5. Malá pauza
Nyní jsme si tedy v kostce vysvětlili, co jsou to komodity, co jsou to futures kontrakty, co je to pákový efekt a jak díky pákovému efektu můžeme kontrolovat velké množství komodity za nepatrnou zálohu zvanou margin.
Než se tedy dostaneme dále a ukážeme vám, jak fungují cenové grafy komodit, jak je správně číst a jak na jejich základě předvídat, zdali cena dané komodity bude klesat či stoupat a jak na takovém pohybu profitovat, dejme si malou pauzu.
Třebaže jste v předchozích úvodních odstavcích mohli nabýt dojmu, že komoditní obchodování je legrace a možná cesta k rychlým velkým penězům, opak je pravdou. Komodity jsou cesta k slušnému živobytí a pro některé úspěšné spekulanty i k pohádkovému bohatství, ale je to tvrdý business tak jako jakékoliv jiné podnikání.
Nepouštějte se do komoditního obchodování bez hlubokého tréninku, patřičného sebevzdělání a konkrétního dlouhodobého plánu. Tak, jak je možné v komoditách peníze rychle vydělat, je samozřejmě možné je i rychle ztratit. Věnujete-li však trhům dostatek studia a najdete-li si svůj vlastní individuální přístup, pak máte velkou šanci, že vás svět komodit štědře odmění.
Řadu z vás pravděpodobně nyní napadají vesměs podobné otázky. Jedna z mnoha pravděpodobně zní – není příliš pozdě začít s komoditním obchodování až nyní? Odpověď zní – samozřejmě že není, stejně jako nebylo pozdě začít s obchodováním komodit před 30 lety, kdy tento princip vydělávání financí fungoval v USA již přes 100 let! (Chicagská burza (The Chicago Board of Trade) vznikla v roce 1848, Newyorská burza v roce 1870 – viz dále). Je důležité uvědomit si, že komoditní obchodování je ve své základní podstatě nepostradatelná součást každého vyspělého průmyslu. Bez spekulantů by totiž ve velkém nefungovaly ani tak základní věci, jako třeba levná výroba chleba. Proto na tomto světě komoditní obchodování ještě zřejmě velmi dlouho bude - a proto není nikdy pozdě s komoditním obchodováním začít.
Pro moderní zemědělce jsou komoditní burzy životní nezbytností. Foto ©iStockphoto.com/4loops
Další běžnou otázkou pak bývá: co když mi nebude chtít žádný
futures kontrakt nikdo prodat? Nebo co když nějaký nakoupím a pak se ho nebudu moci zbavit, protože jej nebude chtít
nikdo koupit?
Vážení, dejte sbohem podobným obavám. Komoditní obchodování je nejlikvidnější
obchodování na světě. Co to znamená? Že v celém komoditním vesmíru je tak
obrovské množství kupců a prodávajících (neboli spekulantů)
v každičkém momentě, že vaše kontrakty budou nakoupené či prodané doslova
během pár vteřin, maximálně minut! Obrovské množství spekulantů vytváří v trzích tak
obrovskou likviditu ,že je možné v podstatě kdykoliv
koupit či prodali komoditu za cenu blízkou té, která je aktuálně vidět
v grafech. Nemusíte mít tedy sebemenší obavy o to, že byste kdy nebyli
schopni futures kontrakt nakoupit nebo prodat. Konec konců, tuto práci má za
vás na starosti broker a pokud ten toto nedokáže během krátké doby, není důvod
u takovéhoto brokera více zůstávat. To však příliš předbíháme, k brokerům
a způsobu nakupování a prodeje futures kontraktů více až později. Nyní si
pojďme říci něco více o tom, jaké druhy spekulantů vlastně ve světě komoditního
obchodování existují.
Finančník.cz