Tipy z praxe intradenního obchodování – posouvání stop-lossu v trendu
V předcházejícím článku této praktické série jsem ukazoval, jak si chráním své pozice při protitrendových signálech posouváním stop-lossu na B/E (viz článek Tipy z praxe intradenního obchodování – posouvání SL na B/E při protitrendových obchodech). Dnešní tip se týká používání stop-lossu v případech, že obchoduji s trendem nebo v trhu, který jde do strany.
V případě, že neobchoduji proti trendu, dávám pozici mnohem více prostoru. Stop-loss posouvám do oblasti vstupu až v okamžiku, kdy je cena opravdu hodně vzdálená od mého vstupu (a většinou už mám zinkasovaný minimálně první profit target).
Toto vnímám v intradenním obchodování jako důležité a mnoho začínajících traderů nevydělává peníze jednoduše proto, že obchodům nenechá dostatečný prostor. Dostatečný prostor je ale dobré posuzovat v kontextu trhu – je rozdíl, jestli obchodujeme s davem, nebo proti davu…
Pojďme ke konkrétnímu příkladu. S ohledem na kurzy v ČR je i tento článek předpřipravený a ukázka se vztahuje ke staršímu grafu. Konkrétně 5.4.2012, kdy článek připravuji.
U FESX, který často dopoledne obchoduji, jsem si ve večerní přípravě ve zkratce poznamenal: „FESX je nyní z pohledu střednědobého timeframe v dowtrendu a zítra tak budu mít jednoznačně preference pro short obchody. Nejprve budu první vyhledávat short obchody z oblasti 2342. Jde o slabší S/R – pokud trh nebude tuto zónu respektovat, z grafu ji vymažu a budu následně obchodovat podle ostatních S/R. Pokud bude trh dál klesat, budu všechny vyznačené oblasti používat i pro retest coby resistenci.“
Po otevření se trh pomalu převaloval v oblasti předpřipravené S/R úrovně na ceně 2343. Jak jsem měl poznamenáno v přípravě, střednědobý trend (z předcházejících dnů) byl dolu, potenciální obchod tak není silně protitrendový. V tomto případě šlo spíše o obchodování horní hrany aktuálního kanálu (dnešní vývoj ceny) do celkového klesajícího trendu (vývoj ceny za posledních několik dnů). Takové situace obchoduji patrně nejraději a po otevření pozice nejsem jednoznačně v posouváním stop-lossu na vstup nijak agresivní.
Po otevření trhu jsem nemusel na první vstupní signál čekat vůbec dlouho. Trh byl v připravené S/R oblasti a FESX nabídl jednoznačný short signál vycházející z intermarket analýzy (#1). Trh se po vstupu poměrně rychle dostal k prvnímu profit targetu (oblast premarket low). Stop-loss jsem měl v tento okamžik v dostatečné vzdálenosti nad premarket high – tedy v určité logické zóně, o které jsem zde již psal mnohokrát.
V podobných situací neposouvám stop-loss na B/E ani poté, co trh zasáhne můj první target. Stručně řečeno – trh mívá tendenci oblast vstupu několikrát retestovat, než se rozhodne pro finální směr. Stejně, jako se to stalo tentokrát, kdy se trh v pásmu dané premarket high a low pohyboval tentokrát velmi dlouho.
Opět jde pochopitelně pouze o „tip“, který je případně nutné zapracovat do konkrétních obchodních plánů (pokud vám přijde zajímavý) a testovat.
Osobně tedy jednoznačně preferuji ukončit v intradenním obchodování pozici „dobrovolně“ – tedy v pro mě výhodné situaci. Raději, než se nechat vyhodit na B/E nebo na fixním stop-lossu. Jde pochopitelně o pokročilý koncept, který nelze aplikovat zcela mechanicky. Jeho aplikace navíc záleží na celkovém obchodním přístupu (s kolika kontrakty obchodník obchoduje, pro jaké targety, jaký má základní stop, kde vstupuje atd.).
Základní myšlenka daného přístupu je nicméně jednoduchá – do trhu vstupuji s určitou představou, vycházející z hlubší analýzy trhu. V tomto dni to byla například idea, připravená den předem, že oblast v trhu FESX okolo ceny 2343 může „podržet“ a nalákat nové prodávající. Pokud do trhu vstoupím short v dané oblasti, úroveň stále drží (trh se ani nepodívá „nad ní“), platí má základní teze a z obchodu se snažím vystoupit s profitem.
Stejné je to v oblasti shortu #2. Podle plánu jsem na této úrovni čekal na retest naplánované oblasti (flip – viz zde), počkal na signál (intermarket analýza) a stop-loss v takovém případě opět posouvám až poté, co je cena dostatečně vzdálená od vstupu. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby například trh před dalším poklesem ještě jednou oblast otestoval.
Upozornění na závěr: Informace popisované v dnešním článku jsou obecnějším principem, na kterém mám dál stavěna konkrétní pravidla svého obchodního systému. Článek neříká, že pokud vstoupím do obchodu v bodě #1, držím pozici až do hlavního targetu daného další S/R zónou. Pozici často ukončím i dříve z mnoha důvodů. Ovšem snažím se ji ukončit na pro mě stále výhodném místě (např. bližší profit-target), nikoliv mechanicky na stop-lossu umístěném na vstup. Tedy často na místě, které hlavně pomalý trh retestuje dost často.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.