Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Toto vlákno
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Doporučené příspěvky

Odesláno

Obchodujete nekdo opce na zaklade volatility?
Je nejaky zdroj, kde by uz pocitali historiskou volatilitu nebo si clovek musi provest vypocty kompletne sam?

  • Odpovědí 39
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Odesláno

Aha, díky.
To bude tím, že si šetřím aktivaci TnT až na dobu, kdy budu mít víc času na testování. Zatím si čtu literaturu a dělám první pokusy na simulačním účtu u IB.

Odesláno

Ahoj,

historická volatilita je důležitý parametr při obchodování s opcemi nebo waranty, ale jak na implicitní volatilitu? Implicitní volatilita (=odhadovaná budoucí volatilita) má podle mého názoru větší význam, ale zatím jsem bohužel nikde nenašel,ani zde na finančníkovi, jak ji vypočítat nebo ji alespoň přibližně odhadnout.

Pozn. Historickou volatilitu za různá období si počítám vcelku jednoduchým způsobem v MS Excel.

Míra

Odesláno

Zrovna ráno jsem to četl v jednom ebooku.

Implied volatilitu lze odvodit z aktuální tržní ceny opce at the money (tržní cena aktiva = strike price) pomocí Black-Scholese. Je to postavené na předpokladu, že tržní cena opce odráží volatilitu a platí normální rozdělení pravděpododobnosti.

Ještě jednodušší je zanedbat úrokové sazby a použít zjednodušený vzorec, který má docela slušnou přesnost

relativní cena Opce ATM = volatilita * odmocnina(doba do splatnosti opce) / odmocnina(delka obdobi)

Snad si to pamatuji dobre, cetl jsem to rano, kdyz tak me nekdo opravte. Ted to mam v notebooku s kleklou baterkou, jinak bych sem dal i odvození.

relativni cena Opce = cena opce/cena aktiva
delka obdobi je počet obchodních dnů v roce, počítám-li roční volatilitu

Pozor, důležité je, že to platí pouze pro opce At the money, v tom ebooku je několik příkladů, které dokazují, že opce Out of money mají na trhu většinou vyšší cenu, než jakou dává Black Scholes

Odesláno

To PET a Myk:

Mnohokrát děkuji, chvilku mi trvalo než jsem se s tím popral, zapomněl jsem totiž na poměr odběru u warantu. Výsledky souhlasí s údaji, které poskytuje broker. :) :) :)

Míra

Odesláno

Podle mého názoru je s opce nutné nakupovat v období s nízkou volatilitou (samozřejmě tím myslím vzhledem k normální volatilitě daného trhu), jinak i když se kurz podkladového aktiva bude vyvíjet vašim směrem, můžete při poklesu volatility prodělat nebo si výraznou měrou snížit zisk, protože při poklesu volatility cena opce samozřejmě klesá.

Míra

  • 3 týdny později...
Odesláno

To Myk: Ono Myku záleží jakou volatilitu bereš v úvahu. Historická volatilita podkladového aktiva je jednoznačná, ale bohužel jsem se přesvědčil, že u implikované volatility tomu tak není (alespoň to platí pro akciové indexy, pro futures je to možná jinak). Implikovaná volatilita není společná veličina pro všechny opce na 1 podkladové aktivum. Uvedu příklad warantů na akciový index DAX 30 Datum: 15.2.2006 Historická volatilita DAX 30 za 30 dní - 14,32% p.a. Historická volatilita DAX 30 za 200 dní - 12,67% p.a. Aktuální hodnota DAX 30 - 5764,37 bodů Waranty jsou seřazeny dle splatnosti, následně dle typu (Call,Put) a strike

887

Odesláno

Pánové, nechci se mezi opční specialisty motat, ale trošku jsem zkoušel využívat dat ze sevreru MRCI.com právě pro začátečnické testování opcí. Na MRCI se specializují na sezonnost a právě volatilitu. Je zde i podrobná stránka, které hodlám přijít na kloub. Třeba to někomu z Vás pomůže, nebo eventuelně můžeme společně tyto data rozluštit. Zdraví Mecini

894

Odesláno

To Mecini

Doufám žes to nemyslel směrem i ke mně, já se totiž za opčního specialistu rozhodně nepovažuji. Jsem pouze začátečník.

