Psychologie obchodování XV - obchodujte jednoduše!
Jednou z častých chyb nováčků bývá, že si dělají obchodování zbytečně komplikované, co se hutnosti technické analýzy týče. Je skutečně komplexní technická analýza rozumným přístupem k obchodním systémům?
Téměř každý den vídám dokola stále totéž. Grafy nováčků v podobě, ve které by se nevyznal kolikrát ani sám Albert Einstein. Grafy nováčků, které jsou tak komplikované a „zatížené“ takovou mírou indikátorů a studií, že není možné ani najít v celé té směsici základní graf s cenami. S trochou nadsázky by se dalo říci, že grafy nováčků vypadají občas i takto:
Je však toliko složitosti a komplikovanosti skutečně zapotřebí? Chápu, že množství nástrojů technické analýzy, které je dnes k dispozici, svádí často k přesvědčení, že více použitých nástrojů = komplexnější posouzení trhu, přesnější analýza a větší pravděpodobnost úspěšnosti. Nenechte se však takovým pocitem zbytečně zlákat. Skutečnost je taková, že větší počet nástrojů TA je spíše ke škodě. Řada nástrojů TA si totiž spíše protiřečí, než se doplňuje, a tak obchodník využívající celé škály nástrojů TA má své rozhodování spíše ztížené než zjednodušené. Veliký počet nástrojů TA zde není proto, abychom používali všechny, ale abychom si vybrali takový, který se nám líbí a který nám vyhovuje. Potřeba zatěžovat naše obchodování přemírou prvků TA není otázka hledání „lepšího systému“, ale spíše otázka mylné potřeby eliminovat z obchodování riziko. Problém používání přemíry nástrojů TA, které následně vede spíše ke škodě než k užitku, pramení čistě a jen z psychologických základů uvnitř nás. Pokud se chceme naučit dělat si obchodování jednoduché, flexibilní a profitabilní, je třeba si tuto skutečnost uvědomit a plně ji přijmout.
Vše plyne z tendence eliminovat riziko
Naše myšlení je vlivem nejrůznějších okolních vlivů naučené na něco, co bohužel příliš nefunguje v obchodování na trzích. Naše mysl je již od mládí pod vlivem společnosti, rodičů, zaměstnavatelů a já nevím koho všeho ještě učeno eliminovat riziko. „Riziko je nežádoucí, a tak se považuje za správné jakékoliv riziko eliminovat“, dalo by se obecně říci. Eliminace rizika je něco, co se snažíme dělat v podnikání ale i v rodinném životě. Snažíme se eliminovat riziko kdykoliv děláme jakýkoliv důležitý krok v našich zaměstnáních. Snažíme se eliminovat rizika, když přemýšlíme, kam uložit své peníze a kde si koupit takové či jiné zboží. Snažíme se eliminovat rizika, když si vybíráme svého obchodního nebo životního partnera. Riziko, riziko, riziko... Děsí nás a čím více dokážeme riziko zmenšit, tím lépe se cítíme. Riziko nás děsí často dokonce až do takové míry, že děláme vše proto, abychom jakékoliv riziko zcela vypustili. I když si to kolikrát neuvědomujeme, eliminace rizika je tedy díky mnoha životním zkušenostem v našem podvědomí natolik pevně a hluboce zaryté, že se jedná již o poměrně automatický vzor chování. Kamkoliv přijdeme a cokoliv děláme, naše podvědomí nás zcela nenápadně směřuje vždy podobným směrem: eliminovat riziko.
Problém takovéhoto zažitého vzoru chování začíná však velmi seriózně narážet při snaze úspěšně obchodovat na komoditních, akciových nebo forex trzích. Proč? Protože v jakékoliv branži na světě obecně platí: čím více chceme získat, tím více musíme riskovat. A v trzích to platí dvojnásob. Takovéto pravidlo se pak dá převést i opačným směrem: pokud se snažíme eliminovat naše riziko na nulu, pak i naše výdělky budou rovny nule.
