Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Obchodujeme Forex VII: Jak na fundamentální analýzu (4)

    V dalším díle seriálu o fundamentech se zaměříme na jedny z nejdůležitějších fundamentů peněžních trhů vůbec – politiku a funkci klíčových centrálních národních bank.

    USA

    Centrální banka USA, správněji Federální rezervní banka (FED), má úplnou nezávislost v udávání směru monetární politiky USA. Politika se zaměřuje především na maximální neinflační růst. Vrcholným orgánem je Federální komise otevřeného trhu (Federal Open Market Committe – FOMC), která je zodpovědná za všechna rozhodnutí, včetně nejdůležitějších vyhlášení o úrokových mírách, zpravidla 8x ročně. Dvanáctičlenná komise se skládá ze sedmi členů Rady guvernérů, prezidenta FEDu (nesmírně populární Alan Greenspan) a čtyř míst pro další prezidenty rezervních bank, pro jedno období každý.
    Úroková míra (Fed Funds sazba) je nejdůležitější úrokovou mírou vyhlašovanou FEDem. Změny úrokových mír vysílají jasné signály monetární politiky USA a mají široký dopad na všechny druhy akcií, cenné papíry, a především na devizové trhy.
    Diskontní sazba je úroková sazba, kterou FED přenáší na komerční banky za účelem mimořádné likvidity. Je to spíše symbolická sazba, která je menší než úrokové míry, ale změna generuje strategické signály.
    Desetileté Treasure Notes (vládní dluhopisy) jsou měřítkem pro dlouhodobé úrokové sazby a tvoří nejdůležitější indikátor možné inflace.
    Tříměsíční Eurodolarové depozity – Eurodolarové depozity jsou bankovní účty uložené v jiné zemi, než je země dané měny. Název nemá nic společného s měnou euro. Například účty v jenech (JPY) uložené mimo Japonsko se nazývají Euroyen a euro účty mimo země eurozóny EuroEuros. Tříměsíční úroková sazba na dolarových vkladech mimo USA slouží i jako měřítko při stanovení měnových kurzů.
    Desetileté Yields jsou další dluhopisy, které jsou obvykle porovnávány s obdobnými dluhopisy ve světě (německy 10letý Bund, japonský JBG a britský Gilt). Vyšší kurz USA 10letého yeildu obvykle prospívá USD proti zahraničním měnám. Dalším klíčovým fundamentem jsou i tři hlavní USA burzovní indexy Dow Jones Industrial Index, S&P 500 a NASDAQ. Největší vliv na kurz dolaru má Dow Jones.

    Další informace: http://www.federalreserve.gov/

    Evropa

    Evropská centrální banka (ECB) byla založena 1. července 1998. Její základní jmění činí 5 miliard euro. Jako součást Evropského systému ústředních bank (ESCB) je hlavním úkolem ECB dbát o udržení cenové stability v rámci Evropského měnového systému a podporovat všeobecnou hospodářskou politiku EU. Výkonný výbor se skládá z prezidenta ECB, viceprezidenta a čtyř dalších členů. Všichni členové jsou jmenováni jednomyslným rozhodnutím vlád členských států na doporučení Rady po konzultaci s Evropským parlamentem a Řídící radou. Jejich funkční období je osmileté. Prezidentem ECB je nyní  Jean-Claude Trichet (Francie), bývalý guvernér francouzské centrální banky. Prezident provádí měnovou politiku v souladu s instrukcemi a rozhodnutími Řídící rady. Připravuje zasedání Řídící rady. Generální rada se skládá z prezidenta a viceprezidenta ECB a guvernérů centrálních bank členských států. Vykonává řadu úkolů, mj. se podílí na sběru statistických informací, na zprávách o aktivitách ESCB a o měnové politice a na vytváření pravidel pro standardizaci operací prováděných národními centrálními bankami. Sídlem Evropské centrální banky je Frankfurt nad Mohanem. Vytýčeným cílem ECB je především zmíněná cenová stabilita. Úrokovou sazbou je tzv. Refinanční sazba EU, jejíž rozdíl mezi ní a sazbou USA FEDu je silným signálem pro pár EUR/USD. Podobně jako v USA jsou důležité tříměsíční Eurodepozity (Euribor) a 10leté státní obligace. Klíčovými ukazateli jsou tradičně HDP, ale i německý průzkum spotřebitelské nálady (tzv. IFO) a míra inflace (CPI a HICP), která by se měla pohybovat do 3 % HDP jednotlivé členské země.

    Další informace: http://www.ecb.int/ecb/html/index.cs.html

    Japonsko

    V Japonsku je nejdůležitější politickou a monetární institucí Ministerstvo financí (MF). Vliv MF na řízení měny je daleko vyšší než v USA nebo v Evropě. Představitelé MF velmi často vystupují veřejně s ekonomickými prohlášeními s velkým vlivem na kurz jenu, kterou je možno označit za intervevční prohlášení k nákupu/prodeji JPY. V roce 1998 byl sice přijat zákon o nezávislosti Japonské centrální banky (BoJ) na vládní měnové politice, ale ta pouze kontroluje monetární poltiku státu. MF si nadále drží rozhodující vliv na zahraniční měnovou politiku. Klíčovou úrokovou mezibankovní sazbou je OCR (Overnight Call Rate). Podobně jako v USA a v Evropě hrají důležitou roli 10leté a 20leté vládní dluhopisy, které Japonská centrální banka vykupuje každý měsíc kvůli likviditě monetárního systému. Nejdůležitějším indikátorem trhu je HDP, průzkumy TANKAN, stav zaměstnanosti a mezinárodní obchod.

    Hlavním burzovním indexem je NIKKEI 225, který na pokles/vzestup jenu reaguje velmi intenzivně. Specifický je vývoj kurzu EUR/JPY, který v efektu křížových kurzů hraje často spíše roli zhodnocovacího faktoru mezi USD/JPY a EUR/USD.

    Další informace: http://www.boj.or.jp/en/

    Velká Británie

    Podle zákona o Bank of England (BoE) z roku 1997 získala BoE nezávislost na určování monetární politiky s cílem cenové stability, podpoře růstu ekonomiky a zaměstnanosti.

    Hlavní úrokovou sazbou je minimální úroková míra, jako základní sazba. Její změny mají tradičně velký dopad na britskou libru. Britské 10leté vládní obligace (tzv. Gilt) jsou známy jako tzv. „pozlacená jistina“. Eurosterlingové tříměsíční depozity hrají v systému především ve vazbě na podobné Euroeuros depozity významnou roli. Vzhledem k členství Velké Británie v EU mají všechny projevy o přiblížení GBP nebo náznaky přijetí eura významně klesající dopad na kurz GBP. Nejdůležitějšími ekonomickými indikátory jsou stav nezaměstnanosti, index RPI – X a maloobchodní prodej. Britský burzovní index FTSE 100 má jen malý vliv na vývoj britské libry, ale pozitivní souběžný vývoj tohoto indexu a indexu Dow Jones v USA má velmi kladný vliv na britskou libru.

    Další informace: http://www.bankofengland.co.uk/

    Švýcarsko

    Švýcarská národní banka má nejvyšší míru nezávislosti a na rozdíl od jiných centrálních bank nepoužívá specifické sazby. Ještě kolem roku 1999 používala jako hlavní nástroj měnové politiky výměnu cenných papírů. Řízená likvidita se provádí pomocí Foreign Exchange Swaps, kdy centrální banka přešla koncem roku 1999 na jiný přístup deklarovaný maximálně 2% roční inflací a použitím tříměsíční sazby podle Londýnské mezibankovní sazby (LIBOR). Nejdůležitější sazbou je diskontní sazba se značným dopadem na švýcarský frank (CHF) při změně. Tříměsíční Euroswissfrank depozity, stejně jako CHF samotný, jsou mnohdy velmi žádané především proto, že CHF je tradičně považován za bezpečný přístav v době celosvětových ekonomických výkyvů. Vyplývá to z tradice monetární politiky Švýcarska, diskrétnosti bankovního systému a neutrality země. Nejdůležitějším ekonomickým údajem je tradičně index M3 (míra nabídky peněžních prostředků), inflační index a HDP. Důležitým faktorem pro FX trhy je vysoce negativní vztah mezi párem USD/CHF a EUR/USD (pokud jeden pár stoupá nebo klesá, druhý pár reaguje většinou přesně opačně), který je považován za vůbec nejsilnější na devizovém trhu.

