Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Sierra Chart a Depth Of Market (DOM)

    Zobrazení DOMu v intradenních grafech je velmi praktické, protože se obchodník učí vnímat nabídku/poptávku v trhu, kterou jsme si v kostce vysvětlovali v nedávném článku Základy nabídky/poptávky – jak se hýbou trhy. Sierra Chart umí hloubku trhu zobrazit dvěma způsoby, přičemž jeden umožňuje zobrazení velmi kompaktního DOMu rovnou v grafu. Pojďme si ukázat několik tipů, jak s DOMem v Sierra Chart pracovat.

    Klasický DOM

    Chcete-li si zobrazit Depth of Market ve více tradičním stylu, použijte příkaz File > Open Trading DOM. Otevře se okno „Find Symbols“, kde je třeba buď vybrat symbol ze zobrazené nabídky, nebo jej ručně vložit do příslušného řádku. Volbu potvrďte skrz tlačítko Open Trading DOM. Otevře se víceméně klasický DOM s integrovaným panelem pro zadávání příkazů, který vypadá zhruba takto:

    sierrachartDOM2.jpg

    DOM je poměrně solidně konfigurovatelný. Chcete-li změnit barevnost a velikost čísel nebo pozadí, provádí se vše skrz volbu Global Settings > Graphics Settings z hlavního okna programu. Nastavení týkající se DOMu začínají označením Trader DOM. Volba zvýrazněná na následujícím screenshotu například ovlivňuje barevnost a velikost písma pro zobrazení poslední ceny. Hned pod ní je nastavení pro pozadí poslední ceny atd.:

    sierrachartDOM_settings.jpg

    Možná jste si všimli, že výše zobrazený DOM má trochu netradiční uspořádání – čekající limitní prodejní a nákupní příkazy jsou zobrazené v jednom sloupci pod sebou. V jiných DOMech je to většinou opticky rozlišené tak, že čekající prodejní příkazy vidíme napravo od ceny a čekající nákupní příkazy nalevo. I to lze v Sierra Chart částečně nastavit. Provádí se to skrz volbu Trade > ChartDOM Settings. Zde si můžete vybrat, jak chcete jednotlivé informace v DOMu zobrazovat.

    Obchodování z DOMu

    Samotné obchodování probíhá velmi jednoduše. Nejprve si v trading panelu nastavte parametry strategie – tj. s kolika kontrakty chcete obchodovat, jaký je stop-loss a profit target. Chcete-li zadávat příkazy v DOMu, stačí kliknout do sloupce Buy nebo Sell. Jaký příkaz se vygeneruje, je nastavitelné skrz volbu Trade > Chart DOM Settings. Základní nastavení pro nákup za limit je kliknutí levým tlačítkem myši do sloupce Buy pod aktuální cenou, pro prodej za limit kliknutí levým tlačítkem do sloupce Sell nad aktuální cenu.

    Jakmile je příkaz do DOMu vložen, hned vidíme umístění stop-lossu i profit targetu. Příkazy můžeme měnit jednoduše tak, že klikneme na zvýrazněné označení příkazu, držíme stisknuté tlačítko myši a příkaz přetáhneme na novou cenu.

    S příkazy lze v DOMu pracovat i skrz kontextové menu, které se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myši kamkoliv do levého nejširšího sloupce DOMu.

    Pokud chcete DOM vycentrovat, klikněte dvakrát levým tlačítkem myši do cenové škály. Pokud preferujete, aby se DOM centroval automaticky, klikněte pravým tlačítkem myši do cenové škály a ve zobrazené kontextové nabídce vyberte Scale Range: Constant Range Autocenter.

    sierrachartDOM_settings2.jpg

    TIP: Pokud nechcete mít u DOMu zobrazenou levou část trading panelu s nastavením příkazů a tlačítky pro ovládání příkazů, můžete tuto oddělit. Stačí v okně s DOMem odkliknout volbu Trade > Attach Trade Window To Chart Window.

    sierrachartDOM_settings4.jpg

    Trade Window se oddělí a můžeme jej buď schovat, nebo zcela zavřít. Nastavení jako počet kontraktů / SL / PT zůstanou v DOMu zachována. Pokud Trade Window zavřete a chcete jej znovu vyvolat, stačí jen opět aktivovat volbu Trade > Attach Trade Window To Chart Window.

