Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (4)
Děkuji za dorazy zaslané do naší poradny během posledního týdne. Věřím, že se tentokrát jedná o velmi zajímavé dotazy, které mohou být inspirující i pro ostatní čtenáře. Zde tedy dvě otázky a odpovědi pro tento týden.
Otázka
Dobrý deň prajem.
Mam problém a neviem ho vyriešiť. Mal som minulý rok založený účet, začal som reálne obchodovať. Ako náhle som viacej zarobil, tak som sa nemohol ovládať a začal som nesmierne moc riskovať a nedokázal som to zastaviť, len som sa pozeral ako o svoje peniaze prichádzam. Keby ako som bol v moc veľkej eufórii z toho zisku. Tak som o účet prišiel po roku som sa zase odhodlal. Poriadne som všetko naštudoval a dávam pomaličky svoje skúsenosti do obchodu, ale len zase na demo účtu a po mesačnom obchodovaní som dodržal plán v poriadku. Ako som videl, že mam viacej na učte tak som kúpil o 3 kúsky viacej (za účelom viac zarobiť) a zrazu aká to krásna suma na mojom učte a v tej eufórii som zase moc riskoval. Potom som prerobil viac ako som zarobil. Neviem ako mam stým bojovať, neviem kde mam hľadať chybu. prosím poraďte mi.
Vopred ďakujem s pozdravom ,Peter D.
Odpověď
Dobrý den, s tímto problémem jsem se setkal u některých obchodníků už dříve.
V prvé řadě bych doporučil nastavit „technické“ záležitosti tak, aby vám nebylo umožněno otevírat větší množství pozic, než si sám stanovíte. To můžete ovlivnit tím, že si na účtu necháte pouze tolik peněz, aby vám vystačily marginy přesně na předem daný počet kontraktů, plus trošičku více. Pokud například obchodujete s marginem 2000 USD, pak nekompromisně doporučuji nechat si nějaký čas na účtu pouze 4500 USD, abyste neměl možnost současně otevřít více, jak 2 kontrakty.
Další krok, který doporučuji – okamžitě jak více vyděláte, prostředky odčerpejte. Je to opět jednoduchý technický „trik“, jak nadále zabránit vašemu nechtěnému přeobchodovávání a zároveň už nechávat plynout peníze „domů“ a tam si je řádně užívat. Jakmile vyděláte peníze na úroveň, že by bylo technicky možné opět navýšit množství kontraktů, zkrátka a dobře účet snižte zase na „základní minimum“ a vydělané peníze co nejpravidelněji odčerpávejte, abyste neměl možnost prodělat je zpět.
Jako poslední doporučuji začít přemýšlet, proč máte podvědomě tendence takto jednat. Jedná se o vzor chování, který má konkrétní důvod – jde o to zamyslet se, zda-li se podobný vzor jednání neobjevoval už někdy v minulosti a pokud ano, co bývalo příčinou. Můžete například mít pocit, že jste ony peníze vydělal příliš jednoduše a že si je „nezasloužíte“, proto vaše podvědomí začne řídit nežádoucí akce, které způsobí, že peníze opět proděláte. Překvapivě mnoho lidí tímto „syndromem“ trpí – tolik jim bylo v minulosti vtloukáno do hlavy, že peníze je možné vydělat jenom tvrdou prací, že jejich mozek přestane zvládat situaci, kdy téměř bez práce vydělají mnohonásobně více peněz, než by si kdy mysleli. Podvědomí pak může spouštět konflikty plynoucí z toho, v čem jsme byli vychovávání, tj. „peníze kazí člověka“, „kdo má moc peněz bez práce příliš rychle nemůže být slušný člověk“, „nic není zadarmo“, atd. Proto je občas dobré začít trading už jenom tím, že si upřímně pokusím zodpovědět otázky typu kolik si myslím, že si opravdu ale opravdu zasloužím peněz, nebo si spočítat, kolik by byla adekvátní měsíční částka se kterou bych se cítil spokojený a klidný a nesnažit se hned v začátku příliš rychle vydělávat nad takto stanovené „nutné minimum“. Jelikož podobné podvědomé vlivy už jsou velmi individuální a osobní, nejsem schopen poradit hlouběji, pokud jste však člověk technicky zaměřený, restrikce navrhované výše by měly pomoci, pokud jste otevřený a ochotný zkoušet jiné způsoby řešení, doporučuji navštívit ve svém okolí nějakého odborníka, který se specializuje na rodinné konstalace – tam by se případně daly najít příčiny podobných vzorů jednání.
Otázka
Dobrý den, mám jednoduchý dotaz: nedaří se mně udržet pozornost 2,5 hodiny při intradenním obchodování. Obchoduji graf range-bars 150 USD. Děkuji, Jiří K.
