Psychologie obchodování – peníze se válejí na zemi!
V dnešním díle bych rád nepřímo navázal na čtvrteční Šebikův článek, respektive v jeho obsahu lehce pokračoval. A začnu tím, že se vám pokusím demonstrovat, jak v obchodování doslova a do písmene leží peníze na zemi, přičemž vše, co musíme udělat, je tyto peníze zvednout.
Představte si následující situaci: někdo vás zavede do veliké místnosti, na které se na zemi povaluje přesně 100 papírků. Ten někdo vám řekne, že všech 100 papírků obsahuje na druhé straně číslo. Ze všech papírků jich 40 obsahuje číslo 300 a zbylých 60 číslo 0. Ten někdo vám dále řekne, že vám nabízí „obchod“; můžete si zaplatit „otáčení“ papírků. Za jedno otočení papírku zaplatíte 100 korun. Pokud otočíte papírek s 0, pak sto korun propadá ve váš neprospěch. Pokud otočíte papírek s „300“, pak dostanete od druhé strany 300 Kč a ještě vám onen muž vrátí 100 Kč, které jste zaplatili za otočení papírku. Co uděláte?
Hloupý jedinec udělá následující: zaplatí si otočení 3–5 papírků „na zkoušku“. S největší pravděpodobností si „otočí“ takovou kombinaci, která bude ve výsledku pro něho ztrátová, nebo nulová. Zanevře tedy na další papírky a naštvaný odejde pryč, nechtíc už o celé místnosti ani slyšet.
Chytrý jedinec okamžitě zaplatí za všech 100 papírků. Udělá to i za cenu, že by si měl půjčit. Chytrý jedinec totiž vyjde z velmi jednoduché matematiky: pokud otočí všech 100 papírků, tak prodělá 60×100 Kč a vydělá 40×300 Kč. To tedy znamená, že ve finále vydělá 6000 korun. Chytrý jedinec tedy neudělá nic více a nic méně, než že prostě přijde a sebere ze země peníze, které se před ním doslova a do písmene válejí.
Ti bystřejší z vás již nyní pochopili, že o čem jsem právě mluvil, je přesná podstata úspěšného tradingu. Naprosto nejdůležitější částí každého úspěšného tradera je money-management. Každý úspěšný trader ví, kolik může průměrně získat, pokud otočí „vítězný“ papírek a kolik průměrně ztratí, pokud otočí „špatný“ papírek. Jak to úspěšný trader ví? Díky pečlivě vedeným statistickým záznamům, o kterých psal v minulém článku Šebik. Každý úspěšný trader pak ví, že toto je nejdůležitější část úspěšného obchodování – to je ta část, na kterou je třeba se primárně zaměřit: kolik získám, pokud se obchod povede, a kolik ztratím, pokud se obchod nepovede? Není pak prakticky vůbec důležité, co používáme jako vstupní metody: někdo může používat indikátory, někdo trendové čáry, někdo WoodiesCCI, někdo Vegasovy tunely, někdo cokoliv jiného. Každý si musí najít to své, avšak věnovat přebytek času vstupním úrovním je práce naprosto zbytečná. Důležitější je dokázat vypozorovat (dokázat si spočítat), kolik budeme vydělávat při úspěšných obchodech a ztrácet při neúspěšných. Pak nám velmi často skutečně stačí jen 40–50 úspěšných obchodů ze 100 a peníze se na náš účet mohou jenom hrnout!
A toto je celý princip úspěšného obchodování. Přijmout takovýto princip a změnit na jeho úroveň své myšlení se však zdá většině obchodníků jako nepřekonatelný problém – proto si nyní pojďme pro jistotu ještě jednou shrnout nejčastější chyby ztrácejících obchodníků a nejčastější vlastnosti těch profitujících:
Ztrácející obchodníci
Pro ztrácející obchodníky je specifické, že za naprosto nejdůležitější považují vstupy a „tipy“. Ztrácející obchodníci jsou posedlí novými indikátory a jejich kombinacemi, jsou posedlí názory druhých, kam zítra půjde trh, jsou posedlí „zaručenými“ radami a tipy „odborníků“ a brokerů. Ztrácející obchodníci naivně věří, že rady „odborníků“ nemohou být špatné (většinou jsou špatné z 99 procent). Ztrácející obchodníci se neobtěžují zapojovat svůj mozek, raději neustále platí za něco, co někdo již vymyslel za ně a co většinou ani nefunguje – tomu však ztrácející obchodníci odmítají věřit, když si již za něco takového zaplatili. Ztrátoví obchodníci si v drtivé většině nevedou žádné statistiky, nedělají backtesty, nezapojují svůj mozek, nepřemýšlí o výstupech ani trade-managementu. Ztrátoví obchodníci celý život prakticky jen hledají „svatý grál“ v podobě indikátoru nebo systému, který bude mít vždy pravdu. A co je nejdůležitější – ztrácející obchodníci nikdy nepochopí, že musí sebrat ze země všech 100 papírků, aby mohli vydělat. Ztrácející obchodníci jsou netrpěliví, a pokud jim prvních 5 obchodů nevydělá pořádnou částku, již systém opouštějí a jdou sbírat 5 papírků k někomu jinému. A takhle pořád dokola a dokola a dokola...
Profitující obchodníci
Profitující obchodník se v první řadě drží hesla „věř jen sám sobě a svým vlastním backtestům a výsledkům“. Profitující obchodník se neobtěžuje trávením stovek a tisíc hodin za účelem hledání „ideálních vstupů“. Profitující obchodník si nejprve položí dotaz: „v jakých momentech většinou trh naděluje profit alespoň 2–3× větší, než je potřebný risk?“. Poté, co takový moment najde/vypozoruje, si začne klást otázku, s jakými metodami/indikátory lze takové momenty rozpoznávat. Přičemž již od začátku ví, že vše, co mu stačí, je dokázat efektivně vstoupit do takových pohybů alespoň 40× ze 100 případů a už může vydělávat spoustu peněz. Profitující obchodník neustále dokumentuje svůj postup a neustále dokumentuje, kolik se právě v jednotlivých pohybech v trzích nachází potenciálních profitů. Profitující obchodník ví, že se trhy neustále mění, a tak si chce být jistý, že od trhů vždy žádá jen a jen to, co se v nich právě nabízí. Profitující obchodník je trpělivý, není chamtivý a hlavně – není líný a pohodlný. Profitující obchodník také ví, že musí otočit všech 100 papírků, aby mohl vydělat peníze.
Bohužel, většina lidí stále věří, že existuje způsob, jak sbírat peníze ze země zcela bez práce. Nic takového samozřejmě neexistuje a pochybuji, že někdy existovat bude. Ani v tradingu nelze peníze zvedat ze země bez námahy, inteligence a přemýšlení. Dobrá zpráva ale je, že alespoň už víme, že skutečně na této planetě existuje místo, kde má každý z nás šanci a možnost nějakou tu korunu ze země zvednout... Nejde to ale hned a už vůbec to nejde za pomoci „zkratek“. Svou cestu si musí najít každý sám, musí si ji hledat poctivě a svědomitě. A musí myslet jinak, než věčně ztrácející obchodníci.
Tomáš Nesnídal