Psychologie obchodování 23: myslet ve správném finančním čtverci
Po delší době dnes navazuji na náš seriál psychologie obchodování. S vydáním ebooky na téma psychologie obchodování jsem nějakou dobu žil v přesvědčení, že jsme již většinu podstatných témat pokryli – nyní však v poslední době nacházím celou řadu nových a zajímavých témat, o které bych se průběžně rád opět podělil.
Dnešní téma se dá rozvinout i mimo oblast tradingu a souvisí s otázkou ztrát zrovna tak jako s otázkou toho, proč mnoho lidí „zahodí“ šance vydělávat více peněz. Možná budete po přečtení tohoto článku trochu překvapeni, ale mnoho lidí podvědomě ve skutečnosti ztrácet chce, a proto jsou už od začátku předurčeni k neúspěchu nejenom v tradingu, ale i jiných sférách života. Osobně tomuto fenoménu, který opět úzce souvisí s podvědomím, říkám „problém velikosti finančního čtverce“. Pojďme ale popořadě.
Každý jedinec má svůj vlastní finanční čtverec
Pokud se zamyslíme nad svým životem, ale třeba i životem druhých, dojdeme k závěru, že každý žije po určitou dobu svého života (někteří celý život) v poměrně přesně vymezeném finančním čtverci.
Finanční čtverec by se dal definovat jako souhrn měsíčních příjmů a výdajů, na kterých stavíme náš život. Pravděpodobně nikdo nebude nic namítat proti tomu, že každý má určitý měsíční rozpočet, v rámci kterého je třeba vystačit. Takový rozpočet nám přesně diktuje, co si můžeme během měsíce dovolit, na co můžeme zapomenout, kolik peněz dávat bokem atd. Náš měsíční rozpočet vlastně přímo rozhoduje o tom, jakým způsobem zhruba budeme žít – z velmi podstatné části tedy diktuje náš životní styl a tím i velmi přesně vymezuje náš vnitřní finanční čtverec.
Každý z nás má tedy svůj vlastní finanční čtverec, v jehož rámci se pohybuje. Problém však nastává v momentě, kdy si na takový finanční čtverec příliš zvykneme – což je naprosto přirozený jev u většiny lidí. Pokud není před námi jasnější vidina radikálního zvýšení našich příjmů, pak je jediná možnost zvyknout si co nejvíce na aktuální finanční čtverec a v rámci něho se naučit žít co nejpříjemněji a nejpohodlněji. Tak je to velmi logické a tak tomu skutečně zcela logicky u většiny lidí je.
Z našeho finančního čtverce, v rámci kterého se musíme naučit dříve či později (a občas velmi na dlouho) pohybovat, se tedy již po relativně krátké době velmi často stává zvyk. Zvyk jak se finančně chovat, zvyk jak mnoho utrácet nebo šetřit. Na tom stále ještě není nic špatného – co je však skutečně nebezpečné je skutečnost, že se ze zvyku po nějaké době automaticky stává vzor chování.
Takový vzor chování je pak již tak pevně zarytý v naší mysli, že kontrolu nad ním pomalu ale jistě přebírá naše podvědomí a celý tento vzor chování v podstatě postupně automaticky „řídí“. To, že tomu tak skutečně je můžeme snadno dokázat – kolikrát například jdete do obchodu a okamžitě míříte zcela automaticky ke zboží, o kterém víte, že si ho můžete v rámci vlastního rámce dovolit a podvědomě, intuitivně, už se vyhýbáte takovému, o kterém víte, že si ho koupit nemůžete nebo z pohledu vašeho finančního čtverce nebudete chtít koupit díky vysoké ceně? Takto podvědomě, automaticky, reaguje opět většina z nás – což je způsobeno právě skutečností, že podvědomí do velké míry řídí naše finanční rozhodování tak, abychom stále fungovali v rámci možností našeho finančního čtverce. Zkrátka a dobře, náš finanční čtverec se stal naším zvykem, ze zvyku se stal vzor chování a ten už řídí podstatně vyšší část našeho já – automaticky, aniž bychom si to potřebovali uvědomovat.
Pamatujete však, co jsme si vysvětlili o podvědomí zcela na začátku našeho seriálu? Řekli jsme si, že hlavní úkol podvědomí je chránit. Jeho ochranné procesy ovlivňující naše chování v mnoha směrech vychází z určitých zkušeností z minulosti a z faktu, že každý člověk velmi těžko snáší výrazné změny a zároveň každý člověk neustále vyhledává určitou stabilitu. A zde právě přichází kámen úrazu v momentě, kdy se rozhodneme začít vydělávat velké peníze: naše podvědomí nám to může velice silně komplikovat. Důvod je jednoduchý – snaha nenarušit a nerozbourat dobře zaběhnutý vzor chování v rámci aktuálního finančního čtverce.
