Jak na RRR v intradenním obchodování
Každý, kdo si důkladně prostudoval náš bezplatný komoditní on-line manuál už zajisté ví, že profesionální a disciplinovaný trader vždy vyhledává pouze takové obchody, které nabízejí vysoký zisk při nízkém risku. Jak však praktikovat takové pravidlo v praxi?
Praktická aplikace RRR (risk-reward-ratio) pravidla, nebo-li pravidla se kterým bychom měli vždy brát pouze a jen obchody s vyšším potenciálem zisku než velikostí risku je jedna z častých otázek, na které se nás ptáte. „Jak mám vědět, jaký bude zisk z mého plánovaného obchodu?“ Samozřejmě, nikdo na světě není schopen zodpovědět takovou otázku, neboť nikdy nevíme, jaký náš profit bude. Co však alespoň můžeme odhadnout je potenciál, který právě daný obchod nabízí.
Nástroje odhadování potenciálu
K odhadu potenciálu trhu, nebo-li místa, kam by až trh mohl "bezpečně" růst nebo klesat, používá každý trochu jiné nástroje. Obecně jsou nejlepším a nejspolehlivějším ukazatelem potenciálu trhu nejbližší S/R úrovně. Vzdálenost nejbližších S/R úrovní od naší potenciální vstupní úrovně je velmi solidní způsob, jak spolehlivě dohadovat potenciál k profitu. „Nebezpečnost“ jednotlivých blízkých S/R úrovní je pak často ještě měřena v kombinaci s volume trhu. Pokud je S/R úroveň relativně „malá a měkká“ a volume naopak vysoké, je pravděpodobnost, že trh takovou S/R úroveň prorazí. Pokud je však právě v trhu nízké volume a ve své blízkosti čelí skutečně silné S/R úrovni, pak není radno v takové situaci riskovat.
Jako další ukazatel potenciálu mohou posloužit například i různé indikátory, které zobrazují překoupenou/přeprodanou oblast (tak zvané oscilátory). Cesta, která ještě chybí k „překoupení“ nebo „přeprodání“ je opět pro mnohé vodítkem k tomu, jak hodně může trh potenciálně jít naším směrem.
Posledním často používaným ukazatelem jsou retracementy, které též se slušnou spolehlivostí mohou naznačit, jaký potenciál trh právě nabízí. Pokud se právě trh odráží od svého denního dna nebo maxima, pak je minimálně 50% retracement úroveň solidním ukazatelem toho, kam až by se mohl trh vydat.
Moje osobní aplikce RRR
Já osobně používám pro intradenní obchody nejčastěji supporty a resistance v kombinaci s low a high momentálně obchodovaného dne. Dále používám jako výraznou S/R úroveň i vrchol každé double top/bottom formace, neboť i taková může trh zabrzdit a otočit jeho směr (což se také často děje). Zkoušel jsem i aplikaci retracement linií, ale příliš zálibu jsem v nich nenašel. A jak využívám tyto nástroje k praktickému obchodování?
3 kroky k aplikaci RRR
1) V prvé řadě, kdykoliv vidím před sebou formaci, která pro mě znamená potenciální obchod, zajímám se ještě dříve než o částku kterou musím v daném obchodě riskovat o to, jaký minimální potenciál zisku mně obchod nabízí. Ještě jednou podotýkám, že klíčové je zde minimální - samozřejmě, že se trh může pořádně „rozjet“ a obchod přinést mnohonásobně více peněz než bych kdy tipoval, jelikož ale nikdy nevím kdy se tak stane, zajímá mě tudíž právě minimální potenciál.
Minimální potenciál je pro mě „cesta“ od mého potencionálního vstupu k nejbližší překážce typu S/R úroveň. Na obrázku 1 můžete vidět například formaci double bottom. Pokud se taková vyskytne, změřím si tedy cestu od mého vstupu k nejbližší S/R úrovni, kterou je pro mě vrchol double bottom formace. Výsledkem takového měření je 200 USD - což je můj potenciál k obchodu, nebo-li cesta k místu, kam až by mohl trh „bez problémů“ dojít.
2) Ve druhém kroku zvážím risk, který musím pro daný obchod podstoupit. Svůj stop-loss umisťuji na základě několika faktorů, pokud však budu v obchodu na obrázku 1 zvažovat posun SL pod vstupní úsečku, pak vím, že můj risk je 60 USD.
3) A konečně zatřetí - spočítám si, jaký je můj potenciál risku versus zisku (RRR). V daném obchodě se tedy jedná o risk 60 USD versus potenciál 200 USD - tzn. RRR lepší jak 1:3. To je pro mě již slušné RRR, pro které mi stojí za to obchod riskovat. Osobně mám rád právě obchody s RRR alespoň 1:3 a více, občas riskuji i obchod s potenciálem kolem 1:2,5. Nikdy však nerealizuji obchod s RRR menším jak 1:2.
Obrázek 1 - potenciál 200 USD při risku 60 USD. SLužné RRR, pro které stojí za to obchod vzít.
Na obrázku 2 můžeme vidět další příklad. Tentokrát se jedná o trojúhelníkovou formaci, u které můžeme vzít v úvahu jako potenciál například high a low aktuálního dne (jeden z mých skutečně velmi osvědčených indikátorů potenciálu). Vidíme, že cesta vzhůru čítá nějakých 350 USD, cesta dolů pak cca 200 USD. Risk v takovém obchodě by byl 80-90 USD, což tedy znamená, že při potenciální spekulaci směrem dolů by bylo mé RRR již nepříznivé a tak bych spekulovat u proražení trojúhelníku pouze a jen na proražení směrem vzhůru.
Obrázek 2 - potenciál směrem dolů již nenabízí tak zajímavé RRR, jako potenciál směrem vzhůru.
Na posledním obrázku je pak případ, kdy formace double bottom nabízí potenciál 160 USD při risku cca 120 USD. Takové RRR je už pro mě velmi, velmi nepříznivé a o podobném obchodě už vůbec neuvažuji. Ve svém pravidlu RRR jsem totiž velmi zásadový a snažím se toto pravidlo neporušit v žádné situaci.
Mizerný poměr potenciálu zisku a risku (RRR). Pryč od takového obchodu.
K čemu je toto vše dobré?
Z krátkodobého pohledu možná většina z vás v podobném uvažování příliš efektu neuvidí, z dlouhodobého pohledu se však jedná o jedno z mých nejzásadnějších pravidel. Toto pravidlo mě totiž dlouhodobě umožňuje držet ztráty na mnohem menší úrovni, než jsou mé zisky a tak mám zaručeno, že i s úspěšností obchodů kolem 40 procent budu dlouhodobě profitovat. Pokud bych dlouhodobě toto pravidlo ignoroval, pak by pravděpodobně byly mé profity často velmi blízké mým ztrátám a s úspěšností 40 procent bych příliš peněz nevydělal.
Závěrem
Pro správný odhad potenciálu je opět třeba získat trochu citu. Ani zde neexistuje žádný zaručený mustr jak odhad potenciálu aplikovat, s trochu píle a cviku si však potřebný cit zakrátko vytrénujete. Potenciál je též možné odhadovat i na jiných time-frame. Například při intradenním obchodování používám pro odhad potenciálu často i 15 minutový graf.
Tomáš Nesnídal