Jak platit na internetu?
Spousta nástrojů a informací pro obchodování je dostupných pouze v zahraničí. Většina obchodníků se tak střetává s otázkou, jak nejjednodušeji a zároveň nejbezpečněji platit na internetu. Zde je shrnutí našich zkušeností.
Dopředu upozorňuji, že tento článek NENÍ vyčerpávající souhrnnou rešerší možností a dostupných řešení. Bank je v České republice celá řada a každá má trochu jiné podmínky poskytování svých služeb. Osobně mohu poradit způsob, jakou cestou platím na internetu za nejrůznější služby já. Navíc tímto způsobem platím opravdu již hodně dlouho a zatím bez jediného problému či jakékoholiv náznaku zpronevěry a podobnou cestu tak mohu jen doporučit.
Platební karty
Za všechny služby a zboží se vesměs automaticky platí v zahraničí na internetu platebními kartami. To má i v tuzemských podmínkách hned několik výhod - platba je zprocesována okamžitě, neplatí se žádné poplatky za převod peněz a banka pro převod použije lepší kurz (středový) než za který by bylo možné zahraničí měnu nakoupit „na přepážce“.
To je mimochodem hned několik výhod oproti „klasickému“ převodu z účtu na účet, o kterých má většina méně zkušených internetových uživatelů zájem (jenom poplatky za zahraniční převod v případě „platebního příkazu“ jsou většinou min. v řádech stokorun podle konkrétní částky).
Nicméně v tuzemsku není způsob platby kartou na internetu zatím stále zcela běžný a tak má řada lidí k tomuto způsobu plateb velkou nedůvěru, případně jim to nefunguje. Jak tedy na to?
V první řadě je třeba mít správnou kartu. Bohužel ne každá karta placení na internetu umožňuje. Pokud chcete platit běžnou platební kartou (jakou normálně nosíte v peněžence - většinou EuroCard/MasterCard nebo VISA - což příliš nedoporučuji - viz dále), pak je třeba, aby tato karta byla embossovaná - tj. aby měla vytlačené číslice. Neembossovanými kartami (např. Electron) se v zahraničí vesměs platit nedá. Navíc různé banky mají různou politiku v povolování plateb přes internet. Tj. je velice pravděpodobné, že po vydání má vaše karta internetové platby zakázané a je třeba si je nechat v bance povolit.
Jakmile lze embossovanou kartou na internetu platit, je třeba určitého stupně opatrnosti. Pokud by se čísla vaší kreditky zhostil někdo "nečestný" principielně by mohl nastat problém, jelikož by si snadno mohl peníze z vašeho účtu za nějakou virtuální internetovou službu stáhnout a tuzemské banky se k podobným reklamacím staví údajně velmi nevstřícně (a dokazujte, že jste si žádné "obrázky" někde v karibiku neobjednávali...). Jaké bezpečnostní kroky by měl nakupující na internetu dodržovat?
Především vyplňovat číslo kreditní karty pouze při zabezpečeném připojení (tj. v liště prohlížeče vidíte ikonku zámečku) a pouze u dodavatelů, ke kterým máte důvěru. Osobně bych embossovanou kartou nikdy neplatil jinde než na obecně velmi důvěryhodných stránkách (tj. velké a známé firmy).
Číslo skutečné embossované karty nikdy neposílám emailem ani nefaxuji.
Problém embossované karty je v tom, že většinou nejde uzamknout ani nějak flexibilně snížit limit výhradně pro internetové platby. A bohužel na kartně z důvodu běžné operativy bývá limit v řádech desítek tisíc korun a to jsou již částky, kdy musí být člověk velmi opatrný.
Navíc aby to nebylo jednoduché, tak internetoví obchodníci mohou mít stručně řečeno různé platební statuty a klasická embossovaná karta vám může někde fungovat a jinde ne.
