Dr. Brett: Mé oblíbené techniky pro překonání úzkosti během obchodování
Před krátkou dobou jsem na základě pozorování dospěl k poznatku, že úzkost je nejobvyklejší psychologický problém, se kterým se u traderů setkávám. Objevuje se v mnoha formách – v neúspěšném období nebo když se tradeři pokouší navýšit počet kontraktů a tím se zvyšuje riskovaný kapitál, eventuálně když finanční tíseň násobí tlak na výsledky obchodování. Společným prvkem je, že starost o výsledek narušuje průběh samotného obchodování.
Foto (c)iStockphoto.com/ptlee 
|
Domnívám se, že připomínky traderů a jejich návrhy v emailech, které dostávám, nabízejí velmi užitečné myšlenky o tom, jak zvládnout tlak během obchodování. Nicméně v tomto příspěvku přidám dva návrhy ze své dílny.
* Autohypnóza – Tento způsob staví na myšlenkách z mé první knihy o obchodování: Psychologie obchodování (pozn.: zatím nevyšla v českém jazyce). Když trader reaguje na obchodní situaci úzkostně, požádám ho, aby zavřel oči, dýchal zvolna a hluboce, zaměřil svou pozornost na hudbu a podržel své ruce asi metr od sebe tak, aby dlaně směřovali k sobě. Hudba Philipa Glasse má výrazně opakující se rytmus a slouží jako pomůcka pro koncentraci. Po delší chvíli pomalého hlubokého dýchání a koncentrace na hudbu, požádám tradera, aby si představil, že mezi jeho dlaněmi je magnet, který ruce pomalu a soustavně přitahuje k sobě. Jak se ruce přibližují, vsugeruji mu, že se cítí stále odpočatější, uvolněnější a sebejistější. Cvičení dospěje k závěru v momentu, kdy se dlaně navzájem dotknou. Doba cvičení je minimálně 15 minut.
Cvičení se postupně stává autohypnózou, kdy tradeři sami sobě poskytují sugesce v době, kdy se ruce přibližují. Například si mohou sugedovat (vnitřním hlasem nebo pomocí namluvené audio nahrávky) jak se cítí více a více smíření s nedávnými ztrátami a budují si tak schopnost nechat ztráty za sebou. Klíčem je nastolení vysoce koncentrovaného a uvolněného stavu mysli předcházejícího autosugesci a je nutné provádět toto cvičení poctivě a pravidelně každý den. Po určité době budou tradeři snadněji navozovat koncentraci, uvolnění a uplatňovat své vlastní sugesce. Popřípadě se mohou vždy dostat do uvolněného stavu (a aktivovat své sugesce) pouhým hlubokým dýcháním a spojením dlaní. To umožňuje využívat tuto techniku v reálných obchodních situacích, kdy je čas pouze na pár hlubokých nadechnutí a jednoduché gesto. Základem pro zvládnutí této techniky je ovšem neustálé opakování.
* Přeprogramování úzkosti pomocí biologické zpětné vazby – Pravidelní čtenáři vědí, že považuji biofeedback za nejlepší cvičení pro tradery, s velkou šíří uplatnění pro mnoho různých emocionálních situací, které ovlivňují výkon a rozhodování. Nedávno jsem využil systému sledování kolísavosti tepu pomocí programu Freeze-Framer, který nabízí přehledné grafické rozhraní pomáhající uživatelům sledovat svůj pokrok a vizuálně stanovit, jestli jsou plně koncetrovaní. Při tréninku biofeedbacku nejdříve učím tradery, jak vstoupit do stavu naprosté koncentrace, podobně jak jsem popsal výše, pomocí regulace svého dýchání a udržením pevného soustředění své mysli. Toto, samo o sobě, je velmi užitečná dovednost, která slouží jako preventivní opatření pro zvládnutí stresu při obchodování.