Odpověď
Zdravím, velmi dobrý dotaz. Udržet dlouhodobější pozornost opravdu není snadné.
Jako první bych striktně doporučil změnit time-frame. Range bars jsou sice skvělou alternativou, filtrující do značné míry chop, avšak nevýhodou je jejich absolutní nekonstantnost v časové délce vykreslování úsečky a tak je podstatně náročnější udržet pozornost, než obvykle. Doporučuji zkusit například 2, 3 nebo 5 minutový graf. Důkladně si všechny tyto minutové timeframe zbacktestuje, vyzkoušejte, a uvidíte, který vám bude případně vyhovovat. Konstantní časová perioda výrazně snižuje nároky na koncentraci a už jenom tímto krokem byste měl být schopen svému problému citelně „ulevit“.
Jako další krok doporučuji stanovit si úroveň, při které skončíte obchodování. Udělejte si například na základě svých backtestů přehled toho, kolik je nejčastěji dosahovaná maximální rozumná výše profitu za jednu obchodní seanci. Pokud například zjistíte, že je to 300 USD, tak po dosažení této částky přestaňte s obchodováním. Nemá cenu nadále setrvávat u počítače, obzvláště pokud víte, že se tím dramaticky snižuje úroveň vaší koncentrace.
Poslední, co dávám ke zvážení, je vyzkoušet možnost, že byste vždy obchodoval pouze první signál dne. Nedávno o tomto hovořil na svém semináři Mplay a zdá se mně to jako velmi vhodná technika pro každého, kdo má problém s dlouhodobější koncentrací. Sice vyděláte průměrně za měsíc mnohem méně a s menší stabilitou, ale navýšení kontraktů může kompenzovat nižší zisky a fakt, že budete mít mnohem více volného času zase nižší stabilitu distribuce zisků. Také můžete zkrátit obchodní seanci pouze na první hodinu – sám moc dobře vím, že nejzajímavější signály mého obchodování se většinou odehrají už během prvních 60-90 minut obchodní seance.
Je třeba mít neustále na paměti, že v tradingu není naše práce vyjádřena tím, jak dlouho u ní sedíme, ale tím, zda-li vyděláváme v souladu s našimi možnostmi, schopnosti a časovými představami. Bohužel neštěstí pracovní doby 8,5 hodiny je v tom, že řada lidí má pocit, že k vydělávání peněz je nutné někde sedět co nejvíce hodin a tím také zvyšovat naše příjmy. V tradingu tomu vůbec tak není. V tradingunení příliš neexistuje úměra mezi tím, kolik času nad danou věcí strávíte a kolik následně vyděláte. Daleko více platí úměra, že čím více přizpůsobíte trading své personalitě, tím větší šance na stabilní příjem (nezávisle na době, kterou tradingem strávíte) a také čím větší účet, tím více kontraktů můžeme obchodovat a tím více vyděláváme (a opět nezáleží příliš na tom, kolik času nad tradingem strávíte – nemusíte k tradingu přidat ani minutu a přitom můžete vydělávat mnohonásobně více už jenom tím, že navýšíte počet kontraktů).
Jako poslední doporučuji začít dělat nějakou aktivitu, která obecně pomáhá zvyšovat koncentraci. Zkuste něco tak „nudného“ a „pomalého“, jako je jóga nebo cvičení tai-chi, uvidíte, že cvičení pouhých 15 minut denně může dlouhodobě naprosto zásadně zvýšit úroveň vaší koncentrace.
Jak posílat dotazy:
1) Zašlete popis svého problému na mail: petr@financnik.cz. Posílejte dotaz s diakritikou, tj. háčkami a čárkami. Dotazy bez diakritiky nebudou uveřejněny.
2) Každý týden budu po určitou dobu vybírat zajímavé osobní problémy a zkušenosti z oblasti tradingu, ke kterým budu schopen reagovat s nějakými postřehy, nápady, atd.
3) Bohužel, možná se takto nedostane na všechny, za co se předem omlouvám. Tento projekt NENÍ osobní poradnou 1-to-1, ale skutečně slouží jen k tomu, abych pravidelně vybíral nejzajímavější dopisy a na ně reagoval podobně, jako na ten dnešní. V každém článku se však budu snažit odpovídat na 2 otázky zároveň, abych mohl uspokojit co nejvíce tázajících.
4) Žádný z vašich mailů nebude nikdy nikde zveřejněn z celým vašim jménem - zaručuji vám všem tedy anonymitu.
5) Posílejte pouze emaily s psychologickou tématikou – dotazy na technické záležitosti budou ignorovány (nejsem IT specialista, na technické věci si sami najímáme odborníky).
Tomáš Nesnídal