    Integrovaný DOM u grafu

    DOM si můžeme nechat zobrazovat přímo u grafů. Práce s tímto DOMem je z počátku trochu méně intuitivní, ale na druhou stranu získáváme opravu kompaktní DOM, který na ploše zabere minimum prostoru.

    DOM vyvoláte skrz Trade > Show Depth. Vedle cenové osy byste měli nyní vidět hloubku trhu. Pokud ji tam nevidíte (a jste určitě připojeni k datovém zdroji, který hloubku trhu poskytuje), ujistěte se, že máte DOM dobře nastavený. Nastavení tohoto typu DOMu probíhá přes menu Trade > Customize ChartDOM Columns. Zde si můžeme vybrat, které informace se mají zobrazovat. Nastavení by mělo vypadat například takto:

    sierrachartDOM_settings3.jpg

    Pokud budete chtít z DOMu obchodovat, zobrazte si sloupce pro nákup a prodej volbou Trade > Trading Chart DOM On. Nyní by váš integrovaný DOM měl vypadat zhruba takto:

    sierrachartDOM-chart.jpg

    Čitelnost integrovaného DOMu je ovlivněna nastavením měřítka grafu. Pokud vidíte DOM příliš zhuštěně, klikněte pravým tlačítkem myši do cenové osy grafu a zvolte si některý nástroj pro práci s měřítkem. Například vyberte volbu Interactive Scale Range a následně klikněte levým tlačítkem myši do cenové škály a „táhněte“. Po chvilce experimentování s měřítky se vám jistě podaří DOM rozumně nastavit. Pokud byste se do práce s měřítky grafu zamotali, vždy je možné vrátit vše zpět přes volbu Reset, kterou najdete ve stejném kontextovém menu vyvolaném kliknutím pravého tlačítka myši do cenové osy grafu.

    Obchodování z integrovaného DOMu

    Zadávání příkazů probíhá v integrovaném DOMu stejně jako v běžném DOMu popsaném výše. Ovšem jak nastavit k příkazům stop-lossy a profit targety? Způsob, kterým to řeším já, je následující.
    Ujistím se, že mám vybraný graf s integrovaným DOMem a nechám si zobrazit Trade Window – volba Trade > Open Trade Window for Chart. Volby, které si nastavíme v tomto okně se váží k jakémukoliv způsobu obchodování z daného grafu. Tj. včetně DOMu. Po nastavení můžeme Trade Window zcela zavřít, ale volby zůstanou zachovány (doporučuji celkové nastavení uložit klasicky přes příkaz Save). Následně pak stačí kliknout do sloupce Buy integrovaného DOMu levým tlačítkem myši pod aktuální cenu, čímž vytvoříme nákupní příkaz s přednastavenými stop-lossem a profit targetem. Zadané příkazy je praktické si nechat zobrazit rovnou do grafu. To se provádí skrz volbu Trade > Show Orders and Positions. Pokud chcete s příkazy v grafu pracovat (tj. posouvat je atd.) je nutné ještě povolit Trade > Chart Trade Mode On.

    TIP: Potřebujete se naučit základy práce s programem Sierra Chart? Finančník.cz pořádá praktický kurz Kurz používání programu Sierra Chart.

    1.8.2012

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


    Sdílíme, co nám samotným funguje.
    7 výukových lekcí.

    Jak reálně uspět v tradingu?

    Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

    Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

    >> Získat kurz zdarma <<

    Další články na toto téma

    Sierra Chart a obchodování u Interactive Brokers s daty od IQFeed

    Stále dostávám dotazy, jak používat najednou program Sierra Chart s brokerem Interactive Brokers a daty od IQFeed. Zde je konkrétní, aktualizovaný návod krok za krokem, jehož výsledkem je integrace IQFeed dat a obchodování z grafů do Interactive Brokers.
    Osobně jsem stále větším příznivce programu Sierra Chart pro jeho vysokou flexibilitu, rychlost a robustnost. Pravdou však zůstává, že to vše je vykoupeno na dnešní dobu občas trochu neintuitivním ovládáním, na které si uživatel musí zvyknout. Některé věci se v programu prostě dělají jinak, než byste čekali. Nicméně jakmile objevíte „jak na to“ zjistíte, že v programu lze najednou dělat často mnohem více, než v jiných sw podobné kategorie a navíc za zlomek jejich ceny.
    Jednou takovou kapitolou je současná práce s různými datafeedy a brokery. Standardně se připojení k datafeedu/brokeru nastavuje v programu v okně Global Settings > Data/Trade Service Settings. Ovšem zde je možnost vybrat jen jediného poskytovala dat. Co když však chcete využívat pro zobrazování jiná data, než na kterých budete obchodovat? Například zobrazovat grafy s pomocí dat od IQFeed, ale příkazy posílat k Interactive Brokers?
    Tutoriál pro nastavení současného propojení Sierra Chart s IQFeed a Interactive Brokers
    Řekněme, že budete chtít využívat program Sierra Chart způsobem, jakým s ním pracuji já - budete chtít do programu získávat data z nějakého externího datafeedu (osobně pracuji s IQFeed, někdo může chtít pracovat s bezplatnými daty od nějakého dalšího brokera atd) a obchodovat u brokera Interactive Brokers.
    Krok 1: Instalace dvou kopií Sierra Chart na jednom počítači
    Program Sierra Chart je možné instalovat na počítač v několika současných instalacích, které lze spouštět najednou a různě propojovat. Právě této vlastnosti se používá pro náš úkol. Standardně se Sierra Chart instaluje do adresáře SierraChart na disku C. Budete-li chtít instalovat další kopii programu, spusťte klasicky instalaci a jako cílový adresář zvolte jiný – např. SierraChart2. Po instalaci budete mít na ploše dvě ikony, kde každá spustí jinou instalaci programu. Jednotlivé instalace jsou na sobě nezávislé – tj. je třeba je nezávisle nastavit a taky průběžně upgradovat.
    Jedna instalace programu se v našem případě bude starat o stahování dat (tj. propojení s první datafeedem), druhá bude komunikovat s brokerem (v našem případě Interactive Brokes). Podle potřeb můžete pracovat na jednom počítači s libovolným počtem instalací programu Sierra Chart.
    Krok 2: Nastavení Sierra Chart pro data z IQFeed
    Spusťte první kopii Sierra Chart (dále Sierra Chart A) a nastavte ji pro stahování dat z vašeho datafeedu (u mě to znamená nastavení v Global Settings > Data/Trade Settings zvolení datafeedu DTN IQFeed s tím, že je samozřejmě možné vybrat kterýkoliv jiný z množství datafeedů, které SierraChart podporuje):

    Otevřete v Sierra Chart A grafy, se kterými budete pracovat. Může jít například o akciové indexy ES, FESX a DAX. Jelikož pracujeme s daty od IQFeed, můžeme rovnou načítat kontinuální kontraktní měsíce - tj. symboly @ES#, EX#, XG#.
    V Sierra Chart A nebudeme s grafy pracovat - jde jen o pomocnou instalaci, která se stará o načítání dat z IQFeed. Tj. grafy nemusí být jakkoliv naformátované. Stačí, když jsou zobrazené a aktualizované (tj. Sierra Chart musí být připojena k IQFeed). Jelikož stejnou konstelaci budete pravděpodobně otevírat často, doporučuji grafy uložit jako Chartbook. Chcete-li věci co nejvíce automatizovat, můžete si nastavit, aby se daný Chartbook automaticky otevřel při spuštění Sierra Chart. Konkrétně pro to slouží volba Global Settings > General Settings, kde si daný charbook vyberte mezi Files To Open On Startup:

    Budete-li mít v nastavení datového zdroje (Global Settings > Data/Trade Service Settings)zaškrtnutou volbu Connect on Program Startup, pak jediné co musíte pro spuštění dat z IQFeed udělat, je spustit tuto instalaci Sierra Chart.
    Krok 3: Nastavení Sierra Chart pro obchodování skrz Interactive Brokers
    Spusťte druhou kopii Sierra Chart, ze které chcete obchodovat (dále Sierra Chart B). V Global Settings > Data/Trade Settings nastavte druhý datafeed, v rámci kterého budete exekuovat příkazy (v mém případě Interactive Brokers):

    Propojte grafy mezi Sierra Chart A a B. Provádí se to přes volbu File > Open Remote Chart Data File (v instalaci Sierra Chart B - tj. v té napojené na Interactive Brokers) s tím, že volba otevře okno obsahující výběr trhů spuštěných v Sierra Chart A:

    Po jednom vyberte trhy, které chcete zobrazit v Sierra Chart B.
    Důležité!! Jelikož jednotlivé datafeedy pracují s různými označeními trhů, je nutné vždy ještě vyplnit správný ticker pro datafeed v programu Sierra Chart B (u trhů na kterých budeme obchodovat). Klikněte na graf a zvolte F5 (nebo Chart > Chart Settings). V záložce Main Settings je pak nutné vyplnit správný ticker pro použitý druhý datafeed do políčka Alternate Real-Time Update Symbol:

    Na screenshotu je vidět, že v poli Symbol mám uvedeno @ES# což je ticker pracující s datafeedem IQFeed (toto se automaticky načte z instalace Sierra Chart A). Do pole Alternate Real-Time Update Symbol jsem však musel doplnit ES-201209-GLOBEX, což je ticker pro aktuální kontrakt ES obchodovaný přes Interactive Brokers).
    Pochopitelně, že celé nastavení si poté opět uložíme jako hotový ChartBook a při příštím otevření Sierra Chart bude již vše připraveno.
    Krok 4: Obchodování ze Sierra Chart
    Následně se stačí připojit v Sierra Chart B k druhému datafeedu (F11 nebo File > Connect to Data Feed) a můžeme z programu Sierra Chart zadávat příkazy k danému brokerovi s tím, že data pro zobrazování grafů jsou použita z jiného datafeedu nebo od jiného brokera. Toto nastavení osobně používám z důvodu, že pro některé své studie používám ticková data, která nejsou u IB dostupná (IB poskytuje pouze tzv. snapshot data). Jiné využití může být pro obchodníky, kteří mají účet u několika brokerů a mohou tímto způsobem elegantně kombinovat několik datafeedů. Pochopitelně, že tato funkce je v menší nebo větší míře dostupná i u jiných programů (i když např. v případě NinjaTraderu je třeba ji v případě kombinace různých brokerů zaplatit skrz tzv. multibroker licenci a možnosti nejsou tak rozsáhlé jako u Sierry).
    V praxi tedy pracuji pouze s instalací "Sierra Chart B", ve které si nastavuji grafy a zadávám příkazy. Instalace "Sierra Chart A" běží v pozadí jen jako proces a samozřejmě je zcela minimalizovaná.
    Tutoriál pro obchodování z grafů z programu Sierra Chart naleznete na Finančníkovi v článku Obchodování z grafů v Sierra Chart.

