Technická analýza pro nováčky 8: Pauza na zamyšlení
Technická analýza nejsou pouze indikátory, čáry, křivky – zkrátka a dobře technika. Technická analýza je také o myšlence, filosofii, přístupu a nadhledu. Příliš mnoho pitvání se v technické analýze také není zrovna dobré – a proto si dnes dáme malou pauzu k zamyšlení a podíváme se na technickou analýzu i z trochu jiného úhlu. Položíme si totiž řadu otázek, které jsou kolikrát mnohem důležitější, než jakou periodou indikátoru používáte a kolik technické analýzy bych měl mít ve svém grafu.
Foto (c)depositphotos.com/lucadp
|
Co vlastně analyzujete? Co vlastně děláte?
Každá technická analýza musí mít především nějakou základní myšlenku, nějaký koncept. Obecné koncepty jsou vcelku známé: Můžete chtít analyzovat vyčerpání trhu, trend trhu, stagnace trhu s předpokladem dalšího pohybu nebo důležité zóny v trhu s předpokladem, že právě v takových se odehraje určitý pohyb, na kterém budete moci profitovat. Můžete také pracovat s konceptem analýzy mezi více trhy, více timeframy atd.
Je vcelku jedno, jaký přístup si vyberete (pokud vám funguje), ale je nezbytné chápat, co je můj koncept. Řada nováčků spíše "střílí naslepo" s předpokladem, že najdou něco, co bude fungovat. Ale pro profesionální trading je třeba trochu více. Abyste si byli schopni zachovat střízlivý nadhled, musíte se neustále sami sebe ptát: Co vlastně děláte? Co vlastně analyzujete? Co je váš koncept? A proč právě tento koncept? Tyto otázky vás budou lépe udržovat ve snaze nad svým počínáním opravdu přemýšlet a postupně profilovat svůj vlastní přístup k technické analýze do velmi osobité, ale také vysoce uspokojující podoby. Snažte se klást si podobné otázky neustále (někdy je velmi, velmi náročné o nich přemýšlet), a to ideálně v kombinaci s co nejvíce pozorováními trhů – protože tak z toho v budoucnu mohou vzniknout nové, skutečně silné nápady a myšlenky.
Nehledáte náhodou svatý grál?
Snažíte se využívat technickou analýzu k tomu, abyste vydělávali, nebo k tomu, abyste nalezli svatý grál? Jsou to dvě rozdílné věci.
Žádná technická analýza na světě nikdy nebude bez ztrátových obchodů. Přesto obchodování jen pro samé zisky je to, za čím se řada nováčků žene. Říká se tomu hledání svatého grálu.
Za deset let své obchodní kariéry jsem viděl bezpočet nováčků, kteří začali s rozumným obchodním systémem, který měl hlavu i patu a solidní předpoklady něco vydělat, ale jakmile se objevily první ztráty, nováčci takový systém opustili a šli se zabývat jiným obchodním systémem. S prvními ztrátami ovšem takový opustili a opět se šli zabývat systémem zcela jiným. A tak pořád dokola.
Technická analýza nám neslouží k tomu, abychom se jejím studiem dokázali vyhnout bolestem ze ztrát. Slouží nám k tomu, abychom si s jejími nástroji dokázali vybudovat solidní obchodní přístup. Kvalitní money management pak bude vydělávat peníze – ovšem i s řadou ztrátových dnů.
Máte tedy jen dvě možnosti. Hned teď se smířit s tím, že bez občasných ztrát to nepůjde – a na bolest ztrátových dnů si začít pomalu zvykat.
Anebo i nadále hledat svatý grál.
Určitě se ale ujistěte, že to není to, co děláte už nyní. Mnoho nováčků v tradingu ve skutečnosti přesně toto dělá, ale není ochotna si to přiznat a připustit. Hledají svatý grál, protože cosi v jejich hlavě funguje jako obranný mechanismus, který je raději nutí do nekonečna hledat (v naivním očekávání "co kdyby") než kliknout a zažít možnosti bolesti ze ztráty. Jenomže žádná profese na světě nepřináší jen vítězství, a pokud chceme získávat, musíme se naučit i ztrácet. Tak to zkrátka a dobře chodí.
Hledáte "zaručené vstupy", nebo pohyby?