    Další informace: http://www.snb.ch/d/index3.html

    Aktuální úrokové sazby ve světě

    Major Central Banks Overview

    Central Bank

    Next Meeting

    Likely Decision

    Last Change

    Current Interest Rate

    FED (Federal Reserve)

    09 August 2005

    25 bps rate hike expected

    30-Jun-05

    3.25%

    BOJ (Bank of Japan)

    8/9 August 2005

    No rate change expected

    19-Mar-01

    0.00

    ECB (European Central Bank)

    04 Ag 2005

    Hold interest rate

    05-Jun-03

    2.00%

    BOE (Bank of England)

    03/04 August 2005

    Probable rate cut

    05-Aug-04

    4.75%

    BOC (Bank of Canada)

    07 September 2005

    Eventual increase

    19-Oct-04

    2,50%

    SNB (Swiss National Bank)

    15 September 2005

    No rate hike before December 2005

    16-Sep-04

    0.25/1.25%

    Riksbank (Sweden Central Bank)

    23/24 August 2005

    No rate change

    21-June-05

    1,50%

    RBA (Reserve Bank of Australia)

    2/3 August 2005

    No rate hike expected

    02-Mar-05

    5.50%

     

    Asia

    Country

    Current Interest Rate

    Previous

    Last Change

    Key Rate

    Hong Kong

    3,50%

    3,25%

    31-Aug-04

    Base Rate

    India

    6.00%

    6.50%

    29-Apr-03

    Bank Rate

    Japan

    0.00

    0.15

    19-Mar-01

    O/N Call Rate

    Philippines

    7,0%

    6.75%

    07-Apr-05

    Reverse Repo Rate

    Singapore

    1,375%

    1.06%

    Aug-04

    3M Interbank Rate

    South Korea

    3.25%

    3.50%

    11-Nov-04

    O/N Call Rate

    Taiwan

    2.00%

    1.875%

    30-Jun-05

    Rediscount Rate

    Thailand

    2.50%

    2.25%

    09-Jun-05

    14 Day Repo

     

    Europe

    Country

    Current Interest Rate

    Previous

    Last Change

    Key Rate

    Bulgaria

    3,00%

    2,36%

    28-Feb-05

    Base Rate

    Czech Republic

    1.75%

    2.00%

    28-Apr-05

    2 Week Repo

    Denmark

    2.15%

    2.65

    06-Jun-03

    2 Week Repo Rate

    EMU

    2.00%

    2.50%

    05-Jun-03

    Minimum Bid Rate

    Hungary

    6.75%

    7.00%

    18-July-05

    2W Deposit Rate

    Israel

    3,9%

    4.1%

    Dec-04

    Short Term Lending Rate

    Norway

    2,00%

    1.75%

    30-June-05

    Deposit Rate

    Poland

    5.00%

    5.50%

    29- June -05

    28 Day Intervention Rate

    Russia

    13%

    14%

    11-Jun-04

    Refinance Rate

    Slovakia

    3.00%

    4.00%

    28-Feb-05

    2 Week Repo

    Sweden

    1,50%

    2,00%

    21-June-05

    Repo Rate

    Switzerland

    0.25/1.25%

    0.00/1.00%

    16-Sep-04

    3M Libor Target Band

    Turkey

    14.25%

    14.50%

    09-June-05

    O/N Rate

    Ukraine

    9%

    8%

    9-Nov-04

    Discount Rate

    United Kingdom

    4.75%

    4.50%

    05-Aug-04

    Repo Rate

     

     

    Latin America

    Country

    Current Interest Rate

    Previous

    Last Change

    Key Rate

    Brazil

    19.75%

    19.50%

    18-May-05

    SELIC O/N Rate

    Chile

    3,25%

    3,00%

    13-May-2005

    Overnight Rate

    Colombia

    7.73%

    7,05%

    Dec-04

    90-day Certificate of Deposit

    Mexico - rates by raising or lowering liquidity

    -79

    -77

    23-Mar-05

    Daily Corto (mln peso)

    Peru

    3.0%

    2.0%

    Oct-04

    Reference Rate

    Venezuela

    14.18%

    13,26%

    21-Dec-04

    3M Bill Rate

     

    Middle East & Africa

    Country

    Current Interest Rate

    Previous

    Last Change

    Key Rate

    Egypt

    10,17%

    10.605%

    26-Aug-04

    182-day Treasury Bill

    South Africa

    7.00%

    7.50%

    14-Apr-05

    Repo Rate

     

    North America

    Country

    Current Interest Rate

    Previous

    Last Change

    Key Rate

    Canada

    2,50%

    2.25%

    19-Oct-04

    O/N Lending Rate

    United States

    3.25%

    3.00%

    30-Jun-05

    Fed Funds Rate

     

