Adaptrade Builder - jak může vypadat genetické generování obchodních systémů?
Na Finančníkovi jsme se již velmi dlouho nevěnovali popisu žádného nového software pro obchodování. Důvod je velmi prostý – s Tomášem používáme několik málo, zde dobře známých, programů a v podstatě nemáme důvod v této oblasti zkoušet cokoliv nového. Z několika důvodu se však dnes na nový program podíváme – konkrétně software pro genetické generování obchodních systémů - Adaptrade Builder.
Důvod, proč jsem se programem začal zabývat je jeho autor - Michael R. Bryant. Michael, se kterým jsme mj. dělali rozhovor do naší poslední knihy Kompletní průvodce úspěšného finančníka, je velmi zkušený trader, které své znalosti směřuje především do oblasti money-managementu a budování AOS. Michael je autorem programu Market System Analyzer, který v mém tradingu představuje jeden z nejdůležitějších software hned po Excelu. Své zkušenosti Michael občas publikuje ve svém bezplatném newsletteru, který si vždy rád přečtu – obsahuje totiž hodně tipů z oblasti řízení pozic, money-managementu a poslední dobou i velmi neortodoxní myšlenky pro automatické vstupy. Bylo zřejmé, že Michael se postupně ubírá směrem, který je pro mě naprosto neznámý – trading pomocí genetických algoritmů. Výsledkem jeho práce je software Adaptrade Builder, který generuje strategie pro platformu TradeStation. A jelikož TradeStation sám používám, neodolal jsem možnosti program vyzkoušet.
V tento okamžik bych rád všechny čtenáře upozornil, že dnešní článek je myšlen jako nahození „tématu“, které je možné na Finančníkovi hlouběji diskutovat, ale rozhodně ne popis nového vlastního směru tradingu. S Tomášem jsme diskréční obchodníci a rozhodně ne odborníci přes genetické programování. Jednoduše řečeno – trading nabízí neskutečné množství oblastí, jak k obchodování přistupovat a pokud je příležitost se alespoň trochu ponořit do práce někoho zkušeného, osobně ji vítám. Neznamená to ale, že bych se oboru musel věnovat nějak dále a hlouběji.
Co je genetické programování? Pokud shrnu informace z veřejných zdrojů (především wiki), tak jde o metodu programování podobnou biologické evoluci. Systém vytváří celou řadu počítačových programů (tzv. jedinců) a průběžně testuje jejich zdatnost (angl. fitness) – tj. schopnost řešit původně zadanou úlohu (v našem případě vydělávat peníze). Čím vyšší zdatnost, tím pochopitelně lépe. Jedince vytváří v různých „kolech“, v terminologii genetického programování populacích. V rámci jednotlivých generací program vybere nejzdatnější jedince („rodiče“) a z těch generuje další jedince metodami jako je křížení nebo mutace. Místo genů se z od rodičů na potomky předávají pravidla obchodního systému a logika konkrétní strategie.
U nových jedinců (potomků) program opět zjišťuje zdatnost a celý proces pokračuje stále dále a dále. Zjednodušeně řečeno tak software vyvíjí stále lepší a lepší jedince. Další informace naleznete např. na stránkách wikipedie.
Genetickým programováním se dnes zabývá celá řada traderů a existuje i několik specializovaných programů, Adaptrade Builder patří nyní mezi ně.
Práce s programem je poměrně velmi jednoduchá. Builder je přizpůsoben spolupráci s programem TradeStation, ze které čerpá data a pro který vytváří strategie. Jako vstup tak stačí do programu načíst historická data v určitém timeframe a nastavit základní vlastnosti generování. Některá nastavení ovlivňují kvalitu (a délku generování) výsledné strategie – mezi ty patří především velikost populace a počet generací. Dále lze v programu přiřadit váhy různým parametrům, které ovlivňují výslednou podobu strategie – lze např. ovlivnit frekvenci obchodů, max. drawdown, celkovou profitabilitu, komplexnost strategie a další.
Adaptrade Builder staví strategie s použitím několika základních indikátorů pro práci s trendem (simple moving average, exponential moving average), sílou trendu (ADX, rate of change), oscilátorů (SlowD stochastic, RSI), indikátorů volatility (true range, average true range), výběrů podle dnu v týdnu, hodiny a cenových patternů (highest(price, N), Lowest(price, N), Price[N]). Součástí strategií jsou pochopitelně i výstupy – podle dokumentace má ve své první verzi Builder k dispozici pět typů vstupů a šest různých typů výstupů. Těchto několik prvků Adaptrade Builder kombinuje dohromady právě s pomocí algoritmu genetického programování.
