Jump to content
Co nového? Mé kurzy
  • Časování mean reversion vstupů z VIX indexu. Tip na diverzifikace z pohledu praxe

    V tutoriálu si ukážeme, jak časovat v Amibrokeru vstupy v jednom trhu na základě signálů z trhu jiného. V druhé části videa se přepnu na svůj živý účet a podělím se o jeden tip, který vnímám jako velmi důležitý v rámci vytváření diverzifikovaného portfolia.

    techlab_mrpraxe.jpg

    Celý tutoriál naleznete v TechLabu zde.

    4.2.2022

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


    Sdílíme, co nám samotným funguje.
    7 výukových lekcí.

    Jak reálně uspět v tradingu?

    Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

    Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

    >> Získat kurz zdarma <<

    Další články na toto téma

    Časování návratu k průměru pomocí implikované volatility

    Jedním z tradičních přístupů v systematickém obchodování s akciemi je strategie návratu k průměru (mean reversion). Tato strategie se zaměřuje na situace, kdy cena akcie dočasně vybočuje od své průměrné hodnoty a očekává se, že se brzy vrátí k normálu. Tradičně se pro časování vstupů používají nástroje technické analýzy. V dnešním článku se s vámi podělím o svůj inovativní přístup k časování vstupů vycházejících z očekávání opčních obchodníků.
    Obsah:
    Co je implikovaná volatilita? Co je realizovaná volatilita? Využití implikované volatility ve strategii návratu k průměru Praktické zkušenosti s obchodováním systému Dlouhodobý backtest systému Kombinace mean reversion systémů založených na implikované a realizované volatilitě Shrnutí Co je implikovaná volatilita?
    Pro časování vstupů a výstupů v rámci dnes popisované strategie budeme pracovat s tzv. implikovanou volatilitou (IV). Hodnota vyjadřuje očekávání obchodníků ohledně budoucích pohybů cen akcií odvozenou z cen opčních kontraktů.
    Tato volatilita se obvykle počítá na základě opcí s expirací přibližně 30 dnů a poskytuje představu o tom, jaké cenové pohyby mohou investoři v dané akcii očekávat v následujícím období. Pro využití IV nepracujeme s opcemi. Jde jednoduše o jedinou hodnotu, kterou stahujeme od svého poskytovatele dat.
    Pokud je například implikovaná volatilita akcie 15 %, znamená to, že trh očekává, že se cena této akcie bude během následujícího roku pohybovat o ±15 % kolem své aktuální hodnoty s 68% pravděpodobností (v rámci jedné standardní odchylky). Implikovaná volatilita je prakticky takový VIX index, ale pro jednotlivé akcie.
    Co je realizovaná volatilita?
    Realizovaná volatilita (historická volatilita) naopak vyjadřuje skutečné pohyby ceny akcie v minulosti. Zatímco implikovaná volatilita předpovídá budoucí pohyby na základě cen opcí, realizovaná volatilita se počítá z historických dat cenových pohybů akcií. Pro výpočet se běžně používá například indikátor Average True Range.
    Realizovaná volatilita je retrospektivní měřítko toho, jak moc se cena trhu skutečně měnila v určitém časovém období. Mnoho mean reversion strategií tradičně využívá právě realizovanou volatilitu k identifikaci momentů, kdy došlo k neobvyklým cenovým výkyvům, které pravděpodobně neodpovídají průměrnému chování dané akcie.
    Využití implikované volatility ve strategii návratu k průměru
    Mean reversion systémy využívající implikovanou volatilitu mohou být extrémně jednoduché. Sám postupuji následovně:
    Stahuji hodnoty implikované volatility pro jednotlivé akcie z Interactive Brokers. Porovnávám denní cenový pohyb s hodnotou denní implikované volatility. Pokud pokles akcie za jediný den překročí hranici denní implikované volatility, může to signalizovat, že trh ovládla panika a akcie se po zklidnění situace vrátí k průměru. Takové trhy nakupuji. Je-li systém v dlouhé pozici, snaží se vystoupit na profit targetu odvozeném z hodnoty denní implikované volatility – ta nám napovídá, jaký může být přibližně denní rozkmit trhu. Praktické zkušenosti s obchodováním systému
    Long mean reversion systém založený na porovnání denního pohybu s implikovanou volatilitou obchoduji živě od března 2024. Systém, kterému říkám DEEPDIP, obchoduji v rámci portfolia na svém větším účtu u Interactive Brokers.
    Systém mám nastavený tak, že čeká na extrémnější situace a neobchoduje tak příliš často. Od spuštění jsem živě zobchodoval 17 obchodů s anualizovaným zhodnocením 10,19 % při drawdownu -2,52 %. Sharpe ratio mých živých obchodů je 1,89. Zhodnocení systém dosáhl při průměrném využití 3,84 % kapitálu. Což je z mého pohledu opravdu excelentní.
    Takto vypadal jeden z posledních obchodů:

    Jde o typický mean reversion obchod, ve kterém je pozice otevřena maximálně několik dnů.
    Dlouhodobý backtest systému
    Na základě svých pozitivních zkušeností se systémem jsem DEEPDIP zařadil do systémů sdílených v dashboardu Trading Room. K dispozici jsou zde nyní úplně stejné signály, které sám zadávám do trhu.
    Zde je kopie backtestu z dashboardu Trading Room:

    Od roku 2019 je hypotetická (backtest) výkonnost systému srovnatelná s výkonností S&P 500, ovšem při podstatně nižším drawdownu (DEEPDIP -4,68 %, S&P 500 -33,70 %) a zejména při výrazně nižší alokaci kapitálu. Pro dosažení výnosů využíval DEEPDIP kapitál jen ze 4 %! Systém tak lze efektivně kombinovat do systematických portfolií s dalšími systémy.
    Kombinace mean reversion systémů založených na implikované a realizované volatilitě
    Využití implikované volatility k časování krátkodobých akciových obchodů je zajímavé i z toho důvodu, že vstupy bývají v úplně jiných situacích než při časování skrz realizovanou volatilitu. Analýza mých živých výsledků z roku 2024 ukazuje, že výsledky z long mean reversion strategie založené na implikované volatilitě a výsledky z long mean revision strategie založené na realizované volatilitě mají velmi nízkou a navíc negativní korelaci. Konkrétně jde o hodnotu -0,28.
    Sám tak ve svém US portfoliu obchoduji 3 mean reversion systémy – MR3000L (long systém vstupující na základě realizované volatility), MR3000S (short systém vstupující na základě realizované volatility) a DEEPDIP (long systém vstupující na základě implikované volatility). Signály všech systémů tak, jak je obchoduji, sdílím v Trading Room. MR3000 Long/Short je navíc k dispozici jako hotový swingový systém (viz - Swingový simple mean reversion (SMR) systém – „hotové kódy“).
    A takto vypadají mé živé výsledky tohoto „mean reversion portfolia“. Jde o skutečná plnění z Interactive Brokers mých reálných obchodů, které jsem jen přepočítal na kapitál 10 000 USD a alokaci přidělenou pouze těmto systémům:

    Černá linka představuje výkonnost „mean reversion“ miniportfolia, oranžová benchmark v podobě držení SPY.
    Při takto volených váhách (kdy bych měl v portfoliu jen tři mean reversion systémy) by tedy mé portfolio obchodovalo po započtení skluzů a poplatků podobně jako S&P 500, podstatné ovšem je, že průměrně alokovaný kapitál byl jen 32 %. Cca 70 % kapitálu bych mohl dále využívat v jiných systémech!
    Což je to, co přesně v rámci svého obchodování dělám. Stejný kapitál sdílený s mean reversion strategiemi ještě využívám v rámci momentum strategií a také v rámci intradenních strategií.
    Shrnutí
    Použití implikované volatility v obchodování návratu k průměru představuje podle mého názoru zajímavou alternativu k tradičním přístupům založeným na technické analýze a realizované volatilitě. Na rozdíl od realizované volatility, která se zaměřuje na minulost, implikovaná volatilita poskytuje představu o budoucích očekáváních trhu, a může tak pomoci lépe načasovat vstupy do obchodů.
    Tato metoda je obzvláště zajímavá v obdobích zvýšené volatility, kdy jsou cenové pohyby trhem výrazně podhodnoceny nebo nadhodnoceny.
    Osobně jsem se zatím nikdy s podobným využitím implikované volatility nesetkal a rozhodně si myslím, že tato cesta stojí za využití. Cesta k systému navíc není složitá. To hlavní, co dělám, je porovnání aktuálního poklesu trhu s implikovanou volatilitou stahovanou k jednotlivým akciím z Interactive Brokers.
    Pokud chcete systém využívat bez jakýchkoliv časových investic, zvažte práci se stejnou strategií, se kterou sám pracuji. Kompletní backtesty a své signály sdílím v rámci dashboardu Trading Room (spolu s dalšími strategiemi, se kterými obchoduji). Registrovat se můžete do Trading Room zde.

