Psychologie obchodování 32: jak říci emocím NE (4)
Není to tak dávno, co jsem psal článek o průchodu emocí, jakožto nejlepšího způsobu, jak se naučit zvládat emotivní část tradingu. Dnes bych na toto téma rád ještě jednou navázal. Jednak drobným dovysvětlením, jednak praktickým tipem k vašemu vlastnímu dalšímu studiu tohoto směru.
Začněme upřesněním jedné věci. Bohužel jsem zjistil, že technika popsaná v jednom z nedávných článků byla některými špatně pochopena. Řada lidí se mě například ptala, zda-li vzít klávesnici a roztřískat ji je daní průchodu emocím, pokud to tak v daný moment cítím. Rovnou odpovídám, že v žádném případě NE. Tento případ je právě pravý opak – nechali jsme emoce, aby nás zcela ovládly a my ztratili kontrolu nad svým vlastním já.
Dávání průchodu vlastním emocím je velmi jemný proces, který samozřejmě nejde každému hned od začátku – většině to bude trvat několik týdnů, než uvidí alespoň drobné pokroky.
Emoce fungují zvláštním způsobem. V prvé řadě, čím více jim stavíme bariéru, tím více sílí. Stavěním bariéry pak navíc nikdy nemůžeme nad emocemi vyhrát, takže je jen otázka času, než „povolíme“ a emoce nás ve mžiku dostanou zcela pod kontrolu.
Řekněme například, že při každém vstupu do obchodu pociťujeme strach – což je jen tak mimochodem zcela přirozené. Nyní, pokud se začínáme tvářit jako hrdinové, a namlouváme si, že žádný strach ve skutečnosti nemáme, pak ve skutečnosti naše pocity strachu zcela blokujeme. Tím, jak je postupně blokujeme, se někde uvnitř nás více a více hromadí a začínají být silnější a silnější. Čím jsou silnější, tím více naše emoce „tlačí“ a tak stejně dříve či později přijde moment, kdy už tlak emocí neuneseme a tak náhle „vybouchneme“, tj. uvolníme přehradu, kterou jsme dané emoci stavěli a ta nás celou svou silou dostane na moment pod kontrolu – většinou dostatečně dlouhý moment proto, abychom začali v tradingu výrazně chybovat.
V tento moment také může nastat ono zmíněné „roztřískání klávesnice“ – protože množství do této doby potlačovaných emocí nás ovládlo opravdu silně a my si vůbec nemusíme uvědomovat naše chvilkové chování, ani mít nad sebou jakoukoliv kontrolu. Tento proces však NENÍ filtrování emocí a nechávání jim volný průběh – je to naopak nejposlednější stádium opačného případu, tj. nejposlednější stádium potlačování emocí.
Jak tedy vypadá správný proces volného průchodu emocí?
Nejprve si musíme uvědomit, jak vlastně emoce vnímáme. Pokud budeme své emoce pozorovat opravdu velmi jemně, brzy zjistíme, že se jedná zcela v prvním kroku o jemné chvění, nebo také brnění v určitých částech těla. Může to být například v žaludku, v rukou, v břiše... Můžeme si tak zárodek emocí představit jako energii, která se citelně projevuje v některých částech našeho těla. Nyní, co prakticky každý z nás podvědomě v takový moment udělá – aniž by si to vůbec uvědomoval? Do těchto bodů staví bariéru. Začíná myšlenkově do podobných bodů v těle stavět „protitlak“, a to ať už mentální, tak fyzický – proto začínáme zatínat pěsti a napínat svalstvo v těle. Není to nic více a nic méně, než protitlak našim emocím – čímž tedy začínáme stavět emocím bariéru.
Správný způsob nechávání průchodu emocím je však dát oné energii v daném bodě našeho těla zcela volný průchod. Nestavět mu žádnou překážku, neblokovat ho – prostě jen nechat emoci projít. Tím, že jí neklademe žádný odpor, ona za chvilku sama zmizí. Málokterá emoce trvá déle jak pár desítek vteřin, pokud jí dáme zcela volný průchod. Samozřejmě, aby byl průchod co nejvolnější, musíme být také uvolněni fyzicky. Proto u tradingu musíme pozorovat naší uvolněnost – sedět volně v židli/křesle, v klidu dýchat a sledovat, kdy se o nás pokoušejí emoce. Jakmile takový moment ucítíme, je třeba nestavět překážky, ale nechat emoci „projít“, občas i trochu „prožít“ (avšak s absolutní neškodlivostí) a odeznít. Tento proces navíc můžeme postupem času zcela „zmechanizovat“ – resp. je jen otázka času, než se vše bude odehrávat na zcela podvědomé úrovni. Podstatné je však být k sobě jemní, nic netlačit a nedělat silou a naučit se reakce ve svém těle pozorovat.
Můžete začít třeba tím, že si lehnete někam do klidu a ticha a začnete si pomalu vybavovat některé minulé situace, které ve vás vyvolávají ať už příjemné, tak i nepříjemné pocity. Tyto pocity pak přesně registrujte, hledejte jejich umístění a nechávejte je co nejvolněji projít (což může být doprovázeno například velmi chvilkovým zachvěním celého těla, apod). Pokud tomuto postupu věnujete pouhých 15 minut denně, pak za pár týdnů budete sobě a svým emocím rozumět již podstatně více.
Tolik tedy k dovysvětlení celého procesu. Nyní jsem ještě slíbil dodatečný zdroj k dalšímu studiu.
Takže, v prvé řadě doporučuji knihu Brandon Bays: Svoboda. Nemusíte číst knihu celou, jediné co po vás chci je přečíst si kapitolu EMOCE. Má knihovna je plná nejrůznějších knih na téma psychologie obchodování a emoce, avšak nikdy jsem nečetl přímočařejší a jednodušší popis procesu emocí a našeho stavění odporu k nim než v kapitole této knihy.
Těm, kteří se nebojí nahlédnout do sebe samotných, doporučuji přečíst knihu Brandon Bays: Cesta. Jedná se o velmi účinnou techniku odbourávání různých podvědomých vzorů chování . Technika je velmi podobná Traders Tribe Procesu obchodníka Eda Seykoty, pouze trochu jinak strukturována (podstata je velmi podobná). Upozorňuji však, že se nejedná o žádné „5 zaručených kroků jak se stát šťastným a vyrovnaným traderem“, ani o nic podobného. Jakákoliv psychologická změna, která má odbourat některé nežádoucí vzory našeho chování (například v tradingu) vyžaduje více, než jen „stisknout někde nějaký knoflík“ – vyžaduje překonat své ego a začít nahlížet postupně do sebe samotných. Rovnou říkám, že většina lidí není na něco takového připravena.
Tolik tedy pro dnešek k tématu „emoce“.
Tomáš Nesnídal