Veškeré příspěvky na toto téma jsou samozřejmě vítány, umožní nám rozšířit si obzory.Toto téma se zatím bohužel netěší tak velkému zájmu, doufám že se to do budoucna zlepší.

Osobně bych opce označil z jedné strany nálepkou "POZOR !!! velké riziko", protože kromě ceny podkladového aktiva mají na cenu opce vliv i jiné okolnosti (podle mého posledního zjištění má právě volatilita významný vliv na cenu opce) a na druhou stranu bych z toho samého důvodu dal nálepku "POZOR !!! velká příležitost".

Zaujala mě možnost obchodovat opční spready (konkrétně Long strangle) pomocí warantů kvůli vhodnému poměru odběru (většinou 1:100) a teď testuji jak na to. S klasickými opcemi by se tato strategie obchodovala asi těžko, pouze při vysoké investici, pokud chci zainvestovat stejnou částku do Call i Put opcí.
Až dám dohromady údaje pomocí opční kalkulačky, uvedu na konkrétním příkladu jak se mění cena opce při změně volatility. Když jsem namátkově pomocí opční kalkulačky simuloval na konkrétním warantu (opci) vliv změny volatility byl jsem dost překvapen.

Míra

Odesláno

Ahoj Míro,
no musím se přiznat, že moc nechápu o čem vlastně mluvíš. Opční spready chápu, ale jinak jsem oprvadu pouze začátečník. Co jsem chtěl tím předchozím příspěvkem sdělit byla právě dotazovaná volatilita v kombinaci se sezonností. Tyto data využívám hlavně pro spready, ale opce budou v budoucnu dalším nástrojem, na který bych se chtěl vrhnou.

Snad nám kluci brzy sdělí něco bližšího k opcím. Informace se nehledají snadno.
Zdraví Martin

Odesláno

Ahoj Martine,

chtěl jsem tím jenom říci, že změna hodnoty volatility o několik % změní cenu opce až o několik desítek procent při nezměněné ceně podkladového aktiva a doby do splatnosti. A s tím je právě nutné počítat, aby jsi na základě volatility získal pro sebe výhodu a ne naopak. Až dám dohromady slibované údaje, hned je zde uveřejním a uvidíš sám. Bude to hotové ještě dnes večer, alespoň 1.část. Protože jsou mé aktuální činnosti blízké akciové indexy, uvedu příklad na warantech jejichž podkladovým aktivem je DAX 30.

Máš pravdu, zdrojů informací je opravdu jako šafránu, možná ještě méně. ;)

Míra

Odesláno

Tak jak jsem slíbil, v příloze uvádím výsledky analýzy vlivu změny volatility na cenu warantu (opce). Musím upozornit na následující skutečnosti: 1) výpočet byl proveden pro call waranty se strike vyšším než je hodnota podkladového aktiva (akciový index DAX30) = waranty jsou "mimo peníze" 2) výpočet byl proveden za situace kdy hodnota DAX 30 je v rostoucím trendu, za jiné situace mohou být výsledky jiné (potřebné informace nemám k dispozici) 3) zanedbal jsem skutečnost, že hodnoty implikované volatility se pro uvedené waranty pohybují v rozsahu 15,61% až 18,52% a počítal jsem cenu warantu při změně hodnoty volatlity o -5 % až +5 % po 1%, tzn. při hodnotě implikované volatility např. 15,61% jsem počítal cenu warantu pro hodnoty volatiliy 15,61%+-5% (1% z 15,61% je více než 1% z 18,52%) Přes víkend pokud mi to čas dovolí provedu výpočty pro call waranty se strike nižším než je hodnota podkladového aktiva a put waranty. Budu ale už vycházet z hodnot platných pro 17.2.2006. Míra

898


×
×
  • Vytvořit...