NLA,
rekl bych ze Tomas k "niekolko pravidlum ktore su pevne a musia sa dodrziavat aby system fungoval" dojde v dalsich dilech o MM - tak jak to ostatne predeslal v uvodu a zaveru dnesniho clanku "Před psaním tohoto článku jsem přemýšlel, jak vůbec celé toto téma začít..," resp. "U tohoto bodu bych dnes skončil a navázal na něj v příští části,
kdy si začneme money-management více propojovat s pojmem „rozložení risku“." ::
Ten clanek se mi moc libi, uz jen proto, ze se v nem pise o "rozpoctu." Mnoho lidi (donedavna vcetne me) bere rozpocet jako nejake omezovani se a zrejme si pripadaji mnohem svobodnejsi, kdyz penize nemusi "resit." Zatim jsem se asi s zadnym clovekem, ktery sve finance nemusi kontrolovat (at uz sam nebo skrze ucetni), nesetkal. Na druhou stranu jsem vsak potkal spoustu tech, kteri rozpocet maji, ale pohlizeji na nej jako na nejake zlo - mozna proto, ze jim cisla rikaji pravdu, se kterou se nechteji smirit a berou ho jako oznameni, ze pokud se chteji v nektere jeho oblasti vice "rozsoupnout," museji jinde vice usetrit (vestsinou na "nesmyslnych mistech"). Casto pak zacnou brat setreni jako styl zivota.. docela smutne..
Nemam nic proti setreni, ale ja jej beru jen jako prostredek k necemu, co mi pomuze privest dalsi penize do rozpoctu
a diky tomu se muzu prestat omezovat v ostatnich oblastech. No a pak samozrejme nesleduji dalsi kroky.. :)
Tomas na kouzlo rozpoctu prisel v 18 (to se nekdo ma :) ), ja az na zacatku tohoto roku (po precteni knizky
Nejbohatsi muz v Babylone, a pote, co jsem ta doporuceni zacal aplikovat), ale muzu rict, ze se citim mnohem lip,
kdyz ja kontroluju penize, nez kdyz penize kontrolovaly me.
Celkově mi tak přijde "představovaní pojmů celkově v lidštější podobě - skrze reálný život," jako výborný nápad, protože je to určitě i další krok k ukázání lidem, že trading může být docela běžná věc, či poměrně „přirozené“ prostředí, jak se píše v článku "Všechno je to ve vaší hlavě." ::
el yogiachi