Psychologie obchodování 24: trénink
Dnešní článek bych rád napsal jako výraznou radu začínajícím nebo i mírně pokročilým intradenním obchodníkům. Jedná se o intenzivní trénink, který může každému ID obchodníkovi výrazně pomoci posunout se vpřed, obzvláště v oblasti nejtěžší – kterou je psychologie obchodování a disciplína.
Začněme drobným příběhem:
Karel a Jirka byli oba skvělí piloti, oba skvělí kamarádi. Létání oba velmi milovali, ale oba byli i trochu odlišné povahy. Karel to myslel s létáním skutečně vážně – jeho sen byl posunout se od sportovních letadel k pilotování velkých, dopravních letadel. Jirka měl létání rád na stávající úrovni – jako koníček, kterým navíc mohl dělat tu a tam hluboký dojem na opačné pohlaví. Létat lepším a větším letadlem by se mu samozřejmě ale také líbilo. Hezká a uhlazená uniforma, drahý a nablýskaný stroj...
Samozřejmě, že díky tomuto rozdílnému postoji věnoval každý létání jinou porci svého času. A bylo to znát. Jirka svůj volný čas věnoval běháním po klubech, barech a proháněním každé sukně, co jen uviděl. Karel místo toho trávil hodiny a hodiny na leteckém simulátoru. Jak už bylo řečeno – piloti byli oba skvělí, ale Karel miloval trénování nejrůznějších situací – takových, které ho naučí připravit se na všechno, které mu dají sebedůvěru létat úspěšně v jakémkoliv počasí i jiných podmínkách.
Jednoho dne oba společně zase letěli, každý jiným letadlem a skutečně se nečekaně strhla výrazná bouře, se silným větrem. Bylo nutné přistát v nouzových podmínkách.
Jirka byl známí svou „pohodovou“ povahou, Karel byl spíše „nervák“, co chtěl mít vždy vše pod kontrolou. Toho dne se však jejich povahy na moment zcela prohodily.
Jirka nebyl na podobu situaci připravený. Balancoval s letadlem pod vlivem strachu, nejistoty a obav. Nakonec přeci jenom přistál – ale ejhle, velmi tvrdě. Přežil situaci ve zdraví, ale jeho letadlo nikoliv. Celá „akce“ ho stála mnoho peněz, více, než by bylo zdrávo. A ještě něco navíc – jeho sebedůvěra jakožto pilota byla na nějaký čas velmi silně nalomena.
Zato Karel zachoval chladnou hlavu a naprosto přesně věděl, jak se zachovat. Byl na celou situaci připravený. Hladce přistál a z letadla vystoupil klidný, vyrovnaný a spokojený. Hodiny tréninku právě přinesly své ovoce... Později se Karel stal profesionálním pilotem.
Všichni co jsou v něčem dobří, museli trénovat
Paralela výše popsaného příběhu s tradingem je určitě už každému zřejmá. Trénování je výsada těch, kteří to někam dotáhli a něco dokázali. Dokázal někdy něco nějaký sportovec bez tréninku? Proč velké firmy platí miliony korun za školení, kde trénují své zaměstnance k reagování na určité situace? Už jste slyšeli, že by někdo uběhl na první zátah 1000 metrů bez předchozího trénování? I tradeři musejí trénovat, pokud chtějí uspět.
Pojďme k tomu, co myslím tím „trénovat“ v oblasti tradingu a konkrétně intradenního obchodování.
Pokud máme již nějaký obchodní systém, který jsme řádně backtestovali, máme za sebou podstatný kus práce a už i vybudovanou určitou úroveň podstatné sebedůvěry a důvěry v náš systém. To je velmi důležitý posun vpřed. Problém je ale v tom, že praktické obchodování a reálná exekuce je vždy trochu rozdílné od backtestových výsledků a taková věc nás může pěkně zaskočit.
Jedna z klasických situací je, že na backtestu vždy vidíme pattern již finálně zformovaný, zatímco když sedíme u živých grafů, do poslední sekundy kolikrát nevíme, zda-li bude pattern skutečně utvořený, nebo ne. Takové čekání pak může znamenat jednak do poslední chvíle určitou „nejistotu“, která není psychicky příjemná, a také možnost prodlevy ve finální reakci, která může znamenat nepříjemný skluz i několik bodů.
Ještě horší situace nastává, pokud obchodujeme nějaké alternativní grafy jako volume nebo tick, protože zde je nutnost rychle reagovat ještě kritičtější a navíc u alternativních grafů může nastat nepříjemné zjištění, že slipy na vstupu jsou skoro „samozřejmostí“.
Zřejmě nejhorší situace zůstává, pokud dostanete několikrát po sobě „revers signály“. Tj. například jste long, další úsečku přijde signál short a další opět long. Takovou situaci není možné bez tréninku prakticky pořádně zvládnout, pro mnohé je psychicky velmi náročná.
To vše jsou situace, které nás v živém trhu s živými penězi mohou nepříjemně zaskočit. Znějí možná banálně, ale dokážou skutečně velmi výrazně „nahlodat“ obchodníkovu soustředěnost a sebedůvěru, a tak když si pak obchodník zpětně projíždí obchodní den, zjišťuje, že v porovnání s backtesty došlo k exekuci jiných signálů, než bylo žádoucí – přitom za vším stojí pouze pár sekund, kdy nebyla situace zcela jednoznačná a bylo třeba udělat rozhodnutí.
A právě naučit se rozhodovat v nejednoznačných situacích a zvládat i situace, jako jsou slipy na vstupu, může výrazně pomoci zvládnout trénink na zrychleně puštěných historických datech (tzv. „reply“).
Podobnou funkci dnes nabízí celá řada programů – jen namátkou TradeMaven, BracketTrader, SierraChart, Genesis Navigator a řada dalších. Jejich výhoda je, že můžete graf pustit zrychleně na historických datech a tak si za krátkou dobu projet celý určitý obchodní den. Pokud si takto na simulátoru „projedete“ několik týdnů, dostanete jedinečnou šanci trénovat řadu situací, které vás pak již nezaskočí v reálném obchodování.
Osobně postupuji následovně:
Čas od času ve svém obchodním systému vyměním nějaký pattern. Po té, co tak učiním, zbacktestuji cca 10-12 měsíců nazpět. Po té tak 1-2 týdny trénuji na simulátoru. Pouštím si obchodní dny zrychlené 3-4x a trénuji tak na jednom měsíci. Chci natrénovat situace, kdy trh skutečně silně trenduje i kdy je absolutní chop. Teprve poté jdu upravený systém naživo obchodovat – již však s naprostou sebedůvěrou, bez váhání a s jistotou.
Takový tréning vám navíc pomůže „vyladit“ řadu situací ještě dříve, než začnete živě obchodovat. Například již zmíněné skluzy v plnění. Na mém volume grafu sice na vstupech velmi často chytám 1 bod skluz, avšak dnes už vím, že v pomalejších trzích si mohu dovolit zadat limitní vstupní příkaz 2-3 body pod „skutečný“ vstup a tím v pomalejších trzích „nahnat“ ztracené body zpět. Samozřejmě, v mém případě je to již dáno praxí reálného obchodování, přesto lze ale toto vše vyladit na simulátoru.
Uspět v tradingu není nic nemožného a osobně si myslím, že ani ne těžkého. Vyžaduje to však určitou píli a čas. Kromě backtestování je to i poctivé trénování na simulátoru. Čím dříve s tímto krokem začnete, tím dříve budete připraveni na reálné peníze v reálných trzích.
Tomáš Nesnídal