Psychologie obchodování 35: stres
Mnohokrát jsme již zde psali o nejzákladnějších emocích patřících k tradingu – strachu a chamtivosti. Po dlouhodobém studiu psychologie obchodování však musím říci, že je zde ještě jeden nepřítel, možná daleko zákeřnější. O to zákeřnější, že se s ním setkáváme prakticky denně a již jsme jej prakticky vzali za svého – i přes jeho značnou škodlivost. Řeč je samozřejmě o stresu.
Foto (c)iStockphoto.com/diego_cervo  
|
Stres během tradingu bychom mohli zjednodušeně definovat jako stav, během kterého dochází k biologickým procesům v těle, které způsobují pocity vysílení, vyčerpání, úzkosti, ale také které výrazně utlumují smysly a snižují schopnost racionálního a bystrého vnímání. Zvýšený stres bude často doprovázen i určitými fyzickými příznaky – staženými svaly, napjetím v těle, nervózním poklepáváním nohou, výrazně zrychleným dechem, nadměrným kouřením cigaret atd.
Jak vidíte, stres během tradingu se neliší od stresu v běžném životě. Stres je stav, který natolik vyčerpává náš organismus, že dochází k okamžitému oslabení, a nemoc je tak doslova za rohem. Je to ale také stav, během kterého tělo natolik intenzivně signalizuje o pomoc, že množství různých chemických procesů v našem mozku rázem přináší stav vysoce emocionální, přecitlivělý, s pocity snadné podrážděnosti a značnou nervozitou. Tj. stav, ve kterém je prakticky nemožné objektivně myslet (jakékoliv snahy o objektivní myšlení jsou výrazně zakaleny emocionálním vyčerpáním) a rozhodovat. Hledět na grafy při vysoké hladině stresu je totéž, jako byste se na ně pokoušeli hledět skrze nějakou kouřovou clonu – celý obraz rázem působí chaoticky a nečitelně a tělo emocionálně reaguje na každičký pohyb úsečky. Není třeba podotýkat, že toto je přesně stav, ve kterém se prakticky nedá obchodovat (protože bez objektivity se stává trading jenom pouhým gamblingem). Přitom je to bohužel zároveň i stav, který se týká mnoha obchodníků.
Stres je zvláštní věc. Je tak absolutní, nedílnou součástí dnešní uspěchané doby a na výkon zaměřené společnosti, že jej bereme jako samozřejmost. Nepozastavujeme se nad ním, nepřemýšlíme nad ním. Prostě stres prožívám, zažíváme, absorbujeme – a dříve či později nám nebude nic jiného, než přijmout jeho neblahé následky. Řekl bych, že je stres novodobou chorobou, mnohem závažnější než například sezónní chřipky, na které jsme si také již zvykli, ale i závažnější než řada skutečně vážných nemocí.
Je těžké říci, jak se jednoznačně a jednomyslně vyhnout stresu v dnešní velmi komplikované společnosti, to však neznamená, že bychom se neměli naučit na stres soustředit, rozpoznat jej a okamžitě adekvátně reagovat – tak, aby došlo k jeho minimalizaci.
Pojďme si tedy nyní říci, co vše může udělat trader proto, aby jeho stres byl co nejmenší – nezapomínejte, že stres je prakticky totéž, jako užít určitou dávku drogy – výsledkem bude zatemněná mysl, ve které není možné svobodně a objektivně myslet a rozhodovat.
6 tipů k boji proti stresu v tradingu (i v životě)
1. Podkapitalizace.
Pokud pracujeme s příliš malým účtem, nebo naopak s příliš vysokými stop-lossy, nutně to povede ke stresu. Ne nadarmo zde neustále píšeme, že řádná kapitalizace je kriticky důležitá – nejenom z technického pohledu řízení rizika, ale především z pohledu psychologie obchodování.
Pokud během tradingu začínáte pociťovat příliš vysokou hladinu stresu (napětí v těle a ve svalech, nepříjemné pocity od žaludku, přecitlivělost, podrážděnost, celkovou nepohodu) tak to znamená jednu ze dvou věcí: buďto si nejste jisti tím, co děláte, nebo riskujete více, než co jste schopni unést. Tečka.
U nováčků je to o to horší, že navíc často bývá důvodem stresu kombinace obojího. Nedostatečná příprava a silná podkapitalizace s iluzorní vidinou rychlého a snadného výdělku (vedoucí díky neúspěchu k neurotickým reakcím v mozku, které celkový stres ještě zvyšují).
