Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (1)
Tak jsem se rozhodnul spustit zde nový projekt, který věřím, že se bude čtenářům líbit. V rámci našich článků se teď totiž po nějakou dobu budeme snažit řešit praktické psychologické tradingové problémy přímo vás – čtenářů tohoto serveru.
Jak přesně zasílat své dotazy do Finančníkova psychologického poradce najdete zcela na konci článku, nyní přejděme rovnou k prvnímu dotazu, který jsem dostal tento týden.
OTÁZKA:
Po analýze svého chování při obchodování jsem se rozhodl požádat vás o radu. Přečetl jsem si na finančníkovi články o psychologii konkrétně o vědomí vs. podvědomí a došel jsem k tomuto závěru: můj problém je slabé podvědomí. Ve Vašich článcích se mi zdá, že je popsán spíše opačný problém a to silné podvědomí, které brání v obchodování.
Moje chování vypadá takto: US dopoledne obchoduji docela dobře, většinou když udělám zisk 300 USD na kontrakt, nebo jakékoliv PT tak jsem v pohodě a ten den obchoduji dobře, pokud ale udělám prostě ztrátu - třeba i malou, začnu skalpovat a to hlavně v odpoledním obchodování. To skalpování je můj hlavní problém, snažím se zlikvidovat ztrátu a tím začnu zadávat vstupní příkazy, počet obchodů se tím velice zvětšuje.
Myslím si, že podvědomí ví, že to je špatné, ale je slabé a neumí s tím nic udělat. Vědomí se asi zatáhne do hry a má pocit že ze situací musí něco udělat.
Myslím, že situace se pomalu lepší, ale stále to není ono.
ODPOVĚĎ:
Prvně je třeba uvést na pravou míru, že jste otočil pojmy. Není to tak, že by bylo silné vaše vědomí a slabé vaše podvědomí, je to přesně naopak – pokud tedy pojmy „silný“ a „slabý“ chápeme z pohledu toho, co má vaše chování více pod kontrolou.
Vaše vědomí, tj. to, co si uvědomujete na vědomé úrovni, ví moc dobře, že to, co děláte, je špatné. Vy sám si uvědomujete, že je špatné začít skalpovat po první, byť i drobné ztrátě, neboť víte, že to není součástí vašeho plánu, že možná moc dobrý skalper nejste (nepíšete, zda-li je pro vás skalpování profitabilní, či nikoliv) a že děláte vlastně něco, co vědomě nechcete.
To, že děláte něco, co vědomě nechcete – to je práce podvědomí. To tedy znamená, že vaše podvědomí je mnohem silnější, než vaše vědomí. Ať si uvědomujete na vědomé úrovni sebevíce, že děláte něco, co zřejmě není správné, podvědomí vás to stejně nutí dělat. Podvědomí si můžeme představit jako určitou skrytou sílu, která nás „vede“ k nechtěným úkonům. My si můžeme sice myslet, že to, co děláme a není v našem zájmu, děláme ve skutečnosti na vědomé úrovni, ale není tomu tak – jedná se o proces, který je zcela pod kontrolou podvědomí, které nás takto ovládá.
Ve vaší situaci tedy dochází k pravému opaku toho, co píšete. Vaše vědomí ví, že je to špatné, ale nedokáže s tím nic udělat, protože vaše podvědomí je silnější a má celou záležitost daleko více pod kontrolou.
Pojďme však dále. Co vlastně podvědomí dělá?
Musíme si v prvé řadě uvědomit, že podvědomí má úplně jiné zájmy, než naše vědomí. Naše vědomí má jediný zájem – vydělat peníze. Našemu podvědomí jde ale celkově o „vyšší dobro“. Našemu podvědomí jsou peníze lhostejné. Vy si možná myslíte, že jsou pro vás důležité, ale kdykoliv se podíváte hlouběji za to, proč lidé tak urputně chtějí hodně peněz, zjistíte, že je to většinou nějaký druh strachu. Například budu mít peníze = nemusím se strachovat o budoucnost, nebo také peníze = moc a pokud budu mocný, nemusím mít strach. Naše podvědomí se tedy snaží v prvé řadě řešit konflikty na „vyšší úrovni“, to znamená, že jde přímo do jádra problému, kvůli kterému provádíme určité akce na úrovni vědomé (například trading).
Takže, co vlastně naše podvědomí dělá a proč nás nutí k akcím, které jsou nechtěné?
Pokud vy začnete obchodovat a dostanete se do ztráty, pak se ve vás uvolní určité strachy. Jsou to strachy, které si ani nemusíte uvědomovat – strach ze selhání, strach z neúspěchu, strach z toho, že ztratíte svou tvář před ostatními, atd. Tyto strachy spouštějí podvědomí, které přebírá kontrolu nad vašim vědomým chováním. Podvědomí má primárně 2 úkoly – jednak vás před strachy ochránit a jednak, a to je daleko důležitější, pomoci vám podobné strachy vyřešit. Problém je však v tom, že vaše podvědomí nemá ani tušení o tom, jak funguje trading – jak již jsem psal, podvědomí vše řeší na vyšší úrovni. První věc, kterou tedy udělá je, že se zeptá: o jaký druh strachu se jedná?
