"výše potenciálního výnosu je VŽDY přímo úměrná míře rizika (to ostatně platí i v ruletě nebo v tipování sportovních výsledků - čímž ovšem nechci tvrdit, že obchodování na burze je gambling)."
S tímto tvrzením souhlasit nemohu, protože zrovna u sportovních sázek jsou kvanta příležitostí, kde kurs ani zdaleka neodpovídá podstupovanému riziku. Ruletu myslím netřeba komentovat, tam je to jasné... Rovněž s tvrzením, že obchodování na burze není gambling nesouhlasím, protože myslím, že spíše než k investování (např. koupit nemovitost atd.), má právě k tomu gamblingu, respektive že většina výdělku z držení akcií je způsobena primárně náhodným faktorem a až sekundárně know-how, proto bych obchodování na burze spíše přirovnal k onomu sázení na sport (které se za gambling považuje), avšak i na něm se dá dlouhodobě vydělávat z tržních nepřesností. Víceméně je to tak, že výše kursu odpovídá + - pravděpodobnosti návratu investice, ale neplatí to tak uplně pro každý případ.
"Osobně si myslím, že se zanedbatelným rizikem lze zhodnocovat účet maximálně o 6-7 procent ročně."
Tím zanedbatelným rizikem myslíte jak přesně velké riziko ?
"Myslíte si, že je náhoda, že když se např. státní (ale i korporátní) dluhopisy obchodují s více než sedmiprocentním úrokem, zpravidla se hovoří o "rizikové přirážce" (přesněji řečeno o tak vysoké přirážce, která je pro emitenta likvidační) či o "spekulativním pásmu"?"
Pokud jde o státní dluhopisy, tak tam zastávám hodně radikální názor, že riziko krachu daného státu je mnohem vyšší, než nabízený výnos, respektive stejně výnosná investice se dá nalézt jinde, avšak s mnohem nižším rizikem, než na onom státním dluhopisu (a dle mého názoru to platí pro všechny státy).
Když jsme u těch korporátních dluhopisů, tak nyní vydává Tipsport dluhopisy s výnosem 12 % p.a. a to mi nejde do hlavy, proč by takový gigant a společnost, která je na trhu tak dlouho, měla být financována tak draze ? Znamená to, že jsou "ve větším ohrožení" i prostředky na sázkařských účtech klientů nebo že se vedou odděleně od investic do společnosti ? A dále bych se chtěl zeptat, zda byste i případně uvažoval o koupi těchto dluhopisů ?
"K dvojici výnos a riziko bych přidal ještě třetí proměnnou, a to úsilí, které je třeba při obchodování té které strategie vynaložit (dejme tomu počet hodin, které je tomu třeba denně či týdně věnovat). "
Úsilí do obchodování bylo vynaloženo mnoho, dle mého se jedná minimálně o tisíc hodin. Jinak strategie včetně demo účtů vykazuje tento výnos (cca 40 % p.a.) již po dobu 2,5 roku, pouze poslední půl rok se obchodují již reálné peníze. Nejlépe to asi vystihuje citát: "It's too good to be true". Ani jeden z nás nevíme, v čem může být zakopaný pes, 2,5 roku je již relativně dlouhá doba a na ten počet již proběhlých obchodů, se dá hovořit, že už by ten vzorek mohl mít jistou vypovídající hodnotu. Prostě si to dokonale protiřečí s onou definicí "výnos je přímo úměrný riziku", tady to platí dokonale, protože v tuhle strategii s předpokládaným výnosem 40 % p.a. mám mnohem vyšší důvěru, než v nějaký fond, co dokáže jen slibovat např. 10 % zhodnocení (kterého kolikrát ani nedosáhne) a to jak vyšším výnosem, tak i nižším rizikem. Je to prostě nějaké podivné. Skoro jako bysme našli zlatý důl.