    Oceania

    Country

    Current Interest Rate

    Previous

    Last Change

    Key Rate

    Australia

    5.50%

    5.25%

    02-Mar-05

    O/N Cash Rate

    Indonesia

    7.25%

    7.00%

    06-Apr-04

    O/N Intervention Rate

    New Zealand

    6.75%

    6.50%

    10-Mar-05

    Official Cash Rate

    Zdroj: FX Street.com

    Příště: Trendy


    Sid


    Další články na toto téma

    Obchodujeme Forex XIV: Tunelová metoda

    Na FX vláknech diskusního fóra Finančníka se objevují různé statě, odkazy a výběry z článku o různých metodách a systémech obchodování. Jednou z nejpopulárnějších metod se stala tzv. Tunelová metoda, někdy nazývaná taky Vegas. Protože tato metoda patří nejen k oblíbeným, ale podle ohlasů a různých testů i k profitabilním, nabízíme tuto metodu v posledním a plném znění v překladu nicka Namodro. I když jsou příklady a popisy nastavení orientovány na platformu MT4, lze tuto metodu aplikovat na různé platformy, které umožňují vkládání vlastních skriptů a programů. Pro platformu Visual Trading jsou ke stažení příslušné indikátory (1hod. a 4hod. Tunel Method, Moduly 1–4 atd.) přímo na vláknech Finančníka o FX nebo na VT fóru. Pro jiné platformy (např.TS) není problém transponovat poměrně jednoduché skripty do svých platforem, pokud však tyto vlastní kroky Váš SW umožňuje a podporuje. Oproti originálu, který obsahuje přes 40 různých grafů, byly ponechány pro názornost jen stěžejní grafy pro páry EUR/USD, GBP/USD, USD/CHF, USD/JPY a graf pro index S&P500 INDEX.
    Pro zájemce o zbývající grafy jsou na vláknech FX umístěny odkazy na stránky, kde se tyto grafy prezentují.
    VEGASův „budovatel bohatství“ – úvod
    ‘Nádhera. Úděsná nádhera.’
    Pasáž z Homérovy Illiady, popisující Helenu Trójskou.
    – Nejperněji vydřený „snadný“ prachy, jaký kdy vyděláš –
    To byla první věc, kterou mi jeden trader veterán řekl, když jsem poprvé vlezl na obchodní parket, v nyní již zaniklé Mid America Commodity Exchange, na jaře roku 1980. Čerstvě vylezlý z burzovní školy (kurzu) jsem stál ve značkovém obchodnickém saku, s novým lesklým odznakem s červeným puntíkem viditelně umístěným, aby ho viděl celý svět. Rozhodl jsem se začít svou kariéru obchodováním s futures kontrakty zlata.
    Vešel jsem na obchodní parket z členského baru, jako by mi to celé patřilo, kráčeje sebejistě na parket, asi dvacet minut před otevřením burzy. Byla tam jen hrstka traderů, kteří se na mě ironicky dívali. Byl den, kdy byli na obchodní parket pouštěni noví členové. Velmi rychle jsem pochopil, že všichni nováčci jsou traderskými veterány bráni jako ti, kteří jim financují jejich bezstarostný životní styl, platí jim jejich Porsche a jejich dětem školy. Nejsme tady k tomu, abychom přežili a rozšířili osazenstvo parketu. Když přežijeme, znamená to dělit sumu získanou od veřejnosti mezi více lidí, a to konec konců znamená méně peněz v jejich peněžence.
    Jak se blížilo otevření trhu zlata, začali se sem hrnout další členové. Postrkovali se mnou jako s pingpongovým míčkem z místa na místo, protože jsem stál na nejžádanějším místě. Měl jsem pocit, že jestli se na parket vmáčkne ještě jeden chlápek, exploduje to. Byl jsem tak namáčknutý na lidi kolem, že kdybych se pohnul o tři palce, mohl bych je políbit. Cítil jsem se připravený po týdnech strávených biflováním ručních signálů, nabídkových a poptávkových protokolů, kontrolou obchodů a ostatních blbostí nařízených burzou a CFTC (Commodity Futures Trading Commission).
    Už jen pár minut, než trh ožije. Energie na parketu rostla exponenciálně, jak brokeři řvali svoje předběžné bids a offers, dávajíce tím parketu představu, kde bude cena, až se ozve zahajovací zvonek. Pitoví tradeři se také domlouvali s brokery ohledně zájmu, ceny a plnění příkazů. Byl jsem nervózní a rozrušený, hlavou mi vířily myšlenky. Umím to? Tohle místo je praštěné! Vzpomenu si, jak kupovat a prodávat? Deset vteřin do začátku.
    Čekal jsem na ten okamžik dlouho. Dřel jsem, šetřil a plánoval dobře přes rok. Všechno, co jsem tady měl, jsem dlužil. Vyžebral jsem to od všech nejbližších příbuzných do osmého kolena (skvělá cesta, jak si zajistit, abyste je už nikdy nemuseli vidět). Dal jsem jen taktak dohromady dost peněz, abych tady mohl být. Začínal jsem s 8000 dolary na obchodním účtu, poté, co jsem musel za členství zaplatit asi 10.000. Měl jsem ženu, dvouletého syna a kromě svého obchodního účtu asi 10.000 dolarů v bance. Platil jsem činži a jedenáct let staré auto, které spotřebovalo víc oleje než benzínu. Měl jsem rodinu, která si myslela, že jsem se úplně zbláznil. Byl jsem důvěřivý pitomec a idiot. Sázeli se jeden s druhým, že vybouchnu. Jak to můžeš udělat své báječné ženě a svému synkovi, ty nezodpovědný, bezohledný, slabomyslný osle?
    Tlak, jaký tlak? Myslíte si, že tohle byl tlak?
    Zazvonil zahajovací zvonek. Kolem mne se rozpoutalo peklo. Dostával jsem ze všech stran rány, lidé mi řvali do obličeje. Cena letěla nahoru, dolů a do strany. Prodeje, nákupy v různých částech parketu a všude se lidé výhružně hádali. Dostal jsem přímo na sako spršku něčích slin. Hezky, blesklo mi hlavou, které čuně to bylo?
    Na tohle jsem tedy nebyl v žádném případě připraven. Byl jsem doslova paralyzován. Na konci dne jsem byl asi 50 dolarů v mínusu na dvou obchodech, které jsem udělal. Nebylo to tak strašné, ale fyzicky i duševně jsem byl naprosto vyčerpaný. Sbalil jsem si věci a šel domů. Když jsem dával sako a kravatu na ramínko, uviděl jsem na zádech saka nápis černým fixem: „Buzerantskej trader“. Není divu, že se ty děti ve výtahu tak smály. Vítej na burze!
    Od toho prvního dne uplynulo pětadvacet let a já si ho stále pamatuji, jako by to byl minulý čtvrtek. Často myslím na to, co mi ten zkušený trader tehdy řekl. Jednoduché, vtipné a jasně výstižné. Perfektní rčení objasňující život tradera: Nejperněji vydřený „snadný“ prachy, jaký kdy vyděláš...
    Vím, že mnozí z vás, kdo tohle čtete, ztratili peníze obchodováním komodit a forexu. Je jedno, jestli jste nováčci nebo ztrácíte už pár let. Utratili jste stovky, možná tisíce dolarů za bezcenné semináře a systémy při pokusech to otočit. Všechno vypadá tak nadějně, nicméně ztráty pořád rostou. Nevíte, jak to krvácení zastavit. Jakmile si sednete před monitor počítače (místo postávání na parketu burzy), procházíte stejnými emocemi, zmatky, utrpeními a šoky, jaké jsem prožil v začátcích své kariéry parketového obchodníka. Parketový či počítačový obchodník – každý dříve nebo později čelí obchodním démonům.
    Prosím, uvědomte si, že jsem chodil ve vašich botách! Naprosto chápu, čím procházíte. Takže: je čas vzít záležitosti obchodování jiným směrem. To je smyslem tohoto článku. Chci vám předložit obchodní plán, abyste mohli zbohatnout. Všechno, co k tomu potřebujete, je čas a vaše schopnost tento plán zrealizovat. To, co umožňuje vydělávat peníze na komoditách nebo na forexu, je: 1) mít metodu, 2) realizovat tuto metodu ve správný čas bez nějakých odhadů a 3) zůstat v obchodě, dokud vám trh neřekne, že je čas k ukončení.