V prvé řadě musíte už od začátku riskovat co nejméně – tak málo, abyste si mohli riskovanou částku dovolit ztratit. Nejde jenom o to, aby procentuální vyjádření bylo 1-3 % účtu na obchod, ale také o to, aby částka v případě zasaženého stop-lossu skutečně nezpůsobovala přílišné zvýšení úrovně stresu. Pokud je pro vás e-mini Russell 2000 se stop-lossem například 150 USD příliš stresový, musíte přejít na e-mini Dow Jones nebo e-mini NQ nebo podobný trh, kde můžete zkusit své obchody s polovičním stop-lossem. Není důležité, zda v takovém trhu i méně vyděláte – pokud budete mít abnormální úroveň stresu, stejně nevyděláte nic.
V druhé řadě musíte velmi přesně vědět, co děláte. Tj. backtest, obchodní plán, check-list, dostatečný paper-trading. Mně osobně zvedá úroveň hladiny stresu už jenom představa, že bych jedno z toho neměl.
2. Dechová cvičení.
Dechová cvičení jsou velmi dobrým způsobem, jak lépe zklidnit celkovou frekvenci těla, a tudíž i zmírnit stres. Občas stačí prostě jen začít pomalu dýchat, soustředit se na pravidelnost dechu, na vzduch, jak proudí dovnitř a ven. Není ani tak důležité, jak budou dechová cvičení složitá nebo jednoduchá (stačí ta úplně nejjednodušší). Daleko důležitější je, KDY začneme dechové cvičení aplikovat. Mělo by to být v okamžiku, jak ucítíme byť jediný náznak zvyšující se úrovně stresu. Proto je tak důležité naučit se pozorovat své vlastní emoce během tradingu – případné problémy musíme likvidovat už v samotném zárodku. Naučte se v klidu dýchat a zklidnit celkový tep těla co nejrychleji – hned, jak by se mohlo zdát, že je něco v nepořádku. Dechová cvičení používají i profesionální obchodníci a mají je jako součást svého obchodního plánu pro případy, že se stane cokoliv, co by je mohlo rozhodit (a tudíž zvýšit hladinu stresu).
3. Zklidňující čaje.
Nejsem příliš typ dající na „rady babky kořenářky“, ale účinek zklidňujících čajů mohu potvrdit. Pokud jeden takový vypijete před tradingem, docela možná budete v daleko větší pohodě. Minimálně to stojí za pokus – cokoliv vám zvedne pohodu a sníží stres před tradingem, stojí za to. Důležité je vypít ještě před samotnou obchodní seancí, ať se látky zklidňující mysl a tělo stačí vstřebat. Zkuste klidně více druhů čajů.
4. Nebojte se vykřičet do polštáře.
Nahromaděný stres je tu a tam třeba vypustit. Tragédií dnešní společnosti je předsudek, že jakýkoliv projev emocí se považuje za nežádoucí slabost. Přitom přirozené filtrování emocí je jeden ze skvělých způsobů, jak nahromaděný stres dostávat z těla ven, aniž bychom mu dovolili udělat větší neplechu, než je zdrávo.
Vykřičet se do polštáře je nejenom zdravé a účinné, ale především vás to zbaví části stresu a dá příjemný, uvolňující pocit. Nebojte se do polštáře křičet, řvát i mlátit. Pokud vám to připadá divné, je to jenom předsudky, neznalostí a ignorancí společnosti. Uvidíte, že to pomáhá a příjemně uvolňuje stres. Což je pořád lepší, než jej hromadit v sobě až do podoby smrtelných nemocí a nežádoucích ztrát v tradingu.
5. Meditace.
Meditace jsou nejlepší a nejefektivnější prevencí stresu. Na toto téma existují tisíce studií a prakticky všechny dokazují totéž. Jenom si vybavte obraz buddhistického mnicha: připadá vám jako stresovaný člověk? Meditace uvolňuje stres zcela přirozeně, spontánně a do hloubky. Dokonce vytváří uvnitř mozku speciální mapu, která později umožňuje mnohem rychlejší a přirozenější vyrovnání s jakýmkoliv stresem. Bohužel západní společnost opět trpí silnými předsudky vůči podobným metodám. Ke škodě všech.
6. Vědět, kdy přestat.
A konečně – občas nezbude proti stresu bojovat jinak, než že zkrátka a dobře musíme přestat. Vědět, kdy přestat, by mělo být opět součástí vašeho obchodního plánu. Pokud nedokážete stres mírnit nebo filtrovat, jakékoliv další jednání povede většinou k dalším a dalším škodám. Je tedy třeba přesně vědět, kdy nekompromisně přestat, vypnout počítač a jít se věnovat něčemu jinému.
Tolik tedy k tématu stresu.
A zcela závěrem - co z toho provozuji já? Především meditace, a to 2x denně 20-30 minut, vždy ráno a večer. Naprosto každý den, i na místech jako je letiště apod. Neznám lepší a efektivnější způsob uvolňování stresu (řada stresu je skrytého a ani si neuvědomujeme, že se ve skutečnosti jedná o stres). Dále rád používám dechová cvičení. A samozřejmě mám vždy obchodní plán a nikdy nejsem podkapitalizovaný.
Tomáš Nesnídal