Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Na této stránce
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Psychologie úspěchu 1: můžeme buď vyhrát nebo prohrát

    Dnešní pondělí otevírám zcela nový seriál. Po seriálu psychologie obchodování to bude oblast obdobná – psychologie úspěchu. Jsem přesvědčený, že toto téma patří k tradingu stejně neodmyslitelně, jako stop-loss nebo brokerská komise. Pojďme tedy dnes společně otevřít nové teritorium, které, jak doufám, přinese hodně nového a pozitivního nám všem.

    Pokud hovoříme o úspěchu, platí jedno jediné pravidlo: můžeme buďto vyhrát, nebo prohrát. Obávám se, že nic mezi tím není.

    uspech_1.jpgOsobně mně vždy fascinovali ti, co vyhrávají. Možná je to tím, že jsem od malička soutěživý typ a zároveň i narozen ve znamení tvrdohlavého býka. Možná je to ale jenom tím, že jsem zkrátka a dobře v určitém věku došel k závěru, že nechci žít jako většina. A nemyslím tím jenom peníze. Myslím tím hlavně svobodu, nezávislost, možnost žít tak jak chci já a ne jak mně káže můj zaměstnavatel. Už ve velmi raném věku jsem tedy věděl co chci, co jsem však nevěděl je, jak se k tomu dopracovat.

    Jako středoškolák jsem zažíval obrovská vítězství a obrovské porážky. Možná že řada z vás je sportovně nebo inteligenčně nadaná a během studií jste tak mohli excelovat na různých sportovních kláních, matematických nebo chemických soutěžích, či v něčem podobném. Já nikdy nebyl nadaný ani technicky, ani matematicky a už vůbec ne sportovně. Vlastně jsem nikdy nebyl v ničem nadaný – ale měl jsem jednu dobrou vlastnost, dokázal jsem vždy být odevzdaný. Odevzdaný věci, ve které jsem viděl smysl a odevzdaný cíli, kterého jsem chtěl dosáhnout. Vždy jsem miloval vytyčování cílů – každý dosažený cíl posouvá člověka vpřed, odhaluje jeho nové hranice a překvapuje jeho samotného tím, co všechno může člověk dokázat, aniž by to kdy tušil.
    Na střední škole jsem tedy nebyl nijak nadaný, ale miloval jsem film. A jelikož jsem studoval na filmové škole, měl jsem možnost se dostat k filmu blíže než kdokoliv jiný.

    Miloval jsem film tak hodně a vášnivě, že zatímco moji spolužáci trávili čas chozením po hospodách, balením holek na diskotékách a pokuřováním marihuany, já se zbláznil do největších režisérů všech dob, jakými jsou Steven Spielberg, F.F. Copola, Martin Scorssesse, ale i Stenley Kubrick a David Lean. Začal jsem studovat jejich filmy. Záběr po záběru. Střih po střihu. Úhly kamery, vedení herců. Byl to můj život, má vášeň, má odevzdanost. Ve třetím ročníku jsem tak natočil po důkladném studiu „mistrů“ svůj první studentský film, který měl pouhých deset minut a na kterém jsem pracoval celý rok. Rok, kdy si moji spolužáci bezstarostně užívali a mě se více-méně posmívali, pokud mě přímo nenazývali podivínem.

    Můj film se stal hitem studentských festivalů. Kamkoliv jsem film zaslal, tam jsem vyhrál. A nemluvím zdaleka jen o České republice. Film vyhrál na prestižním festivale v Japonsku. V Norsku. Ve Finsku. Ve Francii. V Německu. A tak zatímco moji spolužáci stále trávili čas v hospodách, já začal čas trávit jinak: na každý z těchto festivalů jsem byl osobně pozván, a to včetně všech nákladů. Spolužáci se poflakovali, já byl pár týdnů v Japonsku, po té pár týdnů ve Francii, po té pár týdnů někde jinde – a tak to šlo celý rok. K tomu byly tu a tam i finanční odměny, a tak jsem si vůbec nežil špatně.

    Pak však přišla první prohra. Začalo se šuškat, že celý úspěch byla jenom náhoda. Některým začalo vadit, že ve školní chodbě visí mé fotografie na kterých jsem ověnčený cenami a dokonce i některým profesorům, kteří by měli být na úspěch svého studenta hrdi, začalo vadit, že jsem za jediný rok zcestoval více než oni. Tenkrát jsem tomu všemu moc nerozuměl. Jediná reakce, která mě napadla bylo natočit znovu úspěšný film a všem dokázat, že to nebyla pouze náhoda.

    Natočil jsem tedy druhý film – a víte co? Nebyl sice tak úspěšný jako ten první, ale opět sklízel ceny. A co více – díky tomuto filmu jsem byl přijat bez jakýchkoliv přijímacích zkoušek na prestižní Hollywoodskou filmovou školu (kam jsem později nenastoupil z finančních důvodů – což byla další životní lekce, po které jsem se rozhodl, že už nikdy nechci být chudý). Vztahy s okolím se však paradoxně zhoršili. A já v ten moment pochopil proč: obyčejná lidská závist.

