Pozor na černé labutě
V obchodování lze risk kontrolovat. Někteří obchodníci ale mohou postupně nabýt dojmu, že se tím zbytečně obírají o profity. A pak přicházejí černé labutě. Aneb proč v minulém týdnu ztratil trader obchodující opce stovky milionů dolarů, svým klientům nejen vymazal velké účty, ale navíc je poslal do debetu.
Foto (c)depositphotos.com
|
Nejprve si trochu připomeňme pojem černá labuť, který na finančníkovi zmiňujeme poměrně často. Myšlenku „černé labutě" představil Nassim Taleb již před několika lety ve své knize stejnojmenného názvu (kniha byla vydána i v češtině). Tato teorie se v jednoduchosti zabývá důsledky vysoce nepravděpodobných událostí. To jsou takové události, které máme tendenci (obzvláště ve finanční oblasti) zcela ignorovat. Jak pak ale autor prokazuje, přesně takovéto události mají zcela devastující účinky, pokud opravdu přijdou. Jsou to události vysoce nepravděpodobné, vysoce nepředvídatelné a nesoucí v sobě extrémní riziko a nezřídka za takovými stojí i světové finanční krize (právě proto, že jejich pravděpodobnosti byly tak nízké, až byly finančním světem zcela ignorovány – tím nebyla možná rizika dostatečně chráněna).
V pojetí běžného obchodování nemusí mít černé labutě vysloveně globální charakter. Často jsou to události, které se dotknou třeba jen jediného obchodníka, který určitým způsobem podcenil méně pravděpodobný risk. Předpokládal, že je vysoce nepravděpodobné, aby nastala určitá situace (protože nenastala například nikdy v backtestu) a ona se přesto dostavila.
Zrádnost černých labutí je i v tom, že přicházejí často po dlouhém období, kdy obchodníkovi určitý styl práce vychází. Postupně navyšuje své účty, spravuje peníze ostatním, aby najednou přišla během třeba jediného dne „černá labuť“, která zcela zničí vše, na čem pracoval poslední roky. Od financí, reputace, sebevědomí až po osobní vztahy.
O černých labutích je tak dobré neustále přemýšlet a chovat se v trzích tak, abychom co nejvíce podobnou situaci v našem vlastním obchodování minimalizovali.
Bohužel černé labutě k mnoha obchodníkům přilétají neustále. Ať spekulovali třeba na švýcarský frank v roce 2015 nebo například některé produkty volatility začátkem letošního roku a mnoho podobných situací.
V minulém týdnu bylo v tomto ohledu zajímavé sledovat příběh Jamese Cordiera a jeho 290 klientů, kterým spravoval peníze. Ti přitom patřili do skupiny bohatších investorů – minimálně do jeho správy svěřovali 500 000 USD. Během jediného dne pak přišli o úplně celý zůstatek účtu, a navíc jsou nuceni brokerovi uhradit ohromné dlužné částky na pokrytí marginu.
Jak se vše přihodilo? Cordier patřil k poměrně známým osobnostem v oboru. Dlouhé roky se věnoval vypisování opcí – vydal na toto téma velmi dobře hodnocenou knihu The Complete Guide to Option Selling, která vyšla již třetím vydáním. Provozoval web optionsellers.com, poskytoval různé komentáře v televizích a podobně. Paradoxně zejména na téma řízení risku. V jednom z posledních interview popisoval svůj investiční přístup tak, že „jeho cílem je pracovat s agresivním nástrojem a řídit jej konzervativně“.
Přesto musel nakonec Cordier 15.11.2018 informovat své klienty o „katastrofické ztrátě“, která jim nejen vymazala účty, ale dokonce je poslala do výrazného mínusu, protože na jejich účtech pracoval s vysokou pákou bez dostatečných finančních rezerv.
Důvod? Cordier vypisoval vzdálené call opce zejména na trhu Natural Gas (plyn), kde očekával, že se trh nikdy nemůže k tak vzdáleným opcím ani přiblížit. A ten přesto během chvilky vystřelil vzhůru, a přestože byl pohyb sice nezvyklý, ale nikoliv úplně mimo možnou realitu, vymazal přes sto milionů dolarů, se kterými Cordier pracoval:
Detaily k celé kauze můžete nalézt na mnoha místech anglicky psaného internetu. Pokud rozumíte angličtině, určitě doporučuji si některé komentáře přečíst a připomenout si, v jakém prostředí se na trzích pohybujeme a že bychom nikdy neměli nechat řídit naše finance vlastní ego.