    Obchodování z grafů v Sierra Chart

    Exekuce příkazů z grafů byla jednou z oblastí, ve které Sierra Chart dlouho zaostávala a důvodem, proč uživatelé preferovali jiné software. Nicméně v této oblasti udělala Sierra Chart za poslední cca 2 roky velký pokrok a sám tento program dnes používám i k exekucím obchodů.
    Tento článek připravuji jednak z důvodu, abych ukázal „jak na to“ a současně jím chci potvrdit, že exekuce v Sierra Chart probíhá dnes zcela bez problémů. Skrz Sierru dnes běžně zadávám příkazy v rámci intradenního obchodování do Interactive Brokers a nenarazil jsem zatím na problém. Naopak práce s příkazy přímo z grafu je v některých ohledem dál než například u NinjaTrader, který jsem pro exekuce dříve používal.
    V Sierra Chart lze obchody zadávat několika způsoby:
    - prostřednictvím panelu Trade Window
    - přímo z grafů
    - nebo z DOMu
    V dnešním článku se zaměřím na první dvě cesty, které jsou vzájemně propojené. Na obchodování z DOMu v SierraChart se podíváme někdy příště.
    Pro obsluhování obchodování z grafu slouží hlavní menu Trade.
    Začít obchodovat v Sierra Chart můžete například takto:
    1) Otevřete si graf trhu, který plánujete obchodovat – na screenshotech budu pracovat s trhem YM.
    2) Ujistěte se, že máte graf vybraný (klikněte do jeho záhlaví, které by mělo být tmavé) a z menu trade vyberte Trade > Attach Trade Window to Chart. Okno by nyní mělo vypadat zhruba tímto způsobem:

    Všimněte si, že v levém horním rohu grafu je na světle modrém pozadí uvedeno [SIM] – jde o indikaci, zdali obchodujete simulovaně (Sierra Chart neposílá příkazy k brokerovi) nebo živě. Nastavení se přepíná v menu Trade > Trade Simulation Mode On. Pokud načítáte data přímo od brokera, budete při testování vždy chtít vidět v rohu [SIM], tj. pohybovat se v simulovaném režimu.
    Před samotným obchodováním je dobré nastavit, aby Sierra Chart neustále nepožadovala potvrzení při každém zadání nebo změně příkazu. Klikněte na „S“ v tradingu panelu a zrušte zaškrtnutí u následujících voleb volby:

    Sierra Chart samozřejmě umí nastavovat automatické stop-lossy a profit-targety – jde o tzv. „Attached Orders“ (připojené příkazy). Pro jejich použití je nejprve nutné zaškrtnout „Use Attached Orders for New Orders“ a následně budou do trhu zadávány po exekuci vstupního příkazu čekající příkazy dle specifikace uvedené v okně Attached Orders (Targets, Stops). V našem příkladu se tak do trhu umístí profit-target v oblasti 10 ticků a stop-loss 10 ticků:

    Samozřejmě příkazy jde měnit. Změnu přednastaveného stop-lossu provedete jednoduše tak, že kliknete na daný řádek „Stop“ a změníte hodnotu v políčku Stop Offset (např. na hodnotu 5):

    Sierra Chart umí i různé velmi pokročilé typy práce se stop-lossem a profit-targetem. Je možné měnit typy příkazů, nastavovat OCO vazby jen mezi určitými příkazy atd. V záložce „More“ si můžete konfigurace svých příkazů ukládat, případně mezi uloženými konfiguracemi naleznete některé nejběžněji používané typy nastavení. Např. si můžete vybrat 2TargetsWithBEStop.twconfig, který vám přednastaví šablonu pro obchodování 2 kontraktů s tím, že oba vystupují na jiném profit-targetu, a stop-loss se automaticky posouvá na B/E po dosažení určitého otevřeného profitu:



    Nyní je možné již vyzkoušet (v SIM režimu) zadávání příkazů – např. skrz příslušná tlačítka v Trade Windows nebo přímo z grafu. V případě obchodování přímo z grafů je možné využít kontextového menu zobrazeného po kliknutím pravého tlačítka myši. Pro vložení čekajícího prodejního příkazu najedeme například myší nad aktuální cenu, klikneme pravým tlačítkem a vybereme volbu Sell Limit:

    Co se mi na Sierra Chart opravdu líbí, je možnost upravovat čekající stop-lossy profit-targety ještě předtím, než vůbec je vstupní příkaz vyplněn. Toto se samozřejmě provádí jen na našem počítači (dokud není vyplněn vstupní příkaz tak stop-loss a profit-target nejsou odeslány na burzu), ale je to něco, co mi například v NinjaTrader chybělo. Hodně vstupuji limitním příkazem a volbu jemného ladění SL a PT v době, než jsem vyplněn často využívám. Příkaz v grafu změníme tak, že jednoduše klikneme na konkrétní linku a popotáhneme ji myší:

    Po ukončení obchodu nám Sierra Chart tradičně v grafu označuje, kde jsme do trhu vstoupili a kde vystoupili:

    Tipy na praktické nastavení Sierra Chart týkající se obchodování
    Graficky atributy týkající se zobrazování uskutečněných obchodů lze v Sierra Chart nastavovat na několika místech. V Global Settings > Graphics Settings si můžete nastavit barevnost šipek vyplněných příkazů, linek v grafu atd. Jde o volby začínající slovy Chart Trading… :

    Informace, které se zobrazují k jednotlivým vstupům se nastavují skrz menu Trade > Chart Trade Settings. Zde si můžete nastavit zdali vstupy a výstupy propojovat linkou (nastavení „Display Entry/Exit Connection Lines“), případně zdali zobrazovat vstupní/výstupní cenu, počet kontraktů atd.
    A v neposlední řadě je třeba věnovat pozornost nastavení následujících vobleb přímo v menu Trade:

    Chart Trading Mode On – obchodování z grafu funguje jen při zaškrtnutí této volby.
    Show Filled Orders – pokud nebudete mít volbu zaškrtnutou, pak se v grafu nebudou vyplněné příkazy zobrazovat.
    Show Orders and Positions – je třeba nechat zaškrtnuté, abychom v grafu viděli otevřené příkazy a pozice.
    Specifika Sierra Chart při obchodování z grafů a současném používání dat z různých zdrojů
    Sierra Chart si zatím ponechala specifické nastavení, které je třeba respektovat, pokud obchodujete na jiných datech, než na kterých analyzuje data. Typicky například v případě, že obchodujete u InteractiveBrokers a pro analýzy používate IQFeed (jak to dělám já). Taková situace se řeší skrz dvě instalace Sierra Chart (což je povoleno v licenčních podmínkách a jde i o doporučený postup výrobce software). Jedna spuštěná instalace Sierra Chart je pak napojena na IQFeed, druhá na InteractiveBrokers. V Sierra Chart není problém „odpojit“ okna s grafy od hlavního panelu a poskládat je tak, že máme na jedné obrazovce vedle sebe pak grafy z obou instancí Sierra Chart vypadající jako jeden program. Případně je možné na jednom počítači dělat analýzy /a mít tak komplexnější grafy/ a na druhém provádět exekuce – to je styl práce, který se osvědčil mě.
     

