Nesměrové opční strategie - cesta jak vydělávat na trzích když netrendují
V souvislosti s Opční akademií dostáváme dotazy, v čem se opční obchodování liší např. od intradenního obchodování emini trhů. Opční obchodování může mít obrovskou škálu podob. V zásadě se ale strategie dělí především na směrové a nesměrové. My jsme si oblíbili především ty nesměrové, které představují ideální, časově nenáročný doplněk k našemu ostatnímu tradingu. V článku si ukážeme, jak takové strategie vypadají v praxi.
Směrové strategie jsou takové, kdy obchodujeme na základě signálu našeho obchodního systému do směru předpokládaného pohybu trhu. Přístup bude zřejmý každému, kdo kdy obchodoval jakýkoliv trh s pomocí akcií nebo komoditních kontraktů ať již pozičně či intradenně. Zjednodušeně řečeno, pokud očekáváme růst trhu, kontrakt nakoupíme, pokud trh skutečně rostl, můžeme jej později prodat s profitem atd. V případě opčního obchodování vstupují do hry další faktory (např. rozklad časového prémia) a skutečnost, že pracujeme s dvěma typy kontraktů (call a put), které můžeme jak nakupovat tak vypisovat. Směrové obchodování s opcemi tak většinou bývá ve výsledku trochu komplexnější, odměnou je obchodníkům především naprostá a velmi jemná kontrola risku, kterou nelze dosáhnout jinými přístupy. Opční směrové strategie jsou tedy jen jiným způsobem, jak zobchodovat určitý pohyb v trhu. Záleží pak na obchodníkovi, zda-li swing např. v ropě zobchoduje přes komoditní kontrakt, akcii (např. prostřednictvím ETFs) či právě pomocí některé směrové opční strategie. Pochopitelně, že každý přístup má svoje zásadní pro i proti, ale předmětem dnešního článku není v této oblasti zacházet příliš hluboko.
Oblastí, která může být pro mnoho obchodníků nová a která je specifická právě pro opce jsou tzv. nesměrové strategie. Jde o styl obchodování, který sám o sobě tvoří podstatnou část porfolií řady úspěšných obchodníků a také přístup, ve kterém sami realizujeme v rámci opčního obchodování největší počet obchodů. Nesměrové strategie představují zcela jiný přístup než obchodování na základě „předvídání“ pohybů trhů. Jde spíše o strategie založené na určitých statistických pravděpodobnostech, že trhy většinu času netrendují, tj. nikam podstatně nesměřují. V našem případě tak nesměrové strategie představují ideální doplněk ke směrovému obchodování prostřednictvím komoditních spreadů a intradenního obchodování.
Nesměrové strategie vycházejí z toho, že část ceny opcí tvoří tzv. časové prémium, které se v průběhu života opce rozkládá, až na konci zcela „zmizí“. Nakupující opce za časové prémium platí a získává tak šanci že pokud se trh pohne, může realizovat zisk, prodávající opce za časové prémium dolary inkasuje a nechává si tak platit za risk. Opční principy jsou podrobněji popsány v dalších článcích, které můžete na serveru najít, nebo ve specializované literatuře, v dnešním článku chci spíše ukázat „jak to funguje prakticky“.
Nesměrových opčních strategií existuje celá řada. Strategie mají různá exotická jména, ale vždy jde jenom o určitou kombinaci nákupů a výpisů call a put opcí buď v rámci jednoho expiračního měsíce (např. strategie iron condor, různé butterfly) či několika expiračních měsíců (diagonály, kalendáře). Strategie lze obchodovat na základě formací v grafu (např. vidím, že se trh pohybuje v určitém kanálu), tak v podstatě „naslepo“ každý měsíc. Ano, nesměrové opční strategie jsou skutečně přístupy založené především na money-managementu a určitých statistických přístupech a často jsou tradery obchodovány bez ohledu na aktuální pohled na graf. Tímto způsobem se většinou obchodují nesměrové strategie na akciové indexy, které mají obecně tendence k pomalým pohybům.