Internetová platební karta
Z uvedených důvodů zavedly některé banky tzv. virtuální internetové platební karty. Osobně mám takovou u svého účtu v Raiffeisen bance a myslím, že je to ideální řešení (podobnou službu nabízejí i ostatní banky, co vím tak minimálně Komerční banka a GE MoneyBank). Za určitý roční poplatek vystaví banka k účtu virtuální platební kartu (tj. všechny údaje mám napsané pouze na papíru), u které mohu:
- podle libosti používat kartu i pro e-commerce internetové transakce
- na kartě si mohu nastavit relativně malý limit pro platby (většinou platím částky do 200 USD, takže limit mám povolen na cca 7000 Kč)
- kartu si mohu kdykoliv uzamknout (tzn. pokud nic neplatím mohu kartu zamknout a nikdo ji nemůže použít).
Toto řešení bych doporučoval všem, kteří na internetu platí pravidelně (a v oblasti tradingu je to skoro nutnost). Ideální je především možnost velmi flexibilního uzamykání karty (v případě Raiffeisenbanky) a možnost nastavení velmi nízkého limitu, čímž se předejde případnému stažení vyšší částky z účtu. Toto řešení používám již několik let a zatím jsem nenarazil na sebemenší problém.
Co bych každopádně doporučil v případě on-line platby jakoukoliv cestou – sledujte pravidelně své bankovní výpisy a pokud by se tam objevila transakce, o které nic nevíte, tak ji okamžitě reklamujte. Osobně se mi jednou stalo, že mi stejnou platbu naúčtoval prodávající 2x, ale bez problémů jsem toto vyreklamoval. Ale je třeba účty průběžně sledovat.
Používání platební karty
Samotné používání platební karty na internetu je velmi jednoduché - do příslušných políček internetového obchodu je třeba zadat pouze jméno uvedené na kartě, číslo karty, datum expirace karty a pak většinou CVC kód (což je u karet VISA a EC/MC třímístný bezpečnostní kód uvedený na zadní straně vaší karty - viz obrázek).
V případě specializované internetové karty jsou všechny tři údaje uvedeny v dokumentu, který k virtuální kartě obdržíte.
PayPal - ideální prostředek pro platbu kartou i převodem
Kromě přímých plateb kartou jsou v zahraničí rozšířené i nebankovní platební systémy. Nejvíce patrně PayPal.
S Paypalem je možné platit za většinu služeb spojených s tradingem a zřízení této služby bych doporučoval každému, kdo občas potřebuje na internetu za něco zaplatit.
PayPal je z principu nebankovní systém zprostředkovávající platby mezi jednotlivými svými uživateli. Těch je v současné době mnoho desítek milionů a jde tak o jeden z nejrozšířenějších platebních systémů. Pomocí systému PayPal se platí především v případech, že někomu posíláte peníze ze svého účtu, avšak příjemci nechcete dát k dispozici údaje o své platební kartě. Tedy především při platbách jednotlivcům a různým malým firmám.
S PayPalem lze pracovat ve dvou rovinách. Můžete jej využívat jen jako platební bránu, do které zadáte číslo kreditní karty, nebo coby registrovaný uživatel, který má k dispozici virtuální "e-banking"
Paypal coby přímá platební brána
Většina plateb prostřednictvím Paypalu probíhá tak, že vás prodávající navede na podobnou stránku:
V horním řádku (bod 1) zkontrolujte předmět platby a cenu (ta je vidět v pravo). Pokud vše souhlasí, můžete zadat do boxu 2 rovnou údaje o své platební kartě.
Výhoda platby kartou přes rozhraní PayPalu je ta, že víte, kdo přesně vaší platbu zpracovává a v případě PayPalu je to jedna z největších společností zaměřujících se na online platby. Zneužití karty je tedy naprosto minimální. Pokud člověk nemá speciální internetovou platbu, je možné použít i klasickou embosovanou. Údaje o platební kartě se dostanou pouze k Paypalu – ten přeposílá peníze prodejci avšak bez toho, aby mu poskytoval podrobnosti o platební kartě. Ať platíte tímto způsobem komukoliv, nemá žádnou šanci vaši kartu zneužít.