    I když jsem byl sklíčený, pořád jsem nerozuměl tomu, proč mi tolik lidí závidí. Nejsem extra nadaný, nejsem žádný génius, nejsem žádný talent. Pouze jsem svůj čas nemarnil v hospodách a snažil se naučit, jak film funguje, jak se vypráví filmovou řečí, jak zvládat filmové řemeslo. Byl jsem svému cíli oddaný a byl jsem přesvědčený, že jej dotáhnu do konce... Vždyť každý má právo udělat totéž! Každý se může rozhodnout, co udělá se svým časem, každý se může rozhodnout být oddaný cíli, který si vztyčil! Každý na téhle zemi má přeci právo na úspěch, pokud se dané věci oddá natolik, aby v ní zvítězil ať to trvá co to trvá! Jenomže brzy jsem pochopil, že takto bohužel svět nefunguje. Z nějakého důvodu většina lidí nechce takto přemýšlet. Je jednodušší závidět, než se namáhat. Je jednodušší pomlouvat, než pracovat. Je jednodušší nadávat, než hledat řešení. Přesto jsem si ale odnesl nejdůležitější lekci, které se držím celý život - a sice úspěch je možný, a to pro každého. Jenom považte: já, který byl vždy průměrný, který nikdy nic moc nedokázal, najednou v 18 letech zažíval mnoho úspěchu! Pochopil jsem, že to lze. Je jedno jak jste chytří nebo nadaní, je jedno, z jaké pocházíte rodiny. Jediné na čem záleží, je vaše odhodlání. A ještě jedné důležité věci – schopnosti odprostit se od okolí, od té věčně nikam nesměřující masy, která raději věnuje svůj čas závidění a pomlouvání, než konstruktivnímu postupování vpřed.

    Věděl jsem tedy, že úspěch je možný. A tak jsem pokročil dále a začal studovat úspěšné lidi. Miloval jsem studium úspěšných lidí. Miloval jsem studovat co dělají jinak, jak jinak přemýšlí a miloval jsem jejich příběhy. Navíc jsem vždy věděl, že jednou budu jako jeden z nich. Je to jen otázka píle a času.

    Pak přišel čas na trading. Na svém naprostém začátku jsem znal pár lidí, kteří se pokoušeli uspět stejně jako já. Nikomu to moc nešlo. A tak postupně všichni upadali. Zůstávali jsme pouze dva: já a Petr. A věděli jsme, že úspěch možný je, a že chceme vyhrát. A tak jsme začali znova, jako v jakékoliv jiné profesi. Studovali jsme úspěšné, ale i ty neúspěšné. Studovali jsme, proč jedni ztrácí a druzí vydělávají. Trvalo to roky. Začali jsme však vydělávat své první peníze. Nejdříve ne mnoho, ale pak více a více. A znovu začali pozorovat stejný efekt: nejprve ti, co začínali s námi, a co nám v kuse tvrdili, že úspěch v tradingu není možný, odvrátili od nás tvář když viděli, že to možné je. Přiznat že to možné je by totiž znamenalo přiznat jejich osobní prohru – a to by jejich ego nikdy nedovolilo. A tak tu byla zase ta lidská omezenost. Jenomže najednou jsme začali jezdit o pár tříd lepšími automobily a najednou ti stejní lidé začali telefonovat, zda-li by s námi nemohli na pivo a zda-li bychom jim neřekli to „naše tajemství“.

    V ten moment už jsem definitivně pochopil. Svět se dělí na vyhrávající a prohrávající. Avšak pouze my sami si určujeme, zda-li budeme ti, co budou vyhrávat, nebo ti, co budou prohrávat.

    Dnes se stýkám pouze s úspěšnými lidmi, protože vím, že tací již nemají za potřebí závidět a tvrdit, že úspěch není možný. Dnes se s Petrem stýkáme s úspěšnými lidmi také proto, že nám to pomáhá být ještě lepšími tradery a zároveň že všichni se můžeme vzájemně obohatit. A dnes daleko více než kdykoliv dříve vidím, co přesně jsou rozdíly mezi těmi, co vítězí a těmi, co permanentně prohrávají. Vidím ty rozdíly tak jasně, že často i na finančníkovi mohu už po pár příspěvcích „prorokovat“, zda-li má daný pisatel šanci na úspěch, či nikoliv (a těší mě, že stále mohu vidět dost těch, kteří tu šanci rozhodně mají). Přitom nejde o žádné tajemství.

    Na začátku všeho je oddanost.

    Každá cesta však něco stojí a tak se z oddanosti začne stávat frustrace, pokud nám už od počátku daná věc příliš nejde.

    Pokud je však oddanost silnější a vítězí, pak „přebije“ frustraci a následuje výrazný posun vpřed. A pak další a další a další. Oddanost a pozitivismus totiž začne probouzet další pozitivní vlastnosti a vše se začne stávat lehčí a lehčí.

    Pokud zvítězí frustrace, upadneme do negativismu a začnou se v nás probouzet negativní emoce. Začneme být neúspěšní, o to více negativní, o to více frustrovaní, pak začnou na povrch vyplouvat další negativní vlastnosti a už není cesty zpět.

    Sami si můžeme zvolit, kterou stranu našeho já necháme zvítězit.

    Většina lidí volí tu negativní stranu, protože je to jednodušší, protože už se nemusejí příliš namáhat, a protože mohou nadále říkat „já to věděl, že to není možné“. Upadnou tak zpět do svého šedivého, negativního života a budou se jím dále protloukat jak umějí, zatímco jiní si budou užívat. Navíc se vrátí ke „svým lidem“ a úspěšní se pro ně stanou špatní, protože jsou důkazem jejich vlastní neschopnosti.

    Jenom pár má dost vnitřní disciplíny na to, aby zvolili tu pozitivní stranu. Bude jim to ještě nějaký čas trvat, ale pak pochopí, že existují v životě dimenze, o kterých nikdy netušili a které dělají tento život ještě úžasnějším. Začnou se setkávat s dalšími úspěšnými a budou si vzájemně obohacovat své životy, protože úspěšní už v sobě dokázali „pohřbít“ řadu negativních vlastností. Budou nad věcí i za vodou.

    A takto bude svět pokračovat pořád dokola, co jen bude svět světem.