Mnoho peněz může přinést velkou změnu
Pokud zbohatneme a začneme vydělávat mnohonásobně více peněz za mnohem méně času, může to znamenat velkou změnu – to je nepochybné. Každý z nás zřejmě předpokládá, že změnu k lepšímu – ale to bohužel neví naše podvědomí. Jak jsme si řekli – podvědomí funguje na základě zkušeností z minulosti a pokud jsme v minulosti nikdy nebyli opravdově bohatí, pak naše podvědomí takovou variantu nezná a náš vědomý cíl může začít vyhodnocovat zcela kontraproduktivně: příliš peněz může znamenat příliš velikou změnu do života, příliš mnoho nových povinností, úkolů nebo činností do našeho již perfektně zaběhnutého a dokonale pohodlného života. A jelikož je náš aktuální život z převážné části tvořen naším aktuálním finančním čtvercem, je zcela logické, že naše podvědomí má značný zájem na zachování tohoto aktuálního finančního čtverce.
Zamyslete se nad výše napsaným a možná již začnete chápat, že – až to zní neuvěřitelně - mnoho lidí ve skutečnosti výrazně zbohatnout nechce. I když si mnoho lidí nalhává, že by se jim líbilo být bohatý, často ve skutečnosti velmi hluboko v hloubi duše mají z něčeho takového strach. Pohodlnost a „zaběhnutost“ aktuálního života by mohla být citelně narušena, stabilita vychýlena a takové kroky jsou proti nátuře drtivé většiny lidí.
Možná si toto neuvědomujeme na vědomé úrovni, ale naše podvědomí tuto skutečnost zpracovává a může tak začít cíleně „bojkotovat“ naše snahy zbohatnout – v případě, že nejsme na „nový“, podstatně větší, finanční čtverec mentálně připraveni. Jak se takové bojkotování začne projevovat? Tak například v určitém bodě začneme utrácet více, než je náš nový příjem. Naše podvědomí nás skrytě „nutí“ vrátit se zpět do předešlého, značně skromnějšího finančního čtverce, na který jsme byli dlouho zvyklí a na který jsme mentálně připravení (zatím co na ten nový, větší, připraveni ve skutečnosti nejsme). Nutí nás tak vrátit se zpět do „již zaběhnutých kolejí“, do stylu života, na který jsme již tak zvyklí, že se v něm cítíme „bezpečně“.
Dalším způsobem bojkotování může být skutečnost, že naše podvědomí v rámci tradingu řídí naše chování tak, abychom schválně (ale na oko „nechtěně“) dělali při obchodování chyby, které nás budou stát peníze a nutit nás ztrácet. Proč? Opět je to stejný důvod - protože naše mysl není na větší finanční čtverec připravena, a tak naše podvědomí dělá vše proto, aby nemohla nastat potenciální celková nebo emoční nestabilita, aby nebylo narušeno naše aktuální pohodlí vyplývající z již zaběhnutého, stereotypního života. (Opět – nenechte se oklamat – většině lidí stereotyp ve skutečnosti velmi vyhovuje, protože z něho plyne spousta pohodlí a pohodlnosti).
Naše podvědomí tedy může mít v našich finančních neúspěších mnohem větší roli (a často i má) než si myslíme. A dokud se vnitřně dostatečně nepřipravíme na to, že skutečně chceme začít vydělávat velké peníze, a že to je jedno z našich nejniternějších přání, pak bude naše podvědomí pravděpodobně fungovat „kontraproduktivně“ stále – dokud si tuto skutečnost neuvědomíme a nepokusíme se naše podvědomí nasměrovat na „správnou cestu“.
Chceme-li vydělávat velké peníze, musíme na to nejprve připravit naší mysl
Tím se tedy dostávám k poslední části článku a zároveň i k velmi důležitému kroku, který nesmíme v naší cestě za bohatstvím podcenit a kterým je připravit se na náš nový finanční čtverec mentálně – tak, aby až k němu dojde, bylo na něj naše podvědomí připravené. Zkrátka a dobře, pokud chceme zvětšit náš reálný finanční čtverec, musíme tak nejprve učinit v naší hlavě. Jak? Je to velmi snadné.
Nejprve si zkuste naprosto přesně uvědomit, v jak velkém finančním čtverci se aktuálně pohybujete. Po té si velmi přesně definujte, kde byste si představovali být v další fázi – tj. co byste si chtěli kupovat a nyní nemůžete, co byste chtěli dělat a nemůžete atd. Poté si velmi přesně definujte, jak velký bude muset váš čtverec být, abyste tato přání naplnili. Bude třeba jej zdvojnásobit, nebo zdesetinásobit? Kolik přesně budete potřebovat vydělávat a jak přesně budete tyto peníze využívat, užívat a utrácet? Buďte konkrétní do nejmenšího detailu.
Až si zodpovíte tyto otázky, dobře si je zapamatujte, ideálně někam napište. V poslední fázi pak udělejte jediné – každý večer si vše, co jste si poznamenali, několikrát zopakujte.
Tímto jednoduchým postupem začnete své podvědomí připravovat na nový finanční čtverec. Ba co více, ze svého nového finančního čtverce začnete utvářet velmi niterné a hluboké přání, velmi konkrétní a toužený cíl. A v tento moment se začne z našeho podvědomí stávat nikoliv náš nepřítel, ale náš věrný sluha. Až pak skutečně přijdou šance, které nám ukážou možnosti zbohatnutí, budeme na ně mnohem lépe připraveni a výrazně si zvýšíme šance, že je skutečně naplníme.
Tomáš Nesnídal