Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Tutoriál: Obchodování opcí u Interactive Brokers

    Jelikož dostáváme v poslední dobou řadu podnětů jak pracovat s opčními spready v IB platformě, rozhodli jsme se připravit tento malý tutoriál. Práce s opcemi může být velmi komplexní, a také IB nabízí v této oblasti řadu funkcí a analýz. V dnešním článku si krok za krokem ukážeme, jak v platformě otevřít opční spread, a to i takový, který není v rámci IB předdefinován (např. Iron Condor).

    Než se pustíme do práce s opčními spready je třeba v IB Trader Workstation povolit příslušné nástroje. Workstation je velmi modulární nástroj, a aby jej bylo možné rozumně ovládat, IB zobrazuje pouze nástroje, které obchodník běžně používá - ostatní jsou skryté.

    Aktivování nástrojů se provádí přes nabídku hlavního menu:
    Configure > Feature Selector

    Pro práci s opcemi se ujistěte, že máte zaškrtnuté volby:
    Order Management > Complex Order Types > Combos/Spreads
    a
    Order Management > Order Entry Tools > Options Trader

    Tak jak je to zobrazené na následujícím screenshotu:

    ibopce_1.gif

    V horní liště IB platformy máme nyní k dispozici ikonu OptionTrader:

    ibopce_2.gif

    Opční spready lze definovat a otevírat nejsnáze právě přes nástroj OptionTrader.
    Po kliknutí na ikonu OptionTrader se otevře samostatné okno, ve kterém je nutné v okně Quote Panel, položka Underlying vyplnit zkratku podkladového aktiva:

    ibopce_3.gif

    TIP: Máte-li v hlavním okně podkladové aktivum již zadané v některém tickeru, stačí řádek zvýraznit kliknutím myši a následně kliknout na OptionTrader - okno se již automaticky otevře s předdefinovaným podkladovým aktivem.

    Ceny opcí se zobrazí ve spodním podoknu Option Chains. Po prvním otevření okna OptionTrader je však spodní část okna prázdná. Ceny opcí načteme kliknutím na tlačítko Load Options.

    ibopce_4.gif

    Pokud nespecifikujeme žádné omezení, načte Load Options všechny opce, které se vejdou na stránku, což může být velmi nepřehledné. Pomocí tlačítek Strike a Expiry můžeme výčet omezit.

    Přes tlačítko Strike můžeme určit hodnoty strike, u nichž chceme opce zobrazovat. Přes Expiry lze definovat expirační měsíce opcí. Chceme-li vybrat několik hodnot strike nebo několik hodnot expiračních měsíců klikněte na příslušné řádky levým tlačítkem myši při stisknutém tlačítku CTRL.

    ibopce_5.gif

    Poté klikněte opět na tlačítko Load Chains a zobrazí se již omezený výběr opcí podle našeho zadání. Tlačítkem Clear Chains zobrazené opce smažeme (a výběr lze poté kdykoliv obnovit pomocí již popsaného tlačítka Load Chains).

    ibopce_6.gif

    Options Chains obsahuje přehled call opcí (levá strana) a put opcí (pravá strana) k příslušné strike ceně (prostřední sloupec). V tomto prostoru můžeme zadávat příkazy pro nákup nebo vypsání (prodej) samotných opcí stejně, jako v libovolné jiné části IB platformy. Tj. např. kliknutím na cenu Ask Price u příslušné strike nakupujeme za limit danou call nebo put opci. Kliknutím na cenu Bid Price zadáváme příkaz k prodeji=vypsání opce. Prodej lze samozřejmě provádět i přes kontextové menu - klikneme na daný řádek pravým tlačítkem myši a vybereme např. Order Ticket, ve kterém můžeme specifikovat všechny náležitosti našeho obchodního příkazu.

    Pojďme se nyní podívat, jak v platformě zadat příkaz pro otevření opčního spreadu. Vše se provádí přes okno Options Spread které vyvoláme příslušným tlačítkem v horní liště okna:

    ibopce_7.gif

    Otevře se dialogové okno Combo Selection, kde máme několik možností jak opční spread definovat. V záložce Multiple si v okně Strategy můžeme vybrat některou z již předefinovaných opčních strategií. V nabídce je celá řada spreadových strategií. Postup výběru je jednoduchý - zvolíme nejprve název strategie, a poté upravujeme v dalších boxících nastavení parametrů jako je expirační měsíc či strike cena. Některé spready, jako je například Iron Condor, který často zmiňoval Mplay na svém semináři, však v IB předdefinovány nejsou. Takové spready (a jakékoliv další, samozřejmě) si můžeme sami postavit pomocí záložky Generic:

    ibopce_8.gif

    Zde máme dvě cesty, jak sestavit spread z konkrétních opcí:
    1) Ve výběru si jednu po druhé nastavíme parametry použitých opcí a postupně je tlačítkem Add Leg přidáváme do našeho spreadu:

    ibopce_9.gif

    2) Opce můžeme přetáhnout z OptionTraderu do spodní části okna ComboSelection. Stačí v Option Traderu kliknout na příslušnou opci levým tlačítkem myši a za stálého držení tlačítka opci "přetáhnout" do příslušné oblasti formuláře:

    ibopce_10.gif

    Tímto způsobem si postavíme celý spread:

    ibopce_11.gif

    Nastavený spread potvrdíme tlačítkem OK.

    Náš spread vidíme v Quote Panelu Option Traderu coby samostatný řádek s hodnotami bidu a asku:

    ibopce_12.gif

    Nyní již se spreadem pracujeme stejně, jako se samostatnou opcí. Kliknutím na tlačítka Bid/Ask vytvoříme limitní Prodejní/Nákupní příkaz. Případně máme opět k dispozici přes pravé tlačítko myši kontextové příkazy pro podrobnější Nákup/Prodej.

    Konkrétní příklad nákupu spreadu:

    • Klikneme na políčko Ask Price levým tlačítkem myši, čímž se vytvoří limitní nákupní příkaz (alternativní "blbuvzdorný" postup může být kliknout na tlačítko Ask Price pravým tlačítkem myši a vybrat Trade>Buy nebo Trade>Order Ticket
    • Vytvoří se připravený nákupní limitní příkaz, který čeká na přenos. Upravíme požadovanou limitní cenu a příkaz odešleme kliknutím na ikonku T - toto je již stejné jako u běžných komodit, postup podrobně popisujeme v naší ebooce týkající se IB platformy (podrobněji viz zde).

    ibopce_13.gif

    11.4.2007

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


    Sdílíme, co nám samotným funguje.
    7 výukových lekcí.

    Jak reálně uspět v tradingu?

    Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

    Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

    >> Získat kurz zdarma <<

    Další články na toto téma

    Nové maximum na účtu opčního AOS

    Práci s opčními strategiemi jsme si na jaře 2024 v Trading Room zautomatizovali tak, že dnes není nutné s přístupem trávit žádný čas. Automatický skript se obslouží zcela sám.
    O to potěšující je sledovat jeho výkony. Aktuálně máme na referenčním účtu u Interactive Brokers nové maximum:

    Od svého spuštění dosáhla strategie za 8 měsíců zatím zhodnocení +31,68 %. Benchmark v podobě držení S&P poskytl za stejné období zhodnocení +11,55 %. 
    Co obchodujeme? Jednoduchou opční automatizaci skrz skripty dostupné v plně otevřené podobě ve vláknu Opční breakout autotrader skript. Skript obsahuje i 100% mechanickou definici obchodované strategie.

    Hledáte cestu, jak se dostat ke konzistentním profitům?
    Rádi byste i v aktuálním kontextu obchodovali stabilně a bez emocí?
    Určitě si přečtěte novou knihu Od myšlenky k reálným obchodům
    Implementujte již od samotného začátku své praxe důležité systematické procesy a správné myšlení, které výrazně zvyšuje šance na stabilně profitabilní obchodování.
    Inspirujte se, jak trading dělat jinak a lépe. Každý obchod má stop-loss definovaný opční pozicí. Za žádných okolností nelze ztratit více než předem definovanou částku.
    Představuje strategie "black box"? Nikoliv. Jak skript, tak strategie jsou v Trading Room k dispozici v naprosto otevřené podobě.
    Jaký je potřeba kapitál? Stačí cca 3 000 dolarů. Výše uvedený referenční účet obchoduje s 10 000 dolary.
    Jak časově náročné je obchodování? Stačí se starat o to, aby na počítači běželo Interactive Brokers. Skript se spouští a obchoduje automaticky.
    Jak často skript obchoduje? Párkrát do měsíce. Pozice jsou pak drženy pár hodin.
    Je potřeba znalost opcí? Nikoliv. Potřebné základy v Trading Room vysvětlujeme v minikurzu Systematické obchodování opcí, který je dostupný všem účastníkům.
    Kde se dá do Trading Room přihlásit? Stačí vyplnit registraci do Trading Room.