To tedy znamená, že pokud chceme v trzích vydělávat, musíme začít dělat něco, na co jsme doposud nebyli připraveni – a tím je potřeba naučit se zcela přijímat riziko. A to je něco, s čím se v počátcích málokdo hodlá smířit, a tak je poměrně běžné padnout do začarovaného kruhu sebeklamu že „riziko v případě obchodování na trzích eliminovat lze.“
Jedním ze způsobů, jak se většina nováčků tedy snaží eliminovat nebo alespoň snížit riziko v trzích, je právě tendence používat co nejvíce nástrojů technické analýzy za účelem zdánlivé „lepší kontroly nad trhy“, a tím „zmírnění možného rizika“. V běžném životě skutečně platí, že čím více dostaneme danou věc pod kontrolu, tím více riziko snižujeme. V trzích však bohužel tato souvztažnost neplatí. Trhy jsou vysoce iracionální prostředí a trhy nikdy a jakkoliv pod kontrolu dostat nelze. Pocit, že trhy „kontrolujeme“ díky množství indikátorů, je tedy zcela mylný, falešný a vysoce kontraproduktivní. Více nástrojů TA skutečně nezvyšuje naši kontrolu nad situací a už vůbec neeliminuje nebo nesnižuje náš risk v daném obchodě. Více nástrojů TA naopak pouze zhoršuje naše rozhodování, dělá danou obchodní situaci mnohem složitější a pouze potvrzuje skutečnost, že trhy není možné jakkoliv kontrolovat nebo snad dokonce ovládat.
Jak se pozná profesionální obchodník?
Profesionální obchodník již tuto skutečnost dávno pochopil. Profesionální obchodník se tedy nesnaží ovládat trhy, ale raději sebe. Profesionální obchodník ví, že riziko bude v trzích vždy stejné, bez rozdílu kolik nástrojů TA právě používá. Pro profesionálního obchodníka je tedy podstatné nikoliv „mít trhy pod kontrolou“, ale raději nalézat a posouvat vlastní limity v tom, kam až sahá jeho samotná tolerance rizika a v takových mezích pak vytvářet obchodní strategie. Díky tomu se pak snaží profesionální obchodník dělat své obchodování maximálně jednoduché a co nejméně si komplikovat vlastní obchodní rozhodnutí.
Většina z vás by byla překvapena, jak vypadají grafy nejúspěšnějších obchodníků.
Tak například toto je graf obchodníka zmiňovaného na stránkách www.woodiescciclub.com, který vydělal na jediném klouzavém průměru, který právě vidíte na grafu, doslova mega-miliony.
Toto je zase graf jiného obchodníka – našeho známého, který obchoduje pouze a jen s pomocí dvou klouzavých průměrů.
A toto je graf Larryho Williamse, který používá pro své obchodování pouze a jen sérii nejrůznějších patternů.
Všimněte si, co mají tyto grafy společného. Naprostá jednoduchost, nekomplikovanost, minimum informací. Většina nejúspěšnějších obchodníků světa vám ukáže podobné grafy. Prosté, jednoduché, pouze s tolika informacemi, které skutečně potřebují.
V jednoduchosti je síla
Jak je možné, že na takto jednoduchých grafech někdo vydělává miliony dolarů každý rok? Poměrně jednoduše. Za těmito grafy stojí precizní money-management, dostatečná sebedůvěra a naprostá schopnost přijmou risk. A samozřejmě – schopnost s vědomím rizika obchodovat, a to i v těžkých časech, kdy se příliš nedaří.
Více nástrojů z vás lepší obchodníky neudělá. Pokud nedokážete profitovat s jedním, dvěma, maximálně třemi nástroji TA, už vůbec to nedokážete s pěti, deseti a více. Pokud se chcete naučit úspěšně obchodovat, potřebujete nejprve plně akceptovat existenci a nezbytnost rizika v komoditním obchodování. Pak už vám stačí pouze jeden jediný nástroj nebo indikátor, takový co nejlépe poznat, dostatečně pro takový získat cit, aplikovat vhodný money-management a můžete začít úspěšně obchodovat. Úspěšné obchodování je jednoduché. Pokusme se to tedy pochopit co nejdříve a zkrátit si tak cestu za profity alespoň o pár měsíců. A nekomplikujme si cestu falešným pocitem, že lze dostat trhy pod kontrolu a že je to možné pomocí většího množství nástrojů technické analýzy.
Tomáš Nesnídal