Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (5) : chci odejít z práce a začít obchodovat
Posledních pár týdnů jsem shodou okolností dostal několik dotazů na stejné téma: chtěl bych se věnovat tradingu full-time a dát výpověď v práci. Je to dobrý nápad? Kdy je čas na takovýto odvážný a zásadní krok? Pokusím se dnes na toto téma napsat, jak bych podobné kroky viděl já.
Foto (c)iStockphoto.com/bravobravo 
|
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že se nikdo nestane traderem na plný úvazek ze dne na den. Jakákoliv představa, že dnes dám výpověď v práci, a zítra začnu „novou“ práci jako trader s okamžitými příjmy, je zcela naivní a pouze ukazuje, jak málo daný člověk o tradingu a obecně o založení nového byznysu ví. Založit nový byznys je vždy běh na delší trať, je to proces, kdy na první zakázky a tudíž i příjmy můžeme čekat dlouhé měsíce. Je to něco, u čeho musíme vydat mnoho energie a úsilí, abychom si alespoň nadělili možnost, že po nějaké době začneme také sklízet ovoce. Trading je v prvé řadě byznys, takže musíme uvažovat naprosto stejně, jako kdybychom šli zakládat novou firmu (akorát s tím rozdílem, že tento byznys nepotřebuje žádné zaměstnance, žádné prostory, můžete jej začít provozovat kdekoliv na světě a vaše vstupní náklady budou naprosto minimální). Dle mé zkušenosti a obecné informovanosti je doba, než začne jakýkoliv nový byznys generovat stabilnější příjmy, alespoň 1 rok velmi intenzivní práce, někdy i déle – takže i v tradingu nemůžeme počítat s tím, že začnete generovat stabilní příjmy dříve, jak za rok.
Dalším důležitým faktorem je, zda-li ukončujete práci jako řadový zaměstnanec, nebo podnikatel. Obecně se dá říci, že jsou podnikatelé v lehké výhodě, neboť jsou zvyklí na větší pocit nejistoty, znají prostředí byznysu a vědí, že výplata nemusí přijít každý měsíc. Mají myšlení nastavené trochu blíže tradingu, takže jsou lehce lépe připravení.
Řadový zaměstnanec je v podstatě v nejhorším možném stavu, neboť je většinou zvyklý jednat dle toho, co mu kdo řekne, jeho denní rutina je řízena přesnými instrukcemi a úkoly a odměna zasílána naprosto pravidelně ve stejný den, o stejné výši. Řadový zaměstnanec je rozhýčkán sociálními benefity a jistotami – na vše toto můžete v tradingu zapomenout. Pro řadového zaměstnance může být přechod na práci full-time tradera značný šok: jenom si představte, že ráno vstanete a nikdo vám nedá žádné úkoly, nikdo vám neřekne, že dnes máte dělat to a to a pokud to uděláte, pak dostanete tolik a tolik. Jako trader ráno vstanete, sám si určíte a naplánujete, co budete daný den dělat, kam se chcete daný den posunout – a následně musíte mít dostatek vnitřní vůle a disciplíny vše, co si naplánujete, také splnit. Musíte mít vysoký stupeň vnitřní sebedisciplíny jednat takto každý den a počítat s tím, že vás za vaší práci nikdo nebude chválit, nikdo hubovat a nikdo vám nebude říkat, co jste udělali špatně a co kde máte opravit a napravit. Vše bude na vás, na vašem vlastním uvažování. Budete muset docela možná zapojit mozek na mnohem vyšší úrovni, než na co jste byli doposud zvyklí – a přes to vše vzít v potaz ještě to, že budete měsíc pracovat a nepřijde přitom třeba vůbec žádná odměna. Vaše příjmy navíc budou značně kolísavé; žádný jasně daný fixní plat každý měsíc. Některé měsíce vyděláte výrazně méně a některé zase tolik, že byste už do konce roku nemuseli hnout prstem – přesto se musíte připravit na to, že po podobných měsících nejde o nově nastavený „standard“, ale zákonitě přijde zase měsíc slabší, což vás nesmí vykolejit.