Raději zopakuji, že pro mne samotného bylo zkoumání programu Adaptrade Builder první příležitost s praktickým seznamováním s genetickým programováním. Sám obchoduji cestou diskréčního obchodování a k „automatům“ jsem spíš skeptický, dokud mě jejich výsledky sami nepřesvědčí o opaku. První otázka, kterou jsem si tak ve spojení s Adaptrade Builderem kladl, bylo – do jaké míry může program nalézt obchodovatelná pravidla, aniž by jeho výsledkem nebyl jen nepoužitelný, přeoptimalizovaný kód?
Na otázku pochopitelně nemám odpověď, ale je zajímavé přemýšlet o tom, že program v podstatě dělá to, co mnoho obchodníků hledající AOS – zkoumá trhy a snaží se najít kombinace, které fungují. Program to však dělá sám (úspora času), bez chyb (bere skutečně všechny signály atd.), bez předsudků (obchodník může vynechat některé nápady proto, že mu přijdou „nepravděpodobné“) a se zapojením statistických metod pro ověření robustnosti, nezávislosti atd. Díky algoritmu genetického programování nejde navíc o to nalézt „jednu rovnici“, která vystihne historický průběh daného podkladového aktiva. Pochopitelně, že výsledkem žádného programu nebude „svatý grál“ – vzorec, který by fungoval na věky a vždy. Nicméně pokud jsou výsledkem výpočtu strategie s určitou statistickou relevancí, je více než pravděpodobné, že jejich použitelnost bude podstatně vyšší, než většina „plně automatizovaných“ řešení, které nacházejí obchodníci po měsících zkoumání trhů.
Je důležité zdůraznit, že ani proces genetického hledání algoritmů není nějak extrémně snadný. Trader musí proniknout do problematiky a pochopit alespoň v základu jednotlivé prvky, se kterými se algoritmy v programu tvoří a především rozumět tomu, jak testovat robustnost strategií. Navíc výpočet může být časově náročný, zejména pokud se snažíme analyzovat větší historii intradenních dat. Tím chci říci, že prací s podobným programem se úsilí tradera jen posouvá do jiné oblasti – místo práci na „mikroúrovni“ jde spíš o plánování a přípravu portfolia strategií, které mají sami o sobě všechny předpoklady k fungování a vydělávat peníze budou především jako celek.
Michael přikládá k Builderu několik hotových strategií, na kterých ukazuje, jak zhruba systém nastavit, aby byly výsledky zajímavé a obchodovatelné. Pochopitelně, že součástí každého podobného přístupu je out-of-data testing (tzn. testování finální strategie na datech, které jsme nepoužili k budování strategie). S ukázkami se můžete seznámit na webu výrobce. Já jsem si rád vyzkoušel program v praxi a vytvořil několik velmi jednoduchých algoritmů. Vycházel jsem ze šablon připravených Michaelem a tak samotná příprava Builderu včetně generování dat z TradeStation byla otázkou přibližně 5 minut, generování jednotlivých strategiích byla na mém notebook záležitost maximálně 30ti minut. Do Builderu jsem nahrál vždy jen data do roku 2009, abych si posléze v TradeStation mohl rychle nechat zanalyzovat, jak by si strategie vedla od roku 2009 do dneška – tedy tzv. out of sample testing s daty, které Builder neměl k dispozici při přípravě strategie. Nutno říct, že výsledky nejsou vůbec špatné.
Zde je například ukázka strategie na denních datech trhu NQ. Započítané jsou komise ve výši 25 USD/obchod. Strategie byla vytvořena s daty do konce roku 2009, zbytek je "out of sample test":
Na genetickém programování je zajímavé, že při nepatrné změně strategie dostaneme systém se zcela jinou strukturou zisků a ztrát. Zde je další ukázka systému na denním trhu NQ:
Musím přiznat, že výsledky dosahované při testování programu mě dost zaujaly. V tuto chvíli dokonce uvažuji, že bych si vytvořil zkušební malé automatizované akciové portfolio obchodované s pomocí geneticky vygenerovaných kódů.
Co se Adaptrade Builder samotného týče, program se velmi intuitivně ovládá a funguje tak, jak je popsáno na stránkách výrobce. Program není levný, aktuálně se prodává za zaváděcí cenu 1995 USD, ale mezi podobnými programy v dané třídě patří k těm nejlevnějším. Nepředpokládám, že by si program měl koupit někdo, kdo s tradingem začíná a doufat, že „genetika“ pro něj bude svatý grál. Tak to určitě nefunguje. Nicméně pokud se zabýváte vývojem AOS, může být tento směr něco, co stojí za prozkoumání. Začít můžete např. studiem Michaelových newsletterů, které obsahují spoustu myšlenek, které později začlenil právě do programu Adaptrade Builder. Pokračovat pak můžete instalací 14ti denní bezplatné demoverze, kterou si můžete nahrát na webu výrobce, a se kterou můžete mj. vygenerovat řadu zajímavých programových kódů pro podrobné studování.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.