Psychologie obchodování: co opravdu chceme?
Po delší době dnes naváži na náš rozsáhlý seriál na téma psychologie obchodování, abych se s vámi podělil s několika zajímavými poznatky a též o jistou příhodu, která mě motivovala k napsání tohoto článku.
Jedná se vlastně o poměrně prostý příběh. Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo vyhrát milion ve sportce? Přemýšleli jste někdy o tom, že „obyčejným“ lidem jako by se štěstí vyhýbalo a milionové výhry v loterii je ve většině případech míjely? Pak vězte, že znám osobně člověka, který vyhrál před několika týdny téměř milion korun!
Říkejme mu Jirka. Jirka je takový normální kluk, něco kolem třicítky. Jirka je expert řekněme přes IT a rozumí mnoha věcem, kterým já jsem nikdy nerozuměl a nikdy ani rozumět nebudu. Jirka žije život většiny: desetihodinová pracovní doba, neustále hluboko do kapsy, spousta přání a snů, k jejichž vyplnění chybí finance, hektický a velmi pracovitý život. A samozřejmě i on, tak jako mnoho jiných, je často pro tento styl života mrzutý a nenechá si ujít tu a tam příležitost tak trochu si zanadávat. Přesto se Jirkovi stalo něco, o čem mnoho jiných sní: nenadálá výhra ve sportce ve výši blízké šestimístné částce! Jenom si to představte: milion korun! Co by se s takovou částkou dalo dělat? Tak například zanechat zaměstnání a odjet na 3 roky do Thajska a tam žít pohodový a ničím nerušený život. Nebo si udělat radost v podobě nějakého hezkého, staršího luxusního automobilu. A nebo (a to bych udělal já) investovat zmíněný milion do obchodování spreadů, každý rok se pokusit o velmi skromné zhodnocení alespoň 20-30 procent a tak si zajistit bez jakékoliv práce roční příjem na veškeré základní živobytí. Možností by zkrátka a dobře bylo bezpočet a já jsem sám byl zvědavý, jak s penězi naloží Jirka.
Co se stalo o pár týdnů později bylo pro mě opravdové zklamání. Jirku jsem střetnul znovu asi po měsíci, kdy měl již svou výhru vyplacenou a fundovanou na vlastním účtu. Co myslíte, že se za tu dobu změnilo v Jirkově životě? Smutno říci – ABSOLUTNĚ NIC. I když Jirkovi právě spadnul do klína milion, o kterém vždy snil, byl to opět stejně mrzutý člověk, rozladěný a nadávající na vše kolem stejně, jako před svou milionovou výhrou. A v ten moment mě to docvaklo: mnoho lidí zkrátka a dobře sní a touží po tom být bohatí, ale ve skutečnosti ani nevědí, jak by s případným bohatstvím naložili a tak se podvědomě možného bohatství dokonce i „bojí“, neboť taková věc by mohla vykolejit jejich aktuálně zaběhnutý život. Vybočení ze zdánlivě „bezpečný“ rutiny může být skutečně pro mnoho lidí velmi vážný problém, za který ve skutečnosti nestojí ani mnoho peněz!
Jaké jsou skutečně naše důvody k obchodování?
