Zamyšlení k výstupům
Výstupy a trade management jsou velmi důležitou součástí obchodního plánu v každodenním tradingu. Zejména pro začínající obchodníky jsem sepsal několik bodů, které považuji za zásadní a mohly by vás v této oblasti posunout dále.
Foto (c)depositphotos.com/alphaspirit
|
Dopředu musím opět upozornit, že článek píši z pohledu intradenního diskréčního obchodníka. Je myslím zřejmé, že zejména v oblasti výstupů se budou názory hodně lišit podle toho, ze kterého pohledu k tradingu přistupujete. Swingový trader bude mít na výstupy určitě zcela jiný pohled než intradenní obchodník atd.
Obchodovat pro bližší nebo vzdálené targety?
Začnu velmi těžkou, ale běžnou otázkou, na kterou bohužel není možné úplně univerzálně odpovědět. Pokud odpovím subjektivně, jsem dnes v intradenním obchodování z principu zastánce práce spíše s menšími targety. Zejména u prvního výstupu. Pokud obchodujete více kontraktů a ukončujete je postupně, pak budete samozřejmě s dalšími targety mířit ke vzdáleným profitům – ale toto již nechme mimo záběr tohoto článku.
Začínající trader většinou pracuje s jediným kontraktem a u takového je z mých zkušeností lepší mířit na bližší targety než na vzdálené. Co je bližší target? Záleží na použitém timeframu (ze kterého se odvíjí i používaný stop-loss). V rámci každého timeframu vytvářejí trhy běžné rotace, dané především standardně používanými stop-lossy, a právě velikost těchto rotací rád používám pro určení prvních targetů. Takto nastavené targety lze obchodovat s vysokou úspěšností. Navíc vstupů mířících na popsané targety je během dne k dispozici celá řada a není tak třeba na obchod čekat několik hodin.
V souvislosti s výstupy upozorňuji intradenní obchodníky vždy na důležitý fakt. Vstupujete-li na základě určitého edge, je třeba inkasovat první target do okamžiku, kdy je daný edge v trhu přítomný. Řekněme teoreticky, že budete obchodovat momentum vzniklé průlomem S/R úrovně. Momentum, které průlomem vznikne, nebude v trhu trvat do konce obchodní seance. Po chvíli se rozjetý trh přibrzdí a začne se stahovat ke korekci. Úspěšní obchodníci by měli zinkasovat target předtím, než momentum z daného vstupu v trhu zcela vyprchá.
Je tedy „špatné“ obchodovat pro vzdálenější targety? Určitě ne – je ale otázka, co je vaším cílem a jaké priority máte pro své obchodování. V trhu lze profitovat nejrůznějšími styly. Je však nutné neustále přemýšlet, proč obchodujeme stylem, kterým obchodujeme. Pro mě je intradenní obchodování zajímavé proto, že mi pomocí vyšší frekvence obchodů umožňuje dosáhnout na finanční denní target během relativně krátké doby. Pokud budete obchodovat pro první target o velkosti poloviny běžného denního rozpětí, je třeba rozumět tomu, že budete opravdu hodně času čekat na vhodnou příležitost, kterou nesmíte propást. Navíc pro podobný vstup je nutné nastavit adekvátně vzdálenější stop-loss vycházející z vyšší struktury trhu. Dění například na dvouminutovém timeframu bude mít pro podobný target spíše menší váhu.
V případě obchodování jediného kontraktu tak preferuji obchodování pro bližší targety. Jako optimum pak vnímám kombinaci obchodování menších profit targetů s větší částí pozice a několika „runnerů“ pro vzdálenější targety. Každý profit target (tedy výstup) by měl být ale ziskový sám o sobě. Proto by se intradenní obchodník měl z mého pohledu nejprve naučit ziskově obchodovat pro bližší targety (což je podle mého názoru v ID obchodování i snazší) a postupně se pak s většími pozicemi posouvat ke vzdálenějším targetům. Míření na vzdálenější targety s jedním kontraktem nevnímám jako úplně optimální způsob, jak v intradenních trzích začít.
Jaké je správné RRR?
Řada začínajících obchodníků se celkem zbytečně snaží najít v trzích příliš fixní pravidla. Jedním z nich bývá „správné“ RRR – tedy poměr risku vůči zisku. Sám neobchoduji pro jasně dané fixní RRR. Tedy že bych vstupoval s riskem 100 pro target 200. Praxe mě naučila, že jsou to vždy trhy, které samy řeknou, s jakým výsledkem daný obchod skončí.
Samozřejmě je třeba vnímat určitou rozumnou proporci mezi riskovanou částkou a ziskem. Je ale zbytečné v této oblasti cokoliv uměle plánovat nebo se na tento faktor nějak zásadně fixovat. Sám upřednostňuji obchodovat pro pozitivní RRR – tedy že mám větší profity než ztráty, ale toto vnímám jako průměr v dlouhodobém horizontu. Je to samozřejmě dáno i tím, že obchody „řídím“ – pokud se obchod nerozjede mým směrem, nečekám na zasažení stop-lossu, ale obchod uzavřu sám.
Co vyšší komise při vyšší frekvenci obchodů (a menších targetech)?
Komise jsou součástí businessu, bez kterých obchody na burze provádět nejde. Pokud dosáhnete svého denního finančního cíle po odečtení komisí, je z mého pohledu cíl dosažen. Pokud se vám toto daří většinu obchodních dnů a zbylé dny máte ztráty pod kontrolou, je vše v pořádku. Samozřejmě, že je optimální, aby byl poměr nákladů k ziskům co nejnižší. Ale nezapomínejte na to, že každá mince má dvě strany – pokud se budete snažit obchodovat pro příliš vzdálené targety, budete při stejných vstupech dosahovat patrně nižší úspěšnosti a je otázka, kterým směrem se pohne finální finanční rozvaha.
Extrémně důležitá je stabilita výstupů.
Trading je poměrně komplexní činnost, při které v případě neúspěchu není tak úplně jasné, kde dělá trader chybu. Špatný obchodní plán? Neuvážené vstupy? Malý stop-loss? Zbrklé výstupy? Atd. atd. Právě proto vnímám, že je třeba snažit se dělat vše co nejjednodušší. A to včetně výstupů. Začínajícím obchodníkům se většinou daří lépe, když obchodují s jedním targetem než s více – protože se soustředí na jednu informaci místo na několik. Tento jediný výstup je třeba se v prvotní fázi naučit obchodovat zcela konzistentně. Nejhorších výsledků dosahují tradeři, kteří obchodují příliš subjektivně – občas pro blízký target, poté pro vzdálenější. Vše podle nějakého aktuálního pocitu pramenícího například z toho, zdali jsou v daný okamžik v zisku, nebo ve ztrátě.
Pro začínající tradery je tak dle mého názoru nejvhodnější start s některou formu fixních targetů, a to přesto, že pokročilejší výstupy na základě struktury trhu (S/R úrovně) nebo volatility (různé násobky ATR a podobně) mohou být výdělečnější a flexibilnější. Při použití jednoduchého, předem naplánovaného fixního targetu může trader více pozornosti směřovat k oblastem vstupu, celkovému trade managementu a chápání aktuálně obchodované struktury trhu. Jakmile je obchodník s touto kombinací schopen dosahovat rozumné profitability, je možné přistoupit ke komplexnějším způsobům výstupů. Pokud ale na začátku začnete obchodovat příliš komplexně po všech směrech (diskréční vstupy, diskréční řízení, diskréční místa výstupů), můžete se se svým tradingem dostat do slepé uličky, ve které nebudete vědět, kde přesně děláte chyby, které je třeba napravit.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.