    Dostal jsem spoustu emailů od lidí, kteří nechápou, proč jsem ochotný dělit se se všemi o svá obchodní tajemství (dosud metody 1hodinového a 4hodinového tunelu), a to naprosto zdarma. Je to opravdu velmi jednoduché. Za prvé, mnoho zkušených traderů mi ohromně pomohlo v začátcích mé traderské kariéry. Dali a nikdy se neptali po odměně. Nemuseli to dělat, ale dělali to. Za druhé – nic mě to nestojí. I kdyby každý, kdo čte tyto řádky, realizoval toto přesně, jak je to napsáno, neovlivní to žádný měnový pár ani o jeden bod. A konečně, jsem zhnusený pochybnými prodavači, kteří si vybudovali z utrpení nováčků a prodělávajících traderů celé průmyslové odvětví. Přiživují se na jejich naději, a všechno, co dělají, je, že je jen připravují o další peníze.
    Třemi slovy vystihl Homér esenci ironie při popisu trójské Heleny. Krásná žena je nadčasová v srdcích a myslích mužů. Naučili se něco během tří tisíc let? Jak změníte srdce muže? Zkuste teď nahradit Helenu forexem a S&P indexem. Je to jiné a je to totéž.
    Mou výzvou je efektivně sdělit, co o tom vím. Jako dárce to udělám co nejlépe. Jako obdarovaný udělej, co je potřeba, aby ses stal vítězem.
    Kapitola 1 – obchodní metoda
    ‘Humpty Dumpty seděl na zdi;
    Humpty Dumpty měl velký pád.
    Všichni královi koně a všichni královi muži
    Nedokázeli dát Humptyho Dumptyho zpět.’
    Lewis Carroll – Alenka za zrcadlem
    Od roku 1999, možná dokonce od roku 2000, obchodování finančních produktů (akciových indexů, futures a měn) na počítačových platformách doslova explodovalo. Tento bezprecedentní nárůst přinesl mnoho užitku obchodnické veřejnosti, ale také vytvořil největší virtuální obchodní parket. Trading už neovládá fyzické obchodování na parketu v Chicagu. Co bylo kdysi doménou členů CME a CBOT, obchoduje dnes traderská veřejnost na jednom virtuálním hracím poli. Dnes máme obchodní parket s dvěma milióny locals (pitoví obchodníci).
    Kdykoliv navštívím Border´s nebo Barnes&Nobles, projdu se po sekci časopisů a mrknu se na Futures Magazine, Active Trader a ostatní, které se věnují tradingu. Ne, nezajímají mě články (většina je ubohá). Prolistuji poslední stránky a prohlédnu si všechny ty obchodní systémy, semináře a poradenské služby, co nabízejí všichni ti pochybní kšeftaři. Obchodujte intradenně e-mini akciové indexy, bondy, dluhopisy, zlato a samozřejmě měny! Vydělejte stovky procent měsíčně! V každé té publikaci jsou toho každý měsíc hromady a hromady. Obchodující veřejnost se nikdy nepoučí...
    Obchodující veřejnost nakazila virová nákaza pandemických rozměrů. Je to totální okouzlení skalpingem a intradenním obchodováním forexu. Vím, že to tak je, protože neustále surfuji po forexových diskusních fórech, kde jsou stovky lidí, kteří dělají skalpování 5 – 10 pips a myslí si, že zbohatnou. Nemylte se; nemám nic proti těmto lidem a jejich obchodnímu stylu. Ale jen málo z nich je dlouhodobě úspěšných, takže jak to vypadá, je kontraproduktivní přejímat tento druh tradingu.
    Tady je důvod: Řekněme, že se rozhodnete skalpovat na forexu pár EUR/USD. Rozhodnete se, že 10 pips je přijatelné, takže vaše strategie je koupit nebo prodat a získat profit 10 pips. Ztráty, které budete akceptovat, budou taky 10 pips, takže ztráty nejsou větší než profity. Jakmile jsou ovšem některé z vašich ztrátových obchodů větší než ziskové, jste na cestě ke krachu. Je mi jedno, jakou metodu nebo systém používáte. Tohle musíte změnit právě teď, jestli vážně chcete zbohatnout tradingem.
    Myslím, že scénář našeho hypotetického tradera je realistický. Možná byste změnili počet pipsů (nahoru nebo dolů), ale strategie je jedna z těch, které mnoho skalperů používá. Podívejme se, co na to matematika. EUR/USD se obchoduje na vaší platformě za 1.2020 bid a 1.2023 offer. Rozhodnete se koupit, takže kupujete za 1.2023. V následujících minutách Euro stoupne na 1.2030 bid (o 10 pips). Uzavřete pozici a máte čistý profit 7 pips. Ale dejme tomu, že se po vašem nákupu najednou trh pohne dolů (jemináčku, to se mi nikdy nestává). Jde na 1.2010 bid. Udělal 10 pips do mínusu, takže kliknete, uzavřete pozici a přijmete ztrátu. Ztratili jste 13 pips.
    Nemyslím, že byste museli být matematickými esy, abyste pochopili, že na pohybu o 10 pips vyděláte 7 pips a ztratíte 13 pips. Takže potřebujete 65 % vítězství a 35 % proher jen k tomu, abyste zůstali na nule. Mít dvakrát tolik ziskových obchodů než ztrátových. Při poměru 5:1 vítězství ku prohrám (83,33 % zisků a 16,67 % ztrát) vyděláte obrovských 22 pips. Je tady něco špatně? Řekněte mi někdo, kde kotví všechny ty vydělané jachty?
    Je mi jasné, že tohle bude číst spousta chytrých, vysoce vzdělaných, inteligentních lidí. Možná jste jedním z nich. Co já vím, možná jste nejchytřejší člověk v místnosti. Podělím se s vámi o jedno z největších tajemství tradingu. Tady je:
    Vstupenkou ke zbohatnutí tradingem není rozum. Klíčem k němu je DISCIPLÍNA.
    Nasloucháte pozorně lidem, kteří vědí. (Každý ví, že finanční analytici jsou všichni do jednoho nejchytřejšími lidmi ve forexu.) Sledujete noviny, rozhodnuti dešifrovat poslední novinky, které by mohly pohnout trhem. Vaše televize je naladěná na CNBC (že by ČT24?), aby vám neunikly nejžhavější tipy prodejců systémů, kteří se tu objevují. Co se všemi těmito informacemi? Ztrácejí vám peníze.
    Ignorování tohoto základního principu je na vaše vlastní nebezpečí.
    Mnozí z vás budou překvapeni, když se dozvědí, že při obchodování měnových párů s US dolarem neobchoduji na forexu. Používám futures kontrakty obchodované na Globexu u CME. Důvody jsou následující:
    1. je to levnější než forex, se spreadem 1 pip po většinu času, dostatečnou likviditou a nízkými komisemi (5–8$ RT).
    2. Úrokové rozdíly jsou započítány v ceně, takže dostanu skutečný úrokový spread, místo vyšroubovaných rolloverů forexových brokerských firem.
    3. Trh na Globexu nikdy nespadne, když jsou zveřejněny důležité reporty nebo zprávy. Mnoho brokerských domů přestane na 5, 10 nebo dokonce 15 minut a víc fungovat, když mají být zveřejněny velké novinky (např. pátky, kdy se zveřejňuje nezaměstnanost v USA)
    Je mi jedno, jakou metodu používáte k obchodování. Jestli používáte technické indikátory nebo fundamentální zprávy – to je váš problém. Ale pokud obchodujete na základě tušení nebo chvilkových nápadů nebo hledáte malé rychlé akce, pak děláte velkou chybu. Nemůžete porazit trh tím, že si budete myslet, že na všechny vyzrajete. V dlouhém běhu přijdete o peníze. Musíte soustředit všechnu svoji energii na to, abyste svou metodu realizovali správně. Poté, co jste si udělali domácí úkol a rozhodli jste se, jak budete obchodovat, jediným kritériem, které máte k určení toho, zda budete úspěšní nebo ne, je, jak bezchybně jste realizovali obchod, založený na vaší metodě. Ignorujte pohyby trhu nahoru a dolů i to, proč se to děje. Jsou to nesmyslné starosti, které vás buď přivedou k frustracím, nebo vygumují váš účet.
    Humpty Dumpty byl velmi arogantní vejce. Seděl na vysoké zdi a myslel si, že se mu tak nemůže nic stát. Navzdory vážným varováním, že takové chování pro něj může být velmi škodlivé, nebral dobré rady vážně. Každý ví, co se stalo pak. Provozujte trading stejným způsobem a říkejte si Humpty Dumpty.
    Kapitola 2 – THE VEGAS CURRENCY DAILY
    ‘Trend je tvůj přítel.’
    Traderské úsloví.
    Není žádné překvapení, když si myslím, že většina z vás ztrácí čas a energii na skalpingu a intradenním obchodování. Prvním krokem k vydělávání peněz je prodloužit svůj časový rámec. Říkejte tomu třeba jeden z pilířů „Vegasových pravidel tradingu“. Bohatství z tradingu je přímo úměrné délce vašeho časového rámce. Ten může být od vteřin do dnů. (Ne týdny a měsíce.)