Tato pozoruhodná zkušenost mě opět přinutila hlouběji se zamyslet nad ztrácejícími obchodníky. O ztrácejících obchodnících často a rád přemýšlím. Jednak se rád učím z jejich chyb, jednak bych nerad jednou dopadnul jako oni a jednak jsem jim svým způsobem vděčný za své příjmy. A po delším přemýšlení a komunikaci s několika svými přáteli tradery jsem dospěl k jednoznačnému závěru, že řada obchodníků obchoduje pro úplně jiné důvody, než že by chtěli vydělat mnoho peněz (stejně jako Jirka, který si celou dobu myslel, že ke štěstí mu chybí peníze - a když mu spadly do klína, nic se v jeho životě nezměnilo)! A jaké tedy jsou tři nejčastější skutečné důvody, pro které se lidé "vrhají" do tradingu? Možná budete trochu překvapeni, možná se v některém z nich tak trochu sami najdete. Zde tedy jsou:
1. chtějí si „hrát“
Je to až k nevíře, ale skutečně mnoho obchodníků bere obchodování spíše jako „hračku“, než jako seriózní business s účelem vydělávat peníze. Mnoho obchodníků má rádo trading proto, protože je s ním spojeno mnoho „hračiček“ v podobě různých software, počítačových vychytávek, atd. Zkrátka a dobře, někteří lidé jsou celý život „hračičkové“ a trading je pro ně další příležitost, jak si zkusit hrát s vidinou, že by z toho „možná mohlo jednou i něco kápnout“. Takto ale bohužel trading nefunguje. Trading není hračka. Peníze jsou seriózní věc, kterou velmi seriózně potřebujeme pro náš život a proto k nim i tak musíme přistupovat. Hrát si s penězi je nebezpečné. Své peníze dáváme do tradingu proto, protože je chceme sakramentsky zhodnotit, nikoliv proto, protože si chceme „hrát“. Pokud budeme přistupovat k tradingu jako k „hračce“, v nejlepším případě se budeme dlouhodobě plácat kolem nuly, ale nikdy si nevylepšíme náš životní styl. Nutno však říci, že některým obchodníkům stačí právě jen ono „hraní si“. Pokud u toho příliš neprodělávají, proč ne. Nečekejte ale ani žádné závratné výdělky.
2. chtějí dělat dojem na druhé
Ještě větší skupina obchodníků bez jakékoliv nadsázky obchoduje proto, aby dělala dojem na druhé. Trading je bezesporu velmi sexy záležitost a pochlubit se někde ve společnosti, tím, že obchodujeme na US burzách nebo ukázat kamarádovi trading-room s počítačem napojeným na 4 monitory a desítkou grafů na nich zobrazených skutečně dokáže na drtivou většinu udělat hluboký dojem. Mnoho lidí pak bohužel více uspokojuje ona možnost dělat skrze trading na druhé dojem, než vydělávat peníze. A tak i tito jedinci příliš nevydělávají – protože svým způsobem ani nic takového ve skutečnosti nechtějí. Bohatě jim stačí být středem pozornosti a vypadat před druhými skutečně výjimečně. Pravda je taková, že většina opravdu profesionálních a úspěšných traderů o své profesi ani nikde moc nemluví. Nikde se nechlubí a už vůbec neobchodují proto, aby tím dělali na druhé dojem.
3. chtějí si to „jen zkusit“
A konečně třetí skupina, pravděpodobně ta nejširší, je taková, která si chce trading „jen zkusit“. Na tom samozřejmě není nic špatného a je to svým způsobem naprosto v pořádku, avšak pamatujte na jedno: co chceme my, chce i nás. A pokud nechceme v trzích primárně vydělávat, peníze k nám nepřijdou. Proto mnoho obchodníků zůstane jen u „zkoušení“, protože nemají dostatek představivosti, vůle a odvahy přemýšlet už od začátku o tradingu jako o svém full-time businessu a to se vším, co se k tomu váže.
Závěrem
Jak tedy vidíte, skutečné důvody proč lidé vstupují na trhy mohou být různé. I když si téměř vždy myslíme, že to děláme proto, abychom vydělali peníze, nemusí to být vždy tak úplně pravda. Podvědomé důvody mohou být úplně jiné a opět je to podvědomí, které může být příčinou toho, že i po několika letech stále nevyděláváme. Je zkrátka a dobře třeba dát si konkrétní důvod, proč chci komoditní obchodování dělat a popřemýšlet i upřímně o tom, zda-li náhodou nemáme tendence směřovat k jiným důvodům, než jsou peníze. Jak říká proslulý obchodník Ed Seykota: „každý dostane to, co si žádá“. Pokud chceme dostat z trhů peníze, musíme si žádat pouze a jen peníze. Jako hračku, se kterou budete dělat dojem, si raději za své první velké vydělané peníze pořiďte třeba Porsche Boxter - apropo, právě si ho pořídili moji známí v Luxemburgu a vůbec to není špatná věc 🙂
Tomáš Nesnídal