8. První krok k výdělkům: technické studium grafů
Již jsme si před chvilkou vysvětlili, že způsob, jakým se budeme společně snažit vydělávat v komoditách peníze se nazývá technická analýza, založená na technickém studiu grafů. Neděste se, ve skutečnosti o žádnou příliš technickou záležitost nejde. Jak si již za moment ukážeme, číst cenové grafy komodit může být po krátké praxi stejně snadné, jako číst slova a věty v novinách. Pojďme si tedy ukázat, jak s grafy pracovat a jak je interpretovat.
Vše co grafy vyjadřují je grafické znázornění změny ceny dané komodity v průběhu času. Stejně jako v matematice lze i takto jednoduchý vztah graficky znázornit několika způsoby. Aby byl náš manuál co nejjednodušší, budeme se nyní věnovat grafu nejčastějšímu – tzv. bar chart nebo-li čárový graf. Název grafu je odvozen od základních elementů grafu – tzv. bars čili "čár":
Podíváte-li se na grafy publikované v předcházejících kapitolách, uvidíte, že každý graf se skládá z čárek, vypadající podobně jako diagram zobrazený nad tímto textem. Každá taková čárka přitom zobrazuje hned čtyři informace:
OPEN – cenu, za kterou trh otevřeL
v daném časovém intervalu
HIGH – nejvyšší cena, která byla v daném
časovém intervalu dosažena
LOW – nejnižší cena, která byla v daném
časovém intervalu dosažena
CLOSE – cena, za kterou trh daného dne uzavřel
Kromě ceny je druhým ukazatelem každého grafu časové měřítko. Z předchozích kapitol víme, že v likvidních trzích probíhá obchodování v podstatě neustále – buď v rámci otevíracích hodin burzy, nebo skutečně non-stop v případě některých elektronických trhů. Jelikož se komodity obchodují v rámci své obchodní doby prakticky nepřetržitě, cena komodity se tak mění prakticky každou minutu, někdy i rychleji. Existuje tedy mnoho pohledů jak se na trhy dívat – můžeme si zobrazit třeba graf zobrazující obchodování po 5 minutách, graf zobrazující obchodování po 60 minutách, či graficky zobrazit pohyby denní, nebo týdenní či dokonce měsíční. Všechny grafy budou vypadat velmi podobně a jediný rozdíl je, že graficky znázorňují vývoj cen za zvolené časové období. V dalších kapitolách si řekneme, kdy použít který typ časového měřítka (každé se hodí pro jiný typ obchodování). Nyní se pro čistě výukové účely podívejme na denní graf bavlny a ukažme si konkrétně, co nám který ukazatel na grafu říká:
Graf prosincové bavlny (DEC Cotton). Jak vidíte, číst správně komoditní grafy není o nic složitější, než číst slova a věty v novinách.
Graf zobrazuje průběh obchodování bavlny. Jde o denní graf, kde každá jednotlivá "čárka" zobrazuje průběh obchodní seance jednotlivého dne. Vidíme, že graf zobrazuje obchodování komodity někdy od poloviny března (anglicky March) přibližně do poloviny srpna (anglicky August) - viz. spodní osa x. Na svislé ose y pak vidíme ceny, za které byla komodita v různé okamžiky obchodována. V rámci celého grafu je tedy patrné, že cena prosincové bavlny (dec cotton) od poloviny března padala z cca 69 USD dolarů na 42 USD, pak se odrazila a skončila na hodnotě 51 USD. V červeném kruhu je zvýrazněný a zvětšený jeden náhodně vybraný den – konkrétně 29.4.2004. V každém rozumném zobrazení grafu (i na internetu jsou jich desítky zdarma) je možné snadno odečítat hodnoty jednotlivých dnů, takže můžeme s jistou říci, že 29.4. bavlna otevřena na hodnotě 61,55 USD (open), nejnižší obchodovaná hodnota byla 59,10 USD (low), nejvyšší cena v rámci tohoto dne byla 61,95 USD (high) a trh uzavřen na ceně 61,25 USD (close).
Samozřejmě, pokud bychom si tento jediný den prohlédli na 5ti minutových grafech, mohli bychom vidět, jak a kde se cena pohybovala během každých 5ti minut. Graf by vypadal velmi podobně, pouze jedna čárka by představovala nikoliv jeden den, ale 5 minut.
Jak se dočtete v našem bezplatném manuálu dále, tyto základní informace jsou často ty hlavní, které budete pro skutečné obchodování potřebovat. Přestože zatím zela jistě nevidíte v daném grafu žádné souvislosti s tím, jak konkrétně byste mohli vydělávat s pomocí grafu peníze, vězte, že nyní jste se již naučili největší základy komoditního obchodování – schopnost přečíst graf znázorňující průběh vývoje ceny konkrétní komodity v čase.
Finančník.cz