované články se týkaly především technických aspektů obchodních plánů. Úspěch v intradenním obchodování záleží z velké míry i na dalších vlivech. O těch jsem se podrobněji rozepisoval v článcích Lekce z výsledků začínajícího tradera, Principy ziskových obchodníků, Co dělat, když se trh otáčí tick od plánovaného vstupu? a Poradna: Mé výsledky jsou závislé na posledních obchodech.
Alternativní techniky
Přestože se sám zaměřuji především na studium struktury trhu skrz cenové úsečky (ve spojení s analýzou volume) zkoumám průběžně pochopitelně různé alternativní techniky intradenního obchodování. Mezi ty zajímavější patří jednoznačně ty popisované na těchto stránkách: Kumulativní delta, Různé typy grafů – díl 6, renko a Různé typy grafů – díl 7, reverzní svíčky.
Praktické tipy
V neposlední řadě jsem v loňském archivu našel dva články, které mají spíše obecnější charakter, ale z mého pohledu jsou zejména pro začínající intradenní obchodníky také velmi podstatné a doporučuji jejich přečtění: Praxe – levná směna korun na eura (a opačně) skrz IB a Kdy mohou při obchodu přijít problémy při výpadky internetu? Co je to OCO vazba? .
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.