Zdravím všechny, koho zaujala problematika money managementu.
Obrázek v článku je podle mého názoru dost matoucí pro člověka, který si není jist, co znamená vyšší vs. nižší RRR. Ve skutečnosti je totiž pojmem vyšší RRR označováno menší číslo, protože např. RRR 1:3 rádi prohlásíme za vyšší než RRR 1:2, avšak 1:3 = 0,33, zatímco 1:2 = 0,5 tzn. RRR 1:2 je vyšší. Tomuto zmatení lze předejít použitím P/L, které je mnohem intiutivnější a s trochou dobré vůle se dá říct, že P/L = 1/RRR (ikdyž obě se používají v trochu jiném kontextu, takže tento vztah používám jen pro vysvětlení problému).
Na přiloženém obrázku je tedy na vodorovné ose znázorněno rostoucí P/L a na svislé procentuální úspěšnost systému. Výsledná křivka je tzv. nulová hranice systému, tedy rozhraní mezi profitabilním a ztrátovým systémem (sytém vydělávající nula). Každý systém se dá nakreslit jako bod v této rovině a podle toho, jestli je nad nebo pod křivkou se jedná o profitabilní či ztrátový systém.
Je vidět, že, přesně jak zaznělo v článku, systém s lepším (větším) P/L tj. lepším (nižším) RRR si může "dovolit" nižší pravděpodobnost úspěšnosti, protože zkrátka množství ztrát způsobené horší úspěšností dožene profity, které jsou ve správném poměru větší než ztráty.
Konstrukce této křivky je jednoduchá a vychází z definice střední hodnoty E systému:
E = P*p + L(1-p),
kde P je průměrný profit, L průměrná ztráta a 'p' je pravděpodobnost úspěšnosti systému.
Položíme-li E = 0 (protože nás zajímá nulová hranice), dostaneme jednoduchou úpravou:
P/L = (1-p)/p, nebo
p = 1/(P/L + 1).
Záleží, zda považujeme za nezávisle proměnou 'p' nebo 'P/L'. Na obrázku je tedy zobrazen ten druhý vztah.