Zachyťte ten správný moment: indikátor Momentum
Již jsme si v našem seriálu řekli něco o existenci indikátorů RSI a Williams %R. Indikátory mohou být velmi silným nástrojem technické analýzy, pokud víme, jak je správně používat. Mezi jedny z nejpoužívanějších indikátorů pak rozhodně patří i MOMENTUM.
Momentum indikátor se dá považovat za „nejzákladnější“ z indikátorů. Za vynálezce momentum indikátoru je opět považován proslulý obchodník Welles Wilder, který je i autorem indikátoru RSI a který poprvé veřejně prezentoval momentum indikátor ve své knize New Concepts In Trading System. Indikátor se po svém odhalení veřejnosti stal téměř okamžitě oblíbeným nástrojem technické analýzy trhů a používá se dodnes v jakémkoliv obchodování vycházejícím z technické analýzy – tzn., hodí se stejně dobře pro komoditní obchodování, jako i pro akciové obchodování. Momentum indikátor je populární i díky možnosti snadného naprogramování do automatizovaných obchodních systémů.
Jak momentum funguje?
Indikátor momentum bývá často označován zkratkou MOM. Jeho základní podstatou je měřit sílu a rychlost trendu. Sílící momentum znamená, že trend nabírá na síle. Slábnoucí momentum naopak znamená, že trend „ztrácí dech“, a tak můžeme brzy očekávat jeho konec, korekci, nebo dokonce otočení trendu. Výhoda indikátoru momentum je, že nás často dokáže informovat o možné změně trendu s relativně dostatečným předstihem.
Ukázka indikátoru momentum v podobě tak zvaného histogramu; indikátor nám udává s velmi slušnou spolehlivostí sílu a směr trendu. Častým doplňkem indikátoru pak bývá i jednoduchý klouzavý průměr (MA) tvořený z hodnot indikátoru.
Z pohledu davové psychologie stojící za momentum indikátorem se dá říci, že trh vyjadřuje optimismus většiny obchodníků v rámci daného trhu a daného intervalu. Pokud momentum sílí, pak obecně převládá v trhu optimismus o budoucím růstu nebo poklesu ceny. Pokud momentum slábne, optimismus ohledně dalšího pokračování aktuálního trendu se vytrácí, je tedy třeba připravit se buďto na chvilkové váhání obchodníků, jehož výsledkem bude pravděpodobně trh pohybující se do strany, nebo na změnu nálady obchodníků, která by znamenala případnou korekci, nebo otočení trendu. Indikátor momentum je též možné představit si jako tachometr automobilu. Pokud nabíráme na rychlosti a zrychlujeme, je možné předpokládat určitou setrvačnost jízdy daným směrem. Pokud rychlost na tachometru začíná zpomalovat, je třeba se připravit prakticky na cokoliv.
Vzorec pro výpočet momentum indikátoru je poměrně jednoduchý a jak již bylo zmíněno, lze jej snadno aplikovat do plně automatizovaných obchodních systémů:
Aktuální MOM = Pi − (Pin)
Přičemž:
Pi – aktuální uzavírací cena
Pin – uzavírací cena n úseček nazpět
Pokud bychom tedy chtěli určit aktuální MOMENTUM s natavením periody 20, pak by postup vypadal zhruba následovně:
Řekněme, že uzavírací hodnota poslední úsečky (Pi) je 1500; dále řekněme, že uzavírací hodnota úsečky 20 dnů nazpět (Pin, přičemž n=20) je 1000; pak:
MOM = 1500 − 1000 = 500
Pokud je hodnota kladná, pak se jedná o ROSTOUCÍ TREND, pokud je hodnota záporná, pak se jedná o KLESAJÍCÍ TREND
Čím menší perioda (Pin), tím větší počet signálů dostáváme a čím větší perioda, tím menší počet signálů dostáváme. Nejčastěji používané hodnoty se různí – obvyklé hodnoty intervalu jsou 7, 14 nebo 20. Opět se ale zde meze ničemu nekladou a každý si musí najít vlastní nejlépe vyhovující hodnoty.
Použití indikátoru
Existuje celá řada používání indikátoru momentum. Nejpoužívanějších způsobů je celkem 5, v dnešním článku si však představíme pouze jeden – a to ten zcela nejelementárnější, avšak zároveň i velmi slušně fungující. Tak tedy:
Nakupujte, pokud momentum indikátoru překročí nulovou čáru směrem vzhůru; prodávejte, pokud momentum indikátor překročí nulovou čáru směrem dolů.
Vše si můžeme rovnou názorně demonstrovat na následujícím příkladu. Na obrázku vidíme komoditní graf 30letých US vládních dluhopisů (US-Tbonds). Ve spodní části pak vidíme indikátor momentum v podobě tak zvaného histogramu. V grafu pak můžeme vidět šipky, znázorňující přímo v grafu moment, kdy indikátor momentum překročil nulovou linku buďto směrem vzhůru, nebo směrem dolů. Jak vidíte, tento jednoduchý indikátor nám dokázal interpretovat velmi slušné signály k nákupu a následnému prodeji dané komodity.
Ukázka jednoduchého způsobu použití indikátoru momentum: nakupujte, pokud se histogram ze spodní oblasti (pod linkou 0) otočí do horní oblasti (nad linkou 0). Opačná analogie pak platí pro prodej.
Aplikace tohoto způsobu obchodování je možná jak na poziční, tak intradenní obchodování. Čím kratší interval nastavení indikátoru, tím více signálů dostáváme. Doporučené nastavení je interval 20.
Závěrem
Samozřejmě, ne vždy indikátor momentu zafunguje takto ideálně. Můžeme se – stejně jako v případě všech ostatních indikátorů – připravit i na celou řadu tak zvaných „falešných signálů“. S trochou praxe a citu však lze řadu takovýchto nežádoucích signálů „filtrovat“ a z dlouhodobého pohledu tak dosahovat s indikátorem momentum skutečně velmi slušné finanční výsledky.
Tomáš Nesnídal