Psychologie obchodování - testování
Dnešní článek pro vás připravil pravidelný přispěvovatel komunitního portálu www.financnik.cz – uživatel s nickem Sebik. Pokud se také vy chcete podělit se svými zkušenostmi, zašlete návrh svého článku či recenze na info@financnik.cz
Když se začneme zajímat o komodity, ještě si zcela neuvědomujeme sílu psychologie obchodování a už vůbec ne tu naši. Přitom naše psychika je to hlavní, co z nás udělá profitující obchodníky. Připomeňme si, že obchodování dělá 70 % naše psychika, 20 % money management a 10 % vstupy (jinde můžete narazit na trošku odlišné hodnoty, ale princip pro pochopení, bude všude stejný). Než se dostanete k reálnému obchodování, měli byste poznat sebe sama a ještě mnohokrát se sami překvapíte, co jste schopni udělat proti plánu. Ano, proti plánu. Je důležité mít plán, a to nejen pro reálné obchodování, ale už i pro testování, ať je jakékoliv. Byli byste překvapeni, jaký je rozdíl mít plán v hlavě a před sebou na papíře. Jako příklad uvedu sebe:
Začal jsem backtestovat základní patterny, ale neměl jsem plán. Tedy napsaný plán. Po cca 14 dnech jsem začal pociťovat, že je něco špatně. Vstupy nebyly přesně řízené a výstupy mohly být taky lepší. Ptal jsem se sám sebe, kde je chyba. Plán mám, tak proč nevychází vše tak, jak by mělo? Zjistil jsem, že ne vše bylo prováděno podle plánu. Několikrát jsem si přečetl, že obchodní plán musí být napsaný, často ho číst a mít neustále před sebou. To, co jsem dřív z těchto slov považoval za méně důležité, se stalo pro mě něco jako zákon. Obchodní plán jsem si napsal, pověsil před sebe a několikrát četl. Později jsem ho již nemusel ani číst, jak jsem se ho naučil nazpaměť. Samozřejmě, že i tak jsem ho pročítal a výsledky se tím zlepšily. Co chci tímto příkladem říct? Hodně věcí nám přijde jako samozřejmost, značně jednoduchých a v konečném důsledku si řekneme, že to nepotřebujeme. Opak je pravdou. Někdo si to uvědomí a zařídí se podle toho. Někdo ne a pak se diví, že nemá výsledky. Dodržování základních nejjednodušších pravidel nás povede k vytyčenému cíli. Nepodceňujte zdánlivě jednoduchá pravidla a vypisujte si je!
To byl jednoduchý příklad naší psychiky. Lze vidět, jak zdánlivě primitivní věc se dokáže otočit proti nám. Když začnete backtestovat, měli byste testování zvládat naprosto v klidu, bez emocí a brát každý signál vašeho systému. Ze začátku můžete být z testování rozrušeni, někomu dokonce přivodí nával adrenalinu, že konečně testuje, cena se hýbe, jde vaším směrem, jde proti vám. Po nějakém čase zjistíte, že už vás backtest tolik nerozrušuje. Jste schopni testovat naprosto v klidu, spíše se už těšíte na výsledné vyhodnocení. Budete už vědět, že není důležité, kolik jste vydělali daný den, ale celková suma na konci měsíce. Ti pečlivější se budou těšit na to, jaké budou mít výsledky za jednotlivé roky testovaní. Nakonec vám z backtestování zbude jen radost z výsledku. Samozřejmě, že to nebude za den či dva. Ale bude. Když budete pečliví a trpěliví, dostanete se na takovou úroveň.
Dalším krokem, kde výrazně pocítíte „nedostatky“ vaší psychiky, bude doba, kdy začnete s paper tradingem. Ten už pojedete s reálnými daty a měli byste mít už dost natestováno. Tam už zaručeně pocítíte adrenalin a emoce s vámi budou cloumat. Předpokládám, že to tak bylo u každého. Ovšem ten, kdo poctivě testoval, může zůstat v klidu. Po dostatečnou dobu se učil svá pravidla i své emoce udržovat a zvládat.
U paper tradingu víte, že pracujete s ostrými daty, i když si je zapisujete na papír. A přesto začíná pracovat vaše psychika. Musíte se naučit přemýšlet, abyste vydrželi. Nemělo by se stát, že když jedete paper, vystoupíte proti svým pravidlům. Musíte se naučit ovládnout strach a ten se naučíte ovládat myšlením a zmechanizováním svých obchodů. Měli byste vědět, že ten obchod vzít musíte, nesmíte dát na svoje pocity, musíte myslet na svoji statistiku, aby měla co nejvíce vypovídající hodnotu. Je to jen paper a zatím nejde o skutečné peníze. Dodržení plánu je to, na co potřebujete myslet především. A co když se dostanete do ztráty? V takovém případě to platí dvojnásob. Při ztrátě se musíte naučit si říkat: všechno šlo podle mého plánu, jen obchod prostě nevyšel; budou jiné, lepší obchody; i tak dobře, že jsem v tom vydržel dle plánu apod. Zdánlivá maličkost, když si vezmete, že se nejedná o reálné peníze, ale přesto to některé přiměje postupovat proti plánu. Za to všechno může naše psychika. Zase záleží na tom, jak k tomu kdo přistoupí. Někdo bez problémů, někdo s většími problémy. Ti, co s tím mají problémy, se za to však nemusí stydět. Když si to včas uvědomí a zjednají nápravu, budou to brát jako další zkušenost.
Obdobnými situacemi jsem prošel i já. A podobných „případů“ je jistě mnoho. Od doby, kdy jsem poprvé přečetl manuál, uběhl už nějaký čas a moje myšlení a psychika se hodně změnily. Čím intenzivněji se budete věnovat jednotlivým fázím tradingu, tím lehčí pak budete mít přesun do vyššího stupně.
Závěrem
Musíte si uvědomit, co dělá úspěšné obchodníky úspěšnými. V první řadě se jedná o dodržování svého plánu a zvládnutí své psychiky. Na každý typ obchodování i trh mějte svůj plán, který dodržujte. Nevyhýbejte se zdánlivě jednoduchým věcem a vše si zapisujte, dělejte si poznámky. Nemyslete si, že budete lepší a úspěšnější, než lidé, kteří takto postupovali. Nenechte se zbytečně rozrušovat tím, že jedete backtesting či paper trading. Přemýšlejte nad tím, co jste udělali a proč. Zapište si to a příště, jakmile situace nastane, ji zvládnete daleko lépe. Když se něco nepovede, jste ve ztrátě nebo jste postupovali proti obchodnímu plánu, zamyslete se nad tím. Po chvíli vám daná věc jistě přijde jinak, než v daný moment. Dodržením plánu a zvládnutím své psychiky při testování si šlapete cestičku k reálnému obchodování. Když se budete stavět proti a neustale porušovat plán, stavíte před sebe skálu.