Tipy z praxe intradenní obchodování – limitujte ztrátové obchody
V předcházejících dílech tohoto seriálu jsem se zabýval popisem obchodování dvou, po sobě jdoucích dopolední. Dnes přidám středu – třetí den z jednoho týdne – která se nevyvíjela tak pozitivně, jako zbylé dny. A jelikož právě ztrátové obchody jsou ty, ze kterých se můžeme nejvíce naučit, zaměřím svůj dnešní komentář právě na toto téma.
Připomenu, že články si připravuji dopředu, a tak i tento se vztahuje k obchodování starší seance. Konkrétně středy 21.3.2012. V rámci série jsem tak zatím pokryl mou dopolední pondělní seanci (19.3.2012, viz zde), následně i úterní dopoledne (20.3.2012 viz zde) a dnešní článek se vztahuje k dalšímu dni v řadě, středě 21.3.2012. Pro úplnost dodávám, že články shrnují pouze část mého obchodování – dopolední obchodování akciových indexů, které komentuji veřejně. Čas od času obchoduji dopoledne i německý Bund a většinu dní i otevření amerických indexů, tyto obchody však nejsou v screenshotech a komentářích zohledněny.
Jako kterémukoliv obchodnímu dni předcházela i středečnímu obchodování příprava. Screenshot, který jsem v této formě publikoval před otevřením trhu vypadal takto:
Můj náhled na trhy byl spíše neutrální a neměl jsem jasnou preferenci pro short nebo long. Byl jsem připraven zobchodovat signály v té S/R zóně, ve které se případně objeví.
Evropské trhy otevřely malým gapem up (hlavně Dax). FESX se ráno začal obchodovat defacto přímo v mé S/R zóně, ve které se pohyboval celý premarket. Postupně trhy stoupaly nesměle výše a začaly se obchodovat nad S/R zónou, kterou jsem si do grafu na základě své plánu připravil.
Nebyla to úplně ta nejsilnější situace podle mého obchodního plánu, ale se svým limitním příkazem jsem čekal ve FESX, zdali se vrátí k naplánované S/R oblasti. Obchod jsem časoval s velkou podporou ES, které mělo asi nejsilnější tendenci růst.
Trh se vrátil a já vstupoval long agresivním limitem v oblasti premarketu high, který byl tick od mé předpřipravené S/R zóny (horní bílá horizontální linka na grafu), tj. na ceně 2524. Bohužel trh se rozjel mým směrem pouze 4 ticky a znovu začal atakovat oblast mého vstupu. V této situaci jsem obchod ukončil na B/E, hlavně s ohledem na orderflow. Vstoupil jsem do trhu v očekávání, že se rozjede vzhůru. Tj. že do trhu vstoupí další kupující. Místo toho trh 15 minut přešlapoval na místě a v posledních minutách mé otevřené pozice bylo patrné, že se do trhu hrne více prodávajících, než kupujících. V takový okamžik pozici vesměs ukončuji. Je pro mě lepší zinkasovat B/E nebo ztrátu 1 či 2 ticky, než velký SL.
Je mi jasné, že každý obchodník má svůj vlastní plán a nikoho nechci přesvědčovat, co je „nejlepší cesta“. Sám se však řídím pravidlem, že pokud se obchod nevyvíjí tak, jak si představuji, raději jej zavřu na B/E a počkám si na jinou příležitost. Jako intradenní obchodník jich mám každý den celou řadu. Na druhou stranu pracuji s poměrně velkým základním stop-lossem, takže to neznamená, že bych pozici zavíral hned, když se trh podívá pár ticků do ztráty. Mimo jiné mi ale vadí, pokud se po vstupu trh dlouho převaluje v oblasti, kterou jsem předpokládal, že trh odmítne (odrazí se od ní). Už jen samotný fakt, že trh oblast neodmítl, jde proti mé myšlence, se kterou jsem do trhu vstupoval.
Podobná situace nastala v oblasti druhého vstupu. Zde jsem opět obchodoval limitem v oblasti, která mi poskytovala pravděpodobnosti, že se od ní trh odrazí (premarket low). Současně za situace, kdy v trhu vnímám podle svého obchodního plánu stále potenciální sílu k růstu.
Ovšem trh po chvíli váhání oblastí projel níže a současně se Dax začal obchodovat pod low výrazného swingu (nad kterým se držel, když jsem do obchodu vstupoval – viz žlutá šrafovaná čára v grafu). Nebudu zde zacházet do podrobností svého obchodního plánu, ale jednoduše řečeno byly spuštěny mé mechanismy pro opouštění pozice. V drtivé většině případů vstupů kolem silných S/R úrovní mi trh poskytne příležitost se z obchodu dostat opět velmi blízko B/E na nějaké „proti korekci“, kterou jsem i tentokrát využil k ukončení obchodu.
Hlavní „tip“, který bych rád poskytl v rámci tohoto článku jako inspiraci je následující:
Vstupuji do pozice s určitým očekáváním (např. odmítnutí určité ceny, pro někoho jiného to může být breakout atd.) a pokud se v trhu neděje to, co jsem plánoval zobchodovat, pozici ukončím. Často na B/E nebo s minimální ztrátou.
Je ohromný rozdíl mít neúspěšné odpoledne v podobě 2 obchodů ukončených kolem B/E vs. 2 obchodů ukončených na stop-lossu.
Podobný přístup mi na druhou stranu umožňuje pracovat s větším stop-lossem, než používá většina běžných obchodníků, protože jednoduše základní stop-loss používám pouze jako automatizovanou pojistku. Trhy v drtivé většině času vytvářejí mikroswingy, které často poskytnou dobrou příležitosti ukončit ztrátovou pozici lépe, než v místech, kam se stop-lossy běžně umísťují. Pochopitelně, že danou taktiku mám v mém obchodním plánu popsanou skrz jasná pravidla a vyžaduje určitou zkušenost.
V každém případě je nezbytné mít u ztrát v plánu jasná pravidla limitující rozsah i počet ztrátových obchodů. Já třeba po podobných dvou, maximálně třech obchodech, přestávám index v dané dopoledne obchodovat. Na předcházejících dnech jste viděli, jaké krásné signály umí trhy nadělit. Pokud zkusím trh zobchodovat dvakrát až třikrát v předpřipravených zónách a trh se nerozjede mým směrem, tak vím, že je pro mě lepší počkat si například na odpolední seanci, než pokoušet dané prostředí dál a dál.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.