    Dostávám mnoho e-mailů od lidí, kteří mi píší, že nemohou obchodovat moje metody (1hodinový nebo 4hodinový tunel), protože buď jsou zaměstnáni nebo musí za prací cestovat a nemohou sedět před monitorem celé dny a noci. Všichni se ptají, s jakou strategií mohou jít na tato omezení. Přejděte na denní grafy a implementujte to, čemu říkám „The Vegas Currency Daily“.
    Krok 1.
    Otevřete denní graf nějakého měnového páru.
    Krok 2.
    Zobrazte na grafu EMA 24 a EMA 28. To je denní tunel. Vypočítejte odpovídající fibo úrovně pro daný měnový pár.
    (Je mi jedno, jakou máte platformu, ale naším favoritem se stal Metatrader 4. Jednak má poměrně jednoduché skripty a za druhé je zdarma. Údajně mají dokonce verzi pro mobily, ale tu jsem nepoužíval.)
    Napsal jsem plug-in „Vegas Currency Daily“ k použití na denních grafech. Vkládá do grafu EMA tunel a fibo úrovně, tři na každou stranu tunelu, podle příslušného modelu. Když otevřete přílohu „Vegas Currency Daily“, máte tam pro MT 4 čtyři modely s různými fibo úrovněmi:
    Model 1 = 89, 144, 233
    Model 2 = 144, 233, 377
    Model 3 = 233, 377, 610
    Model 4 = 377, 610, 987
    Pro následující měnové páry použijte příslušný model na denním grafu.
    EUR/USD – Model 1 + Model 2. Nejdříve nastavte Model 1 a pak Model 2. Oba modely se budou překrývat a vytvoří 4 fibo linky po obou stranách tunelu. Teď máte fibo čísla 89, 144, 233 a 377 od denního tunelu.
    GBP/USD – Model 1 + Model 3. Nejdříve nastavte Model 1 a pak Model 3. Oba modely se budou překrývat a vytvoří 5 fibo linek po obou stranách tunelu. Teď máte fibo čísla 89, 144, 233, 377 a 610 od denního tunelu.
    USD/CHF – Model 2. Dostanete 3 fibo čísla po obou stranách tunelu: 144, 233 a 377.
    USD/JPY – Model 1. Dostanete 3 fibo čísla po obou stranách tunelu: 89, 144 a 233.
    AUD/USD – Model 1. Dostanete 3 fibo čísla po obou stranách tunelu: 89, 144 a 233.
    USD/CAD – Model 2. Dostanete 3 fibo čísla po obou stranách tunelu: 144, 233 a 377.
    EUR/JPY – Model 2. Dostanete 3 fibo čísla po obou stranách tunelu: 144, 233 a 377.
    EUR/GBP – Model 1. Dostanete 3 fibo čísla po obou stranách tunelu: 89, 144 a 233.
    Krok 3.
    Zajímá nás jenom kdy trh dosáhne na následující fibo čísla pro daný měnový pár:
    EUR/USD – Třetí fibo úroveň [233] nebo výše.
    GBP/USD – Třetí fibo úroveň [233] nebo výše.
    USD/CHF – Druhou fibo úroveň [233] nebo výše.
    USD/JPY – Druhou fibo úroveň [144] nebo výše.
    AUD/USD – Druhou fibo úroveň [144] nebo výše.
    USD/CAD – Druhou fibo úroveň [233] nebo výše.
    EUR/JPY – Druhou fibo úroveň [233] nebo výše.
    EUR/GBP – První fibo úroveň [89] nebo výše.
    Jakmile jsou fibo úrovně proraženy, hledáme technické indikátory, které signalizují obrat v trendu. Jsou to (bez uvedení důležitosti nebo pořadí) 1) Reversals, 2) Spinning Tops, 3) Hammer a/nebo Hanging man a 4) Inverted Hammer a/nebo Shooting Star (vy, kteří potřebujete rychlou lekci o Candlesticks, jděte na následující webovou stránku: http://www.stockcharts.com/education/ChartAnalysis/candlesticks.html )
    V přílohách k tomuto textu máte grafy pro každý měnový pár od 12. března 2004 do 13. ledna 2006. Na každém grafu je černá tečka. Tyto tečky odpovídají výše uvedeným kritériím.
    Krok 4.
    Strategie:
    1) Když jsou černé tečky nad tunelem, otevřete short pozici. Když jsou tečky pod tunelem, otevřete long pozici. Je důležité si pamatovat, že proražení fibo linie neznamená automaticky otevření pozice. Musíte trpělivě čekat, kdy vám trh řekne, že je čas. Chceme, aby se trh vyčerpal, než do něj vstoupíme.
    2) Stoplossy umísťujeme nad poslední high pro short pozici a pod poslední low pro long pozici. Pro ujasnění: najděte si přílohu B a podívejte se na graf 5 [GBP/USD]. První černá tečka na grafu je den obratu asi 17. 8. 2005 na čtvrté [377] fibo úrovni. To je náš signál k otevření nové short pozice asi na úrovni 1.8100. Stopku umístíme nad 1.8190, nejbližší tržní high.
    3) Po otevření nové pozice a umístění stoplossu vybíráme první polovinu profitu kolem tunelu. Jinými slovy zavřeme polovinu otevřené pozice. Stopka na zbývající polovinu pozice se posune na vhodnou úroveň profitu nebo na bod zvratu.
    4) Zbytek pozice držíme, dokud nedostaneme opačný signál na druhé straně tunelu.
    5) Máte-li dva ztrátové obchody za sebou, je to zpráva, že trh je ve velmi silném trendu. Proto nesmíte otvírat další pozici, dokud nedostanete signál od poslední fibo úrovně na grafu. Pro GBP/USD by to například byla pátá fibo úroveň 610. Je-li i tento obchod ztrátový, musíme počkat, až se trh vrátí do tunelu, a začít znova.
    6) Nemám žádné námitky, pokud někdo chce nějak přizpůsobit druhou polovinu pozice. Možná pojedete s trhem s posouvanou stopkou, nebo se budete koukat dostat ven například při býčím běhu na překročení předchozího denního low. Možná přemýšlíte ještě o něčem jiném, i to je OK, pokud se nesnažíte strkat hranatý kolíček do kulaté dírky.
    Myslím, že v přílohách můžete zcela jasně vidět, že je to velmi zisková strategie ve všech měnových párech. Klíčem je disciplína. Ačkoli jsou samozřejmě nějaké ztrátové obchody, jsou oproti ziskovým obchodům velmi malé. Ve velmi reálném smyslu je toto „Svatý Grál“ tradingu. Myslím, že jakmile máte ziskový obchod, držíte na stole vítěznou kartu. Vaše možnosti jsou nekonečné a tlak z držení ztrátové pozice tady zjevně neexistuje.
    Ještě bych rád řekl, že byste neměli být přílišnými puntičkáři co se týče příslušných formací candlesticks, které hledáme. Váš spinning top možná není zrovna učebnicový příklad, ale dává záruku. Totéž u ostatních signálů. Nepokoušíte se stát candlestickovými guru a rozpitvávat učebnicové příklady. Všechno, o co se pokoušíme, je najít, kde se trh vyčerpal a hezky se otočí do opačného směru. Bude to začátek příštího velkého trendu? Kdo ví?
    Toto je 1. část „Vegasova budovatele bohatství“. Zvolili jste si měnové páry, jste zainteresováni v tradingu. Někdo může být konzervativnější (např. křížové páry a AUD/USD), jiný může být agresivnější (např. GBP/USD a EUR/JPY). Je to vaše volba závislá na vašem obchodním stylu, přijímání míry rizika a velikosti vašeho obchodního účtu. Volíte si také velikost obchodu, jak budete obchodovat (forex nebo futures na Globexu) a kde (brokerský dům). „Vegas Currency Daily“ by mělo reprezentovat přibližně 60 – 80 % vaší denní trading equity.
    Kapitola 3 – Aktualizace metod 1hodinového a 4hodinového tunelu
    ‘Příroda nezná vyhynutí; vše, co zná, je proměna.’
    Werner von Braun
    Myslím, že většina z vás, kdo jste právě dočetli druhou kapitolu, už vidí, jak může „Vegas Currency Daily“ pomoci u metod 1hodinového a 4hodinového tunelu.
    Pro 1hodinový tunel bych neobchodoval průraz tunelu (EMA 144 a 169), když fibo úrovně na denním grafu (kapitola 2, krok 3) by byly proraženy na stejné straně. Pravděpodobnost úspěchu je omezená. Ze stejného důvodu bych asi zvětšoval velikost svého obchodu při potvrzení signálu od „Vegas Currency Daily“ na opačné straně.
    Vezměme příklad, který jsem dával v minulém článku – kapitole na GBP/USD ze 17. srpna 2005. „Vegas Currency Daily“ dal prodejní signál na reversal – označeno černou tečkou. Stejná situace na hodinovém grafu:

    Klikněte pro originální velikost obrázku.
    Když byla nižší hranice tunelu prolomena, byla to přímá rána až na fibo úroveň 89 během pár hodin.
    U 4hodinového tunelu bych používal „Vegas Currency Daily“ černé tečky k určení, zda jít long nebo short. Rozdíl v hodnotách týdenních klouzavých průměrů při určování long nebo short se často může docela výrazně zpožďovat za trhem. Je-li černá tečka nad denním tunelem, jděte short, když dostanete 4hodinový signál. A když je tečka pod tunelem a vy dostanete 4hodinový signál, jděte long.
    Při dvou ztrátách za sebou použijte stejná kritéria jako u „Vegas Currency Daily“. V takovém případě je totiž trh ve velmi silném trendu. Zůstaňte s ním, dokud nedorazí k poslednímu fibo číslu na denním grafu.
    Můžete takhle rychleji reagovat na změny trendu a jezdit tam a zpět mezi černými tečkami.
    Kapitola 4 – THE VEGAS S&P DAILY
    ‘Byznysem Ameriky je byznys.’
    U.S. President Theodore Roosevelt
    Není-li část vašeho obchodního kapitálu používána k obchodování e-mini futures kontraktů S&P500, obchodovaným elektronicky na Globexu, pak vyhazujete své peníze. Většina z vás může pravděpodobně obchodovat e-mini přes stejného brokera, se kterým obchoduje forex. Jestliže ne, pak vám mohu doporučit dva brokery: Interactive Brokers, kde můžete obchodovat e-mini za 3.30 $ RT, a druhým je ProActive Futures (www.proactivefutures.com), kde můžete obchodovat e-mini za 4.75 $ RT. Tohle jsou nejlepší sazby, jaké jsem zatím viděl tam, kde se nepožaduje minimální měsíční množství obchodů. Kromě toho jsou oba brokerské domy v traderské komunitě velmi respektovány.
    E-mini obchody jsou jiné, než obchodování měnových párů. Ačkoli mohou být akciové indexy velmi volatilní, nejsou nikdy jako měny. Dle mého skromného mínění existuje v akciových indexech nahoru směřující předpojatost, která může být využita stejným konceptem tunelového obchodování jako v obchodování měnových párů.
    Krok 1.
    Otevřete si denní graf S&P500 Index. Metatrader 4 to umí, ale jen EOD data (pokud jsem to dobře pochopil??? – překl.). Na konci každého obchodního dne zaktualizuje Metatrader 4 grafy – možná budete muset zavřít MT 4 a znovu ho otevřít, aby si zaktualizoval data – některé dny to tak musím dělat.
    Krok 2.
    Vložte do grafu EMA 24 (exponenciální klouzavý průměr) a EMA 28. To je denní tunel. Podle něj se počítají fibo úrovně pro S&P500.
    Napsal jsem plug-in „Vegas S&P Daily“ k použití na denních grafech. Vkládá do grafu EMA tunel a fibo úrovně, tři na každou stranu tunelu, podle příslušného modelu. Když otevřete přílohu „Vegas S&P Daily“, máte tam pro MT 4 čtyři modely s různými fibo úrovněmi:
    Model 1 = 34 (8,50), 55 (13,75), 89 (22,25)
    Model 2 = 55 (13,75), 89 (22,25), 144 (36,00)
    Model 3 = 89 (22,25), 144 (36,00), 233 (58,25)
    Model 4 = 144 (36,00), 233 (58,25), 377 (94,25)
    Čísla v závorce jsou body indexu pro příslušné fibo úrovně. Vzhledem k tomu, že minimální hodnota ticku ve futures kontraktu je 0,25 bodů, je fibo úroveň 34 = 0,25 * 34 = 8,50. Úroveň 55 = 0,25 * 55 = 13,75 bodů a zbytek fibo čísel je počítán stejným způsobem.
    Pro denní graf S&P500 použijte Model 2 + Model 4. Nejdřív zobrazte do grafu Model 2, a pak Model 4. Oba modely s v grafu překryjí a zobrazí 5 fibo úrovní po obou stranách tunelu (tedy celkem 10). Budete tam mít úrovně 55 (13,75 index points), 89 (22,25 index points), 144 (36,00 index points), 233 (58,25 index points), a 377 (94,25 index points).
    Krok 3.
    Zajímá nás pouze, když se trh pohne na druhou fibo úroveň (89). Jakmile je tato úroveň prolomena, stejně jako v „The Vegas Currency Daily“, koukáme po specifických technických indikátorech, které signalizují obrat trendu. Jsou to (bez uvedení důležitosti nebo pořadí) 1) Reversals, 2) Spinning Tops, 3) Hammer a/nebo Hanging man a 4) Inverted Hammer a/nebo Shooting Star (vy, kteří potřebujete rychlou lekci o Candlesticks, jděte na následující webovou stránku: http://www.stockcharts.com/education/ChartAnalysis/candlesticks.html)
    V přílohách k tomuto textu máte grafy pro S&P500 Index od 29. září 2000 do 13. ledna 2006. Šel jsem dál než u měnových párů, takže můžete vidět perfektní bear market v akciích a jak vypadá na grafu.
    Můžete si všimnout, že v medvědím trhu prolomí cena docela často třetí úroveň a pokračuje dolů. Je důležité si uvědomit, že medvědí trh v akciích potřebuje neustálou „theme story“ v tlaku na to, aby investující veřejnost pokračovala v prodávání svých akcií. V roce 2000 to byla internetová a technologická bublina, která překypovala všude kolem a denodenně ve všech novinách. Později to byly aféry Enronu, WorldComu, Adelphie, Tyco, atd., kterých byly plné noviny více než pět měsíců. Jakmile neslyším recenzenty mluvit o tom, kam míří akciové trhy, kladu ucho na zem, abych udržel krok s tím, co by se mohlo stát „tématem“ ve směrování cen dolů do té míry, že by mohl nastat víc než jen „normální“ profit-taking.
    Na každém S&P grafu je černá tečka. Tyto tečky odpovídají výše uvedeným kritériím.
    Krok 4.
    Strategie:
    1) Když jsou černé tečky nad tunelem, otevřete short pozici. Když jsou tečky pod tunelem, otevřete long pozici. Je důležité si pamatovat, že proražení fibo linie neznamená automaticky otevření pozice. Musíte trpělivě čekat, kdy vám trh řekne, že je čas. Chceme, aby se trh vyčerpal, než do něj vstoupíme.
    2) Stoplossy umísťujeme nad poslední high pro short pozici a pod poslední low pro long pozici. Pro ujasnění: najděte si přílohu J a podívejte se na graf 38. První černá tečka na grafu je klasický reversal day asi 10. 3. 2003 na třetí [144] fibo úrovni. To je náš signál k otevření nové long pozice asi na úrovni 803. Stopku umístíme pod 790, nejbližší tržní low.
    3) Po otevření nové pozice a umístění stoplossu vybíráme první polovinu profitu kolem tunelu. Jinými slovy zavřeme polovinu otevřené pozice. Stopka na zbývající polovinu pozice se posune na vhodnou úroveň profitu nebo na bod zvratu.
    4) Zbytek pozice držíme, dokud nedostaneme opačný signál na druhé straně tunelu zhruba na druhé fibo úrovni.
    5) Máte-li dva ztrátové obchody za sebou, je to zpráva, že trh je ve velmi silném trendu. Proto nesmíte otvírat další pozici, dokud nedostanete signál od poslední fibo úrovně na grafu. Pro S&P je to pátá fibo úroveň 377. Je-li i tento obchod ztrátový, musíme počkat, až se trh vrátí do tunelu a začít znova.
    6) Stejně jako u „Vegas Currency Daily“ nemám žádné námitky, pokud někdo chce nějak přizpůsobit druhou polovinu pozice. Možná pojedete s trhem s posouvanou stopkou, nebo se budete koukat dostat ven například při býčím běhu na překročení předchozího denního low. Možná přemýšlíte ještě o něčem jiném, i to je OK, pokud se nesnažíte strkat hranatý kolíček do kulaté dírky.
    7) Byl bych velmi opatrný co se týče otvírání nové short pozice na druhé fibo úrovni. Jasně, můžete chytit pár vítězných obchodů, ale myslím, že třetí fibo je mnohem bezpečnější.
    Z přílohy J můžete celkem jasně vidět, že je to velmi profitabilní strategie. Opět: klíčem je disciplína. Ačkoli jsou samozřejmě nějaké ztrátové obchody, jsou oproti ziskovým obchodům velmi malé.
    Toto je 2. část, poslední fáze v realizaci „Vegasova budovatele bohatství“. Můžete si vybrat, jestli budete obchodovat e-mini futures kontrakty, ETF, SPDR, nebo CFD. Je to vaše volba závislá na vašem obchodním stylu, přijímání míry rizika a velikosti vašeho obchodního účtu. Volíte si také velikost obchodu, jak budete obchodovat a kde. S výjimkou velmi zkušených traderů nedoporučuji, abyste zkoušeli obchodovat tento trh metodami 1H nebo 4H tunelu nebo jinými metodami. „The Vegas SP Daily“ by mělo reprezentovat cca 20 až 40 procent vaší denní trading equity.
    Kapitola 5 – realizace „budovatele bohatství“
    ‘Jsi dostatečně hloupý, abys mohl být bohatý?’
    Vegas
    Chci vám říct, že realizace těchto plánů bude mnohem těžší, než jak to vypadá. Cvíli o tom přemýšlejte. Jestliže neobchodujete úspěšně, pak nakupujete při pádu trhu a prodáváte při býčím trendu. Máte profil tradera, který jde long na vrcholu a short na dně a je úplně jedno na jakém časovém rámci obchodujete. To je přesný opak toho, co byste měli dělat, když se podíváte na měnový pár nebo na S&P500. A není to zvyk, který by se dal snadno zlomit.
    Cestou k proražení tohoto bludného kruhu je to, co už jsem uvedl dříve. Nejdříve musíte mít metodu – 1hodinový tunel, 4hodinový tunel, cokoliv. Za druhé si musíte udělat domácí úkol a získat důvěru v systém, který si vyberete. Musíte svému modelu absolutně věřit, protože když dojde na lámání chleba (vstupní signál), není čas na nějaké odhady a improvizace. Za třetí si dejte pozor, abyste nezískali po ziskovém obchodě pocit, že jste nejchytřejší člověk na světě. Dělejte tyhle věci a jste na správné cestě ven z prodělečného tradingu.
    Byl bych zklamán, kdyby většina z vás nevzala tyto informace a nepřizpůsobila je svému vlastnímu stylu. Tohle je model, ne systém. Nesnažím se narvat hranatý kolíček do kulaté dírky. Stejně jako 1H a 4H tunely, je i tohle flexibilní a adaptabilní. Jsou-li nějaké filtry, které tam chcete strčit, strčte. Jsou-li vaše cíle ohledně profitu jiné, OK, klidně.
    Mým hlavním cílem bylo, a vždy bude, nechat vás nakoupit na dně a prodat na vrcholu. Doufám, že jsem trochu stimuloval vaše šedé mozkové buňky a přiměl vás přemýšlet o vašem tradingu.
    Vegas
    16. leden 2006
    Autora dokumentu je možné zastihnout např. na tomto fóru: http://www.forexfactory.com/forexforum/member.php?userid=5089
    Přílohy
    Na všech grafech jsou černé tečky, které ukazují dny po průrazu fibo úrovní. Jsou to buď: 1) dny pravděpodobného obratu 2) Spinning Tops, 3) Hammer a Hanging Man, nebo 4) Inverted Hammer a Shooting Star.
    Pokud potřebujete detailní vysvětlení těchto Candlestick formací (svíčkové formace), navštivte následující webovou stránku: http://www.stockcharts.com/education/ChartAnalysis/candlesticks.html)
    A. – EUR/USD
    Všechny Euro grafy mají 4 fibo úrovně. Tři červené a jednu modrou. Tunel z EMA 24 – 28 je bleděmodrý. Svíčky jsou zelené stoupající a červené klesající. Všechny grafy jsou denní z forexu (graf v nastavení 1 den).
    Fibo úrovně jsou z pluginů „Vegas Currency Daily“ pro MT4. Model 2 byl sloučen s Modelem 1.
    První linka (červená) = 89, druhá (červená) = 144, třetí (červená) = 233, čtvrtá (tmavomodrá) = 377.
    Graf 1 – EUR/USD – 29. červen 2005 – 13. leden 2006

