Technická analýza pro nováčky (2): Svíčkové grafy se zdravým rozumem
V minulém díle tohoto seriálu pro nováčky jsme si pověděli něco více o základních pravidlech trendu a S/R úrovních. V dnešním díle se zaměříme na svíčkové grafy a formace. Jsou k něčemu? Mohou nám pomoci? Není kolem nich zbytečně mnoho povyku?
Svíčkové grafy a formace jsou jedna z prvních věcí, na kterou nováčci v rámci technické analýzy narazí. Svíčkové grafy jsou vlastně jen další způsob, jak zobrazit cenový graf. Můžeme použít klasické zobrazení "bar chart", kdy se nám zobrazí úsečky pouze se svými hodnotami open,high, low a close, nebo můžeme použít "candle chart", kdy se nám zobrazí stejné hodnoty, které však vypadají jako "svíčky". Rozdíly mezi open a close úsečky tvoří "tělo" svíčky, které bývá vybarveno určitými barvami a zbytek úsečky pak nazýváme jako "knot". Dle různých struktur knotu versus těla můžeme pak jednotlivé svíčky různě pojmenovávat a kategorizovat.
Klasický "bar chart" graf versus svíčkový "candle chart" graf. Oba grafy interpretují stejné informace, grafické podání je však rozdílné. Svíčkové grafy nám už od pohledu dají lepší představu o trendu, oblastech stagnace ceny atd.
V momentě, kdy začneme svíčkové grafy studovat trochu blíže, zjistíme, že se jedná v podstatě o velkou a rozsáhlou magii. Různé svíčky totiž mají své (japonské) názvy (právě dle toho, jaká je podoba těla versus knotu) a různé kombinace svíček mají také své (japonské) názvy. Tím se stává ze svíčkových grafů komplexní věda s nekonečnem možností. Kompletní seznam základních svíčkových formací jsme už před lety popsali v tomto článku. Ten však můžete s klidem ignorovat, protože tyto formace jsou prakticky k ničemu.
K čemu nám tedy svíčkové grafy jsou?
Zapomeňte na Steva Nisona (propagátor svíčkových formací). Neztrácejte čas snahou najít ve svíčkových grafech nějaký hlubší smysl, nebo snad systém a výhodu. V minulosti jsem k těmto účelům využil počítač a po testování milionu kombinací jsem došel k závěru, že svíčkové formace jsou spíše jen teorií bez širšího uplatnění v praxi. V jakýchkoliv svíčkových formacích jsem nenašel nic použitelného. Komplexní náhled na tuto problematiku mně nedává tudíž příliš smysl - stejně rád držím věci spíše jednoduché.
Přesto ale svíčkové grafy denně používám. Mají totiž svou váhu, pokud se s nimi pracuje v rámci zdravého, selského rozumu. Nehledejte v tom vědu - stačí se řídit několika jednoduchými pravidly, která nám pomohou lépe se orientovat v grafech. Tato orientace pak musí většinou být v kombinaci s nějakým dalším údajem v grafu (HOD/LOD, S/R úroveň - viz dále), protože pak teprve může využití svíček dávat i nějaký celkový smysl. Samotné využití svíček je bezúčelné.
Takže, tři (super)jednoduché způsoby využití svíčkových grafů, jakožto graficky užitečného nástroje:
1) Pokud čekáte na signál LONG, svíčka by měla být rostoucí, nebo alespoň otevírat i zavírat v horní polovině (třetině) úsečky. Ideálně by měla mít "plné tělo" a co nejmenší knoty. Obzvláště to platí, pokud obchodujete momentum. Opačné samozřejmě platí pro short.
2) Intradenní obchodníci - pozor na svíčky na high dne (HOD) a low dne (HOD), které mají dlouhý knot a malinké tělo, které navíc uzavírá v opačném směru proražení. Jedná se o skalpovací úsečky, které nám říkají, že nad HOD / pod LOD je příliš mnoho opačných příkazů a průraz HOD/LOD nebude tedy zřejmě jednoduchý.
Nejlépe si vše demonstrujeme na obrázku. Zakroužkoval jsem situaci, kdy se trh pokusil prorazit high dne (HOD). Učinil tak v podobě svíčky s velmi dlouhým knotem a malinkým tělem, které navíc uzavřelo zcela ve spodní části svíčky (a navíc i pod close předchozí svíčky). Nad předešlým HOD tak došlo k masivnímu skalpování a svíčka nám ukazuje, že průraz HOD nebude tak jednoduchý. Je tedy lepší být buďto zdrženliví, nebo případně agresivněji spekulovat na chvilkový obrat. Podobnou situaci naleznete před 9:00 na LOD, kdy trh utvořil doji svíčku (taková, která otevírá i uzavírá na stejné úrovni - viz šedivá úsečka).
3) Stejnou pozornost věnujte těmto skalpovacím svíčkám i na důležitých S/R úrovních, kde mohou mít stejný význam jako na HOD a LOD. Jednak naznačují silný počet opačných příkazů, dále pak mohou opět předznamenávat otočení trendu (ideální je pak například časovat s InterMarket analýzou dle Petra atd).
A to je vlastně vše.
Pokud bych to měl trochu shrnout, tak svíčkové grafy nám pomáhají hlavně v tom, abychom dokázali vizuálně rychleji určit extrémní chování. Tím jsou právě ony úsečky s dlouhými knoty a malým tělem (nebo případně doji úsečky s dlouhým knotem). Taková úsečka, obzvláště na důležitých úrovních, nám vždy předznamená oblasti silné stagnace, dle které můžeme plánovat další akci (zvýšení opatrnosti, protitrendové obchody). Klasický graf by sice podobné chování také interpretoval, ale svíčky jsou k tomu vhodnější, protože informace je vizuálně silnější a zřetelnější.
Příliš větší magii bych asi ve svíčkových grafech osobně nehledal, i když kreativitě se samozřejmě meze nekladou. Pokud máte nějaké další vhodné využití, podělte se v diskuzi.
Tomáš Nesnídal