Pro začínající: jak zobchodovat akcie?
Foto (c)iStockphoto.com/webking  |
Dnešní článek představuje shrnutí základních informací pro ty, kteří se mě občas ptají, jak v principu funguje obchodování s akciemi a co to stojí. Tedy spíše pro ty, kteří se o trading moc nezajímají a možná by uvažovali o nějaké formě vlastního akciového investování.
Článek shrnuje odpovědi na základní otázky. Pochopitelně, že se nevěnuji otázkám typu, do kterých akcií investovat. Sám obchoduji akcie spíše krátkodobě skrz automatizované párové obchodování akcií. Akcie obchoduji prostřednictvím Interactive Brokers, a proto je tento broker v článku zmiňován v rámci příkladů. Máte-li praktické zkušenosti s dalšími brokery, určitě je můžete uvést do komentářů pod článkem.
Obchodovat u českého nebo zahraničního brokera?
Otázka související s tím, co obchodovat – české nebo zahraniční akcie? Jsem přesvědčen, že aktivní investoři obchodují více v zahraničí, kde je k dispozici nesrovnatelně větší počet titulů k obchodování. Sám se orientuji hlavně na zahraniční trhy, proto v tomto článku tipy na české brokery nenajdete. Pokud jde o obchodování zahraničních akcií (např. na amerických burzách), je podle mého názoru vždy výhodnější obchodovat skrz zahraniční brokery. Ostatně každý si může podle on-line dostupných ceníků udělat srovnání sám. U brokerů pro obchodování akcií pak platí vše stejné, co se na serveru dočtete v článcích připravovaných primárně pro komoditní brokery. Viz vyhledávání na Finančníkovi a téma broker. V každém případě otevření účtu u zahraničního brokera je velmi jednoduchý proces, který se vesměs dělá celý přes internet.
Kde zjistím za kolik se akcie obchodují?
Pro občasné investování naprosto stačí informace, které jsou dostupné zdarma na internetu. Osobně mám nejraději finance.yahoo.com nebo www.google.com/finance. Chcete-li si obchodování „trénovat“ včetně zadávání příkazů, stáhněte si demoplatformu některého brokera. InteractiveBrokers bohužel nabízí paper účet pouze klientům s ostrým účtem. Ovšem existuje bezpočet dalších brokerů, u nichž lze demoplatformu využívat. Pro pomalejší styly obchodování vám bude stačit i nějaká velmi jednoduchá evidence v rámci Excelu.
Jak konkrétně se akcie nakupují?
Broker vám poskytne buď nějaký vlastní software, nebo webové rozhraní, ve kterém jsou k dispozici prvky podobné internetovému bankovnictví. Místo například „příkazu k úhradě“ si však zvolíme konkrétní akcii, počet kusů a typ příkazu, který se má provést. Příkazy jsou stejné, jako při obchodování komodit nebo forexu. Na Finančníkovi jsou velmi podrobně popsány v článcích Obchodní příkazy v praxi (1/3), Obchodní příkazy v praxi (2/3) a Obchodní příkazy v praxi (3/3).
Každý rozumný broker by vám měl poskytnout tzv. paper účet – prostředí, které bude technicky stejné jako hlavní účet, a kde si můžete bez rizika odzkoušet s „demo penězi“ všechny funkce platformy.
Jaký je nejmenší objem akcí, které mohu nakoupit?
U většiny běžně obchodovaných akcií neexistuje žádný limit. Akcie se mohou kupovat od jednoho kusu. U většiny brokerů však existuje určitá minimální výše poplatku za realizovaný obchod. To v praxi znamená, že pokud bychom obchodovali jen s pár akciemi, budou poplatky tvořit podstatnou část případných profitů.
Jaký kapitál potřebuji na obchodování s akciemi?
Akce se dají obchodovat na tzv. hotovostní (cash) nebo margin účet. V případě prvního se jednoduše cena akcie vynásobí počtem kusů, kolik jich budeme kupovat. Stojí-li akcie aktuálně 57 USD a nakoupíme-li jich 100, potom potřebujeme na transakci 57x100 = 5700 USD plus poplatky. Většinou se však obchoduje skrz tzv. marginové účty. V takovém případě obchodujeme i akcie tzv. „na páku“ – broker nám část peněz půjčuje. Zcela běžně je pro poziční obchodování margin u akcií u brokerů 50%. To znamená, že chceme-li nakoupit na marginovém účtu 100 ks akcií v ceně 57 USD použijeme na to kapitál ve výši 57x100/2=2850 USD plus poplatky.
