Technická analýza pro nováčky (1)
Jsem si moc dobře vědom toho, že o základech technické analýzy zde už bylo napsáno mnoho. Nicméně, na náš server také neustále přichází řada zcela nových čtenářů, pro které vše až tak samozřejmé zatím není - a na tyto naprosté nováčky u nás občas trochu zapomínáme. Rozhodnul jsem se tedy nezbytné základy znovu zopakovat, avšak ve formě, při které ani pokročilejším traderům neuškodí trocha toho připomenutí.
Hned úvodem bych rád zopakoval několik důležitých bodů ohledně technické analýzy:
1) Technická analýza není vědní obor. Zdravý rozum a hledění do grafů jsou důležitější než poučky a vzorečky.
2) Cílem technické analýzy není určit s naprostou jistotou, kam se následně vydá trh. Cílem je získat na základě prvků technické analýzy takovou kombinaci vstupních a výstupních technik, které dlouhodobě vydělávají (ale ne vždy a stále, protože to je v trzích nemožné).
3) Technická analýza není příliš exaktní obor, a optometrická zkušenost je tudíž její velmi důležitou součástí (hovořím samozřejmě čistě o diskréčním obchodování). Dostat trhy "do oka" chce také nějaký čas a zkušenosti - které se rozhodně počítají.
Nicméně, pokud zažínáme technickou analýzou, nejlepší je asi začít několika obecnými principy, které nám pomohou začít se lépe orientovat v trzích. Pojďme tedy na to.
Pokud někde měla cena problémy v minulosti, zřejmě je bude mít i v budoucnosti
Píše se i hovoří o nich naprosto všude, takže nám přijdou tak samozřejmé, že je téměř ignorujeme. Přesto i profesionální obchodníci vám řeknou, že jim nezřídka věnují možná i mnohem více pozornosti, než si sami připouští. Hovořím samozřejmě o supportech a resistancích (nebo-li S/R úrovních).
Takže, co je vlastně na S/R úrovních tak magického? Zejména to, že nám jako jeden z velmi mála nástrojů technické analýzy dávají mapu do budoucna. V podstatě nám umožňují si dopředu již nyní namalovat čáry tam, kde by mohla cena v budoucnu stagnovat, neboť platí, že kde měl trh problémy s cenou v minulosti, zřejmě je bude mít i v budoucnosti.
Takto zakreslené úrovně už nám pomáhají mnohem lépe plánovat naše obchody. Jednak nám ukazují, kde se mezi jednotlivými úrovněmi skrývá jaký potenciál. Úspěšné obchodování stojí na kvalitním money managementu a risk-reward-ratio (RRR) a právě S/R úrovně pomáhají takové RRR budoucího obchodu lépe připravit dle toho, kde máme jaký případný potenciál a kde jaký risk.
Základní chybou začínajících obchodníků je, že hledají v S/R úrovních exaktnost. V tomto jsou bohužel S/R úrovně zrádné, protože nikdy nemůžeme dopředu říci, zda se na takové úrovni cena odrazí, nebo zda prorazí, a aby to bylo ještě komplikovanější, S/R úrovně produkují mnoho falešných průrazů, které ještě více přidávají na zmatku.
I přes to všechno ale platí, že S/R úrovně stále udělají naprosto skvělou službu každému, kdo už má trhy trochu nakoukané a tudíž ví, jak pro své obchodování tyto úrovně použít. Skutečně není mnoho nástrojů, které by vám umožnily projektovat do budoucna možnou mapu toho, kam až by se trhy mohly vydat a kde by mohly stagnovat. Nejenom, že v rámci takových úrovních můžeme plánovat vstupy a výstupy, ale především již zmíněný potenciál a riziko.
Pokud začínající obchodník začne tím, že si bude zakreslovat S/R úrovně do grafu, určitě tím nic nezkazí. Za chvilku získá i větší cit pro to, jak vypadají S/R úrovně opravdu silné (a tudíž důležité) a jak vypadají ty slabší, kterým není třeba věnovat tolik pozornosti. A za chvilku si také začne všímat toho, že trhy mají tendence ke svým S/R úrovním korigovat v rámci trendu - a dokáží tak skvěle plánovat vstupy s minimálním rizikem a maximálním potenciálem. O práci se S/R úrovněmi zde napsal už mnoho článků Petr, neboť je to především jeho specializace.
Čím silnější trend, tím větší síla prorážet překážky před sebou
Jako druhý bod je nejenom důležité chápat a naučit se, že cena má tendence "pendlovat" mezi S/R úrovněmi, ale také to, že čím je silnější aktuální trend, tím více pozbývají S/R úrovně na významu a důležité začínají být jen ty opravdu velmi, velmi silné.
Pokud se naučíme rozeznávat kombinaci trend + S/R úrovně, pomůže nám to nejenom lépe řídit na základě S/R úrovní průběh našeho obchodu (tj. například přitáhnout SL blíže trhu, pokud jsem na nějaké středně významné S/R úrovni, ale zároveň stanovit profit-target až na některou z ještě silnějších S/R úrovní), ale také například efektivněji pracovat s profit-targety v rámci více kontraktů (dle síly trendu trochu "předvídat", ke které až S/R úrovni by se mohl trh pokusit vydat a rozmístit v rámci více kontraktů naše profit-targety na více různých úrovní).
Studenti systému FinWin už vědí, že pro určování trendu používám velmi jednoduchou techniku, a to kombinaci klouzavých průměrů s periodou 34 a 204.
Nejdůležitější pravidlo pak pro mě je to, že pokud se EMA34 vzdaluje od EMA204, sílí trend - a tudíž menší S/R úrovně mnohem více pozbývají na platnosti.
Zde například obrázek se situací, kdy trh v sílícím trendu doslova "prosvištěl" S/R úrovní, neboť obě EMA nám potvrzovaly sílící trend.
Pokud nám tedy S/R úrovně dávají určitou mapu do budoucna, tak určení trendu (v mém případě kombinace EMA34 a EMA204) nám dává informaci o tom, jak silný význam taková mapa může mít.
Každý začínající obchodník by proto měl začít dvěma základními kroky: Naučit se určovat S/R úrovně neboli to, kde a kam se trh může vydat a zároveň se naučit identifikovat trend. Práce s trendem a S/R úrovněmi už jsou naprosto dostačující komponenty pro stavbu obchodního systému.
Závěr
V tomto článku jsem samozřejmě nepřinesl nic nového pod sluncem, ale jen pro nováčky v podstatě zrekapituloval jednoduchá pravidla, která jsme s Petrem postupem času posbírali jako nesmírně důležitá.
Tomáš Nesnídal