    Vy, kteří jste se už nyní rozhodli být úspěšní, se na to dobře připravte a berte to s nadhledem a úsměvem.

    Ti z vás, kteří se už nyní rozhodli být neúspěšní si přečtěte ještě následující:

    „Udělal jsem maximum, říkají poražení. Vítěz to udělá bez keců“.

    „Ti, co říkají že to nejde, by neměli stát v cestě těm, co ono nemožné konají“.

    „Hledání výmluv je pohodlnější, než oddanost a pracovitost“.

    A ještě něco:

    Jistý slavný cyklista, jeho jméno všichni znáte, nejenom že opakovaně vítězil v závodech, ale zvítězil i tam, kde málokdo jiný – nad rakovinou. Vítězství je v našich hlavách a sami si určujeme, zda-li budeme vítězi nebo ne.

    Ještě před pár desetiletími většina tvrdila, že létat je nemožné.

    V pátek málokdo věřil, že je možné vyhrát hokej 8:2.

    Ještě před pár desetiletími bylo klonování pouhou fikcí.

    V první sérii Vyvolených zvítězil homosexuál, což téměř každý považoval v naší zemi za nemožné. Vladko byl odhodlanější více, než kdokoliv jiný.

    Světový rekord ve sprintu na 100 metrů byl za posledních 100 let nesčetněkrát překonán, ačkoli po každém novém rekordu všichni tvrdili, že dále už jít nelze.

    A zcela nakonec.....

    Ještě před pár lety nikdy nikdo nevěřil, že z 10,000 USD je možné udělat více jak milion za jediný rok, a to bez nutnosti mít firmu, mít zaměstnance a mít nejprestižnější vysoké školy. Pak přišel Larry Williams a oficiálně to dokázal. Pak to dokázal po druhé a pak oficiálně dokázala otočit 10,000 USD do více jak 100,000 za jediný rok i jeho 16 letá dcera.... Přesto většina lidí stále tvrdí, že to nelze.

    Je to jen ve vaší hlavě. Úspěch, nebo prohra. Pozitivní přístup rodí úspěch. Negativní přístup prohru. Je to jen na vás. Nikdo jiný to za vás neudělá.


    Tomáš Nesnídal


    Psychologie obchodování

    Další články na toto téma

    Strach ze ztrát v tradingu: 3 klíčové tipy, jak ho překonat

    Strach ze ztrát je snad nejčastější emoční překážkou, se kterou se setkávají obchodníci na všech úrovních zkušeností a znalostí. Jakmile máme otevřený obchod, vždy existuje riziko a nejistota, že skončí celá transakce finanční ztrátou.
    Tento strach a nejistota může vést u řady obchodníků k iracionálnímu chování: někdy drží pozice déle, než jim diktuje jejich obchodní plán, jindy naopak ukončují ziskové obchody předčasně. Cílem tohoto článku je vysvětlit, proč ztráty tolik bolí (a že za tím stojí velmi lidský a racionální základ) a především ukázat, jak systematicky pracovat na tom, abychom tento strach dokázali překonat.
    Obsah:
    Proč jsou ztráty tak bolestivé: Emoční horská dráha tradingu Jak se strach ze ztrát projevuje v praxi Hlubší vysvětlení strachu v kontextu tradingu: Prospect Theory a averze ke ztrátám Tři klíčové tipy, jak překonat strach ze ztráty Definujte a přijměte riziko dříve, než vstoupíte do obchodu Budujte emoční odolnost a zaměřte se na proces Využijte automatizaci a systematické přístupy Závěr Proč jsou ztráty tak bolestivé: Emoční horská dráha tradingu
    Finanční ztráty se často dotýkají našich nejhlubších obav, protože peníze pro nás nejsou jen pouhé číslo na účtu – představují jistotu, status, a někdy dokonce i určitou formu sebehodnocení. Když trh klesá proti naší pozici, nemusí nás trápit jen pokles účtu, ale spouští se hlubší emoční reakce:
    Stres a panika: Cítíme úzkost, že bychom mohli ztratit ještě víc. Lítost a frustrace: Zpětně si vyčítáme, že jsme mohli udělat něco jinak, nebo litujeme, že jsme peníze neinvestovali do jiné příležitosti. Ego a sebehodnota: Realizovaná ztráta může vzbudit pocit selhání – ať už selhání naší strategie, nebo dokonce osobní selhání nás samotných. Proč to zmiňuji? Protože tyto emoční spouštěče jsou hlavním motorem iracionálního chování. Když si uvědomíme, že ztráta sahá daleko za pouhou finanční újmu, pochopíme, proč obchodníci často ignorují vlastní pravidla a jedou ve spirále nesystematických rozhodnutí.
    Jak trefně popisuje nositel Nobelovy ceny Daniel Kahneman ve své knize Thinking, Fast and Slow (2011):
    Tento psychologický efekt vysvětluje, proč se tolik obchodníků točí v kruhu neuspokojivých výsledků – strach ze ztráty je vede k manipulacím s obchody, které by jinak měly logický základ.