    Sierra Chart: Data od Zen-fire a exekuce u Interactive Brokers

    Několik obchodníků mě v rámci stále častějšího přechodu z programu NinjaTrader na Sierra Chart požádalo o návod, jak obchodovat v tomto softwaru s daty od Zen-fire a exekucemi u Interactive Brokers. Zde tedy je.
    V prvé řadě, proč vůbec pracovat s daty od Zen-fire, pokud máte účet u Interactive Brokers? Odpověď je jednoduchá – jde o kvalitní ticková data, na kterých lze sledovat i orderflow. Navíc si Zen-fire nepočítá žádné extra poplatky například u trhu e-mini Russell 2000, takže oproti jiným poskytovatelům dat jde o velkou úsporu (blíže o datech viz Jak hodně se liší data IB/Zen-fire/IQFeed? Který datafeed použít?).
    Zobrazení dat Zen-fire a exekuce u Interactive Brokers
    V Sierra Chart není problém pracovat s daty z jednoho zdroje (nebo více zdrojů) a posílat příkazy k vybranému brokerovi. Následujícím způsobem si tak můžete nastavit připojení k libovolným datům, která Sierra Chart podporuje.
    Krok 1: Dvě instalace Sierra Chart
    Sierra Chart umožňuje ve svých licenčních podmínkách instalovat na jeden počítač neomezený počet aktivních (paralelně používaných) kopií programu. Je to proto, že v tuto chvíli je pro každé připojení k jinému datafeedu či brokerovi potřeba samostatná kopie programu.
    Nainstalujte si tedy Sierra Chart na počítač dvakrát. Na začátku instalace jen zvolte nový adresář. Osobně si adresáře pojmenovávám například podle datafeedů (SierraChart_IB, SierraChart_ZF atd.).
    Krok 2: Nastavení datafeedu
    Spusťte si postupně obě kopie Sierra Chart a v programu nastavte potřebné připojení k datům/brokerovi. To se nastavuje pomocí Global Settings > Data Trade/Service Settings. V jedné kopii programu jednoduše zvolte z menu Service: Zen-fire (a vyplňte přihlašovací údaje), v druhé zvolte Interactive Brokers. Nezapomeňte si v obou kopiích programu nastavit stejnou časovou zónu. Především v kopii napojenou na Zen-fire zaškrtněte položky Connect on Program Startup a Reconnect on Failure.
    Krok 3: Zobrazení dat od Zen-fire
    Nyní budeme pracovat již jen s kopií Sierry napojenou na Interactive Brokers. S druhou kopií napojenou na Zen-fire není již potřeba dělat vůbec nic. Nemusíme v ní otevírat žádné grafy, nic. Kopie jen běží zcela v pozadí.
    V Sierra Chart napojenou na IB nyní otevřeme graf například trhu e-mini Russell 2000 vytvářený z dat Zen-fire. Je to potřeba udělat pomocí File > Find Symbol. V záhlaví volby okna Find Symbol je nutné zvolit Instance: Zen-Fire (měli byste tam vidět dvě různé spuštěné kopie Sierra Chart. Pokud ne, tak vám druhá kopie neběží a je třeba ji spustit). Následně jen vybereme symbol z nabídky dostupných symbolů a klikneme na Open Intraday Chart:

    Otevře se vám graf, v jehož záhlaví uvidíte [R] značící, že symbol je „streamován“ z „remote“ (vzdálené) instance Sierra Chart.

    Krok 4: Nastavení grafu pro obchodování z IB
    Aby bylo možné z grafu zcela normálně obchodovat, musíme k němu přiřadit symbol v Interactive Brokers. Zvolte Chart > Chart Settings (nebo F5) a klikněte na tlačítko Find u políčka Alternate Real-Time Update Symbol:

    V seznamu vyberte označení příslušného kontraktu u Interactive Brokers.
    To je vše. Nyní můžete v grafu zadávat příkazy jakýmkoliv běžným způsobem a obchody budou posílány k Interactive Brokers, přestože data se zobrazují od Zen-fire.
    Poznámky a doporučení
    1. Pracovní plochu doporučuji uložit do Chartbooku (save as…) a následně nechat automaticky spouštět se startem Sierra Chart. Zcela automaticky se vám tak spustí i druhá kopie Sierry s napojením na Zen-fire a připojí se vám k datům. Automatické spouštění chartbooků se nastavuje pomocí Global Settings > General Settings a přidáním vašich pracovních ploch do Files To Open On Startup:

    2. V případě napojení Sierra Chart na Zen-fire se vám v liště zobrazí prográmek GSP Bridge Server sloužící pro propojení s daty. Tento program nechte běžet v pozadí a určitě jej nezavírejte. Uzavře se sám poté, co se odpojíte od Zen-fire dat.
    3. Poskytovatel Zen-fire dat se brání tomu, aby jeho data byla používána jen pro zobrazování a nikoliv k obchodování. Pokud na nich (tj. například u Mirusu) neuděláte obchod během 14 dnů, začnou se odpojovat. Je tak dobré zadat jednou za čas nějaký miniaturní obchod například v YM a používání dat pak funguje zcela bez problémů.
×
×
  • Vytvořit...