V praxi to funguje např. tak, jednu ze svých strategií iron condor otevírám v akciovém indexu RUT každý měsíc přibližně 36 dnů před expirací. Obchod otevírám většinou ve středu nebo čtvrtek, to jsou dny, kdy strategii musím věnovat trochu více času (nejprve sleduji a vyhodnocuji prémia, tj. ceny za které lze opce vypsat, potom zadávám obchodní příkazy a zapisuji obchod do obchodního deníku). Strategie iron condor spočívá v tom, že si pomocí čtyř opcí nastavím určité pásmo, ve kterém vydělám, pokud v době expirace trh uzavře kdekoliv v tomto pásmu. Jednotlivé opce použité do strategie mám přesně dané svým obchodním plánem – v tomto případě vybírám kandidáty podle tzv. delty (jeden z parametrů opcí zobrazený v opční platformě). Tj. výběr je zcela konkrétní a s nulovou dávkou subjektivity.
Pokud bych strategii otevíral dnes, představoval by daný kondor v trhu RUT prostor mezi cenou cca 629,50 a 800. O jak velký prostor jde, můžete získat představu na následujícím grafu:
Konkrétní ukázka nesměrové strategie v trhu RUT - pokud trh zůstane v době expirace mezi uvedenými hranicemi, strategie vydělala.
Graf zobrazuje denní úsečky akciového indexu RUT. Pokud trh v následujících 36 dnech (strategii otevírám cca 36 dnů před expirací, tj. dnešní ukázka je ilustrativní) uzavře výše než je cena 629,50 (není skoro ani na grafu) a níže než 800 (naposledy byl na této ceně trh před víc než půl rokem), iron condor expiruje a mě zůstane inkasované prémium (tj. budu v profitu). Pokud by se trhy naprosto zhroutily, poskytuje mi strategie jasně definovaný maximální risk (nikdy nemůžu ztratit více než kolik je risk definovaný na začátku). Navíc – pokud trhy nebudou spolupracovat a nastane nějaký naprosto zásadní výprodej či masivní pohybu trhu vzhůru, mohu kdykoliv strategii ukončit dříve s menší ztrátou (tj. řekněme na předem daném stop-lossu), což je u této strategie i můj plán.
Iron Condor zobrazený na ukázce je velmi široký a samozřejmě má obrovské šance na úspěch. Kolik? Obchod vyjde přibližně 10x v roce, 2x za rok inkasuji ztrátu. Tj. úspěšnost cca 80%. RRR záleží na stylu s jakým obchodník pozici řídí / neřídí. Osobně inkasuji při otevření pozice prémium kolem 120 dolarů / kontrakt (toto představuje můj maximální zisk), pokud jde obchod do ztráty, uzavírám obchod na předem stanovém bodě ztráty (cca 250 dolarů max). Tj. poměr RRR ve vztahu k úspěšnosti velmi slušný. Margin na obchod představuje cca 900 dolarů, poplatky za otevření jedné kompletní pozice cca 4 dolary.
Obchod otevírám každý měsíc ve stejnou dobu a samotné sledování pozice již nezabírá de facto žádný čas (v platformě mám nastavené různé automatické podmíněné příkazy a alerty, které mě upozorní na mobil v případě, že pozice vyžaduje moji pozornost). To je princip tak zvaných příjmových nesměrových opčních strategií – obchod realizujeme v podstatě mechanicky každý měsíc a rozpad vypsaného opčního prémia nám pomalu hodnotí účet. Při konzervativním money-managementu dokáže podobná jedna strategie udělat ročně pár desítek procent při minimu času stráveném před monitorem.
Strategií jak pracovat s nesměrovými strategiemi existuje pochopitelně obrovské množství. Je možné kondory otevírat užší pro vyšší prémium, strategie řídit / nebo nechat vyexpirovat atd. Co je ale velmi pozitivní, ani profesionální obchodníci nepoužívají nějaké ohromné množství různých strategií najednou. Raději se specializují na několik málo strategií, které dávají (ve větších objemech) do trhu každý měsíc. Je to tedy zcela jiná koncepce, než v případě směrových strategií (např. intradenní obchodování), protože obchodník se o celkový směr trhu vůbec nestará a určitě jde o zajímavý směr obchodování, který se mi velmi osvědčil coby doplněk k intradennímu obchodování.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.
- 1