Cesta do hlubin psychologie obchodování IV - vědomí a podvědomí podrobněji
Ve druhém díle o psychologii obchodování jsme si řekli něco o existenci vědomí a podvědomí. Naznačili jsme si, že vědomí a podvědomí mohou být největším nepřítelem každého spekulanta a zároveň si řekli, že nad podvědomím lze zvítězit. Pojďme tedy dnes zase o krůček dál a vysvětleme si důkladněji, jak konkrétně podvědomí ovlivňuje naše obchodování.
Zcela začátkem si však připomeňme, co vůbec podvědomí vlastně je. Podvědomí je určité centrum v našem mozku shromažďující nejrůznější zkušenosti a na základě těch ovlivňovat naše aktuální jednání; podvědomí je určitý filtr. Kdykoliv děláme jakoukoliv činnost, aniž bychom si to plně uvědomovali, tato činnost je do velké míry řízena naším podvědomím. Často tedy děláme činy, které jsou řízeny našim mozkem spíše automaticky, právě na úrovni podvědomí.
Podvědomí je pak filtr, který má za úkol být i určitým ochráncem. Řekli jsme si, že pokud například spadneme z koně a poraníme se, naše podvědomí tuto událost zaznamená a až v budoucnu budeme chtít na koně znovu nasednou, ucítíme celou řadu emocí, které nám budou bránit v tom, abychom na koně opět nasedli. Naše vnitřní „zablokování“ v rámci snahy opět nasednout na koně je důsledkem dokonalé práce našeho podvědomí.
Podvědomí má však ještě jeden veliký rozměr, který jsme si doposud neřekli a o kterém si více povíme právě nyní.
Aniž si to uvědomujeme, často ve skutečnosti chceme něco jiného, než si myslíme
Nedává vám to logiku? Nedivím se. Velká většina jedinců, kteří o funkci vědomí a podvědomí v našem mozku nikdy neslyšela, má ze začátku princip tohoto fenoménu pochopit a přijmout. Přesto existuje nepopiratelná skutečnost, že jsme velmi často otroky svého podvědomí a svých podvědomích přání více, než si dokážeme připustit.
Tak například, nedávno jsem se dostal do debaty se svým dlouholetým známým, který mně velmi obšírně vyprávěl o tom, jak ho nebaví jeho současné zaměstnání. Povídal mi celé hodiny co je v zaměstnaní špatné, jak mizerně ho firma platí, jak ho firma nedoceňuje, jak by se svými kvalitami mohl dělat práci 3x lépe placenou. Pečlivě jsem si jeho slova vyslechnul a jako nestranný pozorovatel jsem mu musel dát ve velké většině všeho co povídal zapravdu. Tento muž pracuje jako programátor, mluví plynně anglicky a za své zkušenosti skutečně příliš dobře odměňován není, obzvláště vezmeme-li v potaz, že se jedná o vysoce žádanou profesi. Zeptal jsem se ho tedy na rovinu, proč již z práce dávno neodešel a nenašel si zaměstnání lepší a výnosnější. Známý mi odpověděl, že to udělá, že se k tomu právě definitivně rozhodnul, že odejít definitivně CHCE.
Když jsme se sešli znovu po několika měsících, těšil jsem se, že již ke změně zaměstnání došlo a jak nadšeně mi bude tento dlouholetý přítel povídat jak úžasné zaměstnání si nyní se svými zkušenostmi a praxí našel. Jaký však omyl! Za těch několik měsíců se nic nezměnilo - známý stále setrvával ve své špatně placené práci, kterou upřímně nenáviděl. A to i přes to, že již před několika měsíci upřímně CHTĚL z práce odejít!
Zaskočen touto událostí, začali jsme se o problému bavit více. Čím více jsme se bavili, tím více začaly na povrch vycházet skutečnosti, o kterých neměl ani jeden z nás při první debatě ponětí. Po dlouhé debatě jsme došli k závěru, že situace je trochu jiná. Ve skutečnosti se mému známému v práci docela líbí, pouze má pocit, že za svou práci není adekvátně odměňován. To co ve skutečnosti chce, není odejít z práce, ale dostat přidáno! Jelikož se však známý z předešlých podobných zkušeností bál odmítnutí své žádosti o zvýšení platu, raději začal tvrdit, že chce z práce odejít. Vidíte? Jaký názorný rozpor mezi vědomím a podvědomím! Zatím co vědomí tvrdí, že chcete změnit zaměstnání, podvědomí vám v tomto brání, protože „ví“, že ve skutečnosti chcete něco jiného, co však díky špatným zkušenostem z minulosti nedokážete realizovat. V konečném důsledku pak začnete chtít na vědomé úrovni něco, co ve skutečnosti není pravdivé přání, ale pouze důsledek „zablokovaného“ podvědomí!