    Praktické tipy pro obchodování v aktuálních podmínkách intradenních trhů

    Trhy se mění a tak se i každý úspěšný obchodník musí dokázat trhům neustále přizpůsobovat. V intradenním obchodování toto platí dvojnásob. Letošní podzim je stále nižší volatilita, která může zejména nezkušeným obchodníkům působit spoustu problémů. V článku jsem tak připravil několik velmi praktických tipů, které se mi osvědčily při mém vlastním tradingu.
    V aktuálních trzích panuje stále velmi nízká celková volatilita. Té jsem se podrobněji věnoval v nedávném článku Poznámky k aktuální volatilitě trhů a jak je vidět na následujícím screenshotu, situace se za poslední měsíc vůbec nezměnila. Denní graf indexu volatilitu VIX ukazuje, že volatilita je stále na dlouhodobém minimu:

    Na první pohled začínajících traderů by se mohlo zdát, že nízká volatilita je dobrá pro začátek obchodování, protože trhy se hýbou pomaleji, a tudíž s menším riskem. Bohužel opak je pravdou – nízká volatilita vytváří na běžných intradenních timeframech prakticky neustále oblasti nebezpečného chopu a jde tak z pohledu intradenního obchodování o velmi zrádné prostředí. V aktuálních trzích je tak skutečně třeba velká obezřetnost.
    Několik tipů, které aplikuji v aktuálním intradenním prostředí při svém obchodování:
    Nižší volatilitě jsem přizpůsobil svůj trade management. Obchoduji spíše pro nižší targety, ovšem stále s pozitivním RRR. Většinu profitu vybírám poté, co trhu dojde po vstupu jeho prvotní momentum. Současně umísťuji targety k nejbližším i slabším S/R úrovním dané např. high/low předchozích swingů atd. Tj. v posledních týdnech neobchoduji pro vzdálenější profit targety a scale-out výstupy.
    Snažím se obchodovat v době, kdy lze očekávat zvýšenou volatilitu. Tj. například po důležitých reportech. Ve dnech, kdy nejsou vyhlašovány žádné zásadní reporty, jsem velmi, velmi opatrný a někdy danou seanci zcela vynechám. Tématu kde sehnat přehled reportů jsme se věnovali v článku: Které ekonomické reporty sledovat při intradenním obchodování a kde sehnat jejich přehled?.
    Výrazně více než dříve obchoduji v dravějších trzích, které stále dokáží vytvořit zajímavé pohyby. Většinu měsíců první poloviny letošního roku jsem trávil v ES. To však poslední týdny dělá skutečně velmi malé pohyby, a jelikož vstupuji do trhu na základě určitého momenta (skrz orderflow), potřebuji vidět v trhu po vstupu alespoň nějakou akci. ES je však s nižší celkovou volatilitou opravdu pomalé. V tomto trhu tak exekuuji skutečně jen ty nejzajímavější patterny na hlavních S/R úrovních, pro ostatní situace se snažím vyhledávat vstupy především v TF (e-mini Russell 2000) a dopoledne občas v DAXu. To samozřejmě neznamená, že bych tyto trhy doporučoval komukoliv k tradingu. Jen je skutečně potřeba vybírat si pro své strategie takové trhy, jejichž volatilita je pro nás dobře obchodovatelná. Taktiky, které obchoduji, a kterým se na Finančníkovi věnuji, vycházejí ze struktury trhu a fungují tak univerzálně. Tj. například v případě intermarket strategií máme na výběr automaticky několik trhů, které můžeme obchodovat a pokud jeden trh začne být „příliš mrtvý“ není potřeba se jej držet za každou cenu.
    V nižší volatilitě je třeba zvýšená trpělivost. A to jak při čekání na vstupní pattern, tak v obchodu – zejména pokud se trh motá kolem našeho vstupu. Bohužel nižší volatilita neznamená, že můžeme automaticky pracovat s nižšími stop-lossy. Osobně se snažím vstupovat v oblastech s vyšší volatilitou, ale i tak se mi výrazně častěji než dříve stává, že trh jde pár ticků po vstupu proti mé pozici, aby se pak zas obrátil a vyrazil zamýšleným směrem. Při každém vstupu tak mám připravený základní stop-loss za hlavní S/R úroveň pod mým vstupem (při long pozici) a vždy se ujišťuji, aby měl trh dostatek prostoru pro drobný „šum“, který se může v oblasti vstupu vytvářet. S ohledem na nižší volatilitu platí u mých strategií více než dříve, že vystupuji dříve, než je zasažen můj záchranný stop-loss – tj. v okamžiku, kdy z ordeflow vidím, že se trhy nevydaly předpokládaným směrem. Většinou se snažím vystupovat se ztrátou maximálně rovnou cca výšce průměrné úsečky na mém obchodovaném timeframu.
    V rámci vstupů se snažím čekat na situace, kdy trh potvrzuje momentum skrz například breakout velmi drobné S/R úrovně či předchozí konsolidace. Hlavně u intermarket divergencí využívám na volatilnějších trzích situace, které jsem popisoval v nedávném videu Studujeme Price Action II.
    Viz jeden ze dvou vstupů, které jsem měl dnes (článek připravuji v úterý 16. 10. 2012) na trhu e-mini Russell 2000:

    Trh se kolem 15:40 obchodoval v jedné z „našich“ S/R úrovní a vytvářel krásný patten skrz intermaret divergenci. Ve volatilnějším trhu bych vstupoval patrně agresivněji na nižší ceně, dnes jsem čekal na potvrzení momenta skrz prolomení zobrazené konsolidace. Vstupoval jsem až po close úsečky, která uzavřela mimo danou konsolidaci – tj. taktika popisovaná v nedávném videu.
    To jsou tedy základní taktiky, které mě v aktuálním prostředí nižší volatility pomáhají v hledání situací, které stojí za riskování mého kapitálu.
    Pro účastníky mého kurzu Pokročilé intradenní obchodování s pomocí price action s využitím intermarket a volume analýzy mám následující úkol – najděte v zobrazeném grafu trhu e-mini Russell 2000 dvě důležitá vodítka vycházející z cenové struktury trhu, které mě utvrdily v tom, že daný vstup long má velmi solidní šanci na úspěch i v tomto prostředí všeobecně nižší likvidity.
    Své analýzy a další dotazy můžete vkládat v tomto vláknu diskuze, která je z praktických důvodů určena jen pro účastníky zmíněného kurzu.

    Mean reversion strategie (obchodování návratu ceny k běžné hodnotě)

    Začnete-li podrobně studovat cenové grafy prakticky kterýchkoliv finančních trhů, brzy si jistě všimnete jednoho velmi univerzálního fenoménu. Po výrazných a rychlých pohybech často přichází alespoň krátkodobý protipohyb.
    Podívejme se na příklad nedávného chování akcie GOOG:

    Na denních grafech je v bodech 1 a 4 vidět, že trh rychle klesl pod klouzavý průměr, aby se cena následný den opět obrátila vzhůru.
    A na druhou stranu v bodech 2 a 3 trh až příliš rychle vyrazil vzhůru, aby po výrazné rostoucí volatilní úsečce přišel prudký obrat a cena se vrátila zpět ke klouzavému průměru.
    Vybrané body jsou samozřejmě jen diskréční ukázkou, v grafu bychom mohli diskutovat o množství dalších oblastí. Ale pointa je snad zřejmá.
    Po rychlých, nadstandardně velkých pohybech, mají trhy tendence tyto pohyby korigovat.
    Důvodů je řada.
    Volatilní pohyb je většinou způsoben určitou přehnanou reakcí obchodníků – například na fundamentální zprávu nebo na samotný rozjíždějící se trh, kdy řada traderů naskakuje do pohybu jen proto, aby jim cena neutekla. Po vyčerpání příkazů ženoucích trh jedním směrem mnoho obchodníků ukončuje obchody a inkasuje zisk – což v praxi znamená tlak na směrování ceny opačným směrem. A k těmto obchodníkům se přidávají i nové objednávky krátkodobých traderů, kteří si tipují, že cena bude mít tendence vrátit se do oblasti „běžné ceny“.
    Tito obchodníci obchodují strategie, kterým se v angličtině říká Mean reversion. Strategie obchodující návrat ceny k běžné hodnotě.
    Strategie jsou to poměrně jednoduché a určitě je dobré jim v tradingu věnovat pozornost.
    S menšími účty je lze obchodovat např. na akciích (níže uvedený příklad pracuje s účtem 10 000 dolarů).
    Jak konkrétně může taková strategie vypadat?
    Můžeme vybírat akcie z určitého indexu. Rád mám například Russell 3000 obsahující opravdu hodně akcií. Počkáme si na akcie, které jsou v uptrendu (obchodují se nad svým dlouhodobým průměrem o periodě 200). V případě akcie z indexu Russellu 3000 je lepší orientovat se na trochu dražší a likvidnější akcie (např. s cenou alespoň 40 dolarů a průměrným denním volume 500 000 shares, které jsem použil pro níže publikovaný backtest).
    Hlavní princip strategií návratu k běžné hodnotě spočívá ve schopnosti identifikovat výrazný pohyb, po kterém budeme vsázet na reverz ceny.
    Triviální podmínka takové situace může být definována tak, že akcie udělá denní pohyb (rozdíl open a close) alespoň 5 %.
    Všechny akcie, které daný den udělaly více než 5% pohyb seřadíme právě podle velikosti tohoto pohybu. Použijeme absolutní hodnotu, abychom mohli strategii obchodovat na dlouhou i krátkou stranu. U maximálně 5 trhů (v případě našeho konkrétního příkladu) s nejvyšším pohybem za předcházející den zkusíme zadat do trhu limitní příkaz na nákup/prodej „se slevou“ o velikosti 0,5 x ATR(5). Tedy polovičního denního rozpětí za posledních pět dnů.
    Takto může vypadat například long obchod:

    Tesla vytvořila 23.9.2020 volatilní 10% pokles (den označený růžovou linkou). Pokles patřil k top 5 z indexu Russell 3000. Následující den zadáme vstupní příkaz „Close cena 23.9.2020 – 0,5 x ATR(5)“. Tedy pokusíme se trh nakoupit se slevou pod uzavírací cenou volatilního dne. V tomto příkladu to vychází na hodnotu 360,65.
    Vystupovat můžeme různými taktikami. Rád používám profit target (v případu použit 5 %), výstup například na první rostoucí úsečce (v případě nákupu) a časový stop-loss (kdy je pozice ukončena v následujících několika dnech, pokud nedojde k jinému výstupu – reverzní obchody by měly být rychlé).
    Pro short platí vše stejně, jen v obráceném směru. Zde je příklad obchodu na akcii MLM:

    29.10.2020 trh vytvořil 6,05% volatilní růst. Další den systém vystavil příkaz na limitní short prodej na ceně „Close cena dne 29.10.2020 + 0,5 x ATR(5)“, konkrétně šlo o úroveň 268,93, na které bychom byli vyplněni. Výstup byl za pár dnů opět na profit targetu.
    Pochopitelně, že systém nemá jen ziskové, ale také ztrátové obchody. Prostě jsou dny, kdy se cena po volatilní úsečce neobrátí.
    Takto by nedávno vypadala situace v akcii SPT:

    V trhu bychom ze shortu vystoupili na prvním klesajícím dni, který by byl ale výše než náš vstup. A tedy bychom realizovali ztrátu.
    Úspěšná Mean reversion strategie by nicméně měla mít poměrně vysokou úspěšnost. Pojďme se tedy podívat na backtest našich pravidel:

    Zelená křivka zobrazuje obchody na dlouhou stranu, červená na krátkou stranu. Šedá je pak celé „portfolio“. Ve výsledcích jsou započítány komise pro Interactive Brokers. A výsledky vůbec nejsou špatné.
    Průměrné roční zhodnocení je na úrovni 23,05 % při nejvyšším drawdownu 17,89 %. Tedy každé z maximálně 5 pozic je přiřazeno 20 % aktuálního kapitálu. Sharpe ratio celého systému je 1,52 a úspěšnost 63 %. Celkový backtest obsahuje velmi reprezentativní vzorek 5 250 obchodů.
    A pochopitelně, že Mean reversion systémy lze dále posouvat. Diskutovaná ukázka obsahuje velmi triviální podmínky vstupu a výstupu.
    Ale už i tak je vidět, že:
    Obchodování návratu ceny k běžné hodnotě lze funkčně provádět i s jednoduchými pravidly. Strategii se daří zejména v období vyšší volatility v trzích (dobře se jí dařilo například v letošním roce 2020). Může být zajímavé obchodovat long i short stranu, protože celková křivka je výrazně vyhlazenější. Jsou období, kdy se daří spíše prodejům a období, kdy se více daří nákupům. Mean reversion strategie lze jednoduše stavět plně mechanicky, a postupně je tak automatizovat. Líbí se vám uvedený koncept, ale plně nerozumíte probíraným pojmům? Na Finančníkovi doporučujeme kurz Základů obchodování, který se věnuje základům stavby Mean reversion strategie a jejímu zasazení do kontextu zvládnutí základů obchodování.
    Máte-li zvládnuté základy, ale bojujete s technickým provedením, pak doporučujeme Workshop swingového obchodování. Ten obsahuje otevřené kódy několika strategií, které sami obchodujeme. Na jejich příkladech si krok za krokem postavíte pod osobním vedením zkušených obchodníků konkrétní swingové miniportfolio a začnete jej obchodovat v trzích.
    Potřebujete inspiraci nebo občasnou technickou radu se stavbou mechanických strategií? Pak je zde pro vás skupina TechLab.
×
×
  • Vytvořit...