Praktické poznámky k testování a spouštění AOS
Řada obchodníků začínajících s automatizovanými obchodními systémy (AOS) může být překvapena z výsledků, které po jejich prvním spuštění dostávají. Jak se vyvarovat nepříjemným rozčarováním a často zbytečným ztrátám?
Jakékoliv formy tradingu mají svá úskalí. Systematické obchodování pomocí algoritmických kódů nevyjímaje. Do dnešního článku jsem připravil několik typů vzniklých na základě různých konverzací z poslední doby. Zejména s obchodníky, kteří s algoritmickým obchodováním začínají.
Systém by měl mít jasný a robustní edge
Profitabilita a robustnost automatizovaných obchodních systému samozřejmě začíná u samotné obchodované myšlenky. Existuje spousta cest, jak získat backtest, který vypadá obchodovatelně. Tedy poskytuje takovou historickou výkonnost (ve smyslu průměrného obchodu, draw downu atd), která vede obchodníka k přesvědčení, že systém stojí za to obchodovat live. Bohužel řada cest není statisticky validních a získané výsledky nejsou příliš velkou zárukou budoucí robustnosti.
To je téma, které by vydalo na celou knihu. Osobně doporučuji zejména ze začátku volit raději méně optimalizované (preferuji prakticky neoptimalizované) přístupy. Takové, které mají jasný fundamentální základ, kterému důvěřujeme, a jejich výkonnost pak můžeme srovnávat s jinými obchodníky. Například pokud budeme obchodovat nějakou z variací krátkodobého obchodování momenta, můžeme náš systém v principu porovnávat s podobnými přístupy. Pokud budou obchodované trhy aktuálně spíše chopovat, je přirozené, že momentum strategie nebudou vydělávat. Ztráty budou ale jasně zdůvodnitelné a neměly by nás vyvádět z míry. Zejména pokud se pohybujeme v rámci běžných drawn downů viditelných v backtestu.
Obchodujeme-li „black box", jehož výkonnost nemáme s čím porovnat, pak je zřejmé, že můžeme mít problém.
Při stavbě systému je třeba přemýšlet především o risku a nesnažit se optimalizovat zhodnocení nad rozumné meze.
Řada obchodníků má nepřiměřená očekávání ziskovosti. Jistě, pomocí optimalizací lze nalézt hypotetické backtesty nabízející zhodnocení stovky procent ročně, ale prostě toto není realita. Pokud začnete obchodovat podobné strategie live, tak je logicky jen otázkou času, než selžou nebo budou mít ohromný draw down. Opět je tak dobré už při stavbě systému porovnávat výkonnost s podobnými strategiemi jiných obchodníků a třeba fondů, kteří je mohou obchodovat již déle a přizpůsobit svá očekávání rozumné dosažitelné realitě. Zejména pokud s tradingem začínáte, tak bych se zaměřil především na kontrolu risku a akceptoval i poměrně nízké zhodnocení. Postupem času začnete patrně do svých portfolií přidávat další systémy, více se diverzikovat a postupným zvyšováním páky je možné zhodnocení dostat do zajímavých čísel.
Pozor na survivorship bias
Jeden z nebezpečných prvků optimalizace při vytváření strategií je tzv. „survivorship bias", který by se dal přeložit jako „klam přeživších". Prakticky jde o tzv. „out-of-sample optimalizaci", kterou obchodníci provádějí často nevědomky. Tím, že subjektivně preferují pozitivní výsledky a ignorují ty negativní. Zjednodušený příklad může být například ten, že budeme skrz paper trading sledovat tři systémy, které jsme vytvořili na základě nějaké podobné filozofie - A, B a C. Všechny systémy nám v určitém čase přišly rozumně robustní (řekněme, že prošly našimi testy robustnosti) a proto jsme se rozhodli je začít sledovat v rámci paper tradingu. Přesto mohl paper trading po určité době dopadnout tak, že systémy A a C nebyly výdělečné, vydělával pouze systém B.
V takovém případě není určitě moudré vytvořit závěr, že systém B je funkční a ověřený. Protože jeho dobrá výkonnost v paper tradingu může být dílem náhody a určitě nepřináší žádné pravděpodobnosti další ziskovosti. Pokud bychom paper trading spustili třeba v trochu jinou dobu, mohl by zvítězit například systém C atd.
Opět jsme u toho, že by systémy měly mít zejména solidní fundamentální základ. Pomocí něho bychom měli být schopni odůvodnit základní parametry výkonnosti systému v určitém období a rozhodně není dobrý nápad snažit se systémy optimalizovat „za chodu“ tím, že je budeme například vypínat podle našeho subjektivního rozhodování. V případě více systému může být ale rozumným řešením přiřazovat systémům různou váhu podle aktuální výkonosti a podle váhy jim alokovat kapitál. Ale toto je prakticky systém sám o sobě, který je opět třeba testovat in-sample a ověřovat out-of-sample.
I u systémů se střídají zisková a ztrátová období
Obchodníci často spouští strategie v momentě, kdy mají za sebou velmi dobré období a jejich equity tvoří dlouhodobá high. Je to přirozené, ale často dost nebezpečné. Totiž po sériích úspěšných obchodů velmi často přichází ochlazení strategií a adekvátní draw downy. Ty nemusí být nějak znepokojující pro obchodníky, exekvující strategie dlouhodobě. Nicméně pokud přijde draw down hned po spuštění strategie, je to nepříjemné. Sám raději spouštím strategie v momentě, kdy mají za sebou menší DD.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.