Kdybychom se známým nezačali tuto debatu, pravděpodobně by si skutečnost o svém podvědomém přání uvědomil až za dlouhou dobu, nebo možná nikdy, ze zaměstnání by možná skutečně odešel a po chvilce byl docela možná opět nespokojený. Jelikož jsme však nalezli „jádro pudla“, podpořil jsem známého v žádosti o vyšší plat dodáním kuráže, ten o zvýšení platu požádal hned druhý den a dnes je velmi spokojeným a adekvátně placeným zaměstnancem v práci, která ho ve skutečnosti baví!
Jak se toto týká tradingu?
I když mi tomu možná mnozí z vás nebudou chtít věřit, budou to považovat za nesmysl a nebudou se těmito články dále zabývat, skutečnost je taková, že mnoho lidí ve skutečnosti vydělávat v obchodování nechce! Tedy, možná že ano na vědomé úrovni, ale nikoliv na podvědomé. A pokud je vědomí a podvědomí ve vzájemném konfliktu - je velmi těžké dosáhnout cíle. Abych se však opět dotknul konkrétního příběhu.
V jedné z mnoha knih zabývající se psychologií tradingu jsem se dočetl velmi typický příklad obchodníka, který permanentně ztrácel v obchodování své peníze. I když se jednalo o snaživého a inteligentního obchodníka, jeho ztráty byly obrovské a velmi často dokonce přesahovaly i jeho měsíční příjmy. Ba co více - vždy, když přišel domů, pustila se do něho jeho žena, nadávala mu za všechny ztracené peníze a dokonce hrozila rozvodem, pokud to takto půjde dál.
Obchodník tedy navštívil psychologa a začali spolu probírat celou situaci. Na vědomé úrovni chtěl obchodník vydělávat peníze. Čím více však spolu obchodník a psycholog diskutovali, tím více přicházeli k novým a novým zjištěním, která nakonec vyústila ve zcela překvapivou pointu: obchodník na podvědomé úrovni ve skutečnosti ztrácet chtěl, neboť se chtěl rozvést se svojí ženou! Proto tedy podvědomí řídilo i celou řadu jeho obchodních rozhodnutí s cílem, aby taková byla ztrátová a obchodník mohl uspokojit svá přání a touhy na podvědomé úrovni! Pamatujte si, že přání a touhy na úrovni podvědomí jsou v našem mozku, aniž bychom si to plně uvědomovali, vždy přednostnější, proto tak často děláme něco, co nám připadá „proti rozumu“. Podvědomí naše chování zkrátka řídí silněji, než naše vědomí.
A závěr příběhu? Obchodník se se svojí ženou skutečně rozvedl a po nějakém čase začal své ztrátové obchody otáčet ve ziskové!
Jak tedy vidíte, podvědomí může být nepřítel skrytý hluboko uvnitř nás a aniž bychom si to uvědomovali, působit nám tak naše bolestivé ztráty. Samozřejmě, netvrdím, že i vy se chcete ve skutečnosti rozvést se svojí ženou, nebo něco podobného. Chci však zde poukázat, že nepřítel způsobující neúspěchy v obchodování může být ukryt v místech, kdo to ve skutečnosti vůbec nečekáme, nebo si nejsme ochotni připustit.
V příštím díle si povíme o vlivu podvědomí na obchodování zase trochu více, abychom se tak mohli postupně propracovávat k metodám, jak naše podvědomí začít alespoň částečně „odblokovávat“. Nejprve je však nezbytné začít na sílu podvědomí věřit. Pokud neuvěříme, že v síle podvědomí může být část našich neúspěchů, jenom stěží kdy dosáhneme v této oblasti pokroky.
Tomáš
Tomáš Nesnídal