Proč mám rád obchodní indikátory a jak nám mohou pomoci
Obchodní indikátory jsou skvělá věc. Někteří tvrdí, že nejlepší je čistá cenová akce - a mají pravdu. Jiní tvrdí, že nejlepší jsou obchodní indikátory - a mají také pravdu. Já pracuji v různých přístupech s obojím, s indikátory výrazněji více. Má filosofie není založená na tom, co je, nebo není lepší, ale co mně vydělává peníze.
Indikátory jsou skvělá a velmi užitečná věc - pokud víme, jak je používat. Řada lidí bohužel příliš neví, jak indikátory skutečně využít a tak raději chodí a rozhlašují, že indikátory nefungují. To je velmi omezený a nezralý projev tradera, který zkrátka a dobře nestrávil s indikátory dostatek času na to, aby odhalil, kde jsou nejenom jejich slabé, ale také silné stránky - a jak takové využít. Osobně indikátory využívám v mnoha obchodních přístupech a dle mého obchodního účtu fungují vcelku dobře. Trik je samozřejmě v tom, abychom indikátory používali jinak, než k čemu byly původně určeny. A právě proto je mám rád - stále je možné objevovat nové cesty, jak je používat pro efektivní obchodování.
Pojďme se podívat na trochu inspirace.
Záhada indikátorů: Nezřídka fungují lépe, pokud je použijeme přesně naopak
V případě práce s indikátory jsem poměrně rychle zjistil, že řada indikátorů funguje lépe, pokud se používá přesně naopak, než k čemu byly určeny. Klasickým příkladem jsou například oscilátory, jako RSI, Williams %R, nebo Stochastics. Oscilátory pracují s něčím, čemu se říká překoupené a přeprodané oblasti, většinou označené linkou 20 a 80:
Ukázka překoupené a přeprodané oblasti na oscilátoru Stochastics. Mnoho dalších oscilátorů funguje na stejném principu, například RSI, Williams %R, atd.
Klasická interpretace používání oscilátorů pak říká, že bychom měli prodávat, pokud je oscilátor nad linkou 80 a nakupovat, pokud je pod linkou 20. Abych se přiznal, s tímto přístupem jsem hodně experimentoval před mnoha lety v samotných začátcích tradingu, ale nikdy jsem v tomto ohledu příliš praktického využití nenašel.
Oproti tomu, z řady mých studií se ukázalo, že uspokojivého výsledku můžeme naopak dosáhnout při přesně opačném použití. Tak například se ukázalo, že na překvapivě zajímavém množství akcií funguje pozoruhodně jako nákupní signál situace, kdy některý z oscilátorů (například Williams %R) použijete opačným způsobem - v případě překročení hodnoty 80 směrem vzhůru provedete nákup. Zde ukázka na jedné z akcií - jako výstup bylo použito opačné pravidlo, tj. zpětný prodej, pokud Williams %R spadnul zase pod hodnotu 80:
Ukázka opačného použití indikátoru Williams %R na akcii Apple.
Toto samozřejmě není žádný kompletní obchodní systém, je to ale ukázka toho, že experimentování s indikátory může vést k zajímavým výsledkům, pokud začneme přemýšlet, jak používat indikátory jinak, než k čemu byly původně určeny.
Kdykoliv tedy zkoumám obchodní indikátory a začínám experimentovat s tím, k čemu by mohly být dobré, začnu prakticky vždy stejně: Nejprve zkouším pravý opak toho, k čemu byly původně určeny.
Variace možností a inovace: To je to, o co tu běží
Jak jednou začnete zkoumat nějaký indikátor a strávíte s ním trochu času v rámci experimentování, začnou vás napadat různé další myšlenky a přístupy, co "netradičního" by se dalo s indikátorem dělat.
Fascinujícím příkladem je pro mě například klouzavý průměr.
Tato obyčejná "křivka", která byla určena (k jinak nefunkčnímu) obchodování v případě, že trh protne klouzavý průměr určitým směrem, vypadá jako nástroj, u kterého toho příliš více vymyslet nejde. Přesto jsem v průběhu let s rostoucími zkušenostmi začal využívat klouzavé průměry více a více k obchodování korekcí (odrazy trhů od určitého typu klouzavého průměru), k výstupům a posouvání stop-lossu u mechanických strategií, k identifikaci chopu, k celkové představě o směru a síle trendu a dokonce i k budování kompletních úspěšných automatických obchodních strategií.