    Jak se strach ze ztrát projevuje v praxi
    Praktická podoba strachu ze ztráty může mít různé projevy. Níže uvedený seznam shrnuje nejčastější projevy, se kterými se coby obchodníci potýkáme v momentu, kdy podlehneme tlaku ze ztrátové pozice nebo nervozitě z možného poklesu profitu. Je důležité tyto reakce rozpoznat, protože jsou prvním varovným signálem, že emoční složka převládá nad disciplinovaným přístupem k obchodování.
    Ignorování stop-lossu
    Místo abychom přijali předem definovanou ztrátu, odstraňujeme nebo posouváme stop-loss stále dál v naději, že „se to obrátí“. Tím ale ztrátu zpravidla pouze navyšujeme. Příliš rychlé uzavření ziskové pozice
    Obava, že se zisk rychle vypaří, nás vede k ukvapenému výstupu. Často tak přijdeme o větší zisk, který ale bude chybět v dlouhodobé výkonnosti strategie. Revenge trading
    Po ztrátě cítíme nutkání získat peníze rychle zpět, a proto do trhů vstupujeme impulzivně. Nezřídka následuje další série nepromyšlených obchodů a prohloubení ztráty. Vyhýbání se dalším obchodům
    Pokud byla ztráta psychicky bolestivá, můžeme se bát do dalšího obchodu vůbec vstoupit. Systematičtí obchodníci mohou mít strach dál jet podle obchodního plánu a vypínají své strategie. Přílišná složitost
    Strach ze ztráty se projevuje i zahlcením obchodování novými indikátory a metodami, protože doufáme, že snížíme riziko „špatného vstupu“. Výsledkem ale často bývá informační chaos a paralýza, kdy si sami protiřečíme nebo promarníme nejvhodnější okamžik k obchodu. Tip: Poznání těchto reakcí je prvním krokem k nápravě. Ve chvíli, kdy si všimnete, že začínáte posouvat stop-loss nebo máte pokušení ukončit pozici bez jasného signálu, zastavte se a sami sobě položte otázku: „Reaguji teď podle pravidel svého systému, nebo jen prchám před strachem?“
    Hlubší vysvětlení strachu v kontextu tradingu: Prospect Theory a averze ke ztrátám
    Abychom porozuměli, proč jsou ztráty pro nás obchodníky tak emočně náročné, můžeme se opřít o Prospect Theory, kterou vyvinuli Daniel Kahneman a Amos Tversky. Tato teorie zásadně zpochybňuje tradiční předpoklad, že se lidé rozhodují čistě racionálně. Místo toho ukazuje, že naše rozhodnutí se často zakládají na kognitivních zkresleních a emočních reakcích – zejména na silné touze vyhnout se ztrátám.
    Prospect Theory se točí kolem toho, jak vnímáme potenciální zisky a ztráty. Následující tři principy objasňují, proč máme tendenci upínat se na ztrátové obchody, nebo brzy uzavírat ty ziskové.
    Referenční body
    V rámci Prospect Theory posuzujeme ztráty a zisky v porovnání s určitou referenční hodnotou, nikoli v absolutních číslech. Pro nás jako tradery to často znamená:
    Vstupní cena: Každý cenový pohyb pod vstupem do dlouhé pozice vnímáme jako ztrátu, i když by z hlediska celé naší obchodní bilance mohlo jít jen o dílčí fluktuaci. Výše účtu: Pokud máme v hlavě „magickou“ hranici (například 10 000 Kč, 100 000 Kč), jakýkoli pokles pod tuto hodnotu nás psychicky znervózní více, než by odpovídalo reálné velikosti ztráty. Proč je to důležité: 
    Jestliže se příliš upneme k jedné konkrétní referenční hodnotě, můžeme se začít chovat iracionálně jen proto, abychom se vyhnuli přiznání, že „jsme pod vstupní cenou“ nebo „účet klesl pod důležitou úroveň“.
    Averze ke ztrátám
    Averze ke ztrátám je jev, kdy psychologická bolest ze ztráty bývá zhruba dvakrát silnější než potěšení ze srovnatelného zisku. Ve světě tradingu se to projevuje dvěma zásadními způsoby:
    Držení ztrátové pozice: Věříme, že se trh „nějak“ vrátí, takže v obavě z realizace ztráty necháváme otevřené obchody dále klesat. Předčasné zavírání zisků: Raději rychle realizujeme menší zisk, abychom nepřišli ani o něj, místo abychom nechali potenciální profit růst podle plánu. Proč je to důležité:
    Právě averze ke ztrátám způsobuje, že na jedné straně necháváme ztráty nabobtnat (abychom si je nemuseli „přiznat“), a na druhé straně nedáme ziskovým obchodům dostatečný prostor k rozvinutí. Ve výsledku může být náš poměr rizika k výnosu výrazně pokřivený, což má dlouhodobě negativní vliv na celkovou profitabilitu.
    Klesající citlivost
    Dalším pilířem Prospect Theory je klesající citlivost vůči ztrátám (i ziskům) při zvyšování jejich absolutní hodnoty:
    Malý účet cítí vše: Ztráta 1 000 dolarů může být pro někoho s účtem 10 000 dolarů likvidační, zatímco majitel mnohamilionového portfolia ji téměř nepocítí. Zisk přestává být vzrušující: Pokud se účet výrazně zvětší, menší profit už nám nepřináší takové nadšení, jako když jsme začínali. Proč je to důležité:
    Velcí obchodníci mohou riskovat až nezdravě moc, protože menší ztráty v absolutních číslech je nevyvedou z míry. Naopak ti s menším účtem mohou být příliš ustrašení i z nepatrných výkyvů. Výsledkem je buď přílišná agresivita, nebo přehnaná opatrnost.
    Tři klíčové tipy, jak překonat strach ze ztráty
