Referenční příručka tradera: The Futures Game
Knih s tématikou komoditního obchodování je na zahraničním trhu ohromné množství. Řadu zajímavých titulů už jsme na serveru recenzovali, některé tituly vyšly dokonce v češtině. Nicméně zatím jsme nepsali o žádné knize, kterou by bylo možné nazvat podrobnou referenční příručkou obchodníka. Jednou z nejlepších je kniha The Futures Game s podtitulem Who Wins? Who Loses and Why? od Richarda J. Tewelese a Franka J. Jonese.
Ke knize jsem se kdysi dostal, když jsem hledal doporučení na podrobný, ale stále ještě srozumitelný výklad o základních fundamentálních rysech jednotlivých komoditních trhů, které jsem potřeboval pro své komoditní spreadové strategie. Na internetu je nejrůznějších fundamentálních informací přehršel, ale srozumitelný přehled se hledá těžko. Naštěstí jej lze najít právě v dnes popisované knize, která tak představuje zajímavý zdroj rozšiřujících informací pro obchodníky, kteří hledají určitou základní referenci o komoditních trzích.
"The Futures Game" se aktuálně prodává ve třetím aktualizovaném vydání (první vyšlo v roce 1974) a jedná se o slušně tlustou knihu - má skoro 680 stran formátu cca B5. Nejde o knihu popisující nějaké konkrétní strategie či přístupy, ale o referenční příručku, resp. spíše referenční bibli, která sumarizuje mnoho cenných informací o tomto oboru.
První část knihy (cca 130 stran) je věnována základům principů, na kterých komoditní trhy fungují. Je to část zajímavá spíše pro začínající obchodníky, kteří zde naleznou popsanou historii vzniku komoditního kontraktu, expirační měsíce, typy příkazů atd. atd. Co je na knize velmi cenné, že se nesnaží text nafukovat a jednotlivá témata vysvětluje skoro encyklopedicky a velmi zajímavě. Už v této první kapitole tak lze narazit na srozumitelně popsané vztahy mezi jednotlivými hráči na trhu (zajišťovatelé, spekulanti atd.) a např. podrobný popis prémia.
Druhá část knihy je věnována různým způsobům obchodování a na přibližně 170 stranách jsou stručně představeny různé základní přístupy, se kterými se v trzích obchodník může setkat (základy technické analýzy, komoditní spready, opce) rozvinuté o témata money-managementu a obchodního plánu. V této části knihy jsou tedy informace, které se vyskytují v řadě jiných knih, ale i tak je sumář připraven velmi čtivou formou, navíc doplněnou poznámkami traderů, pomocí nichž si lze udělat o řadě věcí rychle rámcovou představu.
Dosud tedy spíše takové velmi dobře udělané, ale řekněme všeobecně známé, informace. Od třetí kapitoly však začíná kniha nabírat na obrátkách a obsahuje zajímavé informace, na které jsem jinde nenarazil. Kapitola tři se jmenuje Ztrácející a vítězové a obsahuje řadu studií zabývajících se zisky a ztrátami jednotlivých typů hráčů na komoditních trzích. Studie se vztahují k různým časovým obdobím a zveřejňují celkové informace o výsledcích klientů různých brokerských společností.
Čtvrtá část je věnována brokerům, a to z pohledu "businessu". Mj. je zde uveden ukázkový test asociace National Futures Association, jsou zde popsány principy dohledu amerických autorit (např. CFTC), různé známé problémy a jejich řešení.
Pátá část knihy se věnuje trhům a obsahuje informace, které mě ke knize přivedly. Autoři se na přibližně 300 zbývajících strankách (tedy rozsahu běžné knihy) skutečně dost podrobně zabývají jednotlivými trhy z pohledu:
- základní představení
- popis fundamentální nabídky v trhu
- popis fundamentální poptávky v trhu
- popis základních reportů ovlivňujících daný trh
- využití trhu z pohledu zajišťovatelů atd.
Konkrétně je pátá kapitola rozdělena na několik částí, pokrývajících všechny běžné trhy:
- trhy s úrokovými mírami
- měny
- zrniny
- masa
- drahé kovy
- energie
- softs
Aktuální třetí vydání knihy vyšlo již před nějakou dobou (konkrétně na konci roku 1998) a řada údajů zde tak odpovídá situaci v době před vydáním knihy, přesto jsou informace myslím stále velmi aktuální. Minimálně nabízejí referenční zdroj, ze kterého lze vyjít při dalším hledání informací.
Co konkrétně jednotlivé kapitoly obsahují? Encyklopedický přehled o daném trhu pojatý prakticky z pohledu tradera. Např. oblíbená komodita cukr (Sugar) je zde popsána na 12 tiskových stranách (běžný rozsah i pro ostatní trhy). V první části je popsána stručná historie cukru, následuje část věnovaná straně nabídky (jak se cukr vyrábí, kde se vyrábí nejvíce, jaké jsou zemědělské fáze výroby cukru atd.). Po straně nabídky následuje popis strany poptávky (tj. popis komerčních subjektů, které se surovinou pracují) a podrobný několikastránkový popis faktorů určujících cenu dané suroviny.
Kapitola je doplněna informacemi o spekulativním využití (základní představení spreadů mezi úrodami) a odkazy na hlavní oborové stránky týkající se suroviny (v případě cukru např. USDA s odkazem na report Foreign Agriculture, Sugar and Sweetener Situation a další odkazy na International Sugar Report a World Sugar Statistics.) Kapitolu uzavírají opět praktické poznámky obchodníky na téma obchodování cukru.
Závěr
Obchodujete-li komodity pozičně nebo pomocí komoditních spreadů, je dobré získat o obchodovaných trzích alespoň základní informace. Umíte-li anglicky, pak kniha The Futures Game by rozhodně neměla chybět ve vaší knihovně - hodně se vymyká ostatním knihám, které jsou běžně k dispozici. Navíc je prodávána na Amazonu za velmi příjemnou cenu - 35 dolarů.
HODNOCENÍ: * * * * * 5/5
Název knihy: The Futures Game: Who Wins, Who Loses, & Why
Autoři: Richard J. Teweles, Frank, J. Jones
Počet stran: 676
Jazyk: anglický
ISBN: 0070647577
Cena: 35 USD
Link do knihkupectví: Amazon.com
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.