Pracovní skupina poskytovaná tradery pro tradery. Naleznete v ní odpovědi na své technické otázky týkající se programů Amibroker, Python, InteractiveBrokers TWS a TradeStation Global.
U Darwinexu se dá obchodovat buď skrz MetaTrader nebo TWS od Interactive Brokers.
Sám obchoduji na Windows, a tedy vyžívám API platforem, které mají oba brokeři k dispozici. S Linuxem v tomto ohledu zkušenost nemám.
Zdravím,
já nějakou dobu sleduji váš ticker a přijde mi, že vy obchodujete jiným stylem než my ostatní. Většina vašich obchodů je na Nasdaqu a tak si říkám, že tam těch nákupních signálů při splnění zde zmiňovaného kontextu tolik není. Obchodujete tedy vlastně breakouty? Mohl byste svoje obchody nějak víc popsat? Pořád používáte posouvaný SL?
Díky.
Dobry den,
patram ve svete Darwinexu a mam jednoduchy dotaz.
Pisete, ze Darwinex Zero algoritmicky resite pres `MT5` s vyuzitim (pravdepodobne) `MetaTrader5` python library.
Nema Darwinex nejake API?
Ja nasel jen https://api.darwinex.com/store/ , ktere je podle vseho pouze pro obchodovani s Darwiny, a ne primo s financnimi assety. A na Zero se obchoduje primo s assety, ne s Darwiny. Naopak, uzivatel svym obchodovanim tvori obchodovatelny Darwin, jestli jsem pochopil behem te chvilky princip, na kterem tento broker funguje.
Prijde mi ponekud nesikovne mit na Linux serveru pusteny `MT5` (byt v headless mode pres asi `xvfb`), ten monitorovat + nejaky autorestart, kdyz spadne. A mit to pustene pres `Wine`...
Jako samozrejme mozne to je, a asi mi nic jineho nezbyde , jen hledam elegantnejsi cestu.
Vy mate MT5 bezici na Linux serveru?
Dik
Pavel
Downloader implikované volatility z Interactive Brokers
V článku Časování návratu k průměru pomocí implikované volatility popisuji svůj inovativní způsob stavby mean reversion strategie s využitím implikované volatility. Samotný systém je velmi jednoduchý, nejtěžší část je získávat samotná IV data. V tomto tutoriálu si ukážeme, jak na to.
Python downloader: techlab-iv-downloader.py
Dobrý den,
mám za sebou další měsíc u Darwinexu, který se opět podařilo ukončit menším ziskem, avšak dostatečným k získání alokace 90000Eur.
Na běžném obchodním účtu bych byl s dosavadním vývojem spokojený, nicméně u Darwinex Zero začínám zjišťovat jakým nepřítelem je "High water mark“. Podle všeho se nezohledňuje stav na konci měsíce, ale kdykoliv v průběhu.
V kalendáři výplat Performance fee jsem měl přiřazenou první platbu podílu ze zisku na 2.11., avšak před koncem měsíce jsem chytil jednodenní pokles 0.61%, což smazalo měsíční růst a přestože následný den se portfolio dostalo na předchozí hodnotu platba se přesunula o celý měsíc až na prosinec.
Platformu tak stále vnímám jako skvělou možnost testování futures portfolia, ale je zřejmé, že pro výdělky bude třeba dosahovat konstantně alespoň několika procetního zhodnocení.
Pro další měsíc tak provedu několik úprav abych dosáhl na případné větší profity a uvidíme, jak se to promítne do dalších výsledků. Líbí se mi ta svoboda rozhodování, kdy vlastně za běhu ladím systém a provádím úpravy, které bych si na vlastním účtu nedovolil. Tak uvidíme jak se portfoliu povede v listopadu.
B.
Dobrý den,
u každé nové strategie zařazené do Autotraderu (ať už se jedná o signály z Trading Room, nebo vlastní systém) je třeba nastavit vstupy a výstupy.
