Život tradera v Algarve: report #1
Tak máme za sebou první (nejnáročnější) fázi stěhování do Portugalska, kterou bylo nalezení lokality a nemovitosti, která by odpovídala našim požadavkům. Jak takový proces stěhování tradera do zahraničí vypadá? A jak jsem se celkově připravoval? Pokusím se v několika samostatných článcích vylíčit jak život tradera mimo ČR, tak veškeré přípravy, které tomu z pohledu tradingu předcházely.
V prvé řadě asi bude správné vysvětlit, proč právě Portugalskou. S mojí manželkou již dlouho uvažujeme o stěhování někam, kde je teplo, moře, čerstvé ryby a čerstvé ovoce. Kde je zkrátka a dobře zdravější životní styl, lepší pohoda a méně věčně mrzutých jedinců, kde neznáte slovo „stres“ a kde se prostě cítíte dobře.
Hledání místa jsme věnovali doslova několik let a procestovali skutečně mnoho. Upřímně řečeno, naprosto nejvíce nás uchvátila Asie (Singapur, Thajsko, HongKong...), nic méně, žít na tomto kontinentu je přeci jenom administrativně i kulturně pro občana EU trochu náročné, proto naše finální rozhodnutí bylo zůstat v Evropě, kterou máme opravdu velmi rádi. Nejprve se zdálo, že zvolíme Španělsko (konkrétně Barcelonu), při návštěvě Portugalské přímořské oblasti Algarve jsme však velmi rychle změnili názor. Nakonec jsme se na Algarve vypravili opakovaně, abychom se ubezpečili, že je to skutečně to „správné“ místo a tím bylo rozhodnuto. Už před dvěma lety jsme se tedy kvůli tomuto záměru začali učit portugalsky a dnes mohu říci, že se tímto jazykem poměrně bez větších problémů s manželkou domluvíme.
Algarve
Algarve je název pro celou oblast jižního pobřeží Portugalska. Pobřeží Algarve je krásné místo, které čítá nekonečné množství překrásných pláží (údajně je tu pláží až 300), obrovské množství vysoce kvalitních golfových hřišť (golfisté vědí, že Algarve je jedním z center evropského golfu), velmi stabilní počasí, dlouhou dobu viditelnosti (průměrná doba denního světla je zde jedna z nejvyšších v Evropě) a hlavně – prakticky po celý rok slunce a teplo. Letošní zima je tu sice mimořádně špatná, přesto stále velmi příjemná: proměnlivé počasí nabízí 2-3x do týdne alespoň 22 stupňů (několikrát jsem tu během posledního týdne již chodil jen v tričku s krátkým rukávem a v autě používal klimatizaci), slunce se tu aktuálně střídá s občasnými deštivými dny. Golf tu můžete i v únoru hrát alespoň 3x do týdne. Lidé jsou zde velmi příjemní a především méně otrávení – nebo tak alespoň vypadají.
V Algarve je přibližně 300 pláží. Aktuálně jsou opuštěné, plnit se však začnou již začátkem dubna.
Obecná příprava a hledání místa pro život
Příprava na stěhování začala už v roce 2009, hlavní část však na začátku roku 2010.
V prvé řadě jsme uvažovali, zda-li nemovitost koupit, nebo pronajmout. Pro první rok jsme se nakonec rozhodli pro pronájem, abychom mohli celé Algarve a životní styl zde lépe poznat a dle toho se rozhodnout, co a jak dále.
Obeslali jsme tedy postupně cca 150 majitelů vil a 40 realitních agentur s přesnou představou oblasti, kvality a úrovně prostředí, velikosti a podoby vily/domu, atd. Tato část byla poměrně „zábavná“, protože již zde se projevila klasická jižanská nátura zvaná „amáňa“ (zítra). V našem oslovovacím emailu jsme totiž specifikovali i datum, kdy letíme do Algarve, abychom si předvybrané nabídky osobně prohlédli, čímž jsme Portugalcům také dali najevo, že je ještě dost času - a oni se dle toho také zachovali.
Zatím co první 3 týdny nechodily prakticky žádné odpovědi, z čehož jsme byly značně nervózní, týden před odletem přišlo náhle odpovědí a nabídek tolik, že jsme nevěděli, kterou vybrat dříve. Nakonec jsme se rozhodnuli prohlédnout si dle předvýběru z fotografií celkem 30 nemovitostí nejrůznějších velikostí, umístění a kvalit. Toto rozhodnutí se nakonec ukázalo jako velmi moudré, neboť jsme během týdenního a velmi vyčerpávajícího ježdění po nemovitostech v Algarve získali perfektní představu o tom, co je dobrá nabídka a co je mizerná nabídka, jak se tak ceny pohybují a co vše je zde možné a dostupné.
