Zakládám fond
Tento článek si na Finančníka odkládám zejména pro vlastní budoucí referenci. Jde o krok, který z pohledu mého obchodování vnímám jako silný milník a tak věřím, že se k tématu budu v budoucnu ještě hodně krát vracet.
Správu externího kapitálu jsem v minulosti nikdy dělat nechtěl a věřte mi, že i na Finančníkovi jsem odmítl ohromné množství poptávek na toto téma.
Důvodů, proč nespravovat externí kapitál bylo několik. Mezi ten nejhlavnější patřila obava z dopadu na moji psychiku, kdy při diskrečním obchodování je ohromný rozdíl, jestli obchodník obchoduje svůj kapitál nebo třeba násobně vyšší cizí částky. V druhé řadě potom averze zodpovídat se cizím lidem z drawdownů, kterými si všechny strategie procházejí. Sám vnímám schopnost překonávat drawdowny jako jednu z důležitých „edge“, kterou jsem se za dvacetiletou praxi naučil. Ale také vím, že nezkušení obchodníci/investoři vidí vždy na začátku jen zisk a při 10% drawdownu přestávají spát, občas snad i dýchat a následovat své obchodní plány přestávají v ten nejhorší moment. Těsně předtím, než se strategie otočí.
Ve svém okolí jsem zažil několik obchodníků, kteří výše uvedené podcenili a jejich kariéra traderů s externím kapitálem netrvala dlouho. Prostě kombinace toho, že obchodník sám bojuje se svojí psychikou (díky správě podstatně vyššího kapitálu, než na který byl zvyklý) s tím, že na vás přecházejí intenzivní emoce, strach a nejistota investorů, jejichž peníze riskujete, je smrtící.
Co se změnilo a proč jsem se rozhodl v roce 2021 private equity fond založit?
Především dnes vše obchoduji jen systematicky, pomocí čistě mechanických strategií (AOS). Přípravu plánu „jak vydělat v trzích peníze“ dělám zcela nezávisle na čase, kdy se příkazy do trhu zadávají a kdy na mě mohou „psychologicky“ trhy působit. Výsledky jsem se naučil vnímat skrz procenta a reálně vidím, že jsem schopen pracovat s mnohem, mnohem vyšším kapitálem než dříve.
Velkou roli na tom bezesporu má diverzifikace, kterou vnímám skoro jako svatý grál a rozhodně jako silný edge (viz Edge jménem diverzifikace). I diskrečně se lze pochopitelně diverzifikovat, ale má to své limity. S mechanickými strategiemi není problém mít v portfoliu taktiky, které obchodují jen někdy (třeba v silných propadech trhů), ale obchodník se může spolehnout na to, že strategie budou obchodovat, když to bude třeba (a nebudou si vymýšlet obchody v období, kdy žádné signály nebudou, byť to budou třeba dlouhé měsíce).
Krásnou, byť zjednodušenou, ukázku diverzifikace demonstruje i portfolio, které jsem komentoval v jednom ze svých Youtube videí, konkrétně v 1000 dolarů za den a ukázka, jak budu postupovat dál. V něm jsem vysvětloval, že veřejně diskutovanou strategii Finwin kombinuji na účtu s pomalejší variantou mean reversion a momentum strategií. Protože Finwin 2021, která v rámci živě komentovaných obchodů (na finwin.cz je popsán jak obchodovaný princip, tak v reálném čase publikuji vstupy) měla raketový nástup, bude mít své drawdowny stejně jako každá reálně obchodovaná strategie. A to se přesně nyní děje. Finwin měl nyní několik ztrátových dnů, ale v rámci diskutované kombinace systému equity křivka prakticky stále tvoří nové vrcholy (equity křivky představují výstupy z mého živého obchodování, nikoliv ze simulací):
Diverzifikované portfolio více systémů je z mého pohledu v tradingu extrémně důležité. Už jen z pohledu psychiky, kdy vždy bývá v portfoliu složka, která aktuálně vydělává.
Obchodování diverzifikovaných portfolií, které mi umožnila automatizace toho co dělám, mi výrazně pomohlo ulehčit mé psychice a zvládat obchodovat čím dál vyšší kapitál.
A co obavy z dopadu psychiky investorů?
Nad tímto jsem přemýšlel dlouho. Můj plán je neotevírat se příliš velkému množství investorů a cizím už vůbec ne. V zásadě chci spravovat peníze rodiny, plus nejužších přátel s trochu vyššími účty, kde řada z nich jsou mými spolupracovníky, plus několika málo dalších přátel, kteří mají zájem zhodnocovat část svého ultra velkého majetku.
Největší synergii a smysl mi dává možnost pracovat s kapitálem přátel/spolupracovníků. Ti totiž velmi často stojí za dílčími částmi mého úspěchu, třeba tím, že mi pomáhají některé věci naprogramovat. Ale obchodování komplexního systematického portfolia už pro ně samotné může být poměrně náročný úkol. Ať již po stránce know-how nebo z pohledu kapitálu, kdy výrazně vyšší kapitál umožní pracovat s ještě více diverzifikovaným portfoliem. Možností spravovat peníze v privátním fondu, o jehož fungování mají velmi mnoho informací (protože často diskutujeme vše, co sám obchoduji) je z mého pohledu win:win scénář. Díky ohromnému množství informací, které při procesu vývoje portfolia se všemi sdílím, věřím, že takový typ investorů bude i více chápat například období drawdownů, kterými si každé, i diverzifikované, portfolio bude procházet.
Proč nyní?
Kromě důvodů popisovaných výše je myslím bezpochyby zřejmé, že řada lidí nyní řeší více než kdy dříve otázky, jak ochránit hodnotu svého majetku a úspor. Přitom většina běžně používaných investorských aktiv jsou na svých cenových maximech. To neznamená, že ceny nemohou růst dále (u řady aktiv pravděpodobně budou), ovšem mohou i výrazně spadnout. Z mého pohledu je tak nejzaručenější šance, jak co nejstabilněji v době nejistoty majetek rozšiřovat, právě forma diverzifikace do aktivněji obchodujících strategií. Některé budou těžit třeba z růstu určitých trhů, jiné z možných silných propadů.
Co plánuji obchodovat?
Základem budou strategie, které obchoduji nyní. Mnoho věcí vychází z know-how swingového workshopu, které pochopitelně stále posouvám dál (MR3000 vychází z Mopull Limit atd). Tedy ze strategií obchodujících akcie, ve kterých mám automatizaci dotaženou nejdále. Dalším plánem je dotáhnout diverzifikace do futures, kde je pro mě ohromnou inspirací Robert Carver (viz AOS vydělávající vyšší desítky procent zadarmo ke stažení na internetu?). Plnohodnotné obchodování více futures trhů současně vyžaduje nicméně kapitál v řádech vyšších stovek tisíc dolarů, což jsou přesně parametry, pro které řada mých přátel může využít zmíněný fond.
A co nezbytné papírování?
Ano, nezbytné papírování spojené s příslušnou legislativou byl upřímně vždy také jeden z důvodů, proč jsem se do vytvoření privátního fondu nikdy nehrnul. Při představě dalších a dalších formulářů, hledání správných daňových a účetních cest, mě vždy přepadne neuvěřitelná míra prokrastinace a bezesporu i toto byl jeden z důvodů, proč jsem tuto cestu nikdy neprorážel.
Ale vnímám, že nyní jsou celkové konstelace nastavené k tomu, abych se pustil do práce i tímto směrem. Právní kancelář, nezbytné dokumenty k ČNB, nastavení účetnictví, investorské smlouvy, příprava na výkazy k ČNB atd. Všechno jsem už postupně dal do pohybu a věřím, že se mi proces podaří dotáhnout až do konce. Určitě o něm budu na Finančníkovi alespoň rámcově pro motivaci ostatních informovat.
Mimochodem. Vždy mě dokáže překvapit, jak ohromnou komunitu si Finančník za léta fungování vytvořil. V posledních týdnech třeba při pohledu do subjektů spravující peníze registrovaných u ČNB, kde jsem nacházel mnoho jmen, se kterými jsem měl možnost na Finančníkovi spolupracovat. A kteří mě nyní dokázali nasměrovat - v tomto ohledu patří dík zejména Jonášovi M. a Petrovi Ž ,kterým s jejich fondem přeji také hodně úspěchů!
Pozn.: Postup založení fondu jsem později popisoval zde. Je založen podle § 15 odst. 1 zákona č. 240/2013 Sb. a umožňuje provádět „správu majetku srovnatelnou s obhospodařováním“. Fond je podle uvedeného zákona pouze registrován u ČNB a nepodléhá její regulaci či dohledu jako tradiční investiční fondy. Ve fondu nespravuji malý kapitál veřejnosti a je určen pouze pro kvalifikované investory.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.
- 23
- 4