V tradingu nás nepotopí běžné ztráty, ale neplánovaný obchod
V obchodování nás většinou nepotopí to, co plánujeme dělat. Ale to, co dělat neplánujeme.
Toto je dobré si průběžně připomínat.
Pokud jste někdy obchodovali diskrečně, dobře víte, o čem píši. Stav obchodního účtu se obchodováním strategie krásně zvyšuje až do momentu, kdy podlehneme pokušení a provedeme neplánovaný obchod. V jednom okamžiku může obchodník ztratit to, co si pilně vybudoval třeba za poslední měsíc či rok.
Podobně to platí i v oblasti aktivních investic. Za klidných tržních podmínek obchodníci metodicky analyzují své kroky a budují perspektivní portfolia. Avšak stačí jedna nová, rychle se vyvíjející situace v trzích, a může vzniknout impulsivní, neplánovaný obchod, který se dále může rychle zvrtnout v noční můru.
Sám jsem slyšel mnoho příběhů, kdy obchodníci přešli do takzvaného „blackout režimu“, který začal jedním impulzivním obchodem následovaným dalšími neplánovanými kroky, až skončili s téměř prázdným účtem.
Jak se těmto pastem vyvarovat?
Prvním krokem je uvědomění si, jak destruktivní mohou být neplánované obchody. Ironií je, že občas mohou tyto obchody přinést zisk, což činí jejich opuštění ještě těžším. Mnozí obchodníci mylně věří, že obchody, které jim jednou přinesly zisk, budou stále klíčem k úspěchu. Realita je však jiná, zejména proto, že neplánované obchody často zahrnují podceněný risk.
Mnoho obchodníků ospravedlňuje svoje neplánované obchody intuicí či "šestým smyslem". Ovšem intuice bez konkrétních dat a analýzy je často jen nepodloženým tipem. A tipování v trhu může rychle vést k finanční a psychické katastrofě.
Vyřazení neplánovaných obchodů z našeho tradingu není psychicky snadné. Protože to, co zbude, jsou nudné, plánované exekuce podle dopředu otestovaných a promyšlených plánů.
Takové obchody nás ovšem málokdy potopí, tj. vymažou podstatnou část účtu.
A tím se vlastně dostáváme k tomu, že každý dostává z trhů to, co chce.
Pokud budete podvědomě hledat akci, vzrušení a šanci rychle zbohatnout, budete podléhat pokušení dělat intuitivní „chytré“ neplánované obchody. Pokud budete hodně riskovat, je zde skutečně malá šance, že peníze rozmnožíte nadstandardním zhodnocením, ale mnohem, mnohem větší, že vás taková cesta potopí až na dno.
Pokud si uvědomíte, že v trhu hledáte cesty s kontrolou risku, je třeba se neplánovaných obchodů vzdát.
A dopředu upozorňuji, že to skutečně není psychicky jednoduché.
Vlastně jsem přesvědčený, že aby člověk obchodoval pouze dopředu naplánované obchody, musí si zažít, jaké dopady (psychické a finanční) neplánované obchody mají.
Ovšem aby vaše případné ztráty z neplánovaných obchodů nebyly zbytečné, doporučuji co nejvíce neplánované obchody evidovat a analyzovat. Čím dříve obchodník dokáže pochopit jejich destruktivní dopad na svou praxi, tím dříve se pohne dopředu.
Osobně dnes obchoduji 100% naplánované obchody. To lze i diskrečně, ovšem člověk na to musí mít skutečně ohromnou disciplínu (zejména u rychlých intradenních obchodů). Sám obchoduji mechanicky. To znamená, že potenciální obchodní situaci si převedu do mechanických pravidel, otestuji je na ohromném množství dat a ve své obchodní praxi pak již následuji takto vytvořená pravidla.
Samozřejmě i s plánovanými obchody budeme procházet ztrátovými obdobími. Je ale ohromný rozdíl mezi ztrátovým obdobím a obchody, které ničí psychiku a účet. Sám například obchody plánuji s určitou úrovní risku (vycházím z principu, kterému se říká anualizovaná průměrná volatilita), a kolísání kapitálu na mém účtu se tak pohybuje v poměrně odhadnutelných pásmech.
A byť se na burze může stát cokoliv, s poměrně vysokou pravděpodobností dokáži odhadnout, v jakém pásmu se budou mé profity a ztráty v nejbližších měsících pohybovat. To je velký rozdíl od toho, kdy se obchodník ráno probudí s dobrým pocitem z posledních obchodních dnů, po otevření trhů neplánovaně klikne a večer uzavírá platformu s tím, že vymazal výraznou část svého kapitálu a není si jistý, zdali a jak bude v obchodování vůbec pokračovat.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.
- 6