    Klikněte pro originální velikost obrázku.
    B. – GBP/USD
    Všechny grafy GBP/USD mají 5 fibo úrovní. Tři červené, dvě tmavomodré. EMA 24 – 28 jsou světle modré. Svíčky jsou zelené stoupající a červené klesající. Všechny grafy jsou denní z forexu.
    Fibo úrovně jsou z pluginů „Vegas Currency Daily“ pro MT4. Model 3 byl sloučen s Modelem 1. První linka (červená) = 89, druhá (červená) = 144, třetí (červená) =233, čtvrtá (tmavomodrá) = 377 a pátá = 610.
    Graf 2 – GBP/USD – 29. červenec 2005 – 13. leden 2006

    Klikněte pro originální velikost obrázku.
    C. – USD/CHF
    Všechny USD/CHF grafy mají 3 fibo úrovně. Všechny tři jsou červené. Tunel z EMA 24 – 28 je bleděmodrý. Svíčky jsou zelené stoupající a červené klesající. Všechny grafy jsou denní z forexu.
    Fibo úrovně jsou z pluginů „Vegas Currency Daily“ pro MT4. Je použit Model 2. První linka (červená) = 144, druhá (červená) = 233 a třetí (červená) = 377.
    Graf 3 – USD/CHF – 29. červenec 2005 – 13. leden 2006

    Klikněte pro originální velikost obrázku.
    D. – USD/JPY
    Všechny USD/JPY grafy mají 3 fibo úrovně. Všechny tři jsou červené. Tunel z EMA 24 – 28 je bleděmodrý. Svíčky jsou zelené stoupající a červené klesající. Všechny grafy jsou denní z forexu.
    Fibo úrovně jsou z pluginů „Vegas Currency Daily“ pro MT4. Je použit Model 1. První linka (červená) = 89, druhá (červená) = 144 a třetí (červená) =233.
    Graf 4 – USD/JPY – 29. červenec 2005 – 13. leden 2006

    J. – S&P500 INDEX

    Klikněte pro originální velikost obrázku.
    Konec
    Autor: Vegas
    Přeložil: Namodro

    Obchodujeme FOREX (XIII): Technická analýza (5)

    V dnešním díle seriálu si řekneme něco o pokročilém obchodním nástroji technické analýzy pod názvem Standard Deviation – Volatility (Volatilita standardní odchylky).
    Standard Deviation (SD) je původně statistický termín, který poskytuje dobrou identifikaci volatility trhu. Změří, jak jsou široce hodnoty (například závěrečné kurzy na burze nebo ceny na FX trhu) rozptýlené z průměru. Rozptyl je rozdíl mezi aktuální hodnotou (cenou) a průměrnou hodnotou. Větší rozdíl mezi závěrečnými kurzy (close), signalizuje vyšší odchylku a tedy i vyšší volatilitu (těkavost), nižší odchylka pak volatilitu nízkou. Nejčastěji se používá jednoduchý průměr (Simple MA) v periodě 20 (tj. jednoduchý aritmetický průměr – součet posledních 20 „close“ ceny dělíme číslem 20). Pak se odečte průměrná závěrečná cena
    z aktuální závěrečné ceny. Hodnota (+/−) nám pak udává odchylku od průměrné ceny.
    Nejvíce využívaným indikátorem v prostředí burzovních a FX trhů je pro SD Bollinger Bands (BB). Modifikací BB je pak dokonalejší Keltner Bands (KB), který nepracuje jen s průměrem uzavírací ceny, ale s průměrem závěrečných, nejvyšších a nejnižších cen na bázi indikátoru ATR (Average True Range). Ale existuje i další speciální indikátor pro volatilitu odchylky přímo pod názvem Standard Deviation, který si přiblížíme v závěru.
    Bollinger Bands
    Standardní poučka o BB zní – signál k nákupu/prodeji vznikne při crossu aktuální ceny a horní nebo dolní linie anebo pokud se cena přiblíží k dolní hranici BB, (ale neklesne pod ní) můžeme uvažovat o nákupu, v případě opačném – přiblíží-li se k horní hranici, o prodeji. V případě, že cena klesne pod spodní hranici pásma a následně se opět vrátí do pásma, je to signál pro nákup – stoupne-li nad horní hranici, máme signál k prodeji. Tolik teorie k BB. Nejčastěji se používá BB nastavení v periodě 20, close cena, Simple MA a ohraničení pásma hodnotou dvě (2). Pro FX trh se ale osvědčila i kratší perioda SMA 10 (především pro intradenní obchody) a snížení ohraničení pásma na hodnotu jedna (1).
    Obrovskou výhodou BB je fakt, že můžeme BB použít jako základní indikátor, který doplníme jiným indikátorem, pracujícím přímo v prostředí cenového grafu BB. Nejčastěji se používají různé typy a modifikace MA a hodnotí se vzájemné polohy MA a horních a dolních pásem BB. Nebo se využívají i crossy (překřížení) těchto křivek. Dalšími indikátory dobře „spolupracujícími“ s BB jsou trendové indikátory PSAR, Gann Hilo, DMI a Swing. Princip je vždy stejný – odchylka vloženého indikátoru od střední ceny nebo sledování úrovně horní a dolní linie pásma. Osvědčila se i kombinace BB s Aroon, Volume, Momentum a Stochastic.
    Níže uvedený graf obsahuje indikátor BB ve spojení s Hull Moving Average (HMA – jedna z variant MA). Oba indikátory jsou nastaveny na hodnotu periody 20 – Simple MA. Kombinace BB s HMA využívá při stejné periodě (20) a typu (SMA) vzájemných crossů mezi střední hodnotou BB a HMA, kdy je zároveň sledován vývoj uvnitř BB.

    Trochu jinak reaguje spojení výše zmíněného Keltner Bands (KB) ve spojení se stejným indikátorem HMA a stejnými hodnotami. Na příkladu v grafu – v KB je ATR nastaven na standardní hodnotu 14, multiple ATR (odpovídající hodnotám ohraničení pásma v BB) rovněž na stejnou hodnotu 2.

    Jak již bylo řečeno, výhodou indikátoru BB je jeho adaptabilita v prostředí jiných indikátorů.
    Velmi zajímavým (a hlavně hodně úspěšným) je spojení nebo spíše kumulace BB s Commodity Channel Index (CCI). Protože BB pracuje obvykle v cenovém grafu a CCI v samostatném okně, musel se nejprve BB transformovat do prostředí CCI. CCI obsahuje na příkladu jak standardní nastavení (perioda 14), tak i nastavení „Turbo“ s periodou 6. Tento kumulativní indikátor pod názvem BB CCI S obsahuje navíc ještě tzv. SQUEEZE (SQ) – volně přeloženo stisk, stlačení, namáčknutí, lisování (ve slovníku jsem ale objevil i pojmenování squeeze jako symbol pro nepříjemnou finanční situaci, pro milence a pro ekonomický nátlak – velmi příhodné označení). SQ nám umožní sledovat přiblížení horní a dolní linie BB, a protože je zde CCI vlastně součástí BB, umožní nám SQ sledovat nejen toto přiblížení, ale i vzájemné reakce mezi CCI a BB. Nakonec je SQ i dobrým signálem pro vstup/výstup na pozice nebo i jako měřítko snížené/zvýšené aktivity trhu.
    Na příkladu jsou hodnoty CCI označeny zelenou a fialovou (Turbo CCI) křivkou, BB tradičně a SQ symbolizují silné modré „kuličky“.