    V předchozích kapitolách jsme si ukázali, proč nás ztráty v tradingu psychicky zatěžují a jak se strach z nich projevuje v praxi. Zde jsou slíbené tři konkrétní tipy, které vám pomohou vybudovat emoční stabilitu a nenechat se obavami ze ztráty vychýlit z obchodního plánu.
    Definujte a přijměte riziko dříve, než vstoupíte do obchodu
    Základem psychicky stabilního tradingu je mít před vstupem do obchodu jasně definovaný risk. Position sizingem určujeme, kolik jsme ochotni v obchodu ztratit. Tuto částku mentálně i technicky „odepisujeme“. Když se trh otočí proti nám, nebude nás to tolik bolet. Někteří obchodníci ve svých statistikách vypočítávají ekvity křivky tak, že u otevřených obchodů započítávají automaticky výstup na stop-lossu, což je z mého pohledu také velmi dobrý přístup. Připravujeme se na nejhorší a zisk může jen pozitivně překvapit.
    Další dobrou praxí je, když nesledujeme riziko jen na úrovni jednoho obchodu, ale i v kontextu celého portfolia. Osobně obchoduji více systémů naráz a na jednotlivé obchody riskuji jen 0,1–0,5 % účtu podle typu strategie. Celkovou denní fluktuaci účtu chci udržet kolem 0,5–2 %. Když se mi některý den nedaří, vím, že ztráta nepřesáhne tuto úroveň, a to mě nechává v klidu.
    Praktická poznámka: Než cokoliv začnu obchodovat, důkladně testuji strategii na historických datech a zaměřuji se na nejkritičtější období (např. výrazné propady trhů). Pokud zjistím, že by denní ztráty mohly být hlubší než 2 %, zmenším v reálném obchodování velikost pozic. Tak zajistím, že ztráty zůstanou v mezích, se kterými jsem emočně i finančně v pohodě.
    Budujte emoční odolnost a zaměřte se na proces
    Základem stabilního přístupu k tradingu je přijmout ztráty jako nedílnou součást obchodování. Pokud je bereme jako „náklad na podnikání“, přestaneme je vnímat jako něco výjimečně špatného. Důležitější než zisk či ztráta z jednoho obchodu je náš obchodní proces – tedy to, zda jsme dodrželi předem stanovená pravidla a zda jednáme systematicky.
    Osobně mám dnes větší uspokojení z toho, když přijmu ztrátu podle plánu, než kdybych jednorázovým zásahem nepříznivý výsledek otočil v profit. Vím totiž, že později bych se stejnou „diskreční akcí“ mohl ziskový obchod naopak proměnit ve ztrátový, a to by mne mnohem silněji zasáhlo po emoční stránce.
    Pokud obchodujete diskrečně, může vám výrazně pomoci psychologický deník, kam zaznamenáváte nejen výsledná čísla, ale také své pocity a myšlenky. Pravidelným vyhodnocováním deníku rychle zjistíte, jestli jednáte ve shodě s vlastním plánem, nebo podléháte strachu a impulzivním reakcím.
    Využijte automatizaci a systematické přístupy
    Automatizace může být silným nástrojem pro nás všechny, kdo bojujeme s emočním rozhodováním. Algoritmický systém pracuje podle předem připravených pravidel, a tím dokáže výrazně snižovat tlak emocí v jednotlivých obchodech. Samozřejmě to neznamená, že by automatizované obchodování bylo zcela bez stresu – z vlastní zkušenosti ale můžu potvrdit, že přináší do tradingu nebývalou dávku psychické úlevy. Pokud systém navíc pečlivě otestujeme na historických datech, získáme jasný přehled o jeho silných i slabých stránkách. Takto nabytá důvěra ve statistickou výhodu pomáhá ustát i drawdowny, aniž bychom okamžitě sahali k unáhleným zásahům do systému.
    Neméně důležitou výhodou automatizace je větší záběr – díky automatizaci můžeme sledovat více trhů a instrumentů současně, což podporuje diverzifikaci. Nevsázíme vše na jednu kartu, a tím efektivně snižujeme psychický tlak na každý jednotlivý obchod. Zároveň je třeba dodat, že automatizace není univerzální řešení pro všechny problémy: je to spíš rámec, kde jasně definovaná pravidla usměrňují naše reakce ve chvílích, kdy by nás emoce nejvíce sváděly k neuváženým krokům.
    Závěr
    Strach ze ztráty je v tradingu přirozený a vychází ze samotné lidské psychiky, kterou krásně popisuje Prospect Theory od Daniela Kahnemana a Amose Tverskyho. Jak trefně uvádí Michael M. Pompian ve své knize Behavioral Finance and Wealth Management:
    Pro náš trading je proto klíčové přijmout fakt, že ztráty k obchodování patří a nemá smysl před nimi utíkat. Pokud se naučíme pracovat se správně definovaným rizikem, zaměříme se na proces místo na jednotlivé obchody a v případě potřeby využijeme automatizaci, získáme nejen větší konzistenci výsledků, ale i potřebnou duševní pohodu. Mnoho studií z oblasti behaviorálních financí (například články publikované v Journal of Finance či v Behavioral Finance and Wealth Management) opakovaně potvrzuje, že disciplinovaný, systematický přístup dokáže snížit roli emocí a zvýšit pravděpodobnost dlouhodobé úspěšnosti.
    Nakonec je dobré mít na paměti, že každá ztráta je jen dalším dílkem skládačky na cestě ke stabilnímu obchodnímu výkonu. V tom spočívá skutečná síla – umět se poučit a jít dál, aniž bychom strachu dovolili, aby nás ochromil.