Vstupy se načítají z předem připraveného csv souboru. V konfiguračním souboru strategies.py vytvoříte novou sekci a určíte základní parametry včetně cesty k csv souboru se signály.
Výstupy se řeší pomocí výstupních funkcí, každá z nich má přidělené číslo, které se k dané strategii přiřadí. Můžete použít některou z připravených funkcí, případně vytvořit novou, a pokud si na to v Pythonu netroufnete můžete výstupní signály načítat z csv souboru připraveného v jiném programu.
B.
Dobrý den,
snažím se pochopit, jak správně nastavit strategie z trading roomu v Autotraderu. Autotrader má v konfiguraci některé strategie nastavené (např. MR3000 LONG) včetně ExitStrategy. Jak bych měl postupovat, pokud je do trading roomu přidána nová strategie, kterou Autotrader nemá přednastavenou, jak určím ExitStrategy?
Děkuji Tomáš
Připravil jsem pro vás slíbené testy position sizingu na základě ATR.
Testy provádím ve svém novém experiementálním workflow kombinující několik programů. V tomto prostředí se mi snadno testují podmínky kontextu, ale výsledky úplně nemusí sedět s výsledky z TradeStation. Nicméně měly by sedět tendence - tj. jestli daná podmínka systému pomáhá či nikoliv.
Vytvořil jsem tři testy:
1 - náš originální backtest
2 - pozice je snížená na polovinu pokud je ATR(5)<MA(ATRx,10). Tedy v nízké volatilitě
3 - pozice je snížená na polovinu pokud je ATR(5)>MA(ATRx,10). Tedy ve vysoké volatilitě
Zde je pak rozpad výkonnosti testu 3 na jednotlivé trhy. Test 3:
S originálním position sizingem (riskujeme stále 0.33 % na obchod bez ohledu na volatilitu:
Testy jsou se započítáním komisí a bez reinvestování kapitálu (konstantní risk 0.33/obchod).
Je zajímavé, že snížení risku ve vyšší volatilitě výrazně redukuje drawdown.
Je to jejich aktuální standardní nabídka.
Určitě to může být motivační. Jedinou podmínku, kterou musíte splnit je zaplatit cenu. Tedy když zaplatíte například 295 euro, tak poté, co vám od aktuálního stavu vzroste účet o 10%, budete získávat 15% performance fee z alokace 100 000 euro.
Jediné, na co je třeba myslet je fakt, že performance fee se počítá z "High water mark", tedy z maximálního stavu účtu. Tedy řekněme, že váš účet bude mít stav +12 %. Další měsíc se stav účtu zvýší na +15%. Ze 3 % získáte performance fee. Pak půjdete do drawdownu. Stav účtu bude například další měsíce na úrovni -20%. To samozřejmě nic nedostáváte. Pak budete mít dobrý měsíc +10%, za který také ale nic nedostanete, protože další fee se bude vyplácet až poté, co opět překonáte 15%.
Zdravím,
mě přišlo to samé. Taky jsem to chtěl nahrát zde. Zatím jsem to moc nestudoval. Ale přišlo mi, že stejnak musí trader splnit nějaké podmínky aby to bylo doživotní.
T.
Dobrý večer všem,
dnes mi od Darwinexu přišla nabídka, že můžu získat doživotní alokaci ve výši 100.000,- EUR zaplacením jednorázového poplatku. Sken mailu přikládám. Je tam i odkaz na podrobnější podmínky pod názvem "Knowledge base". Odkaz vkládám sem, aby na něj byl jednoduchý přístup, ze skenu by to nebylo možné:
https://www.darwinexzero.com/docs/cs/permanent-allocation?utm_campaign=Lifetime Allocations&utm_medium=email&_hsenc=p2ANqtz-9-oGCaCipUtBsMwT8cUJKqQ-t0O8Y0inzfuvS8DzFBmwSqURUA5vkDH6Rw1Svi4hGTKvdLkyUvRPcPU2BMEC5OT3ZywA&_hsmi=331701183&utm_content=331701183&utm_source=hs_automation
Chtěl jsem se zeptat, zda i někdo další takovou nabídku dostal a jaký je váš názor na to? Já sám jsem na Darwinexu zatím ve ztrátě, takže i po zaplacení doživotní alokace bych na výhody zatím nedosáhl, ale myslím si, že stojí za to, o této možnosti vědět.