Který typ účtu budeme používat, skutečně záleží jen na nás a na možnostech, které nabízí broker. Takto třeba vypadá nabídka typů účtu u brokera Interactive Brokers, u které obchoduji: http://www.interactivebrokers.com/en/p.php?f=tradingConfiguration&p=a&ib_entity=llc
Je třeba si také zjistit, s jakým minimálním kapitálem lze účet u brokera otevřít. To se v USA liší broker od brokera. Někde to může být například 2 000 USD, u Interactive Brokers to je 10 000 USD.
Jak zjistím kolik jsem vydělal u nakoupené akcie?
Výpočet zisků a ztrát je u akcií zcela přirozený. Nakoupíme-li například 100 ks akcí za cenu 57 a akcie povyroste na cenu 58,40, pak jsme vydělali (58,40 – 57)*100 = 140 USD.
Jak funguje margin? Platí se za něj nějaké poplatky, úroky?
Obchodování na margin nemá u běžných zahraničních brokerů žádné „zádrhely“. Jenom je třeba se seznámit s pravidly konkrétního brokera, které se mohou lišit. Například Interactive Brokers vyžaduje minimální zůstatek na účtu 2000 USD a neposkytuje margin na akcie společností, které mají celkovou kapitalizaci menší než 250 milionu USD (jejich přehled naleznete zde: http://ibkb.interactivebrokers.com/node/1788). Za poskytnutí marginu se platí úrok, který se opět velmi liší broker od brokera. Zde je např. srovnání, které na svých stránkách publikuje Interactive Brokers: http://www.interactivebrokers.com/en/general/education/comparebrokers.php.
Je možné akcie shortovat?
Ano, je ale třeba si prostudovat podmínky konkrétního brokera. Například u Interactive Brokers lze akcie shortovat pouze na marginovém účtu. Současně je třeba vědět, že shortování akcií funguje zjednodušeně tak, že broker nám akcie, které budeme shortovat, defacto půjčí (abychom je mohli prodat). Z tohoto důvodu nejsou shortovatelné úplně všechny akcie, ale jen některé (prakticky však ohromné množství většiny likvidních titulů). Každý broker má cestu, kterou vám sdělí, je-li daná akcie u něj shortovatelná a za jakých podmínek – za shortování se platí opět drobné úroky (opět však jde o poplatek, který není nijak zásadní). Např. u Interactive Brokers naleznete v administraci účtu automatizované rozhraní, kam se napíše název akcie a systém vám zobrazí všechny potřebné informace. Přehled shortovatelných akcií naleznete i na hlavním webu zde: http://www.interactivebrokers.com/en/trading/SearchShortableStocks.php?cntry=usa&tag=United States&ib_entity=llc&ln=
Je jedno, jestli akcie obchoduji pozičně nebo intradenně?
Pokud obchodujete s menším marginovým účtem do 25 000 dolarů, tak to jedno není. V USA existuje finanční regulace vztahující se k intradennímu obchodování akcií na marginovém účtu. Pravidlo je podrobně popsané např. zde ve Wikipedii a ve zkratce jej lze interpretova tak, že s účtem do 25 000 dolarů není možné v USA aktivně obchodovat akcie na intradenní bázi (tj. opakovaně otevírat a uzavírat stejný titul). S menšími účty je tedy třeba akcie obchodovat dlouhodobě nebo swingově (držet obchodovat více než několik dnů). Toto omezení se vztahuje pouze na intradenní obchodování akcií, neplatí pro intradenní obchodování futures. Proto většina intradenních burzovních obchodníků s menšími účty obchoduje právě futures (např. levnější akciové indexy a podobně).
V případě intradenního obchodování akcií lze navíc počítat s dodatečným marginem, který většinou brokeři poskytují. U Interactive Brokers je například potřeba pro intradenní držení pozice v akciích jen hotovost odpovídající 25% jejich hodnoty.
Jaké jsou poplatky za obchodování akcií?
Za zobchodování příkazu se platí komise, které se liší broker od brokera. U IB jsou komise jedny z nejlevnějších a popsány jsou zde: http://individuals.interactivebrokers.com/en/p.php?f=commission. Konkrétně se například u amerických akcií platí poplatek 0,005 USD za akcii, při minimální komisi 1 USD. Pokud bychom nakupovali výše zmíněných 100 akcií obchodovaných za cenu 57 USD, potom bude poplatek 1 USD (0.005 x 100 = 0.5 USD což je méně než vyžadovaný 1 dolar a proto bude komise 1 dolar). Pokud bychom zobchodovali 300 akcií, pak bude poplatek činit 1,5 USD (maximální poplatek je pak omezen hranicí 0,5% obchodované hodnoty akcií). Uvedený poplatek je za „jednu stranu“ obchodu – například otevření. Při uzavírání obchodu se platí znovu ve stejné výši.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.