    Psychologie obchodování XVII: okolní vlivy

    I dnešní díl psychologie obchodování napsal pro finančníka spolupracovník žijící v USA, dlouholetý obchodník John Nowak.
    Zdravím všechny obchodníky v ČR a SR. V dnešním díle seriálu psychologie obchodování bych rád napsal něco o tak zvaných okolních vlivech a jejich nebezpečí.
    Okolní vlivy
    Pokud něco v mé vlastní obchodní kariéře bylo v počátcích skutečně náročné, pak to byl obrovský „tlak“ nejrůznějších vlivů všude kolem mě, díky kterým bylo velmi těžké držet soustředěnost a pozornost na jednu jedinou věc. Toto neustálé rozptylování pozornosti a soustředěnosti mě v průběhu kariéry stálo zbytečně mnoho peněz a především pak času. Později jsem pochopil, že s podobným problémem se v začátcích musí vyrovnat snad každý, kdo to myslí s tradingem opravdu vážně.
    Jak poznamenaly okolní vlivy mě samotného a co vlastně pojem „okolní vlivy“ znamená? Začnu trochu obšírněji.
    V době, kdy jsem začínal obchodovat, přicházel v USA, kde jsem v té době již nějakou dobu žil, první boom v oblasti AOS a v oblasti propracovaných back-testingových platforem, jako například TradeStation. V té době jsem vyvíjel jednu z prvních vlastních obchodních strategií. Jednalo se o strategii obchodování s trendem, na které jsem později vydělal mnoho peněz a kterou s úspěchem používám pro svůj trading dodnes. Strategii říkám pracovně „pro-trend“ a její základní elementy jsou postavené na velmi jednoduchých, ba až banálních, přesto velmi dobře funkčních principech. V době vzniku pro-trendu jsem byl nejvíce hrdý právě na jednoduchost strategie a velmi dobré výsledky paper-tradingu i back-testingu, které jsem v té době dělal ručně, den po dni, týden po týdnu, měsíc po měsíci.
    Když mně v té době ukázal blízký přítel platformu TradeStation, byl jsem logicky tímto úžasným nástrojem doslova unesen. Okamžitě jsem požádal přítele o backtest svého „pro-trendu“, o to více jsem byl potěšený, když i zde jsem viděl skvělé výsledky. Bohužel jsem však nezůstal zdaleka jen u tohoto. Ohromen možnostmi programu TradeStation jsem krůček po krůčku začal nabývat dojmu, že můj systém je možná až zbytečně příliš jednoduchý. Tento první krok „odklonu“ od mého původního záměru a obchodního plánu se však postupem času zhoršoval. S boomem software přicházel prakticky každý den do obchodnické komunity i nějaký nový indikátor, nový ukazatel, nový technický vynález, apod. Jakožto člověk, který se v pokoře sklání před možnostmi dnešní výpočetní techniky, jsem došel k přesvědčení, že zkrátka a dobře musím tyto nástroje a indikátory poznat úplně všechny. A tak jsem každý den dychtivě pídil po nejnovějších vynálezech, sám si pořídil TS, za drahé peníze najal programátora a věnoval prakticky veškerý čas všemu, co na co jsem jen narazil.
    Ten rok jsem nevydělal jediný dolar. Ba dokonce, ten rok jsem utratil téměř sto tisíc dolarů za programátora, software, nejrůznější doplňky, knihy, časopisy a nevím co vše ještě. Má hlava praskala. Měl jsem pocit, že po roce dřiny a ohromné částce utracených peněz, vím ještě méně než na začátku. Byl jsem frustrovaný a cítil se hrozně.
    Někdy stačí skutečně málo...
    V té době jsem četl i nejrůznější studie a v jedné z nich narazil na zajímavé zjištění, že jedním z častých důvodů ztráty peněz v komoditách bývá přílišná důvěra v rady svého brokera. Samozřejmě, nechci tím jakkoliv znevažovat práci brokerů a i mně v začátcích můj broker naučil mnoho nového. Problém je ale v tom, že broker má spoustu klientů a nemůže si dovolit luxus zajímat se o obchodní strategie a její detaily každičkého jednotlivého klienta. Broker tedy může celé řadě klientů svými radami nevědomky kolikrát více uškodit než prospět. Pokud jste například krátkodobý obchodník a dostanete signál long, může dostat broker ve stejný den informaci, že trh půjde dlouhodobě short. Proto vám broker při otevírání pozice oznámí, že nejnovější analýzy potvrzují směr short, avšak už vám neřekne, že z dlouhodobého pohledu. Touto informací jste však natolik zasažení, že začnete váhat, nakonec se rozhodnete obchod nerealizovat a o pár hodin smutně hledíte, jak cena roste a roste a roste. Bez vás. Tomuto já