Trhy podrobněji: ETFs
Stále častěji se v případě tradingu hovoří o titulech ETFs. Jde o trhy, které jsou zajímavé pro nejrůznější typy obchodníků obchodující akcie, opce, ale v mnoha případech také jako alternativa pro swingové komoditní obchodníky, pro které jsou pohyby v jejich primárním trhu příliš veliké, nebo kteří si jen chtějí otestovat funkčnost svých přístupů či systémů.
ETFs – stručné představení
Zkratka ETFs znamená Exchange Traded Funds, česky fondy obchodované na burzovním trhu. Jednoduše řečeno jde o fondy, jejichž akcie lze obchodovat stejně, jako akcie jiných obchodovatelných společností jako třeba IBM nebo Apple. Obrovskou výhodou ETFs je ale skutečnost, že se dané fondy zaměřují často na určitou specifickou, širší nebo užší část trhu, jejichž vývoj pak velmi těsně následují. A jelikož jsou ETFs obchodovatelné jako jiné akciové společnosti, můžeme si tak v podobě akcie koupit aktivum, které se chová jako např. energetický index nebo konkrétní komodita. A to obchodníkům nabízí řadu výhod. Ale pojďme postupně.
ETFs nejsou žádnou novinkou - vznikly v USA v roce 1993 a dnes se obchodují na burzách po celém světě. ETFs tak kromě produktů na americké trhy lze obchodovat v Evropě, Asii atd. ETFs jsou podobné jako klasické investiční fondy, které spravují určité portfolio akcií nebo komodit a s investování do takového fondu investor získává určitý podíl v daném portfoliu. Jak již bylo řečeno, jsou ETFs obchodované přímo na burze a tak lze podíly (akcie) ETFs prodávat kdykoliv v obchodní hodiny stejně, jako libovolné jiné akcie. Tradiční ETFs nejsou na rozdíl od fondů nějak aktivně řízeny (tj. z pohledu, že by někdo rozhodoval, které akcie se do porfolia v průběhu času přidají nebo se z něj odstraní), ale nejčastěji jsou složeny přesně tak, aby co nepřesněji kopírovaly určitý jasně daný segment trhu, konkrétní index nebo produkt.
Pro jaký typ obchodování jsou ETFs zajímavé?
Obchodníci obchodují ETFs podobnými způsoby jako například akcie. Důvody, proč obchodovat ETFs jsou například následující:
- Nižší volatilita než samotná akcie. ETFs se často chovají jako širší indexy, tj. jejich cena není odvozena od ceny jedné společnosti, ale od cen několika nebo mnoha společností v určitém sektoru. Cena ETFs je tak často stabilnější, než cena jediné akcie, která může volatilněji reagovat na určitý typ zprávy atd. Obchodníci tak velmi často využívají ETFs v případech, že chtějí držet pozici v určitém sektoru a co nejvíce eliminovat risk např. neočekávaných gapů (byť i EFTs pochopitelně gapují). Z tohoto důvodu se ETFs často využívají pro swingové obchodování nebo také pro opční příjmové strategie.
- Intradenní obchodování. Hlavní ETFs bývají velmi likvidní a lze je tak bez problémů obchodovat i intradenně. Na rozdíl od komodit však trhy mají „menší páku“ a lze je obchodovat s mnohem menším riskem na jednotku obchodu, což může být zajímavé nejen pro začínající obchodníky, ale také pro různé typy position sizingu. Bohužel se v případě intradenního obchodování vztahuje na ETFs stejná zákonná podmínka jako na jakékoliv jiné akcie – akcie i EFTs lze intradenně obchodovat pouze s účtem od 25 000 USD (tato podmínka neplatí pro obchodování komodit, kde není velikost účtu pro intradenní obchodování omezena žádnou spodní hranicí).