Sám bych rád při příležitosti tohoto příběhu zrekapitulovat některé důležité principy, které jsem se v této souvislosti na trhu sám za více než 15 let praxe naučil:
S úspěchem ochabuje ostražitost a přichází „arogance“. Při podrobnějším studiu příběhu Cordiera mrazí způsob, jakým v trhu riskoval. Vypisoval opce, které chránil jen nepatrně. A to se pohyboval ve velmi volatilním trhu a pracoval s ohromnou pákou. I začínající trader vidí, že jeho pozice nebyly v pořádku. Přesto dokáži chování tohoto veterána „pochopit“. To, co dělal mu fungovalo mnoho, mnoho let. Měsíc, co měsíc pravidelně inkasoval vypisovaná prémia, klientům přinášel zhodnocení, za správu peněz měl nemalé zisky a všichni byli spokojeni. Byl autorem uznávané knihy, televize si jej zvali do debat. V takových okamžicích se těžko přemýšlí o tom, proč by daný přístup neměl být úplně nejšťastnější. Vždyť to roky funguje, tak proč malovat čerta na zeď! Kolikrát jsem podobný příběh viděl i u malých traderů ve svém okolí.
I já sám jsem se v minulosti dostal několikrát do situace, kdy mi velmi dobře fungoval určitý přístup a s každou ziskovou sérií jsem se v dané oblasti cítil silnější v kramflecích a vnímal, že si v trhu mohu „dovolit více“. Extrémní je to v oblasti diskréčního obchodování. A de facto toto byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se přesunul do oblasti systematických strategiích obchodovaných v širších portfoliích. Jednak jsem se při správě větších peněz nechtěl nechat ovládat svým egem a čekat, kdy nastane nějaký problém (který jsem naštěstí ve větším měřítku řešit nemusel) a současně vnímal ohromnou potřebu risk nekoncentrovat do jediného přístupu (což je právě to, co dělal Cordier).
Risk je nutné kontrolovat. V mnoha směrem trading funguje lépe, když pracujeme s co nejvolnějšími pravidly risku – například nepoužíváme stop-lossy. Totiž mnohokrát je možné se ze ztrátové pozice „nějak vyhrabat“ a inkasovat zisk tam, kde bychom jinak přiznali ztrátu na stop-lossu. Bohužel až do toho jediného okamžiku, kdy to nevyjde… A je úplně jedno, jestli historicky na backtestech vycházely strategie tak, že žádný stop-loss nepotřebovaly. Protože je zde šance, že se pořád může stát něco „nenadálého“ a účet utrpí. Zejména pokud budeme pracovat s vysokou pákou.
Spousta věcí velmi dobře funguje do doby, než se pekelně pokazí. Příběh Cordiera, jeho fondu i služeb na optionsellers.com ukazuje, proč si myslím že je na burze důležité porozumění toho, co s našimi penězi děláme (ať již sami, nebo prostřednictvím někoho jiného). Hodně přístupů může v historii dlouho „stabilně“ fungovat, aby najednou přišla katastrofa během jediného dne jen díky tomu, že po celou dobu nebyl v systému řízen risk a „jen to vycházelo“. U každého používané přístupu je tak potřeba chápat, co obchodujeme, jak je řízen risk a přemýšlet o tom „co se může stát“. Samozřejmě začínající tradeři nemusí mít v tomto směru ještě dostatek zkušeností. V tom případě si myslím že je vždy dobré:
a) Obchodovat s malou pákou (na začátku raději bez ní).
b) Kontrolovat risk u každého obchodu.
c) Diverzifikovat peníze do více přístupů.
A pokud si myslíte, že risk v nejhorším vždy dokážete nějak ukočírovat „podle situace“, tak si skutečně přečtěte co nejvíce z příběhu Jamese Cordiera. Ten si jistě myslel to samé.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.
- 1