Střípky z rozbíhání fondu 2 (srpen 2021)
Další dávka inspiračních zkušeností s rozbíháním účtu v rámci mého fondu je zde.
Poslední report jsem publikoval těsně před letními prázdninami. Léto jsem letos z větší části trávil v mém „jižním trading roomu" na slunečném španělském pobřeží u Malagy, kde byla letos teplota vyšší než obvykle. Přes 30 stupňů prakticky každý den, což člověka vede na mořském pobřeží vesměs k jiným než pracovním myšlenkám. Znovu a znovu tak oceňuji, že většinu svého obchodování mám převedenou do automatizovaných portfolií. Ta pracují každý den stále stejným tempem, byť sám mám volnější režim.
Z pohledu fondu to prakticky znamená, že jsem celé léto obchodoval již hotové strategie popisované v posledním článku, nicméně zatím jsem nenasadil žádnou novou strategii (z naposledy zmiňovaného portfolia zatím není nasazená STARL). I když, jak jsem zmiňoval v Trading Roomu, pomalu se dostávám ve výzkumu k reálným obrysům breakout strategií, kterými chci portfolio rozšířit.
S výsledky vývoje účtu jsem zatím spokojen. Jak jsem popisoval dříve, mojí prioritou je nyní především zvládnutí všech nových principů, které jsou se správou investic spojeny. Obchoduji tak velmi konzervativně s cílovým ročním zhodnocením v rozsahu cca 15 až 30 %, kdy za letní dva měsíce portfolio vygenerovalo adekvátní část zhodnocení. A to i přesto, že se strategiím zas tak moc nedařilo. Z pěti aktivně obchodovaných strategií (kdy Finwin v tomto grafu mám zobrazen jako jednu long/short strategii) dvě vydělávaly hezky, jedna průměrně, jedna byla na nule a jedna prodělávala.
Největším vítězem bylo paradoxně shortování akcií – jak intradenní, tak swingové. Paradoxně přesto, že akciové trhy stále jen rostou. To je pro mě osobně dobrou zprávou, protože cílem fondu je mj. diverzifikace k běžným dlouhodobým akciovým investicím. Cílem je zaměřovat se na krátkodobé obchody (max. několik dnů), které by měly vydělávat i v době, kdy budou akciové indexy procházet drawdowny.
Každopádně strategie fondu vytvářejí nyní nová maxima (tučná linka), což je vždy příjemné. Na výše uvedeném screenshotu je ale opět patrné, jak důležitá je diverzifikace – obchodování několika různých přístupů najednou. Nikdy nevíme, který přístup bude vydělávat v nejbližší době a sám bych nedokázal profitabilně obchodovat jen jediný systém. U celku jsem si nicméně celkem jistý, že v rozumném časovém horizontu peníze vydělám.
Rozhodně je tak mým plánem portfolio rozšířit i o další systémy. Jednak proto, že to zajistí stabilnější distribuci zisků a také je otázka, kdy u stávajících strategií narazím na limity s likviditou. Od září budu například opět zvyšovat stav účtu o 100 % kapitálu a byť pozice nejsou ještě nějak extrémně veliké, bude jednou existovat hranice, u které začnou být plnění horší.
V souvislosti s kapitálem mám prosbu – prosím, nepište mi o informace ke vstupu do fondu. Nepřijímám nový externí kapitál – fond v tuto chvíli spravuje mé rodinné finance, plus nejbližších spolupracovníků, kterým možnost zapojení do fondu nabízím jako bonus vzájemné spolupráce. Je to z důvodu, že smysluplné fungování podobného fondu vidím ve dvou režimech – buď je fond relativně malý, spravující maximálně několik nižších milionů dolarů a takový může dosahovat nadstandardních zhodnocení možná i desítek procent ročně (průměrně každý rok). Nebo bude fond žít z poplatků, potřebuje vyšší kapitál, ale logicky už se musí zaměřovat na hodně likvidní trhy a bude dosahovat výrazně nižších zhodnocení. Také proto, že více investorů si bude žádat vyšší administrativní zázemí a vyšší fixní náklady.
A jelikož se sám považuji více za tradera než správce kapitálu, je zatím mým cílem jít první cestou. Mj. je mým cílem, aby podstatná část peněz spravovaných fondem byly mé vlastní, a fond mi tak umožňoval peníze rozmnožovat nadstandardním tempem. Byť pochopitelně vše se může v budoucnu změnit.