Ať už pak budete chtít přejít k tradingu na plný úvazek jako řadový zaměstnanec, nebo podnikatel, rozhodně potřebujete značnou finanční rezervu, alespoň na několik měsíců. Nejhorší možný scénář je, že budete pod finančním tlakem a budete potřebovat vydělat rychle a za každou cenu – pak vám garantuji, že nejenom nevyděláte nic, ale ještě k tomu ztratíte. Tlak produkuje stres a ten dále produkuje emocionální nestabilitu, která vede k porušování obchodního plánu, impulsivnímu jednání a další sérii jevů, které rozhodně nezaručí, že vyděláte peníze. Musíte si tedy být jistí, že jdete obchodovat s dostatečnou „pohodou“, že můžete nadále finančně fungovat a k tomu se věnovat tradingu i s tím, že pár měsíců ještě nemusíte vydělat jediný dolar.
Má doporučení
Pokud tedy opravdu chcete skončit s prací a věnovat se tradingu na plný úvazek, pak striktně doporučuji, abyste se nacházeli alespoň v jednom z následujících stavů:
a) trading vám již stabilně fungoval při zaměstnání; dokázali jste konzistentně vydělávat alespoň 6 měsíců v kuse a to částku alespoň poloviční toho, co nyní potřebujete na základní životní náklady. Navíc máte na účtu rezervu alespoň na 6 měsíců živobytí. V případě takovéhoto stavu bude vaše hlavní práce postupné navyšování pozic, případně rozšiřování obchodního času a rozšiřování množství strategií k obchodování. Obojí je pozvolný proces, který vyžaduje několik měsíců času. Počítejte s tím, že po většinu dne budete stále dokola backtestovat, hledat různá drobná vylepšení a velmi intenzivně studovat money-management, zejména pak position-sizing a vhodnou metodu navyšování pozic.
b) Máte za sebou nejzákladnější práci (základní backtesty, jasno o vašem obchodním stylu a směru, jasno o obchodním systému, srovnání různých systémů a druhů výstupů, atd.), máte již za sebou několik živých obchodů, takže víte, jak reagujete po psychologické stránce a znáte již své slabé a silné psychologické stránky v tradingu. Navíc máte rezervu na živobytí alespoň 12 měsíců. Počítejte s nekonečnem dalších backtestů a výrazné práci na psychologii, zejména pak na změnu každodenních návyků (bude třeba se naučit disciplíně, již nebudete mít nad sebou žádného šéfa, který vám bude říkat, co a kdy dělat, atd.), vysokou úroveň vnitřní disciplíny. Najděte si také způsob, jak od tradingu pravidelně oddychovat (například nějaký sport), abyste mohli držet od tradingu potřebný zdravý odstup.
c) Máte za sebou vše zmíněné v předešlém bodě, ale nemáte potřebných 12 měsíců rezervy na pokrytí živobytí; v takovém případě si k tradingu najděte poloviční úvazek a snižte své základní životní náklady tak, abyste se mohli polovinu dne věnovat tradingu a polovinu dne jiné práci, která vám bude pokrývat životní náklady.
V jakémkoliv jiném případě bych o opouštění zaměstnání a přechod na full-time trading neuvažoval (a samozřejmě, ani pokud dodržíte výše zmíněné, neexistují žádné garance). I my s Petrem jsme si mohli dovolit jít se věnovat tradingu na plný úvazek až v době, kdy jsme už o tradingu něco věděli, měli jsme za sebou řadu obchodů a uměli jsme v tradingu něco vydělat. Navíc jsme díky prodeji firem měli s Petrem dostatečnou finanční rezervu, v našem případě více jak na 12 měsíců.
Samozřejmě, jakkoliv tvrdě a nemile toto může pro vás znít, je to realita, na kterou je třeba se připravit a postavit se jí čelem. Je také třeba zakalkulovat kladné stránky, které onu nejistotu značně vyvažují: pokud to dokážete a uspějete, vaše možnosti a vaše svoboda budou až neuvěřitelné. Budete naprostým pánem svého života, sami budete dělat, co chcete, kdy chcete – a kde chcete. To jsou dost výrazné benefity, které samozřejmě nepřijdou samy od sebe a „zadarmo“.
Pokud jste již dosáhli stavu, že se věnujete tradingu full-time, podělte se prosím v diskusi s ostatními o tom, jak vaše cesta k full-time tradingu vypadala, konkrétně pak jak jste ukončili své zaměstnání a připravili se na dráhu tradera. Každý takový příspěvek bude určitě pro ostatní čtenáře velkou inspirací.
Tomáš Nesnídal