- Dostupná alternativa pro obchodování komodit. Řada ETFs defacto kopíruje cenu hlavních komodit, jejichž poziční obchodování prostřednictvím komoditních kontraktů je velmi oblíbené, nicméně kapitálově náročné. Přes ETFs lze trhy jako např. ropa, zlato, stříbro, měny atd. obchodovat stejně, jako přes komoditní kontrakty, ale s možností mnohem nižšího kapitálu díky menšímu risku. Pochopitelně, že zhodnocení kapitálu nebudou tak vysoké, jako v případě obchodování komoditních kontraktů, ale pro obchodníky s menším účtem poskytují ETFs vůbec možnost se obchodů v daném segmentu zúčastnit s rozumným money-managementem. Jen raději zdůrazním, že pro poziční obchodování ETFs a akcií není třeba mít na účtu 25 000 USD (tato podmínka platí jen pro intradenní obchodování těchto trhů).
Jaké ETFs existují a kde je naleznu?
ETFs existuje dnes již opravdu hodně. Obchodují se na stejných burzách jako akcie a jsou tak vesměs obchodovatelné přes stejné brokery a platformy.
Kromě svého zaměření se ETFs liší ještě v dalších ohledech. Existují např. ETFs nabízející různou „páku“ . Např. pohyby indexu S&P 500 můžete (mimo jiné) obchodovat přes ETF se zkratkou „SPY“, což je ETF v principu kopírující cenový vývoj indexu S&P 500. Existuje ale i ETF se zkratkou „SSO“, což je ETF jehož výsledky obecně představují dvojnásobek indexu S&P 500. A podobných „pákových“ ETFs je celá řada (viz seznam publikovaný níže).
Existují i ETFs, které se pohybují „inverzně“ než aktivum, které sledují. Příkladem může být ETF se zkratkou „SH“, které inverzně kopíruje vývoj ceny indexu S&P 500. Pokud index S&P 500 klesá, trh SH roste a naopak. Takový produkt se používá hodně např. v USA, kde není možné na některých účtech trhy běžně „shortovat“, tj. toto lze obejít tím, že v případě klesajících trhů obchodník nakoupí některý z inverzních ETFs.
Jak sami brzy zjistíte, ETFs existuje dnes opravdu ohromné množství. To však neznamená, že lze všechny tyto trhy bezproblémů obchodovat! Než začnete uvažovat o zobchodování určitého ETF vždy se ujistěte, že má dostatečnou likviditu! Některé tituly se obchodují velmi tence a o takové nemá smysl se zajímat.
Seznamy některých ETFs může nalézt například zde:
ETFs na nejrůznější bondy:
http://etf.stock-encyclopedia.com/category/bond-etfs.html
ETFs sledující pohyby komodit:
http://etf.stock-encyclopedia.com/category/commodity-etfs.html
ETFs sledující pohyb měn:
http://etf.stock-encyclopedia.com/category/currency-etfs.html
ETFs „s pákou“:
http://etf.stock-encyclopedia.com/category/leveraged-etfs.html
„inverzní ETFs“:
http://en.wikipedia.org/wiki/Inverse_exchange-traded_fund
Asi nejznámější a nejvyužívanější jsou ETFs sledující hlavní indexy. Pokud se zaměříme na americké trhy, pak jsou hlavně to:
SPDRs | sledující index S&P 500 (zkratka SPY) | |
DIAMONDS Trust | sledující Dow Jones Industrial Average (zkratka DIA) | |
PowerShares QQQ | sledující index Nasdaq 100 (zkratka QQQQ) | |
MidCap SPDRs | sledující S&P MidCap 400 (zkratka MDY) | |
iShares Russell 2000 Index Fund | sledující index Russell 2000 (zkratka IWM) |
Ale aktivně obchodovaných ETFs je další celá řada. Např. XLF zaměřený na finanční sektor, XLE na energetický sektor, ETFs zaměřené na zahraniční indexy, poslední dobou velmi populární GLD následující vývoj zlata či USO kopírující vývoj ropy (dodávané do Oklahomy) a další.
Ukázka praktického využití ETFs
Jak již bylo řečeno výše, jednou z hlavních výhod ETFs je jejich dostupnost - jak cenová, tak faktická daná obchodovatelností v klasickém prostředí burzy. Pokud se chce obchodník diverzifikovat a používá "tradiční" akcie či komodity, potom taková činnost vyžaduje poměrně vysoký účet. Použije-li vhodně zvolený ETFs, může si i při menším účtu sám zvolit přesný poměr jednotek, který nakoupí, např. "indexu" daného sektoru, o který se zajímá.