Paypal pro registrované uživatele
Osobně využívám PayPal coby registrovaný uživatel. Registrace je zdarma a přináší několik výhod.
Registrovat se můžete na adrese https://www.paypal.com/cz/cgi-bin/webscr?cmd=_login-run. Zvolte zemi a jazyk (PayPal zatím bohužel nehovoří česky). Coby typ účtu zvolte Personal. Vyplňte základní registrační informace a klikněte na Agree and Create Account.
Nyní máte možnost si zvolit, zda-li chcete platit kreditní kartou (pay with my credit card), nebo si účet „předplatit“ převodem z účtu (top up my paypal account):
V případě předplacení Paypalu se peníze posílají v rámci České republiky do Unicredit Banky (Slováci budou mít jistě platbu na Slovensku). Přestože tak budete s PayPalem platit po světě, odpadnou náklady s mezinárodními platbami. Jedinou nevýhodou předplaceného účtu zůstává, že peníze putují z účtu na účet určitou dobu (2-3 dny) a že platba není tolik flexibilní jako s kreditní kartou.
Při platbě prostřednictvím platební karty (doporučuji) stačí vložit do systému její základní údaje. Karta se přiřadí k vašemu účtu a k poslání peněz vám stačí se nalogovat s Paypal uživatelským jménem a heslem. Snad ani nemusím upozorňovat, že s heslem a jménem k PayPal účtu je třeba nakládat obezřetně...
V základní verzi účtu je možné posílat jenom určité omezené množství peněz (podle současného kurzu cca 11 tisíc Kč za rok a 2500 Kč měsíčně) – je to mj. i dobrá pojistka proti zneužití účtu. Pokud budete potřebovat poslat více peněz, stačí si nechat kreditní kartu připojenou k účtu „ověřit“. Můžete kliknut např. na volbu Link and confirm my debit or credit card, která vám umožní zadat kreditní kartu spolu s ověřením. Ověření probíhá tak, že PayPal na účtu, ze kterého platíte kreditní kartou, provede úhradu 50 Kč (tyto peníze jsou následně druhý den vráceny, tj. operace nic nestojí). Na bankovním výpise je pak u předmětu úhrady uveden kód, který je třeba přepsat do příslušného okénka Paypal účtu. Ten je tímo „ověřen“ a je možné s ním platit i podstatně vyšší částky.
Celé rozhraní PayPal účtu následně funguje stejně jako on-line bankovnictví - o všech transakcích jsou vedeny přehledy, pokud platíte převodem na účet, tak si můžete peníze poslat zpět a podobně.
Shrnutí
Pokud nejste s placením po internetu příliš (nebo vůbec) zkušení, není třeba se ho obávat. Základem je však maximální obezřetnost. Hodí se limitovaná karta pro placení po internetu. Pokud kartu nemáte, doporučuji platit přes giganty typu PayPal. Zde se osobně neobávám zneužití (účet u PayPal už má mnoho let a zatím se žádný problém nevyskytl) – opět ale samozřejmě platí, že s heslem k účtu musíte nakládat opatrně (nikomu ho nedávat, heslo mít silné, občas ho změnit atd).
PayPal účet bohužel zatím není v češtině, ale základních voleb, které se člověk potřebuje naučit používat, je jen několik. Po úspěšném založení účtu stačí vždy jen vyplnit uživatelské jméno a heslo a platbu potvrdit. Jsem proto přesvědčen, že je dobré ovládání PayPalu zvládnout a nebát se jej začít používat – zejména malí prodejci občas nabízejí na internetu zajímavé produkty, ale přímé placení kartou takto neznámým lidem/firmám je příliš riskantní a placení převodem příliš drahé (pokud je vůbec protistrana ochotná takovou platbu přijmout – v zahraničí to není vůbec běžné).
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.