osobně říkám okolní vliv a zcela nechtěnému jeho propadnutí. I když máte svůj vlastní systém, své vlastní analýzy a jste přesvědčeni o tom, co děláte, velmi slabý okolní vliv může způsobit, že náhle chtě-nechtě sejdete ze své vlastní cesty, sjedete z vlastních kolejí a později zjistíte, že jste vlastně nechtěně na úplně jiné trati, než jste chtěli být. Poté začnete být sami na sebe naštvaní, jak jste mohli něco takového dopustit, jak jste mohli své pracně získané a nabyté studie a analýzy, nad kterými jste strávili třeba i stovky hodin, hodit do koše během jediného okamžiku kvůli pár vteřinovému „okolnímu vlivu“, který právě není zrovna v souladu s vaším přesvědčením, nebo který vás ze všech stran nahlodává, že to, co právě víte a umíte, možná není moc a že by bylo třeba vědět a znát více.
    Samozřejmě, po roce práce a utracené většině úspor, jsem i já konečně pochopil, jak snadno jsem se nechal zlákat „okolním vlivem“ a sešel z cesty, po které jsem kráčel a kterou jsem budoval déle jak dva roky. Hype a boom ohledně software a TradeStation mě natolik uchvátil, že jsem během vteřiny zapomněl na celou svou tvrdou práci, na po milimetrech vyvíjenou strategii pro-trendů, vše v mžiku hodil do koše a začal se zabývat něčím úplně jiným. Tomuto procesu jsem pak propadnul natolik, že jsem v podstatě už vůbec nevyvíjel systémy, ale jenom hledal nejžhavější novinky a poznatky (samozřejmě šlo o podvědomé hledání „svatého grálu“). Díky bohu, že jsem se probral.
    V jediný okamžik jsem se všeho zase zbavil. Program TS jsem strčil i s počítačem do skříně, programátora propustil, knihy odnesl do sklepa a vrátil jsem se ke svému jednoduchému, ba až stupidně prostému pro-trendu. Následující rok jsem vydělal svých sto tisíc dolarů zpět plus mnohem více. Celý rok jsem však dokázal mít zavřené uši a oči vůči všem těm „super-indikátorům“ a „extra-systémům“, které vznikaly, zanikaly, některé přežívaly, některé vydělávaly, jiné ne.
    Co je pointou?
    Pointou tohoto příběhu samozřejmě není rada, abyste nekupovali knihy, software a netestovali na TS a podobných platformách. Všechny tyto nástroje jsou úžasné a veškerého času ani peněz nelituji. Mnohé jsem poznal, mnoho se dozvěděl, mnoho se naučil. Pointou tohoto příběhu je ale důrazné varování před okolními vlivy. Během vaší cesty za úspěšným tradingem bude vaše sebedůvěra a víra v to, co umíte, co máte a co dokážete neustále „podrývána“ prakticky všude kolem. Neustále budete narážet na to, že většina traderů nemusí souhlasit s tím, co si myslíte vy, že vám různí tradeři budou ukazovat věci a „hračičky“, o kterých vám budou tvrdit, že se bez nich nedá obchodovat. Budete se stále setkávat s novými a novými věcmi, indikátory, patterny, obchodními systémy. Samozřejmě je skvělé být neustále informovaný a neustále se učit něčemu novému. Nikdy však nedopusťte, aby vás tyto okolní vlivy až příliš snadno vykolejily z cesty, po které se pohybujete vpřed již řadu týdnů, měsíců nebo dokonce let. Vaše sebedůvěra a důvěra v to, co děláte, musí být vždy silnější. Pokud nedokážete mít silné přesvědčení v to, co děláte, a necháte se příliš snadno rozhodit jenom kvůli tomu, že broker má jiný názor na věc nebo trader vedle vás obchoduje systém 300x složitější než vy, pak nemáte dostatek pevné vůle a sebedůvěry k úspěšnému tradingu. V tradingu máme každý svou vlastní cestu a té je třeba se držet. Pokud vám funguje, nehleďte kolem a neposlouchejte okolí. Respektive jejich poznatky vnímejte, berte v potaz, ale nenechte se jimi znervózňovat nebo rozptylovat. Dobrý trader se mimo jiné pozná tak, že dokáže držet pozici na základě signálu vlastního systému long i v momentě, kdy je třeba i celý zbytek short. Vždy obchodujte jen a jen sami za sebe, svojí vlastní hlavou. Je mnohem výhodnější obchodovat třeba i stupidní systém, který ale funguje a vydělává, než neustále živit svůj mozek pochybnostmi vzniklými okolními vlivy, těmto vlivům propadat a trávit příliš mnoho času zkoušením a zkoumáním toho, co dělají druzí. Zkoumání toho, co dělají a co si myslí druzí, vám peníze ve většině případů nevydělá. Obchodování toho, co jste si pracně vybudovali, vyzkoušeli a vyladili vy sami, většinou ano.