Jakmile si trader tuto techniku osvojí, přidám ke cvičení druhou složku: Trader si musí živě vizualizovat situaci vyvolávající mírnou úzkost, zatímco je připojen na biofeedback a uržuje se stav relaxace. Jakmile je trader opakovaně schopen této představy, a přesto zůstává klidný na záznamu biofeedbacku, přesuneme se na vyšší úroveň. Často velmi pomáhá používat variace stejného scénáře během oddělených terapeutických sezení. Následně se přesuneme k situacím vyvolávajícím největší úzkost, opakujeme je stále dokola s různými obměnami, dokud není trader schopen zachovat klid i v těch nejhorších okamžicích. Přidaná hodnota této metody je, že učí tradery rozpoznat momenty, kdy potřebují dostat svou mysl a tělo pod kontrolu. Toto uvědomění může být pak přeneseno do reálných situací, kdy vše, co trader musí udělat, je koncentrovat svoji pozornost a ovládnout své dýchání ve stresových okamžicích. Možnou obměnou práce s biofeedbackem, která je také velmi užitečná, je procvičování konstruktivního samomluvy během relaxovaného stavu.
Všimněte si, že obě tyto metody obsahují změnu fyzického, vědomého a emocionálního stavu, jako způsob vyrovnání se s úzkostí. Pokud dokážeme ovládnout naše stavy, můžeme se sami uvádět do „režimu“ myšlení a cítění, který úzkost nepřipouští. Podle mých zkušeností si tradeři dokáží osvojit tuto dovednost samostatně, pouze s minimální pomocí kouče. Vytrvalým cvičením se lze dopracovat ke stupni dokonalosti, která se přesouvá i do jiných oblastí života. Jsem naprosto přesvědčen, že díky tomu co jsem se naučil v obchodování, jsem schopen mnohem lépe vyrovnávat s různými stresovými situacemi i v životě.
Jednou možností je naučit se stres a úzkost zvládnout. Druhou možností je předejít tomu, aby vůbec nastala.
Možná přemýšlíte o tom, jak je možné předejít úzkosti během obchodování? Konec konců přeci nedokážeme řídit chování trhů!
Je pravdou, že nemůžeme řídit trhy, ale oproti tomu můžeme „vždy“ omezit risk, který podstupujeme v každém daném obchodě (nebo týdnu nebo měsíci). Maximální částku, kterou jsme ochotni ztratit, lze kontrolovat třemi způsoby:
1) Určením počtu kontraktů, které hodláme obchodovat.
2) Určením stop-lossu, na kterém ukončíme ztrátový obchod.
3) Rozhodnutím, jakou část peněz jsme ochotni ztratit v daném časovém období před tím, než dále snížíme riskovaný kapitál na jeden obchod.
První dvě možnosti určují náš riskovaný kapitál v jednom obchodě, tj. kolik jsme ochotni ztratit ve snaze o určitý zisk. Třetí možnost je součástí řízení velikosti našeho kapitálu tj. jaké snížení kapitálu jsme ochotni připustit před tím, než se stáhneme, přehodnotíme a limitujeme stupeň rizika v budoucnu.
Z psychologického hlediska je klíčové stanovení pravidel tak, aby nás „nakopla“ před tím, než nás ovládne úzkost. Vzpomeňte si, že úzkost je reakce na vnímanou hrozbu. Naše emoce chtějí, aby ztráty a snížení kapitálu byly normální a neohrožující. Mohou být zklamáním, ale nemusí nutně vyvolat pocit ohrožení naší emocionální a finanční pohody. Správně definovaná pravidla řízení rizika jsou preventivním nástrojem proti nástupu úzkosti a traumatu.
Podívejte se na to z tohoto pohledu: každý trader má limit pro velikost obchodů a svých portfolií. Z trhu nakonec vždy vystoupíme buď kvůli limitům danými našimi pravidly nebo díky limitu naší emocionální bolesti. Řízení rizika je ten nejlepší způsob, jak strachu a bolesti předcházet.
Autorem textu je Dr. Brett Steenbarger, který jej publikoval na svém blogu http://traderfeed.blogspot.com. Text se souhlasem autora přeložila pro Finančník.cz Blanka Davídková.
Pokud vás myšlenky Dr. Bretta Steenbargera zaujaly, určitě nepřehlédněte jeho knihu Trading Coach, která vyšla v českém překladu. Jde o vynikající soubor 101 rad a postupů, jak vyřešit své psychologické problémy v tradingu, a které vám tak mohou pomoci stát se podstatně lepším traderem.
Finančník.cz