Všechny naše strachy plynou jen z naší minulosti, z našich předešlých zkušeností a úplně nejvíce z určitých potlačovaných emocí. Prakticky každý strach můžeme v konečném důsledku vystopovat uvnitř sebe jako nějakou potlačenou emoci, pocit, atd. Takže podvědomí když ucítí strach jde, najde uvnitř vás „zdroj“ tohoto strachu, který má podobu určité potlačené emoce a tento bod „aktivuje“. Podvědomí vám vlastně říká: zde je potlačená emoce a aby jsi se zbavil svého strachu ze ztrát, musíš tuto potlačenou emoci nejprve nechat proběhnout a prožít, čímž ztratí svou sílu a nebude mít již tak silný účinek. Bohužel forma, kterou vaše podvědomí zvolí, je trochu nešťastná – podvědomí začne způsobovat „drama“, které vás nutí vědomě jednat tak, aby došlo k reálné nové zkušenosti na úrovni oné potlačené emoce a to z toho důvodu, abyste měl možnost tuto potlačenou emoci znovu prožít. Takže fakt, že vás náhle nutí podvědomí scalpovat a dělat daleko více neurotické akce plyne z toho, že si zkrátka a dobře máte prožít nějaký určitý druh potlačeného pocitu, který vás má zbavit strachu a tím celého problému na vyšší úrovni. Nežádoucí chování má za úkol jenom znovu vyvolat potlačené pocity – protože vaše podvědomí ví, že pokud by konečně došlo k projevu určitého druhu potlačených emocí, pak by se určitý druh strachu vytratil a přišlo by tak zřejmě řešení celého problému na vyšší úrovni – už byste nepotřeboval scalpovat, protože zkrátka a dobře už byste neměl v rámci ztrát strach z toho, co teď ve vás možnost ztráty vyvolává (chudoba, ztráta společenského kreditu, nebo cokoliv jiného). Pokud jste například četl knihu Marka Douglase – The Disciplined Trader, zcela na začátku jste se mohl dočíst, že Mark nejprve musel přijít o všechno, aby se mohl stát velmi profitabilním obchodníkem. Na začátku byl velmi silný strach, který byl silně prožit až se ztrátou veškerého majetku, tím tedy došlo k uvolnění tohoto druhu strachu a Mark náhle mohl začít obchodovat úspěšně – už ho nesvazovaly podobné strachy. Samozřejmě, ztráta majetku je velmi extrémní příklad, nic takového není nutné, abyste vyřešili různé psychologické problémy v rámci tradingu.
Takže, co tedy máte dělat?
1) V momentě, kdy ztrácíte kontrolovat své vědomé reakce nad trhem, začněte pozorovat, co se děje uvnitř vás. Snažte se pozorovat veškeré pocity uvnitř sebe a dejte jim volný průchod. NEANALYZUJTE JE A NEPOSUZUJTE JE. Jenom je nechte, ať se projeví, ať tyto emotivní reakce projdou vašim tělem.
2) Opakujte tento proces delší dobu, nečekejte zázraky hned. Často je třeba skutečně dlouhodoběji pracovat na tom, abychom se opravdu naučili uvědomovat si své emoce a uměli jim dát volný průběh.
3) Nesoustřeďte se během tradingu na výsledek, ale na proces. Nepřemýšlejte o tom, kolik právě vyděláváte, nebo ztrácíte. Soustřeďte se pouze na samotný trh a na to, zda-li každý krok, který uděláte, je plně v souladu s přesvědčením vašeho plánu, strategie a toho, čemu v rámci tradingu věříte. Dobrý den není ten, kdy na konci máte silný pocit ze zisku, ale ten, kdy na konci máte silný pocit z toho, že jste vše udělali správně (a pokud takovýto silný pocit přijde, nechte ho pořádně prožít).
Nyní, tuto svou teorii nikomu nenutím. Můžete jí přijmout, ale také nemusíte. Tuto svou teorii také nepíšu s vědomím, že potřebuji někomu dokazovat nebo vyvracet její funkčnost, takže předem upozorňuji, že se nebudu zapojovat do možných konfrontačních diskuzí ohledně tohoto článku, protože v oblasti psychologie obchodování jde převážně o to, čemu vy sami věříte a co vám samotným funguje. Toto je koncept, kterému věřím já, se kterým se snažím pracovat a který mně osobně pomáhá. Jakoukoliv psychologickou radu jsem schopen dát pouze v rámci tohoto svého vlastního konceptu.
Takže, kdo chcete, můžete mně zaslat své vlastní psychologické problémy související s tradingem. Zde jsou pravidla:
1) Zašlete popis svého problému na mail: petr@financnik.cz
2) Každý týden budu po určitou dobu vybírat zajímavé osobní problémy a zkušenosti z oblasti tradingu, ke kterým budu schopen reagovat s nějakými postřehy, nápady, atd.
3) Bohužel, zřejmě se takto nedostane na všechny, za co se předem omlouvám. Tento projekt NENÍ osobní poradnou 1-to-1, ale skutečně slouží jen k tomu, abych pravidelně vybíral nejzajímavější dopisy a na ně reagoval podobně, jako na ten dnešní.
4) Žádný z vašich mailů nebude nikdy zveřejněn mimo tento seriál a nikdy nebude zveřejněno vaše jméno, ani v rámci tohoto seriálu. Zaručuji vám všem tedy anonymitu.
5) Posílejte pouze emaily s psychologickou tématikou – dotazy na technické záležitosti budou ignorovány (nejsem IT specialista, na technické věci si sami najímáme odborníky).
Tomáš Nesnídal