Na Finančníkovi o fondu tedy píši nikoliv z důvodu akvizice klientů, ale proto, že jsme zde všichni tradeři pracující na podobných cílech a mé zkušenosti mohou sloužit jako motivace pro ostatní.
Například se mi potvrzuje extrémní zájem lidí v okolí o správu peněz systematickými strategiemi. Pokud tedy řešíte například to, že vás trading baví, ale pro uživení máte malý kapitál, tak vězte, že kapitál je ten nejmenší problém. Podstatné je, abyste si byli jisti v tom, co děláte, měli dostatečné zkušenosti s živým obchodováním, a pokud o to budete stát, externí kapitál pak absolutně nebude problém.
Několik dotazů jsem dostal na téma odlišení strategií obchodovaných ve fondu od těch, které sdílím v rámci Trading Roomu. Ten vznikl jako řešení pro všechny, kteří chtějí využívat stejné pravděpodobnosti, se kterými pracuji já. Každý den ukazuji, do kterých pozic budu vstupovat, které ukončovat, jaké jsem dostal plnění atd. Do velké míry se pracuje se stejným know-how, jako používám ve fondu, ovšem je pravda, že jsem řešil, aby obchody z Trading Roomu neovlivňovaly plnění ve fondu. V tuto chvíli mám vše nastaveno tak, že strategie v Trading Roomu obchodují stejné strategie, ale s trochu jiným nastavením. Výsledné tendence jsou tak stejné (například i nyní se v Trading Roomu nejvíce vydělává na shortech), nicméně nevstupuji a nevystupuji na úplně stejných cenách a často se obchodují i odlišné trhy. Výjimkou je intradenní strategie Finwin, ke které jsem v Trading Roomu poskytl svůj autotrading skript a která v tuto chvíli obchoduje stejné vstupy (plánování a reportované plnění v Trading Roomu pochází z účtu fondu a shoduje se také s obchody reportovanými na finwin.cz).
Další telegrafické postřehy z vývoje fondu:
- Pokud se touto cestou pustíte, určitě je třeba mít připravenu zejména z počátku cca 1/3 času na čistě administrativní úkony. Řeším situace, které jsem coby trader neznal – jak evidovat podíly investorů, jak jim ideálně reportovat výsledky atd.
- Celkově vnímám, že většině potenciálních investorů nezáleží tolik na vysokých výnosech, ale spíše se bojí (oprávněně) drawdownů. Máte-li tak pocit, že vaše strategie vydělává málo nato, aby oslovila externí kapitál, tak to vůbec nemusí být pravda. Podstatné je ale pracovat na řízení risku (osobně toto řeším zejména diverzifikací).
- V případě externí správy kapitálu je potřeba přemýšlet o business plánu. S kolika klienty ještě dokážete komunikovat osobně a od kolika již bude potřeba někdo další na administrativu? Kolik kapitálu bude třeba aby se posila zaplatila? Atd.
- Jsem čím dál více přesvědčený, že ideální cesta pro většinu obchodníků jsou spíše jednodušší, neoptimalizované strategie obchodované v rámci diverzifikovaných portfolií.
- S postupně získávanými zkušenostmi s automaticky obchodovanými strategiemi se mi čím dál více líbí rychlejší strategie. Mým aktuálním cílem je obchodovat v portfoliu cca 200 obchodů měsíčně, tj. průměrně cca 10 obchodů denně. Jsou s tím spojené sice vyšší komise, nicméně strategie se mi jeví stabilnější a kapitál lze lépe reinvestovat.
A jako vždy platí. Pokud se věnujete testování trhů, pracujete na strategiích a vidíte přínos v zapojení v mém týmu, určitě mi neváhejte napsat na e-mail petr@financnik.cz a třeba najdeme model na vzájemnou spolupráci.
Pozn.: Postup založení fondu jsem popisoval zde. Je založen podle § 15 odst. 1 zákona č. 240/2013 Sb. a umožňuje provádět „správu majetku srovnatelnou s obhospodařováním“. Fond je podle uvedeného zákona pouze registrován u ČNB a nepodléhá její regulaci či dohledu jako tradiční investiční fondy. Ve fondu nespravuji malý kapitál veřejnosti a je určen pouze pro kvalifikované investory.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.
- 3