    V úvodu jsem zmínil indikátor Standard Deviation (SD). Tento, alespoň podle mne, hodně opomíjený indikátor (asi pro svou jednoduchost) vychází z podobných principů jako BB – aritmetický průměr předchozích close cen a jeho aktuální odchylka. Pracuje nejčastěji ve stejné periodě 20 jako BB (pro FX a kratší grafy se ale osvědčilo i nastavení 14 a nižší). Oproti BB však SD osciluje v sólo grafu kolem hodnoty nula (0) a měří rovněž odchylku momentální ceny od ceny průměrné, která je signálem aktivity trhu. SD obsahuje navíc volně nastavitelný „Filtr level“ (FL). V závislosti na měnovém páru a min. grafu používám nejčastěji hodnoty FL 0,0008 až 0,0025. SD řeší myslím celkem velmi účelně časté dilema traderů – kdy vstoupit na pozici. I když se obchodník může orientovat podle jiných, a daleko složitějších indikací, SD mu dobře signalizuje, kdy je vhodné do pozice vstoupit, ať už Buy nebo Sell. Ve zkratce: má se za to, že když je křivka SD nad hodnotou nula, (resp. FL), je vhodné do pozice vstoupit, když pod FL, pozici neotvíráme. Pokles SD pod hraniční hodnotu FL může být i dobrým signálem pro opuštění již otevřené pozice. Na příkladu je uveden Gann Hilo Activator (GHA) v periodě 3 s filtrací přes SD (v periodě 20 s FL na hodnotě 0,0018). Černé šipky označují možné vstupy na základě indikací GHA, červené tečky výstupy z pozice.

    Závěr:
    BB, KB a SD jsou velmi účinné indikátory především pro možnou filtraci vstupů na pozice,
    ať už přes hraniční hodnoty pásem (BB) nebo přes FL (SD), a jsou vhodným doplňkem pro stěžejní indikátory, jako jsou různé typy MA, CCI, %R, DMI, Aroon, RSI a Stochastic.
    Příště: Jak využít Chaos

    Obchodujeme FOREX (XII): Technická analýza (4)

    Commodity Channel Index (CCI) patří mezi velmi populární indikátory z rodiny oscilátorů. Duchovním otcem CCI je Donald R. Lambert, který poprvé uveřejnil CCI v roce 1980. Jak sám autor uváděl, indikátor vznikl z vlastní potřeby, aby zjistil, jak se vyvíjí, jak je silný, kde začíná a kde končí momentální tržní trend. Zjednodušeně tedy řečeno – CCI měří sílu a směr trendu.
    Formule pro CCI je: CCI = (TP − MATP) / (MDTP × 0.015)
    kdy TP je Typical Price (nejvyšší, nejnižší a uzavírací cena daného dne/3)
    MATP – jednoduchý MA podle nastavené periody ve vztahu k TP
    MDTP – vypočtená střední odchylka od TP podle vzorce × koeficient.
    I když byl CCI vyvinut původně pro komoditní obchodování, úspěšně používají CCI i FX tradeři. Někteří FX tradeři dokonce tvrdí, že v prostředí velmi volatilních FX trhů CCI signalizuje vše potřebné, co potřebuje trader na FX trhu vědět a obchodují jen na základě „odlivu a přílivu“ FX trhu pouze s indikátorem CCI. Tvrzení, že nejlepšími vstupy jsou vstupy s vícenásobnými loty v období silného přelomového trendu má samozřejmě svou logiku, i když podle mého názoru proklamované "buy low and sell high" jen na základě CCI, dokázalo už zničit spoustu traderů.
    Princip CCI
    Jak tedy CCI funguje. Obecným základem pro vstupy na základě CCI je oscilace křivky kolem bodu nula (0). Když je křivka nad hodnotou 0, je předpoklad pro vstup na dlouhé pozice (nákup), když pod hodnotou 0, pak je to signálem pro vstup na krátkou pozici (prodej). Dalším, a mnohem důležitějším faktorem CCI, je signál, kdy křivka protne hodnotu +/−100 (někteří tradeři použivají kumulovaně i +/−50). Zde platí pravidlo tzv. silného trendu, když je křivka nad 100, je to signál pro silný dlouhý trend, a když pod −100, pro silný krátký trend. Protože podle CCI trh osciluje v 70 – 80 % případů mezi hodnotami +100/−100, tvoří silný signál pro buy nebo sell zbývající procenta (20 – 30 %). Dalšími možným a hojně využívaným signálem je překročení hodnot +/−200, kdy křivka obecně signalizuje změnu trendu po překročení této extrémní hodnoty. Nejpoužívanějším nastavením CCI je perioda 14. Shrnuto – přestože taktika vstupů dílčích traderů na základě CCI je různá, staly se oblíbenými vstupy překročení nulové linie oscilátoru, následné překročení hranic +/-100 nebo +/- 50, ale i extrémní zvraty nad hodnotou +/-200. Pro výstupy pak výrazné odchylky na hodnotách od zadaného vstupu, zmíněné překročení hranice +/-200 nebo významná a patrná horizontální oscilace křivky.
    Woodies CCI
    I když se z CCI časem vyvinula řada různých modifikací, nejúspěšnějším a taky nejvíce proklamovaným indikátorem na bázi CCI je tzv. Woodies CCI (WCCI) vytvořený především pro prostředí komoditních trhů. Popisovat osobnost Ken Wooda by asi bylo obligátním nošením dříví do lesa. I na stránkách Finančníka je příspěvků na téma Woodies CCI dost a dost. Je ale velmi poučné navštívit přímo stránky Woodies klubu http://www.woodiescciclub.com/index.html a „nasát“ atmosféru mnoha příznivců WCCI, taktiky obchodu, bezpočetných diskuzí a názorů na burzovní obchody všeho druhu a z všeobecně přátelského prostředí fandů Ken Wooda, který je obdivován svými příznivci nejen jako zdatný obchodník a tvůrce WCCI, ale i jako člověk.
    Především rozbory dílčích obchodů a reakce WCCI na ně, jsou velmi zajímavým čtením, stejně jako jednotlivé příběhy a začátky převážně USA obchodníků.
    Ve zkratce a velmi zjednodušeně řečeno je WCCI vlastně kumulace dvou indikátorů CCI s periodou 14 a s periodou 6 (tzv. Turbo CCI) využívající vzájemné crossy ve vztahu k hodnotám výše popsaných oscilací křivek a pracující i s teorií prolínání hodnot uvnitř WCCI.
    Pokud mohu nějak zhodnotit WCCI ve vztahu k FX trhům a k CCI samotnému tak:
    Jako každý indikátor není CCI ani WCCI samospasitelný. Předností CCI je ale fakt, že velmi dobře „spolupracuje“ s ostatními indikátory, především a hlavně s MA, ale i s BB nebo s ADX. Pro střednědobé obchody na 15 – 30min. grafu jsem zaznamenal např. použití CCI v dlouhé periodě 50 a dvou MA v periodách 20 a 34, kdy byly kumulovány do podmínek crossy na hodnotě CCI +/− 100 a vzájemný MA cross. Na podobném systému pracují i některé AOS využívající vícenásobné MA ve spojení s CCI nebo i s WCCI pro vzájemné „potvrzení“ nebo naopak eliminaci entry a exitů, nejčastěji s podmínkou MA crossu a současného překročení +/− nulové linie nebo jiné (+/− 30, 50, 100) dané hodnoty u CCI.

    Na níže uvedeném grafu je dopolední vývoj páru EUR/USD z 2. 11. 2005 na 5min. grafu, doplněný CCI v periodě 21 a WCCI v tradičním nastavení 14, 6.
    Příště: PSAR na FX trhu
×
×
  • Vytvořit...