    Psychologie obchodování XVIII: je možné výjimečně porušovat pravidla?

    O nutnosti a nezbytnosti obchodního plánu a jeho důrazného dodržování jsme v seriálu psychologie obchodování již psali mnohokrát. Přesto každý obchodník postupem času začne mít pocit, zda-li by nebylo lepší řídit se přeci jenom více „pocity“ než přesnými pravidly. Pojďme se dnes na tuto záležitost podívat trochu blíže.
    Dodržování obchodního plánu může pro mnohé vypadat v počátcích jako nuda a zbytečnost. Někteří lidé mají ve svém životě obecně problémy dodržovat dlouhodobě jakákoliv pravidla a pro takové je samozřejmě pevné dodržování obchodního plánu ještě náročnější. Jiní obchodníci mají zase často pocit, že reagovat podle toho, „co jim říká trh“, je mnohem lepší, přínosnější a zábavnější, než slepě exekuovat signály obchodního systému.
    Asi nejlépe mohou k tomuto tématu referovat vlastními bohatými zkušenostmi. Osobně jsem přesně ten „nejméně vhodný“ případ k dodržování pravidel: od dětství jsem spíše povaha svobodomyšlenkářského zaměření, ve kterém příliš prostoru pro fixní pravidla není. Mám rád, když mohu věci dělat často více „pocitem“ než hlavou – což plyne z mého silně umělecky zaměřeného jádra. A bytostně nesnáším stereotyp. Ve svých začátcích jsem se tedy snažil k obchodování přistupovat přesně tak, jak by se od takové povahy očekávalo: dlouhé hodiny a dny jsem pozoroval trhy a zkoušel na ně reagovat vlastně jen pocitově, bez racionálnějších základů. Výsledek byl jednoznačný – dlouhodobé, nekompromisní ztráty v obrovském měřítku.
    Mé obchodování nemělo řád, bylo impulsivní, ale co více – nemělo koncept. A pokud nemáme koncept, nemůžeme očekávat žádný konkrétní směr, vedoucí pokud možno k profitům. Jelikož jsem skutečně velmi toužil v obchodování uspět, musel jsem, chtě nechtě, opustit „pocitový přístup“ a začít se zabývat tradingem v maximálně možné seriózní míře. Začal jsem studovat nejenom obchodní systémy, ale převážně statisticky prokazatelné formace a „fakta“ opakující se v trzích se solidní stabilností, money-management a veškeré další potřebné komponenty. Postavil jsem si svůj první obchodní systém a začal obchodovat koncepčně, podle pevných pravidel. Nebudu se tajit tím, že i tak byly začátky těžké, ale úspěchy se – světe div se – pomalu dostavovat začaly. Věděl jsem tedy, že jsem na dobré cestě.
    Nicméně, má myšlenka zapojení citů a pocitů do obchodování mě zcela neopustila. I když jsem již věděl, že s pevnými pravidly je možné vydělávat v trzích nezanedbatelné peníze na relativně konstantní bázi, cítil jsem, že na své pocity by člověk též občas měl spoléhat. Jsem člověk, který na své pocity často dá (většinou s velmi dobrými výsledky), a jsem chtěl své dobré zkušenosti se spolehlivostí mých pocitů využít i v trzích (toto je pravděpodobně i důvod, proč jsem nikdy nepřitíhnul k AOS). Co jsem tedy začal dělat – i když jsem i nadále obchodoval čistě mechanicky, začal jsem si zapisovat, kdykoliv jsem měl tendenci udělat něco jen „pocitově“. Chtěl jsem si udělat přesný přehled na to, zda-li by mé čisté pocity byly profitabilní, nebo spíše ztrátové.
    Co jsem zjistil, bylo velmi zajímavé. Předně jsem došel k závěru, že se velmi často pocity z trhu míchají s emocemi jiného rázu. Že mám často tendenci zaměňovat pocit z trhu za impulsivní reakce a že je toto velmi náročné oddělovat. Přesto jsem po dlouhých studiích došel k závěru, že na některé situace je skutečně pro mě osobně rozumnější reagovat více na základě pocitu než na základě plánu. Jedná se sice o velmi, velmi řídké situace, ale jsou to právě ty situace, kdy si dovolím malinko porušit pravidla svého plánu a zareagovat jinak, než by se od plánu vyžadovalo. I když se jedná spíše o pocitové momenty, které se tudíž špatně popisují a vystihují na racionální bázi, přesto bych se o tyto unikátní momenty rád podělil, a možná tak trochu inspiroval ostatní obchodníky. Zde tedy uvádím momenty, ve kterých čas od času reaguji více na základě pocitu než obchodního plánu:
    Příliš volatilní vstupní úsečky
    Pokud dostanu vstupní signál a zároveň vidím, že je úsečka extrémně volatilní, posoudím celodenní vývoj dne. Pokud vidím, že se celý den doposud obchodoval v uzavřeném, ne příliš velkém rozpětí, že trhu vládnou během dne více skalpeři než běžní ID tradeři a že už během dne udělal trh třeba i více volatilních úseček, které byly ve skutečnosti jen „falešnými“ signály, pak nechám rozhodnout své pocity, zda-li obchod vzít či nikoliv.
    Silně rozjetý trh v mém směru
    Pokud je trh silně rozjetý v mém směru a já jsem ve značném otevřeném profitu, mám tendence z trhu „vyždímat“ maximum. Proto v momentě, kdy dostávám signál k výstupu, avšak cítím z trhu stále ještě solidní vůli v rozjetém trendu pokračovat, mohu se na základě pocitu rozhodnout pouze přitáhnout SL a dále v obchodě setrvat.
    Silný breakout
    Pokud se mně rýsuje signál ke vstupu do pozice, avšak signál není ještě zcela uspokojivě zformovaný a neměl bych takový zatím ještě brát, mohu přesto občas udělat výjimku, pokud vidím, že trh právě udělal výrazný breakout, ze kterého skutečně existuje vysoká pravděpodobnost pokračování v započatém směru. Primárně však musím mít dobrý pocit z celkové situace, tj. jasně etablovaného trendu a trhu pod nadvládou „běžných“ obchodníků, nikoliv skalperů.
    Nečekané prudké rozjetí trhu opačným směrem
    Jedná se o situaci, jejíž zvládnutí chce již poměrně velikou sebedůvěru ve vlastní pocity. Jedná se totiž o situaci, kdy dojde k naprostému porušení všech pravidel. Této situaci říkám „náhlé prudké rozjetí trhu opačným směrem“. Situace se děje velmi zřídka a v drtivé většině za ní stojí fundamentální události. I když fundamenty naprosto nesleduji, ty podstatné nelze v trzích nerozpoznat. Pokud například přijde informace o teroristickém útoku v Londýně, trhy se „utrhnou“ a začnou prudce klesat dolů, bez ohledu na cokoliv jiného. V takový moment, i kdyby mi všechny signály ukazovaly long, já však viděl prudké otočení dolů a „utržený“ trh, neváhal bych na základě pocitu do trhu vstoupit na stranu short.
    Toť jsou tedy výjimky, u kterých jsem vypozoroval, že je tu a tam občas přínosné pravidla porušit. Přesto ještě jednou upozorňuji, že porušování pravidel by mělo být skutečně pouze a jen výjimečnou záležitostí, aplikovanou v minimálních případech. Stále zůstává prioritou dodržovat bezezbytku obchodní plán v maximální možné míře. Doposud jsem nepoznal obchodníka, který by dokázal dlouhodobě profitovat bez obchodního plánu. Obchodní plán je základ – a pokud se naučíte obchodní plán bezezbytku dodržovat, můžete se i naučit rozpoznávat momenty, kdy jej lze výjimečně porušovat. Opačně to bohužel nefunguje.
×
×
  • Vytvořit...