Poradna: Kdy začít live?
Jedna z tradičních otázek, se kterou pravidelně traderům pomáhám. Tedy, kdy přejít z paperu na živý účet?
I na základě mých zkušeností s mentorováním mnoha obchodníků jsem přesvědčen, že je lepší na live obchodování přejít raději trochu později než příliš brzy. Bohužel většina obchodníků se do live obchodování vrhá co nejdříve a stojí je to zbytečné peníze.
Věci se mají z mého pohledu tak – obchodování je o systematické exekuci určité taktiky, která nám poskytuje řekněme výhodu nad jinými účastníky trhu tak, abychom mohli vydělávat. To neznamená, že bychom museli mít přístup, který bude důmyslnější a inteligentnější, než používají všichni ostatní (bylo by velmi naivní se domnívat, že něco podobné existuje, resp. že to můžeme mít k dispozici). Vesměs jde o to systematicky využívat určité situace, které se v trhu vyskytují – například drobnější změny nabídky/poptávky v orderflow, které obchoduji v rámci FIMS. Spousta podobných přístupů funguje, pokud se exekuují v rámci jasně nastavených pravidel. Tedy především bez výraznějších chyb a emocí. A to právě bývá u začínajících obchodníků problém – tedy za předpokladu, že vůbec pracují s dostatečně funkční strategií.
Obchodních stylů existuje mnoho – na Finančníkovi hodně pracujeme s intradenním diskréčním obchodováním, automatizovanými strategiemi nebo pozičním obchodováním spreadů a opcí. A je zřejmé, že každý styl má určitá specifika „jak začít“ a jiná úskalí při přechodu na live. Nicméně ve všech oblastech vnímám u začínajících obchodníků podobný scénář – zběžné „nastudování taktiky“, několik simulovaných obchodů a velmi rychlý přechod live. Často navíc s neadekvátním risk managementem, který obchodníci po několika prvních úspěšných obchodech ještě zagresivňují například přidáváním kontraktů na velmi malém účtu.
Toto vesměs končí jak finančními, tak především emocionálními ztrátami.
Kdy tedy začít live?
Asi nejvíce mohu hovořit o oblasti diskréčního intradenního obchodování, kde už jsem k live tradingu dovedl mnoho obchodníků. Zde bych podtrhl následující podmínky:
Je třeba chápat, co v trhu dělám a proč by strategie měla fungovat – tedy nefixovat se pouze na nějaké mechanické tvary patternů, ale chápat i širší kontext. Pokud budete obchodovat jen mechanický pattern – ve stylu například double top / double bottom, pin bar či cokoliv jiného na cenovém grafu a jen čekat na to, až se v trhu objeví „příslušná úsečka“, budete velmi zranitelní při změně charakteru trhu (vyvážený trh do silně trendujícího, výrazná změna volatility). Především budete ale obchodovat mechanickou strategii, kterou byste měli obchodovat s využitím AOS (a u něj využívat možnosti různé diverzifikace – tedy těžit z toho, že na jednom trhu nebude strategie patrně nic moc, ale na mnoha trzích by mohla ze systému vypadnout třeba již použitelná equity křivka). Jiná situace je obchodovat vstupní cenové formace do širšího kontextu – tedy například do S/R úrovní z vyššího timeframu, v kontextu nárůstu/úbytku volume v dané oblasti atd. To již začínají být komplexnější pravidla umožňující alespoň částečnou interpretaci důvodů, proč obchody brát.
Je nutné mít dostatečně ověřenou historii obchodů na simulovaném účtu. Začínající obchodníci mají pocit, že paper obchodování (tedy v reálném čase ale jen se simulovanými penězi) je nikam neposouvá. A raději se rychle vrhají do živých obchodů, kde přicházejí o reálné peníze. Kolikrát jsem jen viděl scénář, kdy trader měl plán „vydělat“ v paper obchodování například 5000 USD na dva kontrakty, ale již po prvním tisíci dolarů se přepnul na live účet, protože měl pocit, že mu utíkají reálné peníze… Zejména v intradenním obchodování futures potřebujete získat jasnou rutinu v exekucích, a pokud nebudete schopni vydělat peníze se striktními pravidly na simulátoru, tak v reálu to nebude lepší.
Je třeba obchodovat opakovatelné vstupy. Jasná rutina v exekucích bývá patrně největší problém. Protože v obchodování se nám velmi často mísí pravidla a pocity. Přičemž naše pocity mohu být často správné a na simu není problém „jen tak kliknout“ a vydělat. Jenže toto v reálném obchodování absolutně drtivé většině obchodníků fungovat nebude. Proto je třeba v rámci paper obchodování pilovat jeden styl vstupů, který bude zpětně zřetelný i z exekuovaných obchodů. Pokud jste sice v paperu dosáhli pěkného výsledku, ale jen proto, že jste občas vzali nějaký „pěkný obchod na základě pocitů“, je to něco, co vám cestu k profitabilnímu obchodování spíše vzdaluje…
Takže kdy začít live například v intradenním obchodování?
Poté, co opravdu dobře zvládnete exekuce obchodů na simu. Například pro FIMS doporučuji se dvěma kontrakty v trhu NQ/YM dosáhnout alespoň simulovaného profitu 5000 dolarů po odečtení komisí s úspěšností minimálně kolem 60 %. Pokud se vám to zatím nedaří, je třeba trénovat dál. To, že vyděláte například 1000 dolarů, nic neznamená. Navíc jak z řada z vás ví, je dobré si trénování rozdělit do dílčích částí – nejprve trénovat dobré vstupy, poté výstupy a teprve výsledně skládat vše dohromady . Velmi těžko se z nuly dá zvládnout „vše dohromady“. Extrémní důraz byste měli klást na to, aby vaše simulované obchody byly „podle určité šablony“.
U jiných obchodních přístupů platí vše dost podobné, byť kritéria úspěšného paper obchodování budou mít svá vlastní specifika. Doporučuji strategii papertradovat přes různá období v trhu. Například pokud budete obchodovat opce, kterým vyhovuje spíše pomalejší trh, je dobré papertradovat i přes období, která budou volatilnější, a nespokojit se jen s pár úspěšnými obchody z doby, kdy jdou trhy do strany. Protože právě až krušnější okamžiky vám pomohou dostatečně pochopit slabé stránky vašeho přístupu a třeba dotáhnout některé detaily risk managementu vašeho obchodního plánu.
V každém případě platí, že pokud se do živé obchodování vrhnete bez skutečně dostatečné přípravy, nedokážete s největší pravděpodobností přestát krušné chvilky, mimo jiné proto, že nebudete schopni zjistit, kde pramení příčina ztrát.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.
- 1