S hledáním svatého grálu souvisí nekonečná snaha hledat "zaručené vstupy" namísto pohybů. To je opět velmi zrádný myšlenkový stav, který nás odvádí od skutečné podstaty profitabilního obchodování – tj. money managamentu a RRR. Vydělat můžeme tak, že pokud nastane trend, pokusíme si z něj "urvat", co to půjde, a pokud trend nenastane, budeme se snažit prodělat co nejméně. Nikdy ovšem dopředu nemůžeme říci, co trend může být a co nemůže – to opravdu nikdy nevíme! Proto musíme na prvním místě operovat s kvalitním money managementem (zahrnujícím umístění stop-lossu, výstup z trhu a řízení pozice). Technická analýza by nám zdaleka neměla sloužit jen ke hledání vstupů, ale především k možnosti zanalyzovat správné umístění stop-lossu, správný výstup z případného pohybu a efektivní řízení pozice.
Občas tedy nováčkům může pomoci obrátit si na chvilku pohled tak trochu vzhůru nohama a podívat se na věci jiným, novým a čerstvým pohledem: Zkuste si ve svých grafech izolovat velké pohyby a přemýšlet o tom, jak v takových, v případě že nastanou, zůstat co nejdéle (jaké techniky technické analýzy vám k tomu pomůžou), nebo přemýšlet o tom, jak z takových nejefektivněji vystupovat a jakým způsobem u takových řídit pozice (posouvat stop-loss). Pak teprve zpětně začněte přemýšlet o tom, jaké vstupní nástroje technické analýzy volit, abyste se do většiny takových pohybů v budoucnu dostali – avšak pozor, s přirozeným a logickým předpokladem, že na každý pohyb, který se nám zachytit povede, musí logicky připadat řada takových, kde se to nepovede!
Občas obrátit pohled a začít od výstupů (a pak teprve hledat vstupy) může přinést hodně zajímavého a nového myšlení "out-of-the-box" (mimo rámec).
Nejdete na to moc komplikovaně?
Občas se nestačím divit tomu, jak mnoho lidí miluje komplikace. Jakmile si něco mohou do nekonečna zkomplikovat – hned to také udělají.
Nováčci v tradingu také nezřídka zaměstnávají svůj mozek nepodstatnými ptákovinami (otázky typu, co když se pustím do obchodování na burze a burza skončí? No schválně, co myslíte, že se stane...? Myslíte, že budete mít v takové situaci ještě nějaké zaměstnání?), výběrem brokerů (opravdu to není to nejdůležitější!) a přemýšlením, jak co nejvíce hned od začátku sehnat zadarmo (což pak bývá nezřídka velmi draze kompenzováno). Občas se nestačím divit, jaké různé ptákoviny lidé řeší v našem diskuzním fóru namísto toho, aby se zabývali tím, co je v tradingu opravdu podstatné.
Takže v prvé řadě, nekomplikujte si věci přemýšlením o balastu, konspiračních teoriích a ptákovinách typu "jaké vlastně tvořím hodnoty obchodováním na burze?" (jaké tvoříte sezením v kanceláří a zíráním do počítačové obrazovky?). Soustřeďte se na to jediné – jak na burze vydělat peníze. Kvůli tomu jste snad v tomto byznysu, nebo ne? A pokud ne, tak zřejmě více peněz vydělat nepotřebujete...!
A v druhé řadě, udržujte tomu adekvátně střídmou a jednoduchou i vaší technickou analýzu. Stačí vám 2–4 jednoduché nástroje, není třeba mít obrazovku plnou desítek nástrojů a grafů. Přemýšlejte raději o konceptu, RRR a money managamentu než o tom, jak bude vypadat vaše obrazovka co nejlépe, pokud se na ni přijde podívat váš kamarád.
Na druhou stranu, ve své jednoduchosti zůstávejte i trochu "rafinovaní". Experimentujte a nehledejte zase ani to notoricky nejjednodušší – dnešní burza potřebuje trochu více než jen double top a double bottom. Musíte jít na to chytře, rafinovaně, to ovšem neznamená, že vaše technická analýza musí být extrémně komplikovaná a čítat tolik prvků, že už se v nich nevyzná ani Sheldon z Big Bang Theory.
Věřím, že pokud budete s vaší technickou analýzou rozumně střídmí, budete se soustředit na money management a RRR, nebudete hledat svatý grál a budete mít jasný koncept a představu o tom, co děláte (a zároveň přidáte i trochu vlastní invence, která přinese nějaké drobné "rafinovanosti"), budete mít velmi solidní základ k tomu začít být na burze profitabilní.
Tolik tedy k dnešní malé pauze.
Tomáš Nesnídal