Příklad - vývoj ceny ropy vs. ETFs USO:
Řekněme, že chce obchodník swingově až střednědobě obchodovat na americkém trhu ropu. Má několik možností.
Může zakoupit klasický komoditní kontrakt ropy (CL), kde však s ohledem na pákový efekt a velmi dravý trh musí mít k tomu patřičně velký účet (desítky tisíc dolarů). Např. pro překonání ilustrativní zobrazené korekce je třeba přestát pokles 3180 dolarů (pokud uvažujeme o dlouhodobější spekulaci na uptrend).
Může se poohlédnout po "mini" kontraktu, pokud takový v daném trhu existuje a má dostatečnou likviditu. V ropě je to konkrétně e-miNY Crude Oil (QM), který má poloviční velikost bodu (na screenshotu není tento trh zobrazen). Naše ilustrativní korekce má však i v tomto "mini" trhu stále poměrně velkou hodnotu - přes 1500 dolarů, což je stále vyžaduje poměrně dost velký účet.
Malý obchodník, který plánuje trendově daný trh obchodovat, může použít např. ETFs USO. Ten přesně nekopíruje absolutní cenovou hladinu new-yorské ropy, ale jak vidíte na screenshotu, koreluje opravdu velmi úzce. Akcie ETFs se kupuje/prodává stejně jako akcie klasických firem. Tj. obchodník v případě naší uptrend spekulace může zakoupit přesně tolik akcií, abych jejich cena reflektovala jeho příslušný money-management. Při 100 akcií ETFs USO pak bude korekce přibližně 260 dolarů, tj. takový obchod lze realizovat i s velmi malým účtem do 10 000 dolarů.
Pochopitelně, že jiná otázka je zhodnocení. Futures kontraky na komodity mají jako deriváty pákový efekt a zhodnocení tak mohou být obrovská. ETFs se obchodují stejně jako akcie - tj. je třeba zaplatit jejich plnou cenu (případně samozřejmě klasicky na nejčastěji poloviční margin) a z tohoto pohledu nelze produkty úplně jednoduše srovnávat. Vše vychází z jednoduché rovnice potenciální risk vs. zisk. Pro řadu obchodníků je nicméně důležité, že se daného pohybu mohou vůbec se svým účtem zúčastnit a řada obchodníků tak získává v jejich podobě např. nástroj pro zkoušení konkrétních strategií a své psychologie na velmi podobném trhu předtím, než si ověří, že vše funguje a stejný postup pak později aplikují na "dravějším" komoditním trhu. Navíc na rozdíl od např. komoditních trhů nemají ETFs žádnou expiraci, tj. kontrakt není třeba rolovat.
Jiný příklad - vývoj komoditního kontraktu zlata vs. ETF GLD, které vývoj zlata sleduje:
Co se poplatků týče, tak za obchodování ETFs se platí stejně, jako za obchodování akcií. Tj. velmi to záleží na brokerovi, vesměs jde o poplatky cca 1 dolar za nákup 100 akcií (a stejný poplatek za prodej).
Velmi podobná situace je u opcí na dané produkty. Na hlavní ETFs se opce velmi často obchodují a tak to může být opět určitý "odrazový" můstek pro obchodníky, kteří začínají a ve "velkém" produktu by riskovali příliš (např. opce na IWM vs. RUT).
Další využití může být např. u "mechanických" strategií určených pro indexy. Osobně máme rádi strategie a patterny Larryho Willamse, který však pracuje s hodně velkými stop-lossy, např. 3000 dolarů v trhu S&P. Nicméně i takové strategie se dají živě testovat a obchodovat s příslušným ETFs. Např. SPY velmi blízko kopíruje S&P 500:
ETFs jsou dnes tak říkající "v módě" a vzniklo jich obrovské množství. Zdaleka ne všechny však mají dostatečnou likviditu, ale z pohledu obchodníků mohou ty hlavní nabídnout hodně zajímavou službu.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.