Přeji všem úspěšné obchody, Radek.
Ad kontextový filtr. Nemám v tomto směru žádnou sofistikovanou cestu. Nejvíce mi pomáhá průběžně sledovat systémy, které obchoduji a testovat myšlenky, které z obchodů vyplývají. Ad změna velikosti pozice na celkovém kontextu volatility. Zkusím nějaký podobný test připravit.
Ad desetinná místa - každá platforma to zobrazuje jinak. V TWS je Delta v tom sloupci DELTA co jste publikoval. -0.4 na put straně odpovídá "deltě 40" zmiňované v tom mém backtestu. Tedy podle toho backtestu bychom vypisovali opci, která je nejblíže delta -0,4 a nakupovali opci která je o 5 strike níže.
Petře díky za informace.
Ještě mám pár dotazů:
1) V příloze zasílám screen, kde píšete delta 40. Jak to mám chápat když píšete, že může být 0 až 1?
2) Kde v TWS najdu tu hodnotu delty?
3)Podle čeho vybíráte strike cenu? Aktuálně je SPX 5832 ... tak mám vybírat strike ceny kolem? Třeba 5835 a 5830. Myslím konkrétně když vypisuji vertikální spread. Asi záleží jestli chci být v penězích a nebo ne?
T.
Delta je u opčních kontraktů jedním z klíčových řeckých parametrů, který udává, jak moc se změní cena opce při změně ceny podkladového aktiva o jednu jednotku. Delta se pohybuje od 0 do 1 u call opcí a od 0 do -1 u put opcí – čím vyšší je hodnota delty, tím více opce reaguje na změnu ceny podkladového aktiva. Tento parametr používáme při výběru konkrétní strike ceny, protože nám pomáhá odhadnout pravděpodobnost, že opce skončí "v penězích" při expiraci. A že pokaždé budeme spread skládat se stejnými pravděpodobnostmi.
To je určitě správná otázka. Jednoznačně je v tomto třeba maximální obezřetnost. Pokud dvě verze vydělávají podobně, tak osobně určitě upřednostňuji tu jednodušší. Na aktuální verzi systému se mi nelíbí jen to, že v období nižší volatility může vše generovat poměrně dost vysoké poplatky vůči nižšímu potenciálnímu zisku. Proto zvažuji nějaký filtr volatility. Jinak jsem se systémem dost spokojený. Zatím sám neuvažuji, že bych nasadil trailing stop-loss, protože žádný z testů neukazuje, že by to vedlo k lepším parametrům. Ale pokusím se jej do autotraderu Darwinexu implementovat pro ostatní.
Ad dopad posouvaného SL na jednotlivé trhy - toto se dá dělat efektivně se sdíleným kódem v TradeStation. Viz https://www.financnik.cz/forum/topic/5064-hledani-edge/page/14/#comment-321508. Tato oblast není nějak technologicky náročná, ne? Případně s čím bojujete?
Zdravím, Petr.
Zdá sa mi, že vaša analýza potvrdila, že „trend following“ sa nemá obmedzovať SL výstupmi. Na druhej strane, test č. 5 nie je asi úplne zlá myšlienka. Výsledky nie sú až tak dramaticky zlé. Mohlo by to pomôcť aspoň po psychologickej stránke. Navyše by sme dali možnosť určitej miere diverzifikácie základného obchodného systému. Inak tu bude 30 rovnakých systémov nasadených na Darwinexe. Stále sa pozerám na to, že jeden obchodný systém sa dá obchodovať s tak rozdielnymi výsledkami. Opäť sa prikláňam k rozšíreniu autotrader-a.
Mám ešte jednu myšlienku. Prezentované výsledky sú z hľadiska zvoleného portfólia. Ako to však dopadlo z hľadiska jednotlivých trhov, viac špecifických ako SI, CL, RTY? Je tu nejaký priestor, kde by zavedenie SL pomohlo?
Z celkového hľadiska riešenie problému nízkej volatility asi SL nevyriešil.
Naznačovali ste aj možnosť kontextového filtra. Je možné indikátor ATR použiť ako % aktuálnej hodnoty ATR voči dlhodobému priemeru ako hranicu pre definovanie vysokého a nízkeho volatilného prostredia? Nemeniť samotnú logiku obchodovania, ale iba veľkosť pozície v kontexte podmienok trhu. To je iba môj teoretický pohľad na vec.
Nechcem vám zadávať prácu. Zisťujem, že mi chýbajú zručnosti a skúsenosti na takéto komplexné testovanie. Možno by ste nás mohli všetkých v tomto smere inšpirovať. Aké sú Vaše postupy, skúsenosti. Je vôbec efektívne posúvať (obmedzovať) tento systém niekam ďalej.
Tak dneska jsem zkoušel vypsat spread 10 bodů, tím pádem premium 500 dolarů. Ze zisku cca 300 USD byla asi za 10 min. najednou ztráta přes 300 USD. Ty spready bude koukám taky celkem jízda ...
Ještě se chci radši zeptat. Delta znamená ten spread ? Počet bodů rozdílu?
Díky. T.
Podrobné srovnání různých typů výstupů v breakout portfoliu
Připravil jsem podrobné srovnání výkonností několika typů výstupů v rámci našeho intradenního breakout systému. Systém je testován ve formě, v jaké zde byl sdílen (bez nuací). Pro testování jsem použil 1 minutová data, a obchody zatížil běžnou IB komisí.
Trhy v portfoliu: IWM, QQQ, SPY, DIA, GLD
Testované období: 1.1.2014 až říjen 2024. V testu je obchodován každý den max. jeden vstup long a jeden vstup short (tedy dva obchody na jeden trh).
Základní stop-loss je 0.4xATR
test č. 3: Výstup buď na SL nebo EOD - tedy aktuálně obchodovaná varianta
test č. 4. Výstup buď na SL, nebo na pevném PT (RRR 1:1, SL i PT 0,4x ATR), případně EOD pokud není zasažen ani PT ani SL.
test č. 5. Výstup buď trailovném stop-lossu. Ten je počítán jako 0.4xATR a začne se posouvat v momentě, kdy trh udělá pohyb 0.4xATR.
test č. 6. Kombinace testu 4 a 5. Polovina pozice se nejprve ukončí na pevném PT, druhá polovina se pak začne trailovat. Obě poloviny eviduji jako samostatný obchod, proto je v tomto testu dvojnásobný počet obchodů.
Shrnutí
Průměrná volatilita je u jednotlivých testů velmi podobná. Liší se hlavně maximální volatilita. Tedy období, kdy základní test (č.3) chytne několik plných stop-lossů za sebou, kdežto například test 6 ve stejné situaci již vybere nějaký profit. Ovšem nižší volatilitě je za cenu podstatně nižších zisků (navíc při stejném drawdownu).
Takto vypadají pro představu equity křivky (log měřítko):
test 3
test 4:
test 5:
test 6 :
Z mého pohledu se mi stále jeví nejrobustnější základní varianta (test 3), kterou aktuálně obchoduji.
Server od roku 2003 vydává
Centrum finančního vzdělávání, s.r.o. info@financnik.cz
Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů. Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!