Představení obchodní platformy Think or Swim (1)
Každý obchodník, který obchoduje opce, určitě ocení kvalitní nástroj k analýzám, zadávání příkazů a sledování svého opčního portfolia. Platforma Think or Swim (TOS), může být určitě jednou ze zajímavých voleb.
I když platforma umí obchodovat nejenom opce, ale i akcie, komodity, nebo forex, její primární použití jsou přeci jenom opce. Právě pro opční obchody byla vyvíjena už od samého začátku a právě v této oblasti může platforma nabídnout, troufám si říci, více než kdejaká konkurence.
Pojďme ale od začátku.
Různé verze pro různý hardware
Samotná platforma existuje v několika podobách, takzvaná „stand alone“ (pod názvem ThinkDesktop), web-based verze (WebBasedTrading), PDA verze (ThinkAnywhere) a mobilní verze (ThinkMobile).
První zmíněná verze je samostatný program, který si stáhnete do svého počítače a nainstalujete. Druhá verze je vlastně zcela totožná aplikace, akorát s tím rozdílem, že se do ní přistupuje přímo z webového rozhraní – to tedy znamená, že vám stačí jakýkoliv počítač a webový prohlížeč (například Inernet Explorer), abyste se mohli k aplikaci přihlásit kdykoliv a kdekoliv na světě – nepotřebujete nikde nic instalovat. Web based verze vám tedy dává absolutní svobodu sledovat a managovat vaše opční obchody kdekoliv na světě, přičemž samozřejmě na domácím počítači můžete mít nainstalovanou i stand alone verzi – veškeré transakce a obchody uvidíte a můžete řídit v obou verzích naprosto rovnocenně.
Poslední dvě verze jsou mobilní podoby stejné aplikace, avšak pro účely PDA a mobilních telefonů přizpůsobené menšímu rozlišení obrazovky. To tedy znamená, že k obchodování opcí teoreticky nepotřebujete ani počítač – své obchody můžete otevírat, sledovat a managovat přímo z vašeho mobilního telefonu nebo PDA.
Platfroma je k mání ve čtyřech různých verzích, vzájemně propojených, umožňujících absolutní mobilitu.
Za zmínku stojí i takzvaná „paper money“ verze – tj. možnost založit si fiktivní účet s fiktivními penězi a všechny 4 výše popsané nástroje naprosto svobodně využívat pouze s hypotetickými penězi – což je naprosto perfektní možnost jak opce paper-tradovat. Paper money verze nemá žádná omezení a veškeré funkce můžete využívat stejně svobodně, jako byste pracovali již s „živým“ účtem.
Již v tomto bodě se tedy jedná o možnosti, které dnes zatím nejsou samozřejmostí a není příliš společností, které by podobné nabízely.
Základní prostředí platformy
Pro účely tohoto seriálu budeme používat převážně stand-alone verzi, tj. aplikaci samostatně instalovanou do počítače.
Už po prvním přihlášení vám úvodní okno, do kterého je nutné vyplnit vaše přihlašovací údaje, nabídne možnost přihlásit se buďto k paper-money účtu (vyznačený zeleně), nebo reálnému účtu (vyznačený červeně).
Dialogové okno, kterým se přihlašujete k reálnému nebo papírovému účtu, ale kde také můžete nastavit řadu předvoleb.
Při kliknutí na tlačítko OPTIONS můžete vybrat rozlišení, se kterým chcete pracovat a barevné schéma aplikace. Ačkoliv velmi efektně vypadá černé (black), z praktických důvodů (čitelnější, lepší orientace) dávám přednost bílému pozadí (white).
Po naběhnutí aplikace se objeví následující okno.
Základní prostředí platformy TOS po otevření.
Zcela vlevo nahoře máte základní informace o zůstatku svého účtu, můžete i přepínat mezi více účty. Okénko níže slouží ke sledování aktuálních cen předvybraných titulů nebo, je možné zde zobrazit i rychlý, zmenšený graf kteréhokoliv z vybraných titulů.
Podstatné je však „hlavní okno“, tj. to napravo, zabírající většinu obrazovky.
Už při prvním pohledu vidíte, že se okno skládá z celé řady záložek. Různé záložky jsou zde pro různé účely a prakticky každá z nich nabízí obrovské množství různých funkcí a možností – sám jsem ještě velikou část z nich ani nestačil prozkoumat. Podíváme se tedy v našem seriálu na jednu po druhé.
Záložka MONITOR
Jako první se zde nachází záložka „MONITOR“, která slouží k monitorování všech vašich aktuálních aktivit – tj. otevřených pozic, zadaných příkazů, vyplněných příkazů, zrušených příkazů a stavu účtu. Každá z paletek jde po kliknutí myší na šipku dále rozbalit, takže v kompletní podobě může vypadat okno MONITOR například takto:
Prostředí záložky "MONITOR"
Řádka „Working orders“ nám ukazuje právě pracující příkazy, čekající na vyplnění. V této ukázce jsem tedy zadal do platformy nákup opčního Straddle v trhu SPY se strike 147 na obě opce (nejedná se o žádný plánovaný obchod – pouze náhodnou ukázku pro účely tohoto seriálu). Příkaz je zadaný ve formě STOP na ceně 7.25 (o příkazech v dalších dílech), aktuální cena na trhu za tento Straddle je 6.425.
Pokud by byl příkaz vyplněn, okamžitě by se přesunul z okénka „Working orders“ do okénka „Filled Orders“, pokud by byl zrušen, tak do okénka „Cancelled orders“. Zrušení jakéhokoliv příkazu je snadné – stačí najet kurzorem na daný příkaz v okénku „Working orders“, kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit „cancel order“.
Sekce POSITION STATEMENT pak ukazuje jednotlivé otevřené nebo v aktuální den uzavřené obchody, rozdělené dle jednotlivých trhů/akciových titulů. U každého z daných obchodů pak můžeme sledovat řadu hodnot, včetně údaje nejdůležitějšího – P/L (profit/loss), který nám ukazuje, kolik je právě daný obchod v zisku nebo ztrátě (obchody momentálně zobrazené nejsou opět žádné konkrétní obchody, pouze náhodné názorné ukázky).
OVERALL TOTALS pak ukazuje celkový aktuální stav otevřeného portfolia, o řádku níže vidíte aktuální stav účtu. Samozřejmě je zde ještě celá řada dalších drobností, ty je však již třeba prozkoumat vlastním zkoušením a experimentováním.
Tolik tedy pro dnešek, v dalších dílech se budeme zabývat dalšími záložkami. Mezitím doporučuji, abyste si sami stáhli platformu TOS a začít se s ní seznamovat – platformu je možné stáhnout na www.thinkorswim.com.
Důležitá poznámka závěrem
Tento seriál je pouze představením platformy a jejich funkcí. Finančník.cz není zástupcem společnosti nabízející tuto platformu a s ní spojených brokerských služeb. Prosíme, nepište nám tedy na naše e-maily žádné dotazy týkající se komisí, marginů atd. – nebude na takové odpovídáno. Obdobné dotazy je třeba řešit individuálně přímo s poskytovatelem platformy.
Tomáš Nesnídal