Náš původní záměr bylo najít si bydlení ve městě Vilamoura, které se nám velmi líbí a které máme velmi rádi. Nachází se zde také oblast, která se jmenuje Vale do Lobo a které se také říká „Beverly Hills Evropy“ – mimo jiné se zde dokončuje první 6* hotel v Evropě. Luxusní vily zde mají nejrůznější světové hvězdy, hlavně z oblasti sportu (například fotbalista Ronaldino). Ceny nemovitostí jsou zde samozřejmě obrovské, nic méně, po troše hledání jsme i zde nalezli nabídku pronájmu prostorné vily s bazénem za cenu 1500 Euro měsíčně (a dalo by se usmlouvat ještě trochu níže), přesto jsme se rozhodli do této oblasti nestěhovat. Důvod je jednoduchý – prostředí je zde již opravdu trochu moc „snobské“ a ceny běžných potřeb zbytečně předražené. Přesto jsme ve Vilamoura našli pár krásných nabídek, většinou kolem 1000 Euro měsíčně, jednalo se přitom o exklusivní lokace – například bydlení přímo na golfovém hřišti, apod. O několika z nich jsme velmi vážně po nějaký čas uvažovali.
Pohled ze spodní (chudší) části Vale do Lobo.
Nic méně, rozhodli jsme se navštívit i jiná města a poohlédnout se, zda-li neexistují i jiná příjemná místa k žití. Jako první jsme vyškrtli město Albufeira, které je pro nás osobně skutečně ošklivé – naplácané domy na sobě, v létě přeplněné, ceny předražené. 90% nemovitostí v tomto městě je vlastněno Angličany – v podstatě se dá říci, že těm zde patří tak polovina veškerých nemovitostí v Algarve. Angličané samozřejmě požadují vyšší nájemné, nic méně, oproti Portugalcům, kteří vám pronajmou dům i výrazně levněji, alespoň nabízí vysoký komfort. Portugalské domy jsme též zcela vyřadili – je lepší si připlatit za moderní a plně funkční vybavení.
Naše cesta dále vedla více a více na západ, nakonec skončila ve velmi pěkném městě zvaném Lagos. Toto město má krásné historické centrum, velmi hezký přístav s jachtami a především zde není tolik Angličanů, neboť je to přeci jenom už hodiny jízdy autem z mezinárodního letiště ve Faro. Jinak jenom pro upřesnění – díky Angličanům se zde bez problémů domluvíte Anglicky, což je také veliká výhoda. Řekl bych, že v Algarve je Angličtina „druhý jazyk“.
Marina v Lagos. Počasí je tu některé dny v týdnu už natolik krásné, že se dá chodit jen v tričku s krátkým rukávem (většinu dnů však ještě potřebujete alespoň lehčí svetr).
V Lagos jsme nakonec dostali dvě úžasné nabídky. Tou první byla opravdu velmi exklusivní dvoupatrová vila, umístěná prakticky na pláži, s přepychovým vybavením (například vyhřívaný bazén, nebo kuchyně cca 25m čtverečních), 3 ložnice, 3 koupelny, obří obývací pokoj s krbem, několik balkónů, veliká terasa, atd., atd. Vilu pronajímali poměrně finančně zoufalí Angličané a bylo možné se dostat s nájmem až na 1200 Euro měsíčně, což je zhruba polovina toho, co je běžná cena za takto exklusivní a luxusní sídlo. Vše zde bylo naprosto dokonalé – až na jediný detail, a sice, že se přímo naproti právě stavělo. A to je bohužel dost zásadní, neboť celý den poslouchat těžkou techniku a hledět na rozvířený prach je prostě trochu moc.
Promenáda v Lagos lemovaná palmami. Cesta končí na cca 2 kilometry dlouhé pláži.
Druhá nabídka byla kousek od města Lagos a byla nakonec ta finální, kterou jsme vybrali. Jedná se o nově vystavěné město - a co je na tomto místě kouzelné, je fakt, že se nachází na kopci. Všude kolem máte mnoho zeleně a před sebou krásný výhled na moře. Je zde klid, pohoda. Přesně to, co jsme hledali. Nabídka, kterou jsme zde dostali je také velmi dobrá – 2 patrový dům, 3 ložnice, 3 koupelny, veliká kuchyň a veliký obývací pokoj, velká francouzská okna v každé místnosti, 2 balkóny, 1 terasa, garáž, plně vybaveno (moderním a vkusným zařízením), včetně věcí jako je myčka nádobí, apod., cena za měsíc je 950,- Euro, což zahrnuje i podíl na údržbě zeleně a obrovského bazénu, který je společný pro několik domů (je zde i plavčík po celý den). Městečko má i svou vlastní recepci a svou vlastní ostrahu, je zde tedy velmi bezpečno. Upřímně řečeno, na placení nájmu mně stačí jen vypisovat strategii IronCondor, což je práce na 5 minut měsíčně.
A vzdálenosti? Pláže cca 7,5 km (celkem cca 15 různých pláží), 2 multikina a 2 velká komerční centra cca 11 km, 3 různá golfová hřiště a 2 aquaparky do 10 minut autem, centrum města Lagos nebo Portimao (ve kterém se nachází slavná pláž Praia Rocha) 10 minut autem.
Frontální pohled na náš nový domov. Nově vybudované městečko s velmi dobrou dostupností. Bezpečné a klidné místo k tradingu. Cca 30 metrů se nachází obří baznén, společný pro několik domů. Z terasy i balkónu je výhled na moře. V okolí je mnoho zeleně - a to i během zimních měsíců (foceno minulý týden).
Život a ceny v Algarve
Někteří se domnívají, že život na podobných místech je trochu jako život na vesnici, není to však již dávno pravda. Naleznete zde stále kouzelné, autentické rybářské vesničky, avšak díky velkému přílivu kapitálu z Anglie za posledních 10 let se dá říci, že ve větších městech (Faro, Lagos, Albufeira, Portimao) naleznete vše, co u nás. Mám tím na mysli prakticky stejná komerční centra se stejnými značkami v obchodech, obrovské množství super-marketů a fast food restaurací (těch je tu více, než u nás), několik multikin (velmi moderních), atd. K tomu všemu krásné promenády při moři, které jsou lemované vysokými palmami a nabízejí kouzelné výhledy, ale i historická centra s letitou historií.
V Algarve se obecně příliš nespěchá, takže pokud využíváte jakékoliv služby, musíte se naučit trpělivosti – to je zde pravidlo číslo 1. Nutno také říci, že jsem příjemně překvapený tím, jak jsou zde technologicky daleko v mnoha ohledech: tak například, pokud vstoupíte do multikina, pak vám přes bluetooth začnou do mobilu posílat ukázky z nových filmů, pokud zde chcete internet, standard se zde již pohybuje kolem 24 Mbps a to za cca polovinu ceny v ČR (prostě „Český telekom“ zůstane „Českým telekomem“), atd.
Dokonce jsem byl velmi překvapený, když jsem zjistil, že je možné zde dokončit pilotní kurz, který jsem minulý rok započal v ČR - a to přímo na mezinárodním letišti ve Faro, což je něco, o čem bych ani nesnil (pro zasvěcené: učíte se zde přistávat s pomocí ILS).
Naprostým překvapením pak pro mě byla zkušenost ze zdejších silnic. Jednak jsou zde silnice nové a velmi kvalitní, v Algarve neplatíte dálniční známku – ale hlavně, zatím co jsem se velmi bál, že jízda na zdejších silnicích bude „o život“, opak je pravdou. Na silnicích je tak třetina aut co u nás, agresivní a bezohledný styl jízdy, který je v ČR samozřejmostí, je zde řídkou záležitostí. Už dlouho jsem nezažil tolik pohody na silnicích, jako zde. Díky vysoké kvalitě silnic se dostanete po Algarve kamkoliv za chvilku, dokonce i do Španělska. Nutno ale také říci, že benzín je zde výrazně dražší, než u nás – cca 38 Kč za litr.
A co se ostatních cen týče?
Tak například kilo krevet zde koupíte od 200 Kč. Čerstvé ryby pro 2 osoby od 50 Kč. 1,5 litru čerstvě vymačkané pomerančové šťávy za 50-60 Kč. Ceny v restauracích jsou zhruba jako u nás. V supermarketu nakupujete o 10-15% levněji, než u nás. Ovoce zde chutná jinak (lépe – mám pocit, že u nás ovoce žádnou chuť nemá) a zaplatíte za něj většinou také méně. Voda je zde velmi, velmi levná (překvapivě). Internet a mobilní volání levnější.
Po Portugalsku jezdí i velmi kvalitní rychlovlaky (obdoba našeho Pendolina) a to za podobnou cenu, jako u nás, resp. trochu nižší.
V tuto chvíli se vracím ještě na pár týdnů do ČR, abych zde zařídil poslední potřebné záležitosti, po březnových seminářích však již bude Algarve našim novým domovem.
Tolik tedy k první části, v další části se pokusím sepsat, jak jsem se na stěhování připravoval z pohledu tradingu.
Tomáš Nesnídal