    Obchodování intradenních breakoutů – ETF vs. opce vs. e-mini futures

    Stejnou strategii lze obchodovat pomocí různých finančních nástrojů. S odlišnými výsledky a nároky na kapitál. Zde je srovnání výkonnosti na příkladu intradenní breakout strategie obchodující akciový index S&P 500 s využitím ETF, opcí a futures.
    První měsíce 2024 probíhají na Finančníkovi stále ve znamení práce na intradenní breakout strategii a její nasazování do trhů skrz různé finanční nástroje. Samotnou intradenní breakout strategii jsme vyvinuli krok za krokem v Trading Room (finální kód je v Trading Room pro všechny účastníky v otevřené podobě k dispozici zde) již v březnu. Jde o plně mechanickou strategii, kterou není problém automatizovat.
    Osobně jsem strategii nasadil na své účty živě v dubnu 2024. Nepatrně jsem si přizpůsobil publikovaný kód a na hlavním účtu strategii obchoduji s využitím ETF trhů a na výsledky si zatím  nemohu stěžovat. Takto vypadá má živá equity křivka od spuštění systému:

    Strategii jsem postupně nasadil na různé akciové indexy (S&P 500, Nasdaq, Dow Jones, Russell 2000), zlato a nově i bitcoin (přes ETF). Od spuštění mi přes konzervativní risk management (přeci jen jsem ve fázi testování strategie) vydělala přibližně 10 000 dolarů. Ve strategii riskuji 300–400 dolarů na obchod (risk postupně zvyšuji).
    ETF jsou de facto akcie sledující různé trží segmenty, indexy, komodity atd. Například ticker SPY se pohybuje podobně jako akciový index S&P 500. Obchoduje se stejně jako akcie, a velmi jemně se tak dá pracovat s riskem (obchoduji například „122 akcií SPY“, abych riskoval 300 dolarů ke stop-lossu). Nevýhodou je, že ETF, stejně jako jiné dražší akcie, váží dost kapitálu. Konkrétně SPY se pohybuje kolem ceny 540 dolarů za akcii. Pokud chci nakoupit 122 akcií, pak pozice vyžaduje 65 880 dolarů. I s využitím intradenního marginu (Interactive Brokers požaduje 25 % kapitálu) je potřeba 16 470 dolarů. K tomu všemu nejdou ETF typu SPY v Evropské unii na běžných retailových účtech kvůli regulaci obchodovat. Samotného se mě to netýká, protože obchoduji se statutem profesionálního obchodníka s větším kapitálem, ale pro běžné tradery na Finančník.cz představují přirozeně obě zmíněná omezení (regulace a potřeba vyššího kapitálu) zásadní překážky. Reálně breakout strategii na menších retailových účtech s využitím ETF obchodovat nelze.
    Proto jsme v Trading Room začali rozvíjet obchodování stejné strategie přes jednoduché opční taktiky. Nakupujeme Call nebo Put opce, které legislativně není problém v EU obchodovat ani v trzích typu SPY. Opce jsou přitom levné a reálně lze obchodovat strategii na účtu s pár tisíc dolary (osobně strategii s opcemi v rámci testování obchoduji s účtem 10 000 dolarů).
    A ukazuje se, že obchodování strategie skrz opce může být pro retailové obchodníky skutečně velmi zajímavé. A pokud sami máte vyvinutou strategii například na trhu SPY nebo QQQ a nemůžete ji kvůli kapitálu obchodovat, zvažte opce. Zde je konkrétní srovnání.
    Toto je výkonnost intradenní breakout strategii v přesně té podobě, jak jsme si ji vyvinuli v Trading Room. Jde o aplikaci na trh SPY, komise jsou zahrnuty. Strategie obchoduje long i short, jeden obchod denně. Takto vypadá souhrnná backtestová výkonnost za poslední dva roky:

    Testujeme v programu TradeStation. Pro něj jsme v Trading Room vytvořili workflow, které nám umožňuje převést výsledky backtestů z TradeStation do formátu pro opční backtester:

    A následně jsme v našem workflow schopni otestovat, jak by stejné vstupy vypadaly při nákupu 0TDE call/put opce v momentě breakoutu. Takto vypadá finální equity křivka při aplikování komisí 2 USD/vstup a 2 USD výstup:

    V případě opčního backtestu je aplikován stejný position sizing jako u ETF v TradeStation – zisky nejsou reinvestovány a riskuje se 300 dolarů/obchod.
    Na první pohled je pak vidět, že skrz opce stejná strategie vydělala o 10 % více než v případě obchodování na ETF. A navíc:
    Strategii lze obchodovat na EU retailovém účtu. Strategii lze reálně obchodovat na malém účtu. Backtest pracuje s riskem 300 dolarů/obchod a strategie má maximálně jeden obchod denně. Při účtu 10 000 dolarů se tak riskují 3 % na účet. Za 300 dolarů lze přitom běžně otevřít i několik SPY opcí na strike cenách, se kterými pracujeme. V případě obchodování s opcemi máme předem absolutně definován risk. Ztratit můžeme jen tolik, kolik za opci zaplatíme. A přesně tolik kapitálu je na obchod vyžadováno (tedy cca 300 dolarů). U opcí nehrozí scénář, že trh zasáhne intradenní stop-loss, pozice je ukončena a následně se trh vydá  ve směru původního breakoutu. Protože opci nakoupíme a držíme celý den bez ohledu na vývoj trhu. Tedy u menších účtů představují z mého pohledu a dosavadních zkušeností 0TDE opce pro intradenní strategie zajímavou alternativu.
    A co futures? Strategii na akciové indexy lze obchodovat i s využitím mikro a mini futures. A to i na menších účtech. Například s využitím mikro S&P 500 (ticker MES), které se obchoduje v objemu 5x akciový index.
    S použitím tohoto trhu vypadá srovnatelná equity křivka (s aplikovatelnými komisemi) následovně:

    Celkový zisk je 8 235 dolarů vs. 11 346 dolarů u opcí vs. 10 204 dolarů u ETF (ve všech testech jsou aplikovány komise účtované Interactive Brokers).
    S využitím mikro futures je tak intradenní strategie také obchodovatelná, ale minimálně v aktuálních podmínkách bude na menších účtech vydělávat méně než s použitím opcí či ETF. Je to dané jednak vyššími komisemi a pak hrubším zaokrouhlováním kontraktů pro dosažení příslušného risku (zejména ve srovnání s ETF).
    ETF vs. opce vs. e-mini futures – shrnutí
    Nasazení 0TDE pro breakout strategie se v tuto chvíli jeví jako velmi perspektivní. Na druhou stranu je pravda, že 0TDE jsou na indexech v plnohodnotné podobě jen poslední cca 2 roky, trh se bude vyvíjet a strategii nelze testovat s delší časovou historií. Patrně bude vhodné do strategie zapracovat dodatečné filtry, které nebudou strategii obchodovat v době extrémně vysoké implicitní volatility (kdy budou opce na nákup hodně drahé). Mně osobně dává velký smysl kombinovat breakout ještě s výpisy 0TDE vertikálních spreadů v době, kdy je nižší pravděpodobnost breakoutu. Tuto část strategie bych rád spustil na svém účtu během cca dvou měsíců.
    Druhou rozumnou variantou pro intradenní breakout strategie jsou bezesporu e-mini futures. Rozumnější se mi ale jeví pracovat s trochu větším účtem (nižší desítky tisíc dolarů) a využívat nikoliv mikro, ale mini kontrakty, které mají podstatně výhodnější komise.
    Jak opce obchodovat automatizovaně?
    Je pravda, že v retailovém světě není automatizace opčních obchodů tak běžná jako s futures či akciemi. Sami v Trading Room používáme vlastní Python skript, který je pro všechny členy skupiny k dispozici zdarma v otevřené podobě. Naleznete jej zde. Skript průběžně aktualizujeme a v tuto chvíli umí například inteligentně uzavírat pozice „lovením prémia“, obchodovat najednou více trhů (sám s ním obchoduji breakouty s použitím opcí na SPY a QQQ) a reportuje obchody na mobilní telefon. V plánu nejbližších týdnů je rozšířit skript i o obchodování výpisů spreadů v době, kdy trhy nemají tendenci trendovat. Každopádně postavit si jednoduchou automatizaci na opční obchodování není zas tak složité a na Finančníkovi můžete v tomto směru získat vše potřebné. 0TDE pak mohou být nástroj, který může i do systematického portfolia přinést další kousek diverzifikace.

    Exekuce opcí v Interactive Brokers pomocí API

    V tomto článku na Finančníkovi popisuji důvody, proč se zajímám o obchodování breakoutů skrz opce. Technicky to přitom není příliš náročné. V dnešním tutoriálu ukazují základní kostru "jak na to".

    Celý tutoriál naleznete v TechLabu zde.
×
×
  • Vytvořit...