Nedávno jsem například dokončil automatický obchodní systém s názvem TomNes_EMDragon, který prošel všemi mými velmi náročnými testy robustnosti (a dnes již obchoduji na živém účtu) a který je postaven na klouzavém průměru - avšak s novou inovativní složkou. Namísto vstupu na základě pouhého křížení trhu s tímto klouzavým průměrem jsem připočetl k danému klouzavému průměru dynamicky se měnící proměnnou v podobě frakce aktuální volatility trhu - systém tedy nevstupuje na křížení samotného klouzavého průměru, ale na křížení klouzavého průměru + určitá frakce aktuální volatility. Výstup je pak na konci dne a výsledky takového jednoduchého přístupu (dopracovaného do podoby kompletního systému) mohou být vcelku pozoruhodné:
Můj systém EMDragon, který je postavený na klouzavém průměru, ke kterému je připočtena frakce aktuální volatility. I pouhé křížení klouzavého průměru může dnes ještě fungovat - pokud se použije inovativně, nově a jinak. Equity rozhodně není dílem přeoptimalizace, systém funguje na řadě indexů a prošel velmi náročnými WalkForward testy.
Obrovské možnosti využívání klouzavých průměrů jsem si znovu uvědomil v nedávné době, kdy jsem připravoval skripta pro seminář Indikátory v praxi a pouze část o klouzavých průměrech vydala na 100 snímků v prezentaci! Princip hledání možností využití je vždy stejný: Indikátory jsou velmi dobrá věc, pokud přijdete na to, jak je využít nově a jinak.
O diskréčním obchodování mého oblíbeného EMA34 jsem například psal v minulosti už řadu článků, například Proč mám rád EMA34 a EMA204, což je jen jeden z mnoha způsobů, k čemu všemu mohou být klouzavé průměry dobré.
Proč tedy mám indikátory rád a jak nám mohou pomoci?
V diskréčním obchodování mám indikátory rád zkrátka a dobře proto, že mně dávají pro mě lépe a jasněji čitelnou vizuální interpretaci trhu a vstupních signálů a v automatickém obchodování proto, že jsem po tisících hodinách zkoumání a testování našel takové, které mně při vývoji obchodních strategií velmi dobře fungují.
Z mých zkušeností mohou indikátory pomoci v následujícím:
1) Jednodušší vizuální interpretaci trhu, která značně zjednoduší naše rozhodování. Pro mě osobně je jednodušší nalézt obchodní signály na "vyhlazeném" indikátoru, než věčně "rozskákaném" základním grafu trhu.
2) Určení trendu a určení chopu. Minimálně klouzavé průměry mohou v tomto ohledu udělat super službu. Pro diskréční i mechanické obchodování je možné využívat klouzavé průměry jak k určení toho, kdy je již v trhu trend a měli bychom začít čekat na vstupy do trhu, tak určení toho, kdy je v trhu chop a měli bychom se držet zcela stranou.
3) Určení obratů trhu. Nástroje jako divergence, nebo MarketInternals indikátory, jsou v tomto ohledu nesmírně silným pomocníkem.
4) Určení výstupů. Možnost využití indikátorů v rámci výstupů je obrovská. Je možné najít řadu dobrých výstupů s pomocí indikátorů. Pokud někdo tvrdí, že indikátory nefungují, tak je zřejmé, že se neobtěžoval jít ani trochu do hloubky. Protože minimálně v oblasti výstupů je prostor pro mnoho funkčních možností.
5) Stavbě kompletního obchodního systému. Abych se přiznal, tak jak nás diskréční obchodní systém FinWin, tak veškeré mé automatické obchodní breakout strategie využívají indikátory. Proč? Protože zkrátka a dobře správně zvolené indikátory fungují a protože zkrátka a dobře nic lepšího jsem zatím nenašel. Jde jen o to vědět, jaké indikátory použít - a jak je správně použít. A pokud možno jak je použít nově a s invencí.
Důležité je také vždy vědět, čeho chceme docílit - protože různé indikátory jsou vhodné pro různé praktické aspekty obchodování.
Tomáš Nesnídal