KirSo:
Smyslem mého příspěvku bylo vyjádření souhlasu s uvedeným článkem. Můj čistě osobní pohled a zdůvodnění uvedeného příkladu je následující:
Je známo, že různé bankovní domy, pojišťovny, zajišťovny, fondy a jim podobné, důsledně uplatňují diverzifikaci a při vytváření portfolia využívají různých derivátů, nejen akcií a dluhopisů.
Mnou zmiňovaný produkt však nabízel především zhodnocení ve formě akciového indexu DJ EuroStoxx50, kde je zastoupeno 50 nejvýznamnějších evropských firem s možností přesunu investic do bezrizikových cenných papírů (např. dluhopisů). Dluhopisy však rozlišujeme také dle míry rizika, tzn. vysoké riziko=vyšší výnos, nízké riziko=nižší výnos. Má se za to, že nejméně rizikové ale také nejméně výnosné bývají vládní dluhopisy. Bezrizikové dluhopisy tedy pro mě znamená nízký výnos a v dané situaci spíše zajištění. Naproti tomu jsem si postavil roční inflaci, která se dnes ve vyspělých zemích pohybuje kolem 2-3%. Znamenalo to tedy pro mě, že pokud akciové trhy budou stagnovat (myslím si že jsou nadhodnocené a donekonečna růst nemohou), tak přesun akcií do dluhopisů bude hlavně znamenat ochranu před možnou ztrátou z akcií a rozhodně nepředpokládám nějaké výnosy, alespoň v dohledné době ne. Pokud jde v tomto příkladu o výnosy, tak podle mě jedině z akcií a ty při dnešní celkové náladě na trzích nedávají optimismus do budoucna a mýtus „nakup a drž“ asi moc neplatí.
Pokud jsem spokojen z jinými produkty, tak tento bych